'Wat een etter is die Inzaghi' Ajax krijgt opnieuw te weinig in Milaan ONBEGRIP BARKRUK ANALYSE 27 SEPTEMBER 2003 NUMMER 5 AjAX LIFE HAM PIONS. Het gevloek van de roodwitte aanhang is hard, het gejuich van de twee Milan-fans nog luider. Typisch Italiaanse beleving? Hun actie wordt gevolgd door een verbale waarschu wing van de vele, nu toch wel wat geïrriteerde Ajacieden en de rest van de avond blijven ze opmerkelijk stil. Ondertussen ontvangt iemand een SMS-je met de tekst:'De beste van Brugge heeft rood gekregen'. Aangezien niemand goed op de hoogte is van de Belgische opponent, ont staat de discussie of dit nou de naam van de speler is of dat er wellicht iemand anders wordt bedoeld. BUSSUM - Ondanks de nederlaag tegen AC Milan bood het spel van Ajax voldoende perspectief voor de resterende wedstrijden in het kampioenenbal. De Italianen juichten luidkeels na het laatste fluit signaal, wat aangeeft dat men erg opgelucht was met de minimale zege. Ajax keerde wederom met nul punten terug uit de modestad. Een kroegversiag. Pasanen aanvaller Inzaghi licht toucheert en de Italiaan zich met veel bombarie onder de grassprieten van de zeer matige grasmat pro beert te verstoppen, valt er heel even een stilte. Strafschop? De Italiaanse delegatie in Bussum claimt een bal op de stip, de Amster- zich aan te passen." In de tweede helft krijgt Ajax het vooral in het eerste kwartier lastig en is de ploeg zoekende. Doelpunten blijven vooralsnog uit. Als Ronald Koeman Sonck na een klein uur wisselt voor middenvelder Sneijder, krijgt Ajax meer grip op de Italianen. Steven Pienaar is met een subliem hakje dichtbij een treffer, maar juist op het moment dat Ajax iets onder de druk van Milan vandaan komt, valt de treffer aan de andere kant. Shevchenko draait weg van Yakubu en schiet hard in. Ajax-doelman Bogdan Lobont pareert diens inzet met een katachtig reflex, maar is kansloos als de geheel vrijstaande Inzaghi de bal van dichtbij binnenschiet: i-o. De vaste bezoekers van café De Koperen Kraan in Bussum keken massaal naar AC Milan-Ajax. Terwijl het attractieve duel inmiddels een kwartier bezig is, komen er twee AC Milan- supporters binnen. Enkele fanatieke Ajax- fans, die geregeld in de kroeg komen, schud den afkeurend het hoofd bij het zien van het Milan-shirt. Opmerkelijk genoeg is er onder de andere aanwezigen nauwelijks iets van de clubkleuren van Ajax waar te nemen. Nadat het duo de laatste vrije barkrukken bezet, ontstaat een fraai schouwspel. Bij iedere gevaarlijke Italiaanse aanval beweegt het tweetal zich als circusartiesten op de barkruk en is het een wonder dat ze er gewoon op blij ven zitten. Naarmate de wedstrijd vordert, krijgt Ajax weer wat kansen. Zelfs enkele neutrale sup porters geven toe dat Ajax het niet verdient om te verliezen. Zlatan kopt te zwak in en zelfs 'de kans der kansen' voor Rafael van der Vaart, in de 93ste minuut, belandt dankzij de uitstekende doelman Dida niet in het Mila nese doel. De kroeg schreeuwt het uit van onbegrip. Bier vliegt door de lucht en een enkel glas overleeft het niet. Zelfs tegen tien Milan-spelers - Cattuso kreeg rood na een slaande beweging richting Zlatan - wil de bal er niet in. De Milan-fans lachen om de blun der, maar beseffen dat hun ploeg goed weg komt. Ook op het veld grijpen de ploeggeno ten van Van der Vaart vertwijfeld naar het hoofd. Het lijkt soms nèt of de bal er niet in mag! Uiteindelijk verliest Ajax onverdiend. Na het laatste fluitsignaal stroomt de kroeg vrij snel leeg. Enkele teleurgestelde fans nemen nog een paar extra biertjes. Als men hoort dat Club Brugge-Celta de Vigo in een gelijkspel is geëindigd, dringt het tot iedereen door dat Ajax nog alle kansen heeft om zich voor de achtste finales te plaatsen. Helemaal gezien het vertoonde spel van vanavond tegen de titelhouder van de Champions League. Door Sander Zeldenrijk Ruim 2,5 miljoen liefhebbers keken vorige week naar één van de meest aansprekende duels in de eerste ronde van de Champions League. Veel deden dat thuis vanaf de bank, met de voetjes op de poef en bier en chips bij de hand. Een andere, grote, groep treft elkaar op midweekse Europese voetbalavonden tra ditiegetrouw in het plaatselijke café. Ajax Life schoof aan bij de vaste bezoekers van café De Koperen Kraan in Bussum. Een kwartier voor de aftrap van het duel in San Siro is het nog erg rustig in het gezellige bruincafé. Enkele barkrukken worden warm gehouden door een paar hockeymeisjes en achterin de kroeg dart men wat. Leeft voetbal hier überhaupt, vraagt Ajax Life zich enigs zins bezorgd af? Al snel blijkt dat de Bussu- mers mensen van het late uur zijn, want vlak voor de aftrap in Italië, is er uiteindelijk zo'n vijftig man aanwezig. De kleine ruimte is 'gezellig' goed gevuld en ook tijdens de wed strijd druppelen er nog bezoekers binnen. „Ik hoop dat ze niet weggespeeld worden", zegt één van de aanwezigen. Voor de aftrap vliegen de biertjes in rap tempo over de bar. Blijkbaar afdoende medicijn tegen de zenu wen. Hoewel er vroeger meerdere televisies in de kroeg opgesteld stonden, zijn de wedstrij den van Ajax en het Nederlands elftal tegen woordig vanaf een groot videoscherm te vol gen. De stoelen en barkrukken staan in kring- vorm opgesteld en vormen zo een mini-bio- scoopje. Als de muziek ('We are the Cham pions' van Oueen) langzaam wordt wegge draaid en het commentaar vanuit'San Siro luid door de rokerige ruimte galmt, waant iedereen zich in het stadion. Ajax begint goed aan de wedstrijd en krijgt via Trabelsi en Ibrahimovic enkele mogelijk heden om de score te openen. Bij AC Milan komt het meeste gevaar - zoals verwacht - van 'Pipo' Inzaghi en Andrei Shevchenko. Vooral het slimme spel van de eerstgenoemde zorgt in de kroeg voor irritaties bij de Ajax-fans. „Wat een etter, zeg! Als je goed kijkt, zie je dat hij zélf steeds de eerste overtreding maakt", roept iemand. Een eenzame Milan-supporter aan de bar. De Ajax-sympathisanten zijn minder emotio neel en staren geconcentreerd naar het beeldscherm. Zo nu en dan krijgt een Ajacied op z'n donder als knullig balverlies wordt geleden. Zo vaak is dat overigens niet, want de Amsterdammers spelen in de eerste helft over het algemeen goed en krijgen via Zlatan zelfs de beste kans. Doelman Dida brengt helaas fraai redding, iets dat hij later op de avond nog een paar keer zal doen. Als damse 'aanhang' is opgelucht als scheids rechter Michel het voorval wegwuift. 'Rooie' Willem roept: „Als Milan er later toch één krijgt, moet Seedorf hem 'maar nemen." Gelach alom. Op het moment dat beide ploegen met een o- o stand de spelerstunnel inwandelen, begint de barkeeper aan zijn wedstrijd 'hoeveel bier tap ik in een kwartier?' Het volume uit de muziekboxen gaat omhoog, waardoor het onmogelijk is om de analyse van Johan Cruijff te horen. Dat maakt vanavond blijkbaar niet uit. Slechts één persoon, met als bijnaam 'mini-Boukhari', schreeuwt even of het geluid van de TV aan kan blijven. Hij is een roepende in de woestijn, want de bar staat inmiddels vol dorstige cafébezoekers. Het vocht uit de bierglazen is verdwenen, in tegenstelling tot de zenuwen in het lichaam. Overuren voor de enige barman en iemand anders moet de muziek maar rege len.- Op het toilet wordt inmiddels een eigen analyse van de wed strijd gemaakt. Men is blij dat Ajax lekker meevoetbalt en nie mand verwacht meer een afstraffing. „Een puntje zit er vandaag absoluut in", is een veelvuldig gehoorde kreet. Galasek en Sonck vallen flink tegen. „Vorig jaar heb ik Sonck zien spelen toen ik naar Racing Genk-AS Roma ging", zegt Max. De vaste bezoeker van wed strijden in de ArenA was destijds enthou siaster over de Belg dan tegenwoordig. „Toen speelde hij een stuk beter dan nu. Hij heeft waarschijnlijk langere tijd nodig om

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8