Bogdan Lobont, nummer één De keeperscarrousel draait niet meer >1 k. 27 SEPTEMBER 2003 NUMMER 5 AlAX LiFE MILAAN - Bogdan Lobont is sinds het begin van dit kalenderjaar de zekere sluitpost in het elftal van Ronald Koeman. Het heeft tamelijk lang geduurd voordat het zover was. Blessures, vooral aan beide schouders, en een verhuurperiode stonden een eerdere doorbraak in de weg. Maar inmiddels is de Roemeen niet meer weg te denken uit het doel van Ajax. En die wetenschap maakt van Bogdan Lobont een gelukkig Door Arnout VeTzijl Tegen AC Milan straalde Lobont rust en ver trouwen uit; eigenschappen waar een doel man over moet beschikken. Want zodra het anker van de defensie onzeker oogt, is er voor zijn verdedigingslinie geen houden meer aan. Onherroepelijk gaat het dan fout. Zoals op die gedenkwaardige 18de februari 2003 tegen Arsenal. Lobont debuteerde voor Ajax in de Champions League en stond werkelijk 'stijf' van de zenuwen. Na een rumoerige openingsfase -er waren pas vijf minuten gespeeld- dook plots aanvaller Sylvain Wiltord vrij voor hem op. Lobont 'vergat' de eerste paal te dekken en werd met een lage schuiver geklopt. Balen dus! „Ik stond te tril len op m'n benen, er zat zó veel spanning in mijn lijf. Gelukkig maakte Nigel de Jong vrij snel daarna gelijk en toen kon ik alle schroom van me af werpen." Mede dankzij enkele fraaie reddingen van de Roemeense interna tional sleepte Ajax uiteindelijk zelfs een nooit verwacht punt uit het hete Londense vuur. San Siro, zeven maanden later. De Champions League is niet nieuw meer voor de Ajacieden. Voor de meeste van hen is het zelfs de derde wedstrijd in een jaar tijd in de Italiaanse voet baltempel. Ook Lobont heeft zich de bijzondere omstandigheden en extra spanning inmiddels helemaal meester gemaakt. Hij dirigeert zijn versterkte defensie naar hun posities en laat zich niet intimideren door de luidruchtige Tifosi achter hem. Het eerste kwartier krijgt hij nauwelijks iets te doen. Een via een corner voorgeslingerde bal bokst hij bekwaam uit het doel en een terugspeelbal van Pasanen ruimt hij op. Het eerste gevaar dient zich pas na 16 minuten spelen aan wanneer Andrei Shevchenko uit het niets in het strafschopge bied opduikt. De Oekraïner schiet hoog over. Het sprongetje van Lobont richting lat is een formaliteit. Bogdan Lobont is alweer 3,5 jaar aan Ajax ver bonden. Hij kwam in maart 2000 als grote onbekende over van Rapid Boekarest en tekende een contract voor 6,5 jaar. Met Rapid was hij in 1999 nog landskampioen gewor den. Al in 1998 debuteerde Lobont in het nationale elftal. Met zijn land speelde hij in mei 2000 in de Amsterdam ArenA tegen Nederland, dat zich op dat moment voorbe reidde op de eindronde van EURO 2000. Het was de eerste grote wedstrijd van de doel man in wat nu zijn 'eigen' stadion is. Zijn debuut in Ajax 1 - uit tegen FC Utrecht - vond plaats op 26 november 2000. Als vervanger van de uit het veld gestuurde Fred Grim kon hij niet verhinderen dat de thuisploeg met 2-1 zegevierde. PITBULL Een maand later ging het goed fout. De op 18 januari 1978 in Hunedoara geboren Roemeen raakte op de training geblesseerd aan zijn schouder. Lobont ging in januari 2001 nog wel mee naar het trainingskamp in Oatar, maar kon daar weinig werk verrichten. De blessure genas tergend langzaam en Lobont moest zich erbij neerleggen dat hij pas het seizoen daarop weer fit zou zijn. Tijdens de voorberei ding op het seizoen 2001/2002 ontspon zich een fraai keepersgevecht. Fred Grim, toch al een beetje op leeftijd, weigerde zijn basis plaats af te staan aan zijn gretige opvolger. Co Adriaanse kon niet om de uitstekend preste rende en zeer ervaren Grim heen en zo degra deerde Lobont tot reservekeeper. Een tussen oplossing werd gevonden. Lobont moest speelminuten maken en werd daarom ver huurd aan Dinamo Boekarest. Uitgerekend Dinamo, de club van de pitbulls en de grote rivaal van zijn geliefde Rapid Boekarest. Terug in de Roemeense competitie was hij binnen korte tijd weer helemaal de oude. Lobont keepte 22 competitiewedstrijden en meldde zich in de zomer van 2002 -fris als een hoentje - bij Ajax, waar de nieuwe trainer Ronald Koeman hem met open armen ont ving. Fred Grim had afscheid genomen en Lobont zou, ondanks de concurrentie van goede keepers als Maarten Stekelenburg en Joey Didulica, zijn opvolger worden. Na het sterke openingskwartier zakt Ajax wat in. Lobont trapt een bal te laag weg. AC Milan slaat direct toe, maar gelukkig schiet het wonderkind Kaka in vrije positie hard naast. Vervolgens zijn ook Pirlo en Cattuso gevaar lijk, alvorens Van der Vaart met zijn vrije trap de bovenkant van de lat raakt. Op slag van rust moet Lobont naar de grond om een slappe inzet van de mee opgekomen Maldini onschadelijk te maken. De doelman van Ajax is geen moment echt in gevaar geweest als beide ploegen doelpuntloos de kleedkamer opzoeken. Geconcentreerd en zeker van zijn zaak wandelt Lobont alleen richting catacomben. KRANKZINNIG Toen Ajax vorig seizoen aan zijn indrukwek kende Champions League campagne begon, zat Lobont opnieuw in de lappenmand. Het was het begin van een geweldige hoeveelheid keepersproblemen, waarmee Ronald Koeman werd geconfronteerd. Omdat ook Stekelenburg en Didulica regelmatig geblesseerd waren, moest zelfs Henk Timmer van AZ tijdelijk wor den aangetrokken. Met vier doelmannen op de loonlijst overleefde Ajax uiteindelijk de herfst en haalde het veilig de winterstop. „Wat er toen gebeurde, hoop ik nooit meer mee te maken", blikt Lobont terug. „De ene na de andere keeper Taakte geblesseerd. Een krankzinnige situatie. Waar het door kwam? Geen idee. Zoiets gebeurt nou eenmaal." In de Champions League begon Ajax tegen Lyon met Stekelenburg in het doel. Uit bij Internazionale werd die na 23 minuten spelen geblesseerd vervangen door Timmer. In Noorwegen tegen Rosenburg was Didulica fit genoeg om het doel te verdedigen. Hij raakte even later weer geblesseerd, waardoor Timmer bij de return tegen de Noren moest opdraven. Uit tegen Lyon was Didulica voldoende hersteld van een enkelblessure. De Australiër keepte ook de twee volgende duels, tegen Inter thuis en Valencia uit, maar in de laatste Champions Leaguewedstrijd voor de winterstop, thuis tegen AS Roma, was het weer de beurt aan Stekelenburg. Tijdens de winterstop kon ook Lobont zich weer bij de groep aansluiten. Koeman maakte er direct geen geheim van, hem nog steeds als nummer één te zien. Lobont groeide zichtbaar onder het in hem gestelde vertrouwen en sindsdien staat de positie van de Roemeen niet meer ter discussie. Bogdan Lobont is de vaste doelman van Ajax. Ajax redt het uiteindelijk niet. AC Milan gaat er, dankzij de gehaaide 'Pipo' inzaghi en de fantastische Shevchenko, met de zege vandoor. De enige goal van de wedstrijd valt halver wege de tweede helft. Tot dan toe heeft Lobont slechts twee vangballen te verwerken gehad. Maar op de van dichtbij ingezette bal van Shevchenko moet hij het antwoord schuldig blijven. Inzaghi schiet de rebound eenvoudig in het lege doel. Lobont slaat met beide han den op de grond en kijkt vertwijfeld naar zijn verdedigers. 'Waar bleven jullie nou'lijken zijn vuurspuwende ogen te vragen. De resterende tijd is te kort om gelijk te maken, ook al krijgt Rafael van der Vaart in de slotseconde een unieke kans. De Braziliaanse doelman Dida verricht een even schitterende als miraculeuze redding. Hij is de winnaar van de avond. Lobont kijkt verslagen toe. CRISTIAN CHIVU De nederlaag op de eerste speeldag van de Champions League is niet desastreus. Ajax heeft goed meegespeeld en welke tegenstan der beschikt nou over het spitsenkoppel Shevchenko/lnzaghi? Celta de Vigo en Club Brugge in ieder geval niet. Lobont: „Deze wed strijd was niet beslissend. We komen steeds beter in vorm en zijn nog net zo gretig als vorig seizoen. Misschien wel meer." Hij kan er om lachen: „De laatste tijd heb ik genoeg zware nederlagen geleden. Vorig jaar in de kwartfinale tegen AC Milan, vervolgens met Roemenië waarmee we zo goed als uitge schakeld zijn voor het EK. En tussendoor beschouw ik ook het vertrek van Cristian Chivu als een nederlaag. Wij zijn als broers voor elkaar; hij is méér dan m'n beste vriend. Ik gun hem zijn overgang naar AS Roma, maar mis hem wel. We bellen nog steeds enkele malen per dag met elkaar. Maar ja, zo gaat dat in het voetbal." De kunst van het relativeren is hem niet vreemd. Als Ajax Life Lobont tot slot vraagt naar het zware programma van minstens twee wedstrijden per week, zegt hij veront waardigd: „Véél? Het kan mij juist niet genoeg zijn. Laat me alsjeblieft voetballen. Zo vaak mogelijk. Heerlijk toch?"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 6