HITIIICH 'HIER HEB IK HET ALLEMAAL VOOR GEDAAN' té 27 SEPTEMBER 2003 NUMMER 5 AjAX LIFE Andy's droomwereld LONDEN - Sinds vorige week weet héél Europa dat Andy van der Meyde tegenwoor dig bij Internationale speelt. Beelden van zijn treffer tegen Arsenal (Inter's tweede) gingen de hele wereld door. Andy van der Meyde is nu een 'superstar'. En daar moet hij behoorlijk aan wennen. „Laatst haalde ik mijn hondjes van het vliegveld, stond het hele magazijn ineens op de gang voor een foto en handtekening." Door SandeT Zeldenrijk Andy juicht nadat hij Inter op 0-2 heeft gezet bij Arsenal. Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Rafael van der Vaart. Na zijn goede optredens in Oranje, wist hij tegen AC Milan het net niet te vinden. En daar baalde hij flink van. li' Van een nieuwbouwwijk in de suburbs rond Amsterdam naar een luxe villa vlakbij het schitterende Como-meer. Dat is nogal een verandering. De verhuizing vergde zoveel van Van der Meyde dat de bondscoach hem zelfs passeerde voor de vriendschappelijke inter land tegen België. „Ja, daar was ik zelf ook wel een beetje door verrast. Daarvoor zat ik er immers steeds bij. Maar de bondscoach wilde me wat rust geven, omdat ik toen met de ver huizing bezig was." Maar inmiddels is de rust voor de vleugelspe ler teruggekeerd, zo vertelt hij Ajax Life, als hij terugdenkt aan de hectische eerste dagen, weken en maanden na zijn droomtransfer. En over de moeilijke momenten die hij als nieu weling in den vreemde diende te pareren. „Binnen een paar dagen had ik al een huis gevonden, omdat ik iemand via de club had ontmoet die Engels sprak. Hij heeft me in die eerste dagen echt overal mee geholpen. Ik stond er gelukkig niet alleen voor, want mijn vriendin ging meteen mee naar Italië. Mijn eerste training voot Inter was 14 juli en drie dagen later al gingen we op trainingskamp. Ja, daar was mijn vriendin ook érg blij mee, hahaha. Nee serieus, dat was écht de moei lijkste periode. Ik miste Isabella (Van der Meyde werd onlangs vader van een dochter, red.) en m'n vriendin. Daar zat ik dan in mijn eentje op een trainingskamp in Oostenrijk. Ik sprak uiteraard nog geen Italiaans en kon alleen met Thomas Helveg wat Engels praten. Nu spreken Vieri en Materazzi ook wat vaker Engels met mij, dus dat komt wel goed." WOORDENBOEK Voorlopig redt de aanvaller zich nog redelijk met de mondiale voetbaltaal. Bovendien gebruikt trainer Hector Cupér altijd een spre adsheet waarop hij met pijlen aangeeft wat er van hem verlangd wordt. „Ik pik wel wat op hoor en meestal begrijp ik al wat ze bedoelen. Mijn vriendin heeft wat woordenboekjes meegenomen, dus als ik iets niet snap zoek ik het op. Eerdaags krijg ik Italiaanse les. Dan komt er iemand van de club bij ons thuis. Het is dus niet zoals bij Ajax, waar ze spelers in een klasje laten zitten. Ik vind het wel lekker dat ik thuis, samen met mijn vriendin, les krijg", aldus de jonge huisvader, die - ondanks het taalprobleem - vrij eenvoudig z'n stekkie in de Italiaanse modestad heeft weten te vin den. Inmiddels heeft hij al geleerd, dat het Itali aanse voetbal wel meer van hem vraagt, dan het typische Amsterdamse positiespelletje. „Bij Ajax stond ik rechts- of linksbuiten maar hier in Italië is het allemaal 4-4-2, hè. Verdedi gend moet ik dus m'n mannetje staan. In het Ajax-systeem kon ik nog wel eens m'n tegen stander laten gaan, omdat een ander hem dan wel oppakte. Bij Inter is het allemaal man tegen man. Als mijn man weg is, heb ik een probleem. Conditioneel is het ook zwaarder dan bij Ajax, hahaha." Op de vraag of het voetbal bij Internazionale van een hoger niveau is dan bij Ajax moet hij lang nadenken. „Niet zozeeT qua kwaliteit. Bij Ajax wordt écht gevoetbald met positiespel en dat soort dingen. Dat doen ze beter dan bij Inter. Hier is alles gericht op verdedigen en op een snelle counter. Het Italiaanse spelletje, zeg maar. Op zich vind ik dat ook wel lekker, want als we dat goed uitvoeren heb ik erg veel ruimte vóór me. Het valt me wel op dat de verdediger altijd blijft staan als ik naar binnen trek. Of ik bij Inter uiteindelijk beter tot mijn recht kom, kan ik nu nog niet zeg gen." Van der Meyde heeft overigens geen enkele moeite toe te geven dat hij vorige maand (op het Amsterdam Tournament) heeft genoten van Ajax-Liverpool (0-0). Als Ajax Life hem vraagt hoe dat in hemelsnaam kan, ant woordt hij: „Oké,het was dan wel een matige wedstrijd, maar ik zag zó veel positiespel. Prachtig; dat kennen ze bij ons niet. Bij Inter is het vooral de bal naar voren beuken, dat soort dingen." De vleugelaanvaller speelde goed tijdens het Amsterdam Tournament, zoals hij sowieso wel tevreden is over zijn voorbereiding op dit nieuwe seizoen. „Ik was weliswaar een week geblesseerd omdat ik mijn knie verdraaide, maar toen ik weer fit was, speelde ik alles. Het was trouwens mooi om al zo snel weer in de ArenA terug te zijn. Toen ik dat applaus kreeg van de fans voelde ik het écht kriebelen; weet je dat? Ik had zó gehoopt, dat ik goed zou wor den ontvangen. We werden dan wel wegge tikt door Ajax (3-0), maar ik kan ook weer niet zeggen, dat we honderd procent dat duel ingingen. De dag voor Ajax-lnter zijn we tot vier uur 's ochtends wezen stappen in Bus- sum. Maar als we echt moeten, dan staat dit team er gewoon." DROOMWERELD Inmiddels heeft hij zijn eerste officiële duels voor de blauw-zwarten gespeeld en is erg onder de indruk van alle opgedane ervarin gen. Af en toe moet zij zich zelfs even in z'n arm knijpen, om het daadwerkelijk tot zich door te laten dringen. „Eigenlijk leef ik nog steeds in een soort droomwereld. Ik zit in Ita lië,heb een pracht van een huis en een super contract; daar heb ik het allemaal voor gedaan. Als we nu met z'n drieën gaan shop pen in Milaan,kan ik alles kopen wat we wil len; onwerkelijk gewoon." Ook oveT de adoratie van de Italiaanse voet balfans is Van der Meyde erg te spreken. „Dat is écht niet normaal. Als ik ergens binnen kom, willen ze me kussen, aanraken, van alles. Laatst was ik op het vliegveld van Malpenza, omdat ik m'n vier hondjes moest ophalen. Kom ik daar binnen, staat opeens het hele magazijn op de gang voor een foto en hand tekening. Men heeft hier veel meer respect en waardering voor voetballers dan in Neder land. En weetje wat ook zo mooi is? Als ik een supporter van AC Milan of Juventus tegen kom, vinden ze het ook allemaal geweldig dat ik voor Inter speel. In Nederland werd ik uit gescholden als ik een PSV- of Feyenoord-fan tegenkwam. Wat dat betreft zijn we in Neder land misschien een beetje doorgedraaid. Voetbal is in Italië echt nummer één." Over de doelen van de miljoenenploeg is hij duidelijk. De scudetto. „Ja, de landstitel is het belangrijkste. De rest maakt niet uit. En in de Champions League moeten we ook door de eerste ronde kunnen komen, zeker nu we de eerste wedstrijd al van Arsenal hebben gewonnen." Verder houdt Van deT Meyde natuurlijk Ajax in de gaten, in Nederland las hij nooit de sportpagina's, maar dat is nu veranderd. „Ja, ik wil toch een beetje bijhouden wat er alle maal bij de Nederlandse clubs gaande is. Ik SMS ook geregeld met Jari Litmanen en Victor Sikora. Ik wil niet te veel missen", aldus de nieuwe 'superstar'. Rafael, die bal had moeten zitten natuur lijk. „Je bedoelt mijn inzet in de laatste seconde? Ik schoot de bal goed in en ging er vanuit dat het een goal zou zijn. Kwam die keeper ineens uit het niets tevoor schijn. Prima redding hoor." Eerste wedstrijd verloren, niets aan de hand? „Nou, dat vind ik wel. Het kan altijd een keertje gebeuren dat we tegen een neder laag oplopen. Maar dat moet niet vaker gebeuren, want dan liggen we er uit." Dus je baalt als een stekker van die 1-0 nederlaag? „Eigenlijk wel ja. Op de een of andere manier was de teleurstelling voor mij gro ter dan ooit. We hadden zeker een puntje kunnen pakken. Nu is het de komende weken alle hens aan dek'.' Andy van der Meyde tijdens het Amsterdam Tournament tegen Calatasaray.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2