Goede opleiding biedt perspectief S E B III C 11 Ajax is voetbal! Ajax is emotie! AJAX ZIT OP POTENTIËLE GOUDMIJN BETALEN - nauano casino ereoivisiB Van der Vaart neemt Oranje op sleeptouw over de woelige wateren naar Portugal AJAX LIFE IEDERE TWEE WEKEN THUIS ONTVANGEN TicketBox Kaartverkoop AMSTERDAM - In de afgelopen weken verschenen er in de media diverse berichten over het 'solidariteitsmechanisme'. Clubs zouden soms, zonder het zelf te beseffen, recht hebben op transfergeld van ex-spelers. In sommige gevallen zou het om enkele tien- tot hon derdduizenden euro's kunnen gaan. Het kan dus haast niet anders of ook Ajax heeft hiermee te maken. Er lopen in Europa immers nogal wat spelers rond, die in Amsterdam zijn opgeleid. Ajax Life vroeg financieel directeur Jeroen Slop naar de betekenis van deze vijf-procentregeling. Gaat het geld daadwerkelijk binnenstromen of kost het Ajax voorlopig alleen maar? Slop: „Nou, de claims voor Grygera, Escudé en Sonck zijn al binnen." JAARGANG 11, NUMMER 5 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2003 Uitgever: Supportersvereniging Ajax AFC Ajax i.s.m. I S P O R T M E D I A\ www.zpress.nl Ledenadministratie Supportersvereniging Ajax: Voor aanmeldingen, info en adreswijzigingen: Telefoon 020 - 3111444 Opzeggingen (vóór 1 mei) en klachten altijd schriftelijk: Postbus 22944 1100 DK Amsterdam AFC Ajax/SVA: www.ajax.nl/sva Z-Press sport media BV: Alex Klein Postbus 1015 3300 BA Dordrecht aiaxlifekrant@zpress.nl Redactie Ajax Life: Aiaxlife@svaiax.nl Postbus 22944 Door Sander Zeldenrijk Het klinkt allemaal zo mooi. Sinds de invoering van het nieuwe trans fersysteem in 2001 bestaat er een aparte'regeling, het zogenaamde solidariteits-mechanisme. Dit is een vergoeding - uitsluitend bij internationale transfers - voor de club waar de desbetreffende speler van zijn 12de tot zijn 23ste heeft gespeeld. Een speler die transfer vrij vertrekt, levert dus niets op. De aankopende vereniging moet het geld verdelen onder alle clubs die daar recht op hebben. Wat betekent dat voor Ajax, tradi tiegetrouw toch één van 's wereld beste opleidingsinstituten? „Wij zitten er ook achteraan. Zoals al was telezen,hebben we voorTobia- sen een klein bedrag gekregen. En ook bij Frank de Boer zouden we voor een vergoeding in aanmer king kunnen komen, omdat hij hier in de Opleiding heeft gezeten. Maar als het bericht bevestigt wordt, dat hij inderdaad transfervrij naar Galatasaray is gegaan, praten we over vijf procent van nul euro", zegt Slop. Er is bij het solidariteitsprincipe slechts in beperkte mate sprake van 'terugwerkende kracht'. „Nee, iets verdienen aan transfers voor 2001 kunnen de clubs vergeten", aldus Slop. „Maar als Patrick Klui- vert bijvoorbeeld nu van Barcelona naar Manchester United zou gaan, dan kunnen we wel aanspraak maken op de vijf- procentregeling." Maar voorlopig lijkt de regeling Ajax alleen maar geld te kosten. „Veel verkochte Ajax-spelers zitten momenteel 'vast' bij hun huidige club. Er zullen dus weinig transfers en 'doortransfers' plaatsvinden. Uiteraard is dit iets wat we als club zeker op de langere termijn in de gaten houden. Aan de andere kant, juist in deze zomer hebben we drie internationale aankopen gedaan. Voorlopig móeten we dus betalen." Voor de duidelijkheid legt Slop uit hoe de transferwereld van Ajax er uitziet. Zo zijn er volgens de finan cieel directeur drie stappen te gaan. „Stap één is: een speler zit in de Ajax-opleiding. Hij heeft nog geen contract bij Ajax, maar dat is hem al wel aangeboden. Toch kiest hij voor een andere club. Dan moet de inkopende club de kosten van de opleidingsvergoeding betalen, afhankelijk van de klasse van de jeugdopleiding en het aantal jaren dat die speler daarin gevoetbald heeft." „Stap twee: neem Rafael van der Vaart als voorbeeld. Als we hem - ik noem maar wat - volgend jaar zou den transfereren, dan weten we al bij voorbaat, dat clubs - door die nieuwe regeling - tijdens de con tract-onderhandelingen die vijf procent gewoon incalculeren. Als Ajax Life nummer 5 27 september 2003 Van der Vaart voor vijftig miljoen aan Real Madrid wordt verkocht, kunnen wij zeggen 'in het contract staat vijftig miljoen en daarbij zien we af van de rechten uit het solida riteitsfonds'. Dat is een mogelijk heid. Of we zien er niet vanaf, dat kan natuuTÜjk ook. Maar uiteraard is Real Madrid ook niet op het achterhoofd gevallen. Die betalen één bedrag en 'daar mee af'. Bij een overgang van een speler van Ajax naar een andere club, wordt het dus moeilijk om een bedrag te claimen." „Pas bij stap drie zouden we een claim kunnen neerleggen. Dat is het geval van een jongen die bij ons de opleiding volgde - want dat is natuurlijk wel de voorwaarde - die vervolgens van Ajax naar 'club x' is gegaan en nu door 'club x' aan 'club y' wordt verkocht. Als er dan geld wordt betaald, kunnen we een claim neerleggen. Ajax kan dus alleen maar verdienen aan de tweede transfer." Volgens Slop is het dus niet zo, dat Ajax nu al op een goudmijn zit. Maar wel op een potentiële goud mijn. „Als dit met terugwerkende kracht van tien jaar zou zijn inge voerd... Ja, dan hadden we flink terug kunnen kijken. Nu valt het nog wel mee. De internationale transfermarkt is op 1 september gesloten. Tot die tijd hebben we alles rustig aan bekeken. Maar nu gaan we de zaken recapituleren, nemen we de oude ledenlijst eens door en kijken vervolgens, waar bepaalde spelers terecht zijn geko men. Vervolgens wachten we af tot alles rond is, want pas daarna kun nen we eventuele claims neerleg gen." 1100 DK Amsterdam Telefoon: 020 - 3111515 Telefax: 020 - 3111510 Hoofd- en eindredactie: Nico Smith Arnout Verzijl Redactiecoördinatie: Jan-Hermen de Bruijn medewerkers: Sander Berends, Patrick Leemans, Daan Schippers, Martin van Zaanen, Sander Zeldenrijk. Bladmanagement: Robert Bisschops Advertenties: Z-Press sport media BV, 078-6397070 Lambert van Waardenburg, - TheoWijland Prepress: Nauta en Haagen, Helmond Vormgeving: Chiel Wilbers Ferry Thissen Druk: Wegener Grafische Groep Lidmaatschap SVA: bedraagt 25. een gezinslid betaalt 17,50. Hiervoor krijgen zij: Supportersclubkaart Ajax Life (gezinsleden ontvangen deze niet) 10% korting op bijna alle artikelen uit de officiële Ajax fanshop Ajax catalogus Supportersvereniging activiteiten gratis of tegen een gereduceerd tarief te bezoeken Copyright: Niets uit deze uitgave mag worden gekopieerd of vermenig vuldigd zonder schriftelijke toestemming van de uitgever. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud van deze uitgave, aanvaardt de uitgever noch de redactie enige aansprakelijkheid voor onjuistheid of gevolgen daarvan. Verveelvoudigen en open baarmaken van deze uitgave door middel van druk, microfilm of enige andere wijze is slechts toegestaan na voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. Z-Press Sport Media BV VOLGENDE EDITIE VERSCHIJNT OP 18 OKTOBER 2003 Hierbij machtigt ondergetekende, tot wederopzegging, de Supporters vereniging Ajax om van zijn/haar onderstaand rekeningnummer de te betalen contributie/abonnementsbijdrage van 25 Euro af te schrijven. Achternaam: Voorvoegsel:Voorletters: Adres: Postcode/Plaats:. Geboortedatum:M/V l 1 Telefoon: 1 l Rekeningnummer: 1 Datum: 1 Handtekening: 1 StuuT deze bon of kopie in een envelop zonder postzegel aan: Ajax Life, antwoordnummer 615,1100 VE Amsterdam Z.O. (Geldige 1 kopie van legitimatiebewijs bijvoegen) Word lid, beken kleur en je hoort erbij. Dan mag je pas zingen 'You never walk alone'en de titel 'Ajacied' dragen. Voorrang bij aankoop kaarten Ajax Life 20X peT seizoen 25% korting op Ajax Magazine 10% korting in de Fanshop Exclusieve aanbiedingen bij Ajax Direct Activiteiten/evenementen/ feesten Verschillende toernooien (Indoor Challenge) Busreizen naar thuis- en uitwedstrijden Kortingsacties, zoals Ajax Jaarboek Bij alle wedstrijden geldt dat u in het bezit moet zijn van een geldig legitimatiebewijs. Bent u dat niet, dan wordt u de toegang tot het stadion ontzegd. Kortom: vergeet uw geldige legitimatie bewijs niet, dat voorkomt veel problemen. Verder is alle infor matie onder voorbehoud. Houdt u altijd even de teletekstpagina van Ajax in de gaten: 812. Veel wedstrijdplezier! Ajax-Willem II Zondag 28 september 2003 Aanvang: 14:30 De laatste kaartjes zijn te koop aan het stadion op de wed strijddag. FC Groningen - Ajax 5 oktober 2003 Aanvang: 14:30 Deze wedstrijd is uitverkocht voor Ajax-supporters. Ajax - FC Volendam Vrijdag 17 oktober Aanvang: 20:15 Het definitieve voorveTkoop- schema is nog niet bekend maar houdt teletekst pagina 812 en www.ajax.nl in de gaten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 15