DRAW ïf Aiax Life nummer 4 IB september 2003 JUVENTUS GALATASARAY SK OMKWACÖS CFP REAL SOCIEDAD AC MILAN RC CELTA -Wf t m IrÉgMf Ajax-delegatie in Monaco mogen staan. De naam is op zich al prachtig; dat vind ik misschien nog wel het mooiste aan de club. Veel mensen hebben ontzag voor onze historie en vragen 'hoe doen jullie dat nou?'. Dat is leuk om uit te mogen leggen. Ik liep enkele mensen van Arsenal tegen het lijf, die refereerden aan vorig seizoen. Zij waren erg onder de indruk van ons team. Ook bij de Italiaanse clubs proef ik respect, we zijn toch AJAX! We hebben een fraaie historie opge bouwd en dat komt altijd en overal terug. Maar op basis van historie alleen verdienen we geen brood. Die basis is heel belangrijk, maar we moeten wel verder. Wat dat betreft, verbaas ik me over hoe de Nederlandse clubs omgaan met de huidige financiële malaise. Er wordt veel over gezegd en geschreven, maar daadwerkelijke acties zie ik te weinig. Ik vraag me af wanneer de clubs hun lot nou eens in eigen hand nemen. In eerste instantie moeten zij het zélf doen. Een mindere periode kan overal voorkomen, maar als het écht om mismanagement blijkt te gaan - of als duide lijk is, dat een club geen bestaansrecht meer heeft, onderneem dan actie. Er komen nog steeds veel toeschouwers op het voetbal af en dat schept vertrouwen. De bedrijfstak slaat zich er zeker doorheen, maar het zou zo aar dig zijn, als het voetbal zelf-bij het oplossen l 4 ^«+4 - van de problemen - een grotere rol zou ver vullen. En het niet overlaten aan de gemeen tes, de KNVB of een Minister. Vorig jaar is er een rapport verschenen van het bureau voor economische argumentatie van KPMC. Zij hebben, in opdracht van het Ministerie van Buitenlandse Zaken - en die weer in opdracht van Brussel - onderzocht waar de gemeente lijke steun naar toe is gegaan. In de laatste tien jaar gaat het om driehonderd miljoen euro dat voornamelijk in stadions is geïnves teerd. Dus, zonder Vitesse had Arnhem geen Celredome gehad. De ATenA heeft de gemeente Amsterdam ongelooflijk veel geld opgeleverd. Niet zozeer het stadion zelf, maar wel via de ontwikkeling van het hele gebied erom heen. Ik ben dus niet bang dat gemeen telijke steun gaat verdwijnen. Het'is voor de clubs wel zaak het hoofd koel te houden. Hopelijk hebben ze snel de eigen huishou ding weer op orde, al wordt er nog te weinig discussie gevoerd over de vraag hoe het zover heeft kunnen komen. Maar met Ajax gaat het in ieder geval heel goed. We zijn financieel één van de gezondste clubs in Europa." SEEDORF Ook de selectie van AC Milan blijkt in het Hermitage te verblijven. Hoewel de aftrap van het duel om de Super Cup nog een aantal uren op zich laat wachten, lopen tal van men sen zenuwachtig heen en weer. Jaakke heeft het zichtbaar naar zijn zin: „Cisteren kwam ik Clarence Seedorf in het hotel tegen en met hem heb ik over de loting gesproken. Seedorf zei dat Celta een goede ploeg heeft, die vooral thuis in staat geacht moet worden een ploeg als Real Madrid met 4-0 te verslaan. Een gevaarlijke tegenstander dus. Club Brugge is vooral een stevige ploeg, een beetje als Grazer AK. Seedorf is een aardige kerel. Sommige mensen noemen hem arrogant, maar zoals ik hem heb meegemaakt, is hij dat helemaal niet. Hij was nog steeds zeer geïnteresseerd in Ajax. Tsja, die gemiste penalty's blijven hem achtervolgen." 's Avonds voegt Seedorf opnieuw een prijs toe aan zijn imposante erelijst. AC Milan verslaat FC Porto met 1-0 en wint, voor de vierde maal in de historie, de Super Cup. Het elftal van Carlo Ancelotti heeft op slechts één plaats een wijziging ondergaan in vergelijking met de ploeg, die in mei de Champions League won. De geblesseerde linksback Kahka Kaladze is vervangen door de nieuwe aan koop Giuseppe Pancaro. De nieuwe aankoop Cafu speelt niet. Andriy Shevchenko, hij benutte de beslissende strafschop in de finale in Manchester, is in bloedvorm. De spits uit de Oekraïne maakt in de openingsfase het enige doelpunt van de wedstrijd en maakt verder indruk met z'n onverzettelijkheid, tomeloze inzet, diepgang en goede spel. Ancelotti wordt bedolven onder hoongelach als hij zijn spits een kwartier voor tijd wisselt voor de onbeholpen mislukkeling Rivaldo. Seedorf heeft op dat moment het veld al ver laten. Hij speelde links op het middenveld en werd na ruim een uur spelen vervangen door werkpaard Ambrosini. Na afloop toont een breed glimlachende Seedorf de gouden medaille „Die gaat naar mijn moeder. Zij krijgt al mijn medailles. Het was niet gemak kelijk vanavond, maar op basis van de eerste helft hebben we verdiend gewonnen. Weer een prijs, daar gaat het om en daarom koester ik dit moment. We speelden op het midden veld met 'vier man op lijn'. Om tactische rede nen moest ik de buitenkant dekken. We heb ben ons werk naar behoren gedaan, al ont brak de echte topvorm. Tijdens het seizoen komt dat beslist helemaal goed. Hopelijk kan ik ditmaal tegen Ajax wel de wedstrijd uit spelen (In de ArenA viel Seedorf in de eerste helft geblesseerd uit, red.). Het is een nieuwe uitdaging." Italiaanse journalisten melden tenslotte dat Ajax en AS Roma tot overeenstemming zijn gekomen over de affaire Chivu. Op 1 septem ber volgt inderdaad het bevestigende persbe richt van Ajax dat luidt: Na de ontvangst van opnieuw een betaling hebben Ajax en AS Roma een akkoord bereikt over de onmiddellijke verhuur van Cristian Chivu. De Italiaanse club huurt Chivu voor vier maanden, tot de winterstop van het seizoen 2003-2004. In de tussentijd werken Ajax en AS Roma verder aan de definitieve transfer van Cristian Chivu naar AS Roma. En zo bracht Ajax twee lange maar mooie dagen in Monaco tot een goed einde. Seedorf met opnieuw een hoofdprijs: de Super Cup que speelt. John Jaakke in het Hermitage. niet zo. Maar wij komen wel op voor de belan gen van de clubs." Maar ditmaal dus niet. De transfer van Chivu is een acuter probleem. Het is immers vrijdag 29 augustus en al over twee dagen sluit de transferdeadline. AS Roma heeft nog altijd geen bankgarantie overlegd voor de, volgens Italiaanse media, 18 miljoen euro. Een deel daarvan is wel naar Amsterdam overgemaakt, maar het betaalde bedrag is nog lang niet voldoende om Ajax tevreden te stellen en daarom weigert de club om de Roemeen vrij te geven. Er wordt druk onderhandeld. Een delegatie van AS Roma is in Monaco aanwezig voor de loting van de UEFA Cup. Pas tegen vijven heeft John Jaakke tijd voor Ajax Life. Hij geeft een auto met chauffeur van de UEFA opdracht naar het parmantige, zeer luxe hotel Hermitage te rij den, dat door de Europese voetbalbond is afgehuurd. Onder het genot van een kopje thee (kosten zeven euro) vertelt Jaakke: „De overgang van Chivu is nog steeds niet in orde. Maar we hebben nog even de tijd. Meer kan ik er nu niet over zeggen." Het gesprek gaat dus over datgene wat er met de tegenstanders in de Champions League is besproken: „Eerst volgde er een algemene introductie, een presentatie zoals die ieder jaar wordt ver toond. Omdat Celta de Vigo nieuw is in de Champions League, was het vooral voor hen zeer interessant. De regelge ving omtrent nieuwe licentiemogelijkheden - bijvoorbeeld voor wat betreft communicatie en internet - werd uit gelegd. Daarna hebben we met elkaar om de tafel gezeten om te onderhandelen en om afspraken te maken. Bij voorbeeld over het totaal aantal te verkrij gen kaarten. Er bestaat bijvoorbeeld de regel, dat iedere bezoekende club de beschikking krijgt over vijf procent van de totale capaciteit. Maar dat moet wel geregeld worden. En ook het aantal - betaalde - VIP-kaarten. Voorts zijn er afspra ken gemaakt over het officiële diner en de sight visit. Wat dat is? De BRT heeft aangege ven vooraf graag de ArenA te willen bezoeken om te kijken naar de verbindingen en de cameraposities. En ook de veiligheidsmensen van Brugge komen vooraf rondkijken. Omge keerd werkt het net zo. Wij gaan kijken in het stadion van Celta de Vigo en hebben daar een datum voor afgesproken. We willen weten waar onze supporters terecht komen en waar ze hun vouchers kunnen omwisselen. Op der gelijke vragen gaan we antwoord zoeken. Ajax Travel is ook mee en heeft direct opties genomen op hotels in de speelsteden. Daar naast bieden ze onze tegenstanders accom modatie aan. Loten is business." DE NAAM AJAX Het is de eerste maal dat Jaakke het twee daagse UEFA-congres mee maakt. Vooral zijn aanwezig heid, als hoogste representant van Ajax, is gewenst: „Voor de club was de loting natuurlijk het belangrijkste onderdeel, maar m'n persoonlijke doel was om veel mensen te ontmoeten. Bestuurders, makelaars, noem maar op. Zo heb ik Martijn Lin- denbergh van de NOS ontmoet en zat ik bij het Gala aan tafel bij Jaap de Groot van De Tele graaf. Ook met de voorzitter van NEC heb ik kunnen bijpraten, allemaal goed voor m'n contac ten, nu ik geacht wordt de club te vertegenwoordigen. Het begint langzaamaan te komen dat ik woTd herkend. Mensen spreken me aan, vooral diege nen die ik vorig seizoen al heb ontmoet rondom de duels in de Champions League en tijdens de G14 vergaderingen. Voorzit ter zijn van Ajax is nog veel leu ker dan ik dacht. Ik kom niet uit het voetbal en mensen waar schuwden me vooraf 'weet waar je aan begint'. Maar als je alles vooraf weet, is het leven ook niet leuk. Tot nu toe is het heel spannend, enerverend. Ik vind het écht iets voor mij; enig om te doen. Het betekent heel wat, om hier namens Ajax te

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9