In het begin was het allemaal erg hectisch HECTISCHE VOORBEREIDING De dagen rond de transfer verliepen hectisch. Donderdag werd hij gekeurd, vrijdagmiddag tekende hij zijn contract, vrijdagavond zat hij op de tribune bij Roda J.C.-PSV, waarna hij Zich midden in de nacht weer in Amsterdam meldde. Zaterdag volgde nog een training en zondag stond hij in de basis tijdens de ope ningswedstrijd van het seizoen, uit bij Vitesse. „Dat had ik zelf ook niet verwacht. Maar ik moet toegeven dat ik door die drukke voorbereiding niet goed speelde." IB SEPTEMBER 2003 NUMMER 4 Al AX LIFE Tom Soetaers blij met Ajax AMSTERDAM - Twee dagen voor de openingswedstrijd van het nieuwe seizoen presenteerde Ajax zijn nieuwe buitenspeler: Tom Soetaers. De Belgische international kon vorig jaar al de overstap maken. „Maar toen had ik net een slecht seizoen achter de rug. Dat had ik niet kunnen maken tegenover Roda J.C. Nu vond ik het moment wel rijp." Door Sander Berends Aan het einde van het interview is de nieuwe Ajacied eigenlijk toch wel nieuwsgierig. „De selectie van het nationale team is net bekend geworden," waarop de afstandbediening van de TV in de perskamer snel naar de VRT, de Belgische publieke omroep, gaat waarop tele tekstpagina 527 meldt dat Soetaers inder daad is opgeroepen voor de E K-kwalificatie interland tegen Kroatië. Dat duel vond afge lopen woensdag plaats. Zijn naam staat als laatste in het rijtje middenvelders. „Ja, bij Bel gië speel ik meestal als linkshalf. Daar kan ik ook uitstekend uit de voeten. Ronald Koeman weet daarvan, dus vanuit die positie zal ik ongetwijfeld ook wel eens gaan spelen." Getwijfeld aan zijn selectie, nee, dat had hij eigenlijk niet voordat hij serieus naar het beeldscherm ging kijken. MARC OVERMARS Overtuigd van zijn kwaliteiten? Waarschijn lijk wel, al blijft de speler daar vooralsnog erg bescheiden onder. „Ik kan nog veel beter. Dat wil ik bij Ajax laten zien." De link is gelegd. Ajax en Soetaers. Een combinatie die niet vreemd is. Voetbaltechnisch gezien voldoet de vleugelspits uitstekend aan de eisen die aan een Ajacied worden gesteld: snel, wend baar, klein, technisch en bloedfanatiek. Dezelfde kwaliteiten die achter de naam van een voormalige Ajacied geplaatst kunnen worden, toevallig ook het grote voorbeeld van Soetaers. „Ik vind Mare Overmars een uitste kende speler. MaaThet is nog veel te vroeg om me met hem te durven vergelijken. Zo ver als hij is, ben ik nog lang niet. Kijk alleen maar naar het verschil in onze palmares." De overgang van Soetaers kwam pas laat in het seizoen rond. Zelfs zo laat, dat de 23-jarige Belg de hele voorbereiding nog bij Roda J.C. meemaakte. „Ik wist al langer van de belang stelling van Ajax. Na afloop van de oefenwed strijd tegen Everton, op 5 augustus, hoorde ik dat de club zich officieel had gemeld. Natuur lijk wilde ik graag. Het is een mooie stap in mijn carrière. Daarna moest ik nog ander halve week wachten voordat het helemaal rond was. Ajax wilde rust rond de eerste voor rondewedstrijd tegen Grazer AK. Voor mij was dat juist een onzekere periode, omdat ik niets mocht zeggen en me eigenlijk volledig diende te concentreren op een nieuw seizoen met Roda J.C. Ik vond het spijtig dat het pas zo laat rondkwam, want daardoor moest de club nog laat een vervanger zoeken. Maar ik heb veel aan Roda te danken en ben er zeker niet met een ontevreden gevoel weggegaan." Een jaar geleden was er ook al serieuze belangstelling. „Die kwam toen feitelijk te vroegIk had een minder jaar achter de rug in Kerkrade en op die wijze wilde ik geen afscheid nemen. Dan zou ik met een negatief gevoel vertrekken. Dat kon ik mezelf en de club, waaraan ik veel heb te danken, niet aan doen. Maar over het afgelopen jaar kon ik meer dan tevreden zijn. Dus vond ik de tijd voor een overgang wel rijp." De volgende wedstrijd, uit bij RBC Roosendaal, scoorde hij. Achteraf bleek het zelfs om de winnende treffer te gaan. „Dat was natuurlijk een mooie opsteker. De combinatie met Max well die eraan vooraf ging, bewijst dat we elkaar op het veld steeds beter aanvoelen. Want ingespeeld raken, dat heeft natuurlijk tijd nodig. Ajax doet er alles aan om me het naar mijn zin te maken. Ik ben goed opgevan gen door iedereen en daardoor vanaf het begin redelijk snel geïntegreerd binnen de club. Mijn eerste doel is nog steeds het vero veren van een basisplaats. Want, ook al kon ik in de eerste drie wedstrijden rekenen op een plaatsje in de eerste elf, de concurrentie bij Ajax blijft enorm." Over de verschillen in spelopvatting. „Bij Ajax is het voor een aanvaller makkelijker. Er staan goede voetballers achterin, waardoor ik mindeT kracht hoef te steken in het meeverdedigen. Bij Roda J.C. kreeg ik altijd veel ruimte en vrijheid, hier speel ik plaatsbewuster.Tijdens wedstrijden merk ik dat we nu de ploeg zijn die voortdurend in balbezit is. Wij moeten het spel maken, wat een andere aanpak vereist. Ook de druk van bui tenaf is veel groter, maar dat beschouw ik als gezonde druk. Ik leer zo nog iedere dag bij." NEGEN KEER GESTORVEN Woensdag begint Soetaers aan een nieuwe ervaring: Champions League. „Ik ben blij dat we het gehaald hebben. Op de tribune, thuis tegen Grazer AK, ben ik negen keer gestor ven." De loting kon slechter. „Ik vind het vooral leuk dat Club Brugge in onze poule zit. Het zijn twee wedstrijden waar ik naar uitkijk. De verbaast hem niet. „Ik speelde in twee jaar tijd zes wedstrijden voor RSC Anderlecht." In januari 2000 meldde hij zich in Kerkrade, een beslissing waar hij zeker geen spijt van heeft gekregen. „Bij Anderlecht kwam ik nauwe lijks aan spelen toe. De jeugd krijgt daar wei nig kansen, ook al is die situatie inmiddels wel veranderd. Het afgelopen seizoen hebben meeste voetbalfans in België zien me zelden spelen en waren verwonderd over mijn trans fer naar Ajax. Nu kan ik eindelijk eens iets laten zien. Ik kreeg ook direct een SMS-je bin nen van een speler, Birgir Maertens. 'Shirtje ruilen?'. Die afspraak staat. Het is een goede ploeg hoor, Brugge. Lange, atletische spelers die in de lucht moeilijk te kloppen zijn en die zeer gevaarlijk zijn bij spelhervattingen. Bovendien beschikt Club over enkele gevaar lijke spitsen." Ook over de andere twee tegenstanders heeft de Belg een uitgesproken mening. „AC Milan is een grootheid, waartegen we niets te ver liezen hebben. Oké, twee jaar geleden hebben we in San Siro gewonnen van Milan met Roda J.C., maar toen stond de sterrenploeg van nu er nog niet. We speelden die avond écht op onze top, maar werden na strafschoppen uit eindelijk uitgeschakeld. Celta de Vigo schat ik even sterk in als Club Brugge. Want de num mer drie van Spanje, dat móet wel een goede ploeg zijn. Milan zal eerste worden in de poule, wij moeten knokken voor de tweede plaats", aldus de aanvaller, die aan de eerdere confrontaties met de Champions League winnaar het shirtje van Massimo Donati als aandenken overhield. Dat de naam van Soetaers bij het Belgische voetbalpubliek nog niet zo heel bekend is, verschillende spelers uit de eigen jeugd gede buteerd. Of ik trendsetter ben geweest? Mis schien wel,hopelijk heb ik daar wel een kleine rol in gespeeld. Het is opvallend dat jonge Bel gische talenten in andere landen wel bij top clubs spelen." Van Amsterdam heeft hij vooralsnog weinig gezien. „En ik verwacht ook niet dat ik veel in de stad zal zijn. Als ik thuis ben, rust ik vooral. Ik zit nu nog in een hotel, maar over enkele dagen hoop ik in te trekken in m'n nieuwe huis in Amstelveen. Het is nu bijna ingericht. Mijn moeder is daarvoor speciaal overgeko men. Mijn vriendin blijft in België wonen. Ze heeft daar haar werk. Hier zou ze weer alles opnieuw moeten opbouwen en mede door alle Europese verplichtingen, ben ik toch niet vaak thuis. En ben ik dagen achtereen wel in Amsterdam, verveel ik me niet. Drie huizen verderop woont Jelle Van Damme. Met Jelle kan ik het goed vinden. We stuurden al regel matig SMS-jes en hij is - net zoals ik - een heel gewone jongen. En dat Wesley Sonck hier speelt, is ook alleen maar leuk. Hij is één van de beste voetballers van het land. Maar wat ik heb gemerkt, is dat de selectie min of meer een vriendenploeg is. Dat is alleen maar goed, lijkt me. Ik ga hier nog een mooie tijd beleven."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 6