Afscheid Sjakie valt supporters zwaar 'Zo eentje krijgt Ajax nooit meer terug' AJAX FANZONE Afscheid Sjakie TALISMAN CLUB-ICOON WIE AJAX ZEGT, ZEGT SJAKIE 13 SEPTEMBER 2003 NUMMER 4 AlAX LIFE Ondanks dat Sjaak zijn afscheid zelf wel heel mooi vond, dat was goed te zien aan zijn emotio nele gesteldheid, ben ik erg teleurgesteld in vele seizoen kaarthouders in de ArenA. Er zijn tegenwoordig maar weinig personen die een groots afscheid bij Ajax verdienen en daarvan was onze Sjaak er zeker één van! Een monument, een échte Ajacied, een man met het Ajax-hart op de juiste plaats die zich altijd voor de club heeft ingezet. Voor de volle 100 pro cent! De beste man is een heuse mascotte geworden voor ons Ajacieden. Degene die alle spe lers telkens vertelde dat wij (de supporters) bedankt dienden te worden, die kreeg nu een zeer slecht gevulde ArenA als dank voor alles wat hij gedaan heeft en waar hij voor stond. Sjakie was één van de mensen die ons wel begreep en van dat soort mensen kom je er bij Ajax hoog uit nog maar drie tegen. Triest genoeg, maar waar, bleven slechts supporters op de Zuid tribune (re en 2e ring) en op Vak4io, aangevuld met enkele losse fans, zitten om deze ras- Ajacied zijn welverdiende afscheid te geven. Ik schaam me daar persoonlijk erg voor, zeker als er gezegd wordt dat het 'slechts' om een materiaalman gaat. Dat was Sjaak niet, Sjaak was en is meer! Als je dat niet kunt inzien, dan weet ik in prin cipe genoeg over de mate waarin die personen Ajacied zijn. Kijk, dat we het kunnen ver wachten van Jack 'nee ik heb niets met Ajax' van Gelder en Hugo 'hoe show ik mijn aversie tegen Ajax' Borst, oké. Maar dat Ajax-supporters niet snappen dat juist Sjaak een groots afscheid verdient, dan snap je niet wat Ajacied zijn betekent. Bij een dergelijk afscheid moet je op je stoel staan/schreeuwen en juichen. Helemaal uit je dak gaan en laten merken dat je zulke mensen zeer waardeert. Helaas is dat blijkbaar teveel gevraagd voor velen en vindt men het belangrijker om snel thuis te zijn voor een bordje hutspot (alsof een broodje warm vlees in het supporters home de honger niet doet ver dwijnen). Triest, triest, triest en dat is een nog een understate ment! Mij werd het in ieder geval weer eens duidelijk dat we simpel weg beter terug kunnen keTen naaT De Meer. In principe zijn io.ooo pldatsen in een stadion voor ons genoeg. Meer échte supporters hebben we klaarblij kelijk niet. Daarnaast zijn we in één klap van veel meer suppor tersproblemen verlost! Jan (vak428) AMSTERDAM - Decennia lang was het ondenkbaar, maar Sjaak Wolfs en Ajax zijn dan tóch uit elkaar. Gedwongen door vadertje tijd bekommert de meest populaire materiaalman ter wereld zich niet langer om de hesjes, ballen en de noppen van tientallen voetbalschoenen. Na afloop van Ajax-FC Zwolle kreeg 'Sjakie'in de ArenA het afscheid dat hij verdiende: een groots onthaal en een status, die maar voor weinig Ajacieden is weggelegd: eeuwig respect. nog herinneren dat hij als voor stopper - ondanks zijn geringe lengte - alle ballen keihard weg- kopte. Sjakie was toen al één van de oudere spelers, maar ging voorop in de strijd. Tijdens zijn afscheid heb ik ook wel een traantje moeten wegpinken." trouwde zetel naast de wisselspe lers terug. Verder herinner ik me dat hij op de training altijd hulp vaardig was. Hij motiveerde de spe lers, ook al had hij zelf eigenlijk helemaal niets te zeggen. Voor een materiaalman deed hij gewoon veel bijzondere dingen. Maar vorig seizoen had ik voor het eerst zoiets van 'Sjaak, er moet nou maar eens een eind aan komen'. Zijn manier van bewegen kon ook niet meer, voor bij een topclub", aldus de Amsterdammer. Dijkstra hoopt dat Wolfs nog gere geld naar de training zal komen. „Ja, hij moet niet achter de geraniums gaan zitten! Als je 30 jaar op het veld staat en plotseling zo wordt afgeremd, dan is dat nogal wat, hè." Jan-Willem van de 'koffiehoek' schonk de laatste zes jaar geregeld een kopje koffie in voor Sjakie. Na de training nam Wolfs meestal even de tijd om 'een bakkie te doen' met de supporters, die daar iedere Frederik Dijkstra (72) ziet Wolfs als een soort talisman. „Ja, hij moest er altijd bij zijn, hè! Ik vind het bijzon der dat een materiaalman bij het publiek zoveel emoties kan losma ken. Dat bleek ook wel toen hij onder Adriaanse niet langer op de bank mocht plaatsnemen. Uitein delijk gaf Koeman hem zijn ver- Door SandeT Zeldenrijk De dag na het schitterende afscheid in de ArenA is het bij het trainingsveld weer een drukte van jewelste. Tientallen wedstrijdana lyses worden losgelaten op de slechte wedstrijd tegen FC Zwolle, waarbij enkele spelers hét speciaal moeten ontgelden. Een bescher mend woordje voor de desbe treffende voetballer is er niet, want... Sjakie ontbreekt. „Zeg niets verkeerds over Ajax, want hij vloog je naar de strot", zegt Jan Cornelissen. De Weesper staat vrijwel iedere dag bij de trai ning te kijken sinds hij zes jaar geleden met pensioen ging. Hij heeft een duidelijk beeld van Sjakie. „Een gouden vent voor de club. Ajax is zijn leven. Als er één iemand was, die verstand van nop pen heeft, dan was het Sjakie wel. Helaas werd het tijd om te stop pen. Hij liep natuurlijk al langer met een onwillige heup." Wolfs kwam in 1975 bij Ajax terecht. Herman 'Bakker' de Beer (82) kwam toen al bijna veertig jaar bij de club. Hij zag Sjakie dus bin nenkomen... „Ik vond het opmerke lijk dat hij zoveel invloed had op het schoeisel van de spelers; welke noppen ze bij welke weersomstan digheden moesten gebruiken. Ik weet nog precies dat hij in de Dap- perbuurt woonde, omdat ik daar zelf ook vandaan kom." Over het definitieve stapje terug van clubicoon Wolfs is hij kort en krachtig: „Een geweldig afscheid. Zo eentje krijgt Ajax nooit meer terug. Ik hoop dat Sjakie een toe gangskaart voor het leven krijgt." Naast het supportershome staat Peter Willaarts. Hij geniet in het zonnetje van de training. Willaarts is afkomstig uit een echte voetbal familie. Broer Eric speelde enkele seizoenen voor FC Utrecht en Borussia Mönchengladbach en een neefje 'balt' momenteel in de Vitesse-jeugd. Zelf acteert hij in een seniorenteam van Wouden berg. „Ach ja, Sjakie. Ik heb nog met hem gevoetbald, wist je dat? Ik denk dat het twintig jaar geleden was. We speelden met VVGA tegen een ijshockeyteam. Bij ons. deden onder anderen Sjaak Swart, David Endt en Sjakie Wolfs mee. Ik kan me Sjaak Wolfs in het midden van de spelersgroep na de kampioenswedstrijd Roda JC-Ajax 2-3 van 25 mei 1985. Sjakie luistert ontroerd naar de speech van Jari Litmanen. dag zaten. „Ja, de discussies die we geregeld over Ajax voerden, zal ik zeker missen. Tenzij hij natuurlijk nog eens langskomt. Volgens mij heeft hij maar één hobby en dat is Ajax. Verder niets. Desnoods gaat hij postzegels verzamelen, als hij maar afleiding heeft. Ja, ik mis hem nu al." Na de training lopen de spelers via de koffiehoek naar de kleedka mers. Petri Pasanen gaat als één van de eerste Ajacieden naar boven. Met een blauw linkeroog, als gevolg van een botsing met de aanvalslinie van Grazer AK, spreekt hij vol waardering over de materi aalman. „Ik had een hele goede band met Sjakie. Wat dat betreft is het jammer dat hij weggaat. Er is ook niet echt een opvolger voor hem, want er zijn meerdere men sen die zijn werk nu doen. Ik kan me nog wel herinneren dat hij altijd Nederlands tegen me sprak. Zelfs toen ik hier net was. Ik ver stond er helemaal niets van. Dat was grappig!" Eigenlijk bevestigen al deze reac ties al wat voorzitter John Jaakke een dag van tevoren in het stadion tegen de materiaalman zei: 'wie Sjakie zegt, zegt Ajax en wie Ajax zegt, zegt Sjakie.' Treffender kan het niet. www.ajax.nl/sva

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 12