'Er mag meer van mij verwacht worden' Tomas Calasek voelt zich eindelijk thuis bij Ajax 23 Augustus 2003 nummer 3 Ajax Life Calasek moet geblesseerd de training in Craz verlaten. De Tsjech liep een enkelblessure op. AMSTERDAM - Het heeft ruim drie jaar geduurd, maar eindelijk voelt Tomas Calasek zich thuis bij Ajax. Nee, dat heeft al die tijd niet aan de club gelegen, maar aan de 30- jarige middenvelder zelf. Net als eerder, bij zijn vorige werkgever Willem II, heeft de 25-voudig Tsjechisch international een paar jaar nodig gehad, om zich helemaal thuis te voelen. En dat is maar goed ook, want er mag komend voetbaljaar heel wat ver wacht worden van de man, die de 'stille motor' wordt genoemd. Door Patrick Leemans Tijd dus om de rustig pruttelende 'elfklepper' te vervangen door een krachtige V8-motor. Samen met Jari Litmanen (32), is Calasek de oudste speler in de selectie van Ajax. De jonge ploeg leunt daardoor min of meer op de twee ervaren routiniers. Galasek, routinier? Ja, zo kan de in Frydek-Mistek, Tsjechië, geboren spelverdeler inmiddels wel genoemd worden. Hij speelde vijf jaar voor Banik Ostrava en ver huisde in 1996 naar het Tilburgse Willem II. In 2000, met de komst van trainer Co Adriaanse naar Amsterdam, mocht de 'nummer zes' met zijn coach meeverhuizen: naar Ajax. Voordat Galasek in de ArenA één bal geraakt had, wer den er al vraagtekens bij zijn aankoop gezet. Wat had zo'n modale middenvelder van een subtopper bij een Nederlandse topclub te zoeken? Tot overmaat van ramp werd Adri aanse halverwege het seizoen 2001/2002 ont slagen en kwam ook de Tsjech onder vuur te liggen. Hij zou zijn transfer naar Ajax alleen verdiend hebben, omdat hij 'een vriendje van Co' was. Fluitconcerten vielen hem ten deel en dat kon de leider van het elftal destijds eigenlijk niet verdragen. Prompt leverde hij zijn aanvoerdersband in. En wat blijkt nu? Anderhalf seizoen later staat de zwaar onderschatte Galasek nog steeds in de basis en wordt hij door zowel trainer Ronald Koeman als door assistent Ruud Krol een 'onmisbare kracht' genoemd. Het spel van het jonge elftal staat of valt meestal met zijn acties en ervaring. Na drie voetbaljaren staat de teller van de midden velder al op 109 officiële wedstrijden voor Ajax i; hij scoorde daarin zestien maal. Boven dien kwam hij inmiddels al 25 keer uit voor het nationale elftal van Tsjechië. DIESELTJE Dat zijn gemis groot is, bleek toen Ajax vorige week in Graz tegen de plaatselijke AK moest spelen. Omdat zowel Litmanen als Galasek afhaakten vanwege blessures, was de balans in het elftal ver te zoeken. Tijdens het duel met de Oostenrijkers liep er geen echte leider rond. Reserve-aanvoerder Rafael van der Vaart kon de grote verantwoordelijkheid niet in zijn eentje dragen. Galasek wordt een 'stille motor' genoemd, maar het lijkt erop dat zijn ploeggenoten zo gewend zijn geraakt aan het snorrende geluid van z'n dieseltje, dat ze nau welijks meer zónder hem kunnen. De middenvelder, bescheiden zoals altijd. „Ajax speelde inderdaad onrustig. Ik weet niet of mijn - of Jari's - afwezigheid daarmee te maken had. Het zou kunnen. Wat mij vooral opviel, was dat Grazer AK speelde, zoals wij dat vorig jaar in de Champions League deden. Onbevangen, vrijuit, vanuit de under dogpositie en met een enorme inzet. Kleine clubs uit Europa weten nu wie Ajax is en doen er alles aan om ons te verslaan. Wij zijn niet meer de tegenstander die onderschat wordt. AC Milan zal nog steeds geen hoge pet van ons op hebben, maar de Europese subtop kent ons nu en probeert het ons zo moeilijk mogelijk te maken. Want wie van ons wint, heeft wèl een kwartfinalist van de Cham pions League verslagen." Of hij zijn medespelers in de wedstrijd in de ArenA de goede kant op kan sturen, is nog maar de vraag. Die return komt waarschijn lijk nog te vroeg voor Galasek, die op de laat ste training, een dag voor het belangrijke duel in Oostenrijk, uitviel met een enkelbles sure. Tijdens een training in het Arnold Swar- zenegger Stadion kwam de middenvelder op een ongelukkige wijze in botsing met Sne- ijder. In eerste instantie werd zelfs 'het ergste' gevreesd. Een paar dagen later: „Maar nü blijkt het mee te vallen. Röntgenfoto's lieten zien, dat er geen breuk in het gewricht zit. Dan moet het aan de banden of de pezen lig gen. Ik weet niet of ze opgerekt of gescheurd zijn. In het laatste geval zal ik er lang uit lig gen. Maar zoals het nu aanvoelt, denk ik dat ik over twee weken weer aan wedstrijden kan gaan denken. Tot die tijd moet ik voorzichtig trainen en rustig aan doen." En daarna zal Galasek er weer staan. Zoals hij er de afgelopen drie seizoenen altijd heeft gestaan. „Ik voel me eindelijk goed en hele maal thuis. Bij Willem II duurde het ook vier jaar voordat ik me op m'n gemak voelde. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar, hahaha! Ik ken de mensen binnen Ajax nu beter en merk dat ik gewaardeerd word, voor wat ik doe. Ik voel iets extra's moet brengen. En dat kan ik niet. Jari en Rafael kunnen dat wèl en zij zijn ook populair bij het publiek. Of ik dat ook ben? Dat weet ik nietAanvoerder zijn is geen gemakkelijke baan en ik kan het weten, want ik ben het onder Adriaanse ook al geweest. Na diens ontslag heb ik de band ingeleverd en toen vond ik, dat ik het niet kon maken, hem later weer om te doen. Bovendien sta ik niet graag op de voorgrond. Laat mij maar als de stille kracht optreden." Dat wil overigens niet zeggen, dat Galasek zijn verantwoordelijk heid gaat ontlopen. „Komend seizoen mag er meer van mij verwacht worden. Zo hoort het, want ik ben één van de oudste en meest erva ren spelers van dit Ajax. Misschien dat de 'motor 'iets harder gaat brullen!" voldoening en ben daardoor ontspannen en op mijn plaats." Maar dat was wel eens anders. De periode net voor en na het moment dat Co Adriaanse uit zijn functie ontheven werd, was geen leuke voor Galasek. Die herinnering deed hem vorig jaar besluiten de aanvoerdersband niet over te nemen, toen enkele bepalende spelers geblesseerd waren.' „Koeman vroeg het wel aan me, maar ik nam de band niet aan. Bin nen het elftal wil ik graag en altijd helpen. Ik loop niet weg voor verantwoordelijkheid, maar vind tegelijkertijd, dat een aanvoerder GOED GEVOEL In het nieuwe Ajax gaat de Tsjechische spel verdeler een nieuwe rol vervullen. Reden genoeg voor Ajax Life om aan de middenvel der te vragen z'n licht over de huidige selectie te laten schijnen. „Het is nog te vroeg om te oordelen. Ik weet niet of we er achter- of voot- uit op zijn gegaan. De balans is in mijn ogen goed. Ik ben er in ieder geval héél blij mee, dat Hatem Trabelsi is gebleven. De nieuwe jon gens (Julien Escudé, Wesley Sonck, landge noot Zdenek Grygera en Tom Soetaers, red.) zullen nog best hun tijd nodig hebben in het elftal te groeien. Maar ik moet zeggen, dat ze al aardig wat hebben laten zien. Het spel van Ajax zal niet veranderen. Net als vorig seizoen voetballen we aanvallend en zijn altijd nadrukkelijk aanwezig. En ondanks het feit dat we vier basisspelers zijn kwijtgeraakt, hebben we toch voldoende mogelijkheden overgehouden of aangekocht. Alle posities zijn prima bezet." Het doel van Ajax voor komend seizoen is volgens Tomas Galasek duidelijk. „Kampioen worden. De successen in de Champions League zie ik als een toetje en iedere gewonnen wedstrijd in dat toer nooi is meegenomen. We zullen proberen zo ver mogelijk te komen. Maar het gevoel dat ik krijg van het winnen van de Holland Casino Eredivisie, is nog altijd het beste. Die schaal in mijn handenprachtig! Met deze groep móet Ajax opnieuw een goed seizoen gaan draaien."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 6