Met hangen en wurgen naar volgende ronde Schoenaker nieuwe elftalleider Ajax Life nummer 3 23 augustus 2003 Nieuw bekeravontuur Jong Ajax begonnen NERVOSITEIT BEPROEVING Drievoudig doelpuntenmaker Jason Culina passeert Erwin van derLugt van IJsseimeervogeis. SPAKENBURG - Op hetzelfde moment dat de eerste selectie van Ajax in Oostenrijk tegen Grazer AK toelating tot de Champions League probeerde af te dwingen, stond ook Jong Ajax voor de eerste test van het nog maar zo prille seizoen. In Spakenburg was Hoofdklasser IJsseimeervogeis tegenstander in de eerste ronde van de Amstel Cup. Tegen tien man slaagde het elftal van trainer John van 't Schip en assistent-trai ner Marco van Basten er maar ternauwernood in om de volgende ronde te bereiken. Door Daan Schippers Dinsdag 12 augustus 2003. Rond half zeven loopt het terrein van IJsseimeervogeis - één uur vooT de bekerwedstrijd tegen Jong Ajax - al snel vol. Hoewel het slechts het tweede elf tal van de Amsterdammers betreft, heerst er toch een opgewonden stemming op sport park De Westmaat. Niet iedere dag krijgt de Zaterdag-Hoofdklasser immers bezoek van een topclub. Menig bezoeker trotseert daarom de hitte om de beloftes van Ajax te kunnen aanschouwen. Rondom het stadion, een terrein waar enkele Eerste Divisie-clubs jaloers op kunnen zijn, is de spanning voel baar. Niet alleen de voetballers zijn daarvoor verantwoordelijk, maar vooral Marco van Basten. Overal waar de levende legende een stap zet, gonst het van de geruchten en begint het geroezemoes. In de bestuurskamer van de 'Vogels' staat de assistent van trainer John van 't Schip duidelijk in het middelpunt van de belangstelling; de rest van de avond zal het niet anders zijn. Terwijl de speaker zich excuseert voor het feit dat hij de naam van een verkeerde hoofd sponsor had voorgelezen, komen beide elftal len onder het welbekende 'Simply the Best' het veld op. Het duurt niet lang voordat Ajax de titel van het nummer van Tina TurneT waar maakt. Al in de vierde minuut verandert Jason Culina een schot van Thomas Vermae- len van richting en passeert doelman Sander Duindam. De uitstekende beginfase krijgt daarna echter geen vervolg. „De eerste 12,13 minuten voetbalden we goed", aldus trainer Van 't Schip na afloop. „We speelden de bal goed rond, waren geconcentreerd en scoor den ook in die fase. Dan had het dus eigenlijk een kwestie moeten zijn om 'zo snel mogelijk de tweede te maken". Maar in plaats daarvan gingen we ongecontroleerd lopen voetballen. Passes kwamen niet aan en IJsseimeervogeis kwam steeds beter in de wedstrijd." Al tijdens de drinkpauze - ingelast vanwege de hitte halverwege de eerste helft - spuit een geïrriteerde Van 't Schip zijn kritiek over zijn elftal. „We waren ongeconcentreerd bezig, speelden ballen slecht in. Met name Walker leverde zes ballen op rij 'zomaar' bij een tegenstander in. Het hele ritme, dat we in het begin van de wedstrijd wél hadden, ging er toen uit. IJsseimeervogeis (dat slechts twee weken in training was, tegenover Jong Ajax drie weken, red.) ging erin geloven en maakte, dankzij een fout van onze keeper, ook nog eens een goal. Maar goed, er was bij ons niet één speler die boven zijn niveau uit kwam, dat was duidelijk te zien." Doelpuntenmaker bij IJsseimeervogeis is het 17-jarige talent Jan de Graaf, die doelman Henrik Moisander met een kopbal verschalkt. Tien minuten later lacht het geluk Ajax toe als César Mendoza een verdiende rode kaart krijgt na een wilde charge op Robin Muller van Moppes, die nog nét op tijd omhoog kan springen om ernstig letsel te voorkomen. Profijt van het feit dat de tegenstander met tien man door moet, heeft Ajax in eerste instantie niet. IJsseimeervogeis houdt kranig stand; de club komt zelfs op voorsprong dank zij een intikkertje van oud-Haarlemmer John van 't Schip probeert zijn team te motiveren tijdens de drinkpauze. Tussen de bekende koppen van John van 't Schip en Marco van Basten konden de kenners tij dens de Amstel Cup-wedstrijd tegen IJsseimeervogeis nog een oud-Ajacied ontwaren. Dick Schoenaker is sinds dit seizoen elftalleider van jong Ajax. Hij volgt Adri Blekkenhorst op, die tientallen jaren lang begeleider van het tweede was. „Zo'n drie maanden geleden ben ik door John en Marco gevraagd", vertelt Schoenaker. „Ik loop natuurlijk al een poosje bij Ajax rond en Danny Blind heeft me al eens eerder gepolst voor een leidersfunctie. Ik sta een beetje tus sen de trainers en spelers in en begeleid ze waar nodig. Misschien dat ik sommigen een beetje op weg kan helpen. En niet alleen door het invullen van papieren, ook al moet ook dat gebeuren. De jongens zullen misschien even op internet moeten opzoeken wie ik ben en wat ik heb gepresteerd in het verleden. Het is een leuk elftal, een hele jonge groep. John en Marco betrekken me heel dicht bij het team en dat vind ik erg prettig. Dat is toch een beetje waar m'n hart ligt. Ik had vanavond nog lieveT in het veld gestaan, dan langs de lijn gezeten." Trainer John van't Schip bereidt een wissel voor, assistent Marco van Basten kijkt zorgelijk. buiten de lijnen. Tot woede en onbegrip van de fanatieke Van Basten, die met gespreide armen het veld in rent. „Dat vond ik een vreemde actie. Ik kan me voorstellen dat hun spelers drie of vier keer achter elkaar kramp hebben. MaaT op een gegeven moment moe ten we beseffen dat we met professioneel voetbal bezig zijn en dat we niet voor elk wis sewasje of krampaanval kunnen stoppen. Dat is ook een onderdeel van het spel. We zijn natuurlijk wel bezig om jongens het betaald voetbal in te krijgen en elk detail hoort daar bij. Daar moeten Ajax-spelers op trainen." Dan zitten de 90 minuten erop. Van de eufo rie die tot aan de gelijkmaker in het stadion heerst, is weinig meer over. In de verlenging (Silver Goal-regel) scoort Culina eerst zijn derde doelpunt en brengt Daniel de Ridder Hoofdklasser. Dit zijn interessante wedstrij den." John van 't Schip gaf toe dat het dit seizoen prettiger werken is in vergelijking met vorig seizoen, toen de kern van Jong Ajax slechts uit vijf spelers bestond. Desondanks kon hij tegen IJsseimeervogeis niet zijn ideale elftal opstellen. „In principe zouden we spelen met Esajas aan de linkerkant en De Ridder aan de rechterkant, maar Nourdin en Cedric (van der Gun, red.) gingen niet mee naar Graz en dan is het logisch dat zij spelen; dat gebeurt in overleg met de trainer van het eerste. Het is lullig Voor de jongere jongens, maar dat is het lot van een speler van het tweede elftal." In de volgende ronde speelt Jong Ajax wederom een uitwedstrijd tegen een Hoofd klasser. TEC uit Tiel is dan de tegenstander. André Kemper, alweer na een actie van de door vele prof clubs begeerde Jan de Graaf. Ajax wordt prompt gedwon gen om het systeem om te gooien. 4-4-3 wordt 4-2-4 en Walker maakt plaats voor Etiènne Esajas. Hij neemt de positie van Nourdin Bouk- hari over, die naar het cen trum verhuist. Ajax gooit alles op de aanval en bij beide coaches neemt de ner vositeit zichtbaar toe. Van 't Schip: „Niet onlogisch tóch? We stonden met 2-1 achter en er waren nog maar drie minuten te spelen. Ik wist dus, dat we een beetje geluk moesten hebben om er nog I ééntje te maken. Nou, dat gebeurde gelukkig."Van Bas- 5 ten vult aan: „Aan de andere kant creëerden we natuurlijk 1 wel steeds kansen en had- I den voortdurend een over wicht. Alleen werd het slecht uitgebuit. Gezien het feit dat we 50 of 60 minuten met elf tegen tien man hebben gespeeld, was het écht ver beneden peil wat Ajax liet zien." Nadat Jason Culina vlak voortijd de gelijkma ker op het boTd brengt, krijgt hij nog een uit stekende kans om het duel binnen reguliere speeltijd te beslissen. Omdat een speler van IJsseimeervogeis met kramp kampt, schiet hij - volgens de Olympische gedachte - de bal daarna de eindstand zelfs nog op 2-4. Een geflatteerde uitslag, maar dat maakt drie voudig doelpuntenmaker Jason Culina niets uit. „Dit soort dingen gebeuren. In een wed strijd tegen een Hoofdklasser, zijn we soms geneigd minder hard te werken en de wed strijd minder serieus te nemen. Maar we beseften maar al te goed dat we niet goed speelden en zijn daarom juist extra hard gaan werken. Uiteindelijk hebben we daarom toch nog een paar doelpunten gemaakt. Ik ben niet opgelucht, maar gewoon blij dat we hebben gewonnen. Dat waren we aan onze stand verplicht. Er lag bij ons meer druk dan bij de tegenstander. We speelden niet goed, maar uiteindelijk overheerst nu het goede gevoel dat we zijn terug gekomen van een achterstand." Voor Marco van Basten was zijn eerste offi ciële wedstrijd als assistent-trainer een ware beproeving. „Het was best vermoeiend moet ik zeggen. Ik had de hele tijd het idee dat we 'de boel' écht vooruit moesten trekken. Er zijn een aantal jongens die een contract wil len afdwingen en een aantal jongens die zich in de picture willen spelen bij andere clubs. Maar dat was vandaag niet te merken. Voor mij persoonlijk is er niet zo gek veel veran derd, want we hebben de laatste oefenwed strijden net zo benaderd als deze. In dit duel is het resultaat iets belangrijker dan in de voorgaande wedstrijden, maar de belangrijk ste taak blijft vooral het opleiden van die jonge jongens. In dit soort duels leren ze veel; IJsseimeervogeis is toch een redelijk goede

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5