Julien Escudé Frans temperament in achterhoede WÈËÈÈÊÈm OVERGANG TROFEE 12 AUGUSTUS 2003 NUMMER 2 Aiax Life AMSTERDAM - Op de schouders van de Fransman Julien Escudé rust sinds 17 juli de loodzware opgave om Cristian Chivu te doen vergeten. Geen geringe opdracht, want de Roemeen was ongekend populair in Amsterdam. Ajax Life volgde de eerste Fransman in Amsterdamse dienst ooit op de voet tijdens het Amsterdam Tournament. Door Amout Verzijl „De grootste club waar ik tot deze zomer ööit tegen beb gespeeld, is Aston Villa; vorig sei zoen met Stade Rennes in de Intertoto." Julien Escudé moet er zelf een beetje om lachen als bij dit, tijdens een openhartig gesprek, een dag voor de start van het Amsterdam Tourna ment, vertelt. De 23-jarige Fransman is nog net zo 'bleu' als alle Ajacieden een jaar geleden. Maar mede door de groeispurt die Ajax vorig seizoen inzette, zijn de meeste van zijn ploeggenoten internationaal nu meer ervaren dan de nieuwe spelers, die in de afgelopen weken zijn aangetrokken. In alle gevallen ging het om échte Ajax-transfers. Zowel Escudé als ook de Tsjech Zdenek Crygera zijn nog geen gear riveerde vedetten, maar jonge, gretige talen ten die hongerig op jacht willen naar grote prijzen. Staat Ajax nu opnieuw aan de vooravond van een groot voetbaljaar? Escudé gaat er van uit van wel; „Ik heb bij Ajax getekend omdat het een club is die altijd wil winnen. Dat wil ik ook. Ik heb me in de afgelopen vier seizoenen goed ontwikkeld bij Stade Rennes in de Franse competitie. Maar nu was het tijd om op een hoger plan te gaan spelen; bij een internationaal aansprekende club in Frank rijk of in het buitenland. Toen Ajax zich meldde, was dat voor mij een hele mooie kans. Alleen het shirt al; dat heeft iets fabel achtigs; dat vond ik vroeger ook al. Mijn vader heeft me mooie verhalen over de club verteld. Ajax wil altijd kampioen worden en dat past pTecies bij mijn ambities Escudé sloot al op 15-jarige leeftijd aan bij de jeugdopleiding van AS Cannes, een club die in Frankrijk soms wordt vergeleken met die van Ajax. Erg goed dus. Spelers als Zinedine Zidane, Johan Micoud en Patrick Vieira vol tooiden er hun opleiding tot succesvol voet balprof. DaarvooT speelde de verdediger bij vierdeklasser FC Pau en werd daar getraind door zijn vader. Samen met zijn broer Nicolas, de bekende tennisser, bracht hij zijn vrije tijd voetballend door: „Nicolas is proftennisser geworden. Helaas voor hem is hij op dit moment geblesseerd. Hij heeft een probleem aan zijn heup en is voor langere tijd uitge schakeld, waarschijnlijk zelfs een half jaar. Het enige voordeel is, dat hij nu regelmatig naar mij kan komen kijken. Bijvoorbeeld mor gen op het Amsterdam Tournament. We moe ten van dit soort ontmoetingen profiteren, want we zien elkaar niet zo heel vaak. Elk jaar op Roland Garros ben ik van de partij. Dan zien we elkaar twee of drie dagen, maar ver der ontmoeten we elkaar alleen met Kerst, bij onze ouders. Als ik hem dan weer zie, is dat voor ons beiden een heel speciaal moment." De 23-jarige verdediger arriveerde donder dagavond laat, 17 juli, in het trainingskamp van Ajax in De Lutte. Aanvoerder Jari Litma- nen stond klaar om hem te verwelkomen en introduceerde hem vervolgens bij zijn nieuwe medespelers die op dat moment nét aan het diner zaten. Het viel de Fransman direct op dat hij, ondanks zijn jonge leeftijd, al één van de ouderen was: „Ik kende geen enkele speler persoonlijk. Maar had ze natuurlijk wel bij Canal Plus op de TV gezien tijdens wedstrijden om de Champions League. HatemTrabelsi en Zlatan Ibrahimovic zijn spelers die ook op Europees niveau bekend zijn. Ik ben goed opgevangen door de grote selectiegroep van Ajax. Mijn eerste indrukken waren direct positief. De spelers zijn allemaal intelligent en hebben me snel in de groep opgenomen. Gelukkig spreken Tra- belsi, assistent-trainer Krol en teammanager David Endt goed Frans want daardoor voelde ik me niet helemaal verloren. Want de trans fer van Stade Rennes naar Ajax heeft me behoorlijk aangegrepen. Het is een hele oveT- gang om mijn vertrouwde grond te verlaten, naar een vreemd land te gaan waar ik de taal niet spreek en ook nog eens direct een belangrijke functie te vervullen in een écht topelftal. Nederlandse les volgen, geniet voor lopig m'n prioriteit, omdat de tactische Escudé en Van der Vaart hebben elkaar al gevonden. met de zojuist geboekte 3-0 zege op Interna- zionale. Ajax - lees: hijzelf - heeft in beide wedstrijden van het Tournament geen goal tegen gekregen en heeft zich dus prima gepresenteerd aan het nieuwsgierige thuis publiek. In de catacomben was er niemand die, na afloop van de prijsuitreiking, de naam Chivu nog in de mond nam. Het doet de ver dediger, die ook bij Birmingham City, Aston Villa, Real Sociedad, Olympique Lyon, Man chester United en PSV had kunnen tekenen, goed. Friemelend met de sleutel van zijn huurauto, vertelt hij over zijn eerste ervarin gen in de ArenA,het thuispubliek en natuur lijk over de zege in het Amsterdam Tourna ment: „Het was prachtig om mijn eerste duels in de ArenA tegen twee topploegen te spelen én te winnen. Het elftal heeft twee heel goede wedstrijden gespeeld. Alle ingrediënten waren daar ook voor aanwezig: het publiek leefde fanatiek mee en alle faciliteiten in de ArenA zijn goed. Ook het feit dat we met 3-0 moesten winnen om eerste te worden, speelde in ons voordeel. Dat is ons uiteinde lijk gelukt en het feit dat we geen tegengoal hebben gekregen, is vooral voor de verdedi gers erg belangrijk. Voor het zelfvertrouwen van de defensie is zo iets soms essentieel. We wachten nu op het begin van de competitie en natuurlijk op de voorronde van de Cham pions League. Dat is het belangrijkste, veel belangrijker dan een vriendschappelijk toer nooi." Escudé kan terugkijken op een geslaagd debuut in eigen stadion. De kennismaking met de Amsterdamse fans beviel hem: „Ik heb heel veel mensen met Ajax-shirts op de tribu nes gezien. Dat heeft me enorm veel plezier gedaan. In Rennes was dat heel anders. Daar waren maar weinig supporters die in het shirt van hun club op de tribune zaten. Écht, er heerste een fantastische sfeer. Het was voor mij de eerste keer dat ik in een overdekt, vol stadion speelde. Zo iets maakt het voet ballen compleet." En ja, en passant pakte de vrolijke Fransman ook nog even een heuse prijs mee: „Ja, we hebben een mooie beker hè. Het is me heel lang niet overkomen dat ik iets won. Voor het laatst toen ik in de jeugd speelde. Toen was ik 14 jaar oud. In die tijd verzamelde ik trofeeën nog op mijn kamer, bij mijn ouders thuis. De medaille van het Amsterdam Tournament ga ik dan ook thuis zeker ophangen." praatjes van Koeman allemaal in het Neder lands zijn en ik daardoor sneller in de Neder landse samenleving kan integreren." Escudé praat op een rustige, evenwichtige toon, waardoor hij zelfvertrouwen uitstraalt. Zijn donkere ogen en lange manen zullen er ongetwijfeld voor zorgen dat de tienermeis jes - nog maar amper bekomen van het ver driet dat Chivu hen heeft verlaten - snel een nieuw idool in hem zullen zien. Pech voor hen, want de Fransman heeft al een vriendin en zodra hij zijn nieuwe huis, liefst in de nabijheid van de ArenA, heeft betrokken, zal Carole overkomen en bij hem intrekken. Escudé maakt zich dan ook meer zorgen over de zware, voetbaltechnische opgave om Chivu te doen vergeten: „Na mijn aan komst in De Lutte duurde de trainingsstage nog twee dagen. Vervolgens vertrok ken we naar Engeland voor twee oefenwedstrijden. Dat verliep allemaal erg goed. Ik heb zowel tegen Notting ham Forest als Derby County meegespeeld. Daarna heb ben we in Nederland getraind, voor het eerst op het veld naast de Amster dam ArenA. En nu maken we ons op voor het Amsterdam Tournament." Het is de eerste echte kracht meting voor het nieuw vormgegeven Ajax met Escudé centraal achterin. Hij kijkt vol verwachting uit naar de ontmoetingen met Liverpool en Internazionale. Michael Owen en Hernan Crespo... Zo heeft hij ze nog niet eerder voor z'n kiezen gekregen. Drie dagen later is Julien Escudé nog steeds even rus tig en vriendelijk. Het loopt in de zwoele zondagavond al tegen middernacht als hij Ajax Life weer te woord staat. De Fransman is dolblij

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 6