Bob ontmoet Stanley Menzo Bloed aan de palen, darmen in het net' Ajax Life nummer 2 12 augustus 2003 DEBUUT TYPISCH AMSTERDAM - Dat de ontmoeting tussen Stanley Menzo en Bob Haarms in La Perche d'Or zö doorspekt zou zijn van nostalgie - overgoten met een vleugje weemoed - hadden vooraf beiden niet gedacht. Maar naarmate de avond vorderde, kwamen er meer en meer verloren gewaande herinneringen bovendrijven. Gedachten aan een memorabele tijd, ingegeven door hun onafscheidelijke band met Ajax. Een relatie voor altijd. Stanley en Bob weten het nog precies. Door Arnout Verzijl Stanley Menzo werd geboren in 1963 in Para maribo en bad, voordat bij op zesjarige leef tijd met zijn ouders naar Nederland emi greerde, nog nooit een bal aangeraakt. Zijn leven nam een nieuwe wending toen bij op de pleintjes in Amsterdam een aantal oudere jongetjes zag voetballen. De kleine Stanley was meteen geobsedeerd door 'bet spelletje'. „Ik denk dat ik een geboren keeper was, ook al kon ik best aardig voetballen. Omdat ik meestal met oudere kinderen speelde, werd ik automatisch op doel gezet. Omdat dat best aardig ging, vroegen ze me de volgende keer weer. Daarnaast leerde ik op straat ook aardig te voetballen. Als we tijdens een partijtje voor stonden, gingen we met z'n allen verdedigen. Maar bij een achterstand toog iedereen ten aanval, inclusief mezelf. Zo werd ik al als mee- voetballende keeper gevormd in hartje Amsterdam." „Ik heb een gelukkige jeugd gehad en daaT ben ik mijn ouders zeer dankbaar voor. Streng maar rechtvaardig. Als ik te laat voor het eten was, wist ik dat er wat voor me zwaaide. En als ik met een kapotte schoen - of met een gat in mijn broek - thuiskwam, dan mocht ik als straf op zondag niet voetballen van mijn moeder. Zo ging dat. Maar op zaterdag keek ik dan mijn vader lief aan en uiteindelijk mocht ik alsnog op zondag naar buiten. Zelf heb ik dat nu ook. Waar kan ik - als het nodig is - m'n kinderen het beste mee straffen? Natuurlijk met iets waar ze van houden. Iedere jeugd is immers een leerproces, waar iedereen later elementen uit naar voren kan halen en er van kan leren. Dat geldt ook voor Ajax. Veel zaken die ik daar heb geleerd, pas ik nu als train er toe." Bob Haarms staat bekend vanwege de fana tieke trainingen die hij altijd gaf, waarbij 'par tijtje scherp' het absolute hoogtepunt was. Twee kleine teams, de doelen dicht bij elkaar en enkele minuten honderd procent geven. Het was voor veel Ajacieden in het verleden vaak nèt teveel. Stanley: „'Partijtje scherp'heb ik geïntroduceerd bij ACOVV (waar hij tot vorig seizoen trainer was, Ted.). Op een ron- dootje na, is dat het mooiste spelletje dat er is. Niemand kon de boel beteT op scherp krij gen dan Bob, vooral door zijn manier van vals fluiten. Soms kon ik hem wel 'schieten', bij voorbeeld als hij een duidelijke overtreding niet bestrafte, waardoor we een tegengoal kregen. Nu doe ik het zelf ook. Spelers worden er scherp van in hun hoofd, zonder dat ze elkaar verrot schoppen. Daar gaar het om. Direct anticiperen, omschakelen. Met zijn manier van leiding geven, trainde Bob die onderdelen. Ja, hij was echt berucht als het om arbitreren ging. Maar na afloop was alles vergeven en vergeten. Bij Bob ging het maar om twee dingen: de twee punten die op zon dag verdiend moesten worden. Sfeer en emo tie zijn belangrijke aspecten die een selectie tot betere resultaten kunnen brengen." Op 15 april 1984 debuteerde de toen twintig jarige Menzo, uit tegen AZ'67, in het eerste. Het werd 1-1. „Vlak voor die wedstrijd sprak het seizoen ig85/'86. Moeiteloos lepelt het duo namen en bijbehorende anekdotes op. „Allistar Dick, dat was een Engelsman die gewoon doorspeelde terwijl zijn kruisband was afgescheurd. En Ronald Spelbos, dat was een kanjer. We speelden eens tegen FC Porto voor de Europa Cup. Daar stond een piep jonge Paolo Futre linksbuiten. Sonny Silooy werd helemaal weggespeeld, kon 'm niet bij houden. Op een gegeven moment zei Spelbos 'laat mij maar even, Sonny'. Een minuut later lag Futre op de grond, daarna raakte hij geen bal meer." Ronald Spelbos was een typische aankoop van Cruijff, daar zijn beide coryfeeën het wel over eens. Stanley: „Niemand begreep die transfer, maar via Ajax haalde Spelbos wel Oranje, zo goed was hij." Ook op de elftalfoto staat Dick de Groot, volgens Bob deed Cruijff dat bewust: „Welke A2-trainer staat nou op de elftalfoto van het eerste? Dat zou tegen woordig ondenkbaar zijn. Johan betrok ieder een die belangrijk was voor de club, bij het eerste. Dat was de basis van die succesvolle periode waarin we met een piepjong elftal twee opeenvolgende finales van de Europa Cup speelden." Met dank aan Cruijff groeide ook Menzo uit tot een populaire doelman met een opmerkelijke, controversiële stijl van keepen: „Het begin van een carrière is de belangrijkste fase voor een speler; daarin moet het gebeuren. Van Johan kreeg in zó veel vertrouwen. En dat had ik nodig. Later kan een speler zélf groeien, maar in het begin moet een trainer helpen. Ik moest altijd voor snelle spelhervattingen zorgen. Maar in de uitwedstrijd bij FC Groningen, gooide ik de bal per ongeluk op de hak van Rijkaard. Resul- Delflandplein 14,1062 H8 Amsterdam, Tel: 020 - 615 46 29 Ma. t/m vt. 12.00 tot 22.00 uur Zondag vanaf 16.00 uur Frank Rijkaard nog een paar bemoedigende woorden tegen me en dat was heel prettig. Sommige spelers kunnen een ander gerust stellen. Dat hebben ze in zich, al was Frank toen zelf nog heel jong. Ik weet me meer te herinneren van de daaropvolgende thuis wedstrijd: in De Meer tegen PSV. We wonnen met 1-0 en ik speelde weergaloos. Op handen van de supporters gedragen, verliet ik het veld. Het is jammer dat ik de videobanden van die tijd kwijt ben geraakt. Mijn vader nam alles op en heeft ze helemaal grijs gedraaid; nu zijn ze weg." Relatief laat stroomde Menzo in bij de ver maarde Ajax-jeugdopleiding: „Aad de Mos heeft me bij Zeeburgia weggehaald. Ik kwam als tweedejaars A-junior terecht in de Ai. Ik had geen favoriete club. Mijn vader was in Suriname voor Feyenoord geweest, maar dat leefde niet zo bij ons thuis. Als Ajax thuis speelde, was ik uiteraard op stTaat aan het voetballen. Dan hoorde ik in de verte het gejuich van de Middenweg opklinken; dat was mooi. Hassie van Wijk was mijn trainer in de Ai, Cas Harms de leider. John van 't Schip, Marco van Basten, Edwin Godee en Sonny Silooy speelden er in en van hen was Godee destijds het grootste talent. Marco was al een goede spits, maar nog een beetje iel. Het jaar daarop ging ik in het tweede elftal voetbal len." Na een korte huurperiode bij Haarlem - waarin Menzo in 1983 debuteerde in het betaalde voetbal - duurde het tot de start van het seizoen i98s/'86 alvorens Stanley (negen jaar lang) de vaste keeper van Ajax werd. Met dank aan Johan Cruijff. MEEVOETBALLENDE KEEPER Bob en Stanley draaien zich om en staan stil bij een gigantisch uitvergrote elftalfoto van taat: tegengoal en 2-1 verloren. In de spelers bus, voor vertrek naar huis, werd er wat gemord. Maar dat was meteen afgelopen, toen we Johan op de radio hoorden zeggen, dat die goal zijn schuld was 'want ik heb Stan ley de opdracht gegeven zo snel mogelijk het spel te hervatten'. Bij Johan mochten spelers fouten maken, zolang ze maar deden wat ze moesten doen en volledige inzet toonden." Mede daardoor groeide Stanley Menzo uit tot een meevoetballende keeper. Cruijff zag, in zijn revolutionaire visie, de doelman als elfde veldspeler en Menzo kon invulling geven aan de hoge eisen, die dat met zich meebracht. PANINI PLAATJES Ter sprake komen zomaar willekeurige hoog tepunten. Die bekerwedstrijd tegen Sparta bijvoorbeeld, op een koude avond in maart 1987. Stanley: „Na verlenging stond het nog steeds gelijk. Tonnie Bruins Slot was al hele maal wild enthousiast, want PSV had veTloren en de beker kon dus voor ons zijn. Ik pakte de laatste twee strafschoppen waardoor we wonnen. In de kwartfinale was Vitesse de tegenstander. Bij een harde tackle van John van den Brom trapte hij de knie van Spelbos in duigen. Die heeft daarna nooit meer kun nen voetballen." Twee maanden later vero verde Ajax, tegen FC Den Haag, inderdaad de KNVB Beker. Een jaar later won Ajax in de halve finale van de Europa Cup voor Bekerwinnaars van Real Zaragoza en opnieuw speelde Tonnie Bruins Slot een belangrijke rol: „Tonnie kon zo gewel dig goed analyseren, hij wist alles van de spe lers. Hij gebruikte zelfs Panini-plakplaatjes om ons aan onze tegenstander te laten wen nen. Tijdens Europa Cup-wedstrijden kregen we op dinsdagavond een tactische training en daarna de wedstrijdbespreking. Na de tips van Tonnie gingen we helemaal opgepept naar bed, klaar om de tegenstander te ver slaan. Tegen Zaragoza had hij expliciet gezegd dat we hun voorstopper vrij moesten laten. Die zou zó slecht zijn, dat hij met de bal aan de voet niets anders kon dan over de zij lijn lopen. Ik weet nog goed dat na amper vijf minuten spelen - écht waar - die Spanjaard inderdaad met bal en al over de zijlijn liep. Dat gaf ons zoveel vertrouwen, toen kónden we eigenlijk al niet meer verliezen. Tonnie was (en is) de beste analyticus die er bestaat, daar hebben we destijds veel wedstrijden door gewonnen en ik ben er van overtuigd dat dat nu weer het geval is." Ajax won inderdaad van de Spanjaarden en speelde in de finale in Athene, waarin met 1-0 werd gewonnen van Lokomotive Leipzig. De treffer kwam van Marco van Basten. „De entourage daar viel een beetje tegen. Pas toen we op Schiphol landden - en daar een rood/witte mensenzee stond - besefte ik wat we hadden gepresteerd. Tegen Torino in 1992, dat was wèl iets unieks. Een bijzonder moment in mijn loopbaan, die UEFA Cup finale tegen een sterke Italiaanse tegenstan der." Lees verdeT op pagina 15. Menzo: „Pas op Schiphol besefte ik de impact van onze Europa Cup-winst".

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5