Trainer Walter Schachner bezorgt Oostenrijkers elan Grazer AK niet bang voor Ajax HATTRICK De Nederlanders HUI 12 AUGUSTUS 2003 NUMMER 2 AJAX LIFE CRAZ - 'Schoko'. Zo luidt de troetelnaam van Walter Schachner, nog daterend uit de tijd dat de huidige trainer van Grazer AK meespeelde op de WK's van '78 en '82. Tegenwoordig wordt die term in Oostenrijk met respect uitgesproken, want de spits van toen is inmiddels een succesvolle oefenmeester, die spot met alle tradities. Iemand ook, die er in slaagt spelers boven zichzelf uit te laten stijgen. Dat zelfver trouwen moet in de derde voorronde van de Champions League tegen Ajax tot succes leiden. Dieter Ramusch (Graz) passeert Luan Pinari (Tirana). Graz won uiteindelijk de thuiswedstrijd met 2-1. slotfase werd op basis van wilskracht alsnog twee keer gescoord: 1-2. Dergelijke uitslagen hebben er voor gezorgd dat het zelfvertrou wen flink is toegenomen. Dit bleek onder meer tijdens de loting voor de Champions League. Eerst schrokken de Oostenrijkers zich een hoedje toen Ajax uit de koker kwam, maar inmiddels geeft men zichzelf een gerede kans om door te dringen tot het hoofdtoernooi. 4-4-2 Grazer AK gaat proberen zich in een 4-4-2-foT- matie via Ajax voor de Champions League te plaatsen. Andreas Schranz staat onder de lat. Hij nam de plek over van de geblesseerde Franz Allmer. Deze doelman had vorig seizoen nog met Oostenrijk tegen Nederland kunnen aantreden, maar verspeelde zijn kansen op een interlandcarrière na een aanvaring met bondscoach Hans Krankl. In de achterhoede staan normaal gesproken Gregor Pötscher, Anton Ehmann, Mario Tokic en Emanuel Pogatetzt. Op het middenveld zijn Nikola Milinkovic, René Aufhauser en Matthias Dol- linger zeker van hun plaats. Alleen op rechts kiest Schachner de ene keer voor Dieter Ramusch en een andere maal voor Joachim Standfest. Voorin beschikt de trainer over ver schillende opties, waarbij de voorkeur recen telijk uitging naar Roland Kollmann en llco Naumoski. De Belg Michael Goossens en Akwuegbu zijn de alternatieven. Een bekende reserve is Martin Amerhauser die met Austria Salzburg in 1994 de UEFA Cup-finale verloor van Internazionale, dat destijds Wim Jonk en Dennis Bergkamp in de gelederen had. Ajax Life praat in iedere editie even bij met een Ajacied. Ditmaal is dat met reserve-aanvoerder Rafael van der Vaart. Rafael, geeft dat extra kracht zo'n aanvoer dersband om je arm? „Dat niet, maar ik heb toch wat meer ver antwoordelijkheid. Ik voel wel de druk dat ik in het veld een leider moet zijn." Hoe kijk je terug op jullie voorbereiding van dit seizoen? „Met een goed gevoel. Het waren zware weken, waarin we hard hebben getraind. Leuk is anders maar het moet natuurlijk wel gebeuren. Ik ben er gelukkig goed doorheen gekomen. In ieder geval blessurevrij en dat is voor mij het belangrijkste." In het verleden waren drie Eredivisiespe lers nauw betrokken bij Grazer AK. Het begon met de voormalige Ajacied Bany Hulshoff, die er aan het eind van zijn loop baan eerst als speler en later als manager in dienst was. In het Tecentere verleden fungeerde Thijs Libregts enige tijd als trai ner, nadat Bernard Schuiteman zo'n anderhalf jaar tot de selectie behoorde. Hij kwam in 1999 van Feyenoord en stapte na slechts zeven duels en veel problemen met de clubleiding over naar FSV Mainz 05. Momenteel speelt Roland Kollmann bij GAK. Hij werd in 2001 door FC Twente aan getrokken als opvolger van Jan Vennegoor of Hesselink, maar faalde in Enschede. Op zich past dit in het beeld van zijn loop baan, want tot nu toe kende de spits slechts twee uitstekende periodes in zijn loopbaan. Eerst bij FC Karnten en nu in Graz... Telkens onder Walter Schachner. Michael Goossens, Nikola Milinkovic, Mario Tokic, Gemot Sick vieren de 1-0 in de thuiswedstrijd. Door Jan Leerkes Het zelfvertrouwen van GAK werd voor de start van het nieuwe seizoen treffend uitge drukt door Walter Schachner. In de voorbe schouwingen legden alle trainers uit de Bun- desliga zich bij voorbaat al neer bij een ver wachte suprematie van Austria Wien. De club van ex-Ajax doelman Didulica beschikt momenteel over veel meer financiële midde len dan de concurrentie en bezit verreweg de beste selectie van Oostenrijk. Alleen Schach ner wil daar niets van weten en vertelt aan iedereen die het maar wil horen, dat zijn mannen de strijd aangaan met de landskam pioen. Om die ambities te onderstrepen, hangt in de kleedkamer een alternatieve ranglijst: de Schoko-Tabelle. Daarin zijn alle uitslagen opgenomen sinds Schachner de lei ding kreeg in het Arnold-Schwarzenegger- Stadion. Graz staat daarin natuurlijk boven aan. ONVERWACHT ONTSLAG Rancune is de oefenmeester daarbij niet vreemd. Hij brak als trainer door bij FC Karn ten, een club waarmee hij promoveerde naar het hoogste niveau en direct Europees voet bal afdwong. Later presteerde Schachner ook uitstekend met Austria Wien. In Wenen volgde een onverwacht ontslag echter precies op het moment dat de ploeg eerste stond. De enige reden was het feit dat voorzitter Frank Stronach - in zijn hang naar een rentree aan de internationale top - plotseling de voor keur gaf aan de gelouterde Christoph Daum. Grazer AK profiteerde van de buitenkans, want sindsdien transformeerde de voorma lige international de tot op dat moment wis selvallige en soms zelfs wat slap spelende middenmoter, tot de belangrijkste concur rent van de landskampioen. Hoewel het Duitse en Oostenrijkse voetbal door de buitenwereld vaak op één hoop wor den gegooid, bestaan er in de wijze waarop voetbal wordt beleefd grote verschillen tus sen beide landen. Spelers uit de Alpennatie kunnen vaak prachtig voetballen, maar mis sen juist een goede mentaliteit, zijn veelal bescheiden en maken amper gebruik van fysieke kracht. GAK was daarvan tot voor kort een goed voorbeeld, waardoor de ploeg als een soort grijze muis door de Oostenrijkse Bundesliga paradeerde. Wat is jouw eerste indruk van de nieuwe lingen Escudé, Grygera en Sonck? „Escudé kan goed meevoetballen en dat vind ik heel belangrijk. Verder heeft hij een goede pass en een sterke uitstraling. Dat is wel goed voor onze achterhoede. Die Tsjech (Grygera, red.) is ook een hele goede. Daar had ik al eens met Oranje tegen gespeeld dus die kende ik al. En Sonck hé. Hij heeft heel veel gescoord in de voorbereiding. We hebben in Engeland twee wedstrijden samengespeeld, maar dat ging nog niet helemaal super. Hij moet natuurlijk wen nen aan onze speelstijl, vooral omdat ze in België veel meer op de counter spelen. Dat zegt hij zelf trouwens ook. MaaT het is bij hem een kwestie van tijd voordat het hele maal goed komt." TIRANA Schachner heeft deze facetten aangepakt en gekozen voor grote, sterke spelers die het vooral van inzet, strijdlust en hard werken moeten hebben. Dit kostte bijvoorbeeld de Nigeriaanse international Benedict Akwu egbu een basisplaats. De spits kan in zijn een tje wedstrijden beslissen, maar bleef volgens zijn trainer (zelf natuurlijk een ex-aanvaller) te vaak onzichtbaar. Hoewel de ploeg tech nisch vernuft heeft ingeleverd, boekt Graz nu betere resultaten. In de tweede voorronde van de Champions League maakte Graz korte metten met FK Tirana, een ploeg die een ronde eerder het Georgische Dinamo Tbilisi had uitgeschakeld. De Oostenrijkers kwamen tijdens het eerste duel met 1-0 achter, maar maakten het karwei probleemloos af: 1-5. De return van vorige week woensdag werd daar door een formaliteit: 2-1 De 'nieuwe realiteit'van het Graz van Schach ner kwam ook tijdens de recent gespeelde competitiewedstrijd tegen Austria Salzburg naar boven. Tot drie minuten voor tijd keek de ploeg tegen een achterstand aan, maar in de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2