Hooggespannen verwachtingen bij aftrap nieuw seizoen Koeman: 'Het gaat bloed, zweet en tranen kosten' m v J 19 juli 2003 nummer 1 Ajflx Life De Ajax-supporters zijn massaal uitgerukt om de eerste training bij te wonen. AMSTERDAM - Zonder de vertrokken Cristian Chivu en Andy van der Meyde en ook nog zonder mogelijk verdere nieuwe aankopen heeft Ajax tegen Blauw Wit afgetrapt voor het seizoen 2003/2004. Nieuweling Wesley Sonck was er 'op Sloten' al wel bij. In minder dan een maand wacht de selectie van Ronald Koeman een krachtmeting van importantie, als Ajax gaat strijden om deelname aan de Champions League. Door Arnout Verzijl Na een meer dan enerverende oefenweek weTkte Ajax afgelopen zaterdag de eerste vriendschappelijke wedstrijd van het seizoen af. Op de klassieke tonen van Louis Davids waren ruim 3.000 toeschouwers afgekomen op de - historisch gezien - altijd beladen wed strijd tussen Ajax en Blauw Wit. Vroeger betrof het heroïsche duels die in een volge pakt Olympisch Stadion werden gespeeld. Tegenwoordig bespeelt de nieuwe fusieclub het moderne sportpark Sloten, waar het zon overgoten hoofdveld diende als fraai decor voor de eerste schreden van de Ajacieden in het nieuwe seizoen. Jari Litmanen bleek bij het omroepen van de spelersnamen nog steeds de meest populaire Ajacied. Het verkeerd voorlezen van de namen 'Yabuku' en 'Ibramihovic' leidde tot enige hilariteit, maar duidelijk was dat Ajax in Amsterdam nog steeds immens populair is. Litmanen droeg in de eerste helft de aan voerdersband. De Finse strateeg demon streerde enkele fraaie technische hoogstand jes en maakte tevens de eerste Amsterdamse treffer van de nieuwe voetbaljaargang, door een strafschop te benutten na een over treding op ibrahimovic. Twee minuten later werd hij zelf onderuit gehaald, waarna Sneijder vanaf elf meter raak schoot. Via een 0-6 voorsprong bij rust, liep de score uitein delijk op tot o-n, een stand die nog hoger had kunnen zijn, ware het niet dat Ajax liefst zes maal het aluminium raakte. Wesley Sonck speelde na de pauze zijn eerste 45 minuten in het rood en wit. De Belg deed dat aanvankelijk nog wat onwennig, maar toonde toch al spoedig zijn specialiteit: sco ren. Uiteindelijk maakte hij twee treffers, waaTbij het vooral opvallend was dat de samenwerking met Rafael van der Vaart soe pel verliep, zeker voor twee spelers die elkaar pas een week kennen. Ronald Koeman in de nieuwe outfit van de technische staf. WESLEY SONCK Met de komst van Wesley Sonck heeft Ajax voorzien in de vorig seizoen onverhoopt ont stane vacature Mido. De Egyptenaar toonde zich twee seizoenen lang vaak zö ongehoor zaam, dat hij uiteindelijk door Koeman uit de selectie werd verwijderd. Na een huurperiode bij Celta de Vigo, is Ajax erin geslaagd het 'enfant terrible uit Egypte' te slijten aan Olympique de Marseille. Ook Nikos Machlas voldeed niet in de ogen van Koeman. De Griek werd vorig seizoen verhuurd aan Sevilla en zal zich - tenzij hij er in slaagt een andeTe werkgever te vinden - in de voorbereiding op het huidige seizoen moeten melden bij Jong Ajax. Machlas mag Amsterdam in ieder geval transfervrij verlaten. Door alle perikelen was Zlatan Ibrahimovic vanaf de winterstop meestal de enige échte aanvaller in de selec tie. Veel te weinig natuurlijk. Rafael van der Vaart en - op de momenten dat hij fit was - Jari Litmanen voorzagen in de vacatures voorin, al was dat voor de technische staf nooit meer dan een noodverband. Juist daarom is Ronald Koeman zo opgetogen over de komst van de 24-jarige Belgische interna tional/aanvaller: „Voor wij (de technische staf, red.) met vakantie vertrokken, hebben we de clubleiding aangegeven dat het aan trekken van een spits voor ons absolute prio riteit genoot. Complimenten dus dat het - ondanks de slechte transfermarkt - gelukt is Wesley aan te trekken. Gezien de spitsenpro blemen van vorig seizoen, was zijn komst essentieel. Wesley is met zijn 24 jaar nog jong, maar hij heeft al een aardig aantal groeimo- menten achter de rug. Zo is hij Belgisch inter national, topscorer van het land en heeft ervaring in de Champions League. Ondanks zijn jonge leeftijd beschikt hij dus over veel internationale ervaring. Dat 'stapje extra' heeft hij al gezet en daarom kan hij heel belangrijk zijn voot ons elftal. Vorig seizoen heeft ons immers geleerd, dat we minstens twee hele goede spelers voorin nodig hebben. Wesley is snel, productief en kan het juiste moment afwachten. Belangrijke eigenschap pen voot een spits. Hij komt natuurlijk voor de'9'in aanmerking. Met Rafael van der Vaart of Jari Litmanen erachter. Of met Steven Pie- naar. Maar Sonck kan op meerdere posities worden ingezet en daar ben ik heel blij mee. Bijvoorbeeld naast Zlatan in de spits of komend vanaf rechts. Goede voetballers kun nen overal spelen. We hebben hem lang geanalyseerd en vaak bekeken. Een extra kwaliteit voor mij als trainer, is het feit dat hij ook verbaal z'n mannetje staat. Maar primair is het voetbal het belangrijkst! Sonck is uiter aard niet voor de bank gehaald; we willen juist tijdens de wedstrijden veel profijt van hem hebben. Maar natuurlijk hebben we nog meer goede spelers en daarom gaan we in de voorbereiding hard aan de slag." MEEDOEN IN ALLES Tijdens de eerste persconferentie van het sei zoen, vijf dagen voot het duel met Blauw Wit, was Koeman duidelijk over zijn bedoelingen voorkomend jaar: „Meedoen in alles. Dat hoort bij Ajax en past bij deze club. Zowel nationaal als internationaal, met de nadruk op dat laat ste. In augustus moeten we er al staan, als we de plaatsingswedstrijden voor de Champions League afwerken. Die zijn heel belangrijk voor onze nabije toekomst. Afgelopen seizoen heeft geleerd dat op sportief en op financieel gebied de Champions League heel interessant voor Ajax is." Over de spelersgroep was Koeman destijds - nog voor het vertrek van Chivu en Van der Meyde - content: „Ik ben tevreden met de selectie, die, wat mij betTeft, helemaal com pleet is. Met de club is duidelijk afgesproken dat, als er geen mutaties in de groep zouden plaatsvinden, er ook geen mogelijkheden zouden zijn om zelf iets te doen. Er is minder geld beschikbaar op de internationale trans-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8