De imposante loopbaan van 'Arie' Aron Winter blaast uit op Aruba Ajax Life nummer 1 19 juli 2003 Maar hij kon ook heel mooi - bal aan de voet - achteloos versnellen, waardoor hij z'n tegen stander z'n hielen liet zien en er ineens een medespeler vrij kwam te staan, ledereen voetbalde graag met Winter. Hij liet anderen beter spelen omdat hij de kunst ver stond van het zichzelf wegcijferen. Bovendien kon hij op een groot aantal posities uit de voeten. In Oranje hebben die twee eigen schappen hem regelmatig een basisplaats gekost.Toch was hij bij alle grote eindronden van 1988 tot 2000 van de partij en reikte Aron Winter tot 84 interlands; een aantal waar mee hij van juni tot november 2000 recordin- temational was. Had hij bij de nationale ploeg niet vaker zijn mond moeten opentrekken? Winter: „Is altijd moeilijk in te schatten, hè. Er zijn wel momen ten geweest dat ik dacht:'lk behoor in de Serie A wekelijks tot de betere spelers, nu is het moment daar om die basisplaats te pakken.' Maar dan kwam het er toch niet van. Natuur lijk had ik dan op de bondscoach kunnen afstappen, maar dat zit niet echt in me. Ik heb altijd dingen willen bereiken door het goed te doen tijdens trainingen en wedstrijden, niet door spelletjes te spelen of een grote mond op te zetten. Zo ben ik hier ook mee omge gaan. En zeg nou zelf, meer dan 80 interlands, da's zo slecht toch nog niet." WINTERBAl Met Aron Winter nam naast een zeer goede, ook een zeer symathieke speler afscheid. Dat werd eens te meer onderstreept tijdens zijn afscheid, het begin juni in het Amsterdamse Concertgebouw gehouden WinteTbal, waar muziek en voetbal op indrukwekkende wijze samensmolten en oud-trainers als Johan Cruijff en Louis van Gaal en oud-ploeggeno ten als Beppe Signori, Ronaldo en Marco van Basten acte de présence gaven. Ook mooi was het feit dat Winter tijdens de meest recente versie van het VVCS-gala een zogenaamde oeuvre-prijs kreeg uitgereikt. De motivatie: 'Niet alleen was hij al die jaren buitengewoon succesvol, hij toonde zich in binnen- en buitenland steeds een sieraad voor het Nederlandse voetbal.' Wat Aron Winter de komende tijd gaat doen, daar is hij nog niet helemaal uit: „Ik heb de laatste maanden bij Ajax stage gelopen op de commerciële afdeling en meegelopen met Maarten Stekelenburg, die de Ci traint. Alle bei erg interessant, maar of ik er een vervolg aan zal geven, weet ik eerlijk gezegd nog niet. Trainersdiploma's heb ik niet, maar ik heb me wel opgegeven voor de Elitecursus. Die ga ik volgen en dan zie ik wel of het bevalt. Ik kan ook bij een aantal bedrijven aan de slag, maar ik denk dat het 't aardigst is om bij het voet bal betrokken te blijven." O ja, altijd leuk: nog even Winters verwach tingen vooT Ajax komende jaargang: „Lands kampioen. En in de Champions League een evenaring van vorig seizoen. Minstens!" Winteren Witschge komen bij in de pauze van een voetvolley-partijtje. ARUBA - Zijn laatste jaren als voetballer verliepen niet bepaald glorieus. Erg jammer, want Aron Winter (36) kende een even lange als fraaie loopbaan. Ajax Life blikte daar met hem op terug en informeerde ook nog even naar z'n toekomstplannen. Door Martin van Zaanen Het was een betrekkelijk eenvoudige 3-0 zege die Ajax op 6 april 1986 in De Meer op FC Utrecht behaalde. Toch zullen de meeste aan wezigen zich het duel nog wel kunnen herin neren. Reden: het debuut van de destijds 19- jarige Aron Winter, in de tweede helft inval lend en - hoe kan het ook anders voor een Ajax-debutant - prompt scorend. De toeschouwers verkeerden toen overigens nog in de veronderstelling dat het donkere, bedrijvige middenveldertje door het leven ging als Arie omdat de stadionspeaker de onbekende jongeling peT abuis zo had genoemd. Ondanks het feit dat die fout 's avonds bij Studio Sport en in de kTanten de dag erna werd hersteld, zou Aron nog een aantal seizoenen vanaf de tribunes liefko zend als 'Arie' worden toegezongen. Die zondagmiddag vormde de aftrap van een even lange als fTaaie loopbaan, waarvan het laatste fluitsignaal pas tijdens de winterstop van het afgelopen seizoen weerklonk. Eind juni, tijdens het jaarlijkse voetvolley- toemooi op Aruba (waarin hij samen met John van 't Schip in de kwartfinale zou sneu velen), schoof Ajax Life aan bij Winter, die zich voor het eerst in zeer lange tijd niet op een nieuw seizoen zou hoeven voor te bereiden. „Ik denk dat het gevoel van: 'Nu mis ik het' me de komende weken, als alles weer gaat draaien, nog regelmatig zal bekruipen. Niet alleen het spel, maar ook de sfeer eromheen; daar heb ik me altijd erg in thuis gevoeld." GUMMEN Voor Ajax speelde Aron Winter gedurende twee periodes: van 1986 tot '92 en van 1999 tot 2003, al werd hij in 2001/2002 aan Sparta uitgeleend. Z'n palmares in rood-wit: drie nationale bekers, landskampioen in 1990, winnaar Europacup II in 1987 en de UEFA Cup in 1992. Aron WinteT kende zijn sterkste periode ove rigens in het buitenland, in Italië. Daar speelde hij van 1992 tot '96 bij Lazio Roma en van 1996 tot '99 voor Internazionale, waar mee hij in 1998 de UEFA Cup won. Winter begon te glimmen als hij over die jaren verhaalt: „In die tijd mochten Italiaanse clubs maar drie buitenlanders onder contract hebben, waarvan er slechts twee mochten spelen. Om dan bijna altijd bij die twee te behoren, is wel iets om trots op te zijn." Bij Lazio werd hij zelfs uitgeroepen tot de beste buitenlandse voetballer in de Serie A. „Ik ben dankbaar dat ik zeven jaar in Italië heb mogen voetballen. Het is een verrijking om je een andere taal en een andere cultuur eigen te maken. En als het op sportief gebied dan ook nog eens lekker loopt, is dat helemaal mooi." In tegenstelling tot de eerste periode, verliep zijn tweede termijn bij Ajax niet bepaald glo rieus. Winter: „Aan m'n beginjaren in Amster dam bewaarde ik alleen maar goede herinne ringen. Ik keerde uit Italië terug om nog een paar mooie seizoenen mee te maken en er dan met opgeheven hoofd een punt achter te kunnen zetten. Ik begon ook goed, maar uiteindelijk liep het mis. Mede doordat Jan Wouters' opvolger Co Adriaanse er wat andere gedachten op nahield. Ik was blij, toen ik in 2001 naar Sparta kon, al konden we daar helaas degra datie niet ontlopen." Zijn laatste droom, dat was in het seizoen 2002/2003 als routi nier een substantiële bijdrage leveren aan het jonge Ajax dat onder leiding van Ronald Koeman in de competitie als tweede eindigde en in de Champions League verrassend de kwartfi nale haalde. Maar dat kwam er niet meer van, daarvoor was de scherpte teveel uit het spel van Aron Winter verdwenen. En als iets zijn spel had gedomineerd, was het wel scherpte. Daardoor wist hij bijna altijd een hoog niveau te halen. Soms was dat niveau zelfs heel hoog. Met het Nederlands elftal tijdens het WK '94 in de Verenigde Sta ten bijvoorbeeld. Hij was als bankzitter begonnen, maar in het laatste groepsduel tegen Marokko (1-2) verscheen hij in de basis en overtuigde. De volgende wedstrijd tegen Ierland (2-0) speelde hij zelfs onweerstaan baar, net als in de kwartfinale tegen Brazilië, waarin Nederland ondanks Winters kopdoel punt met 2-3 verloor en werd uitgeschakeld. PENDELEN De stijl van Aron Winter weTd gekenmerkt door een vlekkeloze, vanzelfsprekend-achte- loze techniek, maar het was vooral zijn dyna miek die opviel. Snelheid en uithoudingsver mogen waren in perfect evenwicht. Pendelen van strafschopgebied naar strafschopgebied, vijandelijke aanvallen neutraliserend, op geraffineerde wijze zelf aanvallen opzettend. Een deel van de familie Winter op de jetski.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5