'Dat ik zou huilen, had ik niet verwacht' LaPeroeriOr Bij het afscheid van Richard Witschge t. Ajax Life nummer 20 14 juni 2003 AMSTERDAM - Richard Witschge en Bob Haarms zijn twee oer-Ajacieden die voor altijd onlosmakelijk met de club verbonden zullen blijven. Ajax zit hen immers in het hart. Net als het duo zich verzekerd weet van de blijvende liefde van een grote sup- portersschare. Door Arnout Verzijl Afscheid nemen is een beetje sterven. Richard Witschge was dan ook zichtbaar ontdaan toen Ajax, na afloop van het competitieduel tegen SC Heerenveen, op indrukwekkende wijze afscheid van hem nam. De emoties die hem overmanden, kwamen niet onverwacht: „Doordat ik het eerder ook al bij andere spe lers heb meegemaakt, bijvoorbeeld met Danny Blind en Jari Litmanen, wist ik van te voren wat me te wachten stond. Ik heb altijd een hechte band met deze club en de suppor ters gehad. Ook al wist ik dat het op een gege ven moment voorbij zou zijn, dan nog is zo'n afscheid emotioneel. Dat was zo bij hen en dat is mij nu ook overkomen. Dat ik zou hui len, had ik vooraf overigens niet verwacht. Alhoewel, ook toen die andere Ajacieden afscheid namen, had ik wel degelijk een brok in mijn keel. Ik had het tegen Heerenveen al moeilijk, toen ik de bloemen in het publiek moest gooien, nog voor de wedstrijd begon. Dit was ook de eerste keer in mijn carrière dat ik vooraf écht zenuwachtig ben geweest. Pas toen de wedstrijd eenmaal was begonnen, had ik nergens meer last van. Maar op het moment dat ik mijn kinderen met betraande ogen naar me toe zag komen, hield ik het niet meer. Dat mijn dochters zo van streek waren, zal wel te maken hebben gehad met alle indrukken om hen heen. Mijn vrouw heeft hen natuurlijk uitgelegd dat 'papa' zou gaan stoppen. Het afscheid van Bob in 2000 was natuurlijk ook heel bijzonder. Ik weet nog dat hij met een paard en wagen langs het veld reed. Bob liep al zoveel jaren mee bij Ajax, de club zit bij hem zó in z'n hart. Ook dat afscheid raakte me." Toen Richard Witschge nog een 17-jarige junior was, kon hij niet bevroeden dat hij ooit warme gevoelens zou gaan ontwikkelen voor die imposante man met die donkere brui- stem: „Het Ajax-gevoel heb je al als klein jochie, zeker als je in Amsterdam woont. Ajax is de bekendste naam van Nederland, mis schien wel van de wereld. Ik wilde er al op jonge leeftijd heen, maar mijn vader zei 'dat komt wel; ik heb bovendien nu geen tijd om je naar de training te brengen'. Op mijn der tiende heb ik uiteindelijk de stap gewaagd. Ik kwam in een elftal met onder meer Brian Roy en Danny Muller, spelers waarmee ik nog steeds een goed contact heb. Ik ben naar Ajax gehaald door Jany van der Veen. Hij kende mijn vader goed, Jany had al een paar jaar geprobeerd me over te halen om naar Ajax te gaan, net zo lang totdat het zover was. Jany is, net als Bob, ook zo'n échte Ajacied. De eerste keer dat ik Bob ontmoette, was toen ik 17 jaar was en aan mijn knie geblesseerd was geraakt. Na een kleine ingreep bleek er niets aan de hand te zijn, maar ik moest, wel bij hem revalideren. Dus werd ik voor het eerst geconfronteerd met Het Bankje. Bob was iemand waar anderen tegenop keken. Een grote sterke man met een diepe stem. Ik weet nog dat - als we vroeger op Voorland voetbal den - zijn stem vanaf De Meer bulderend te horen was. Zijn hersteltrainingen waren altijd goed gedoseerd. Het werd steeds zwaarder, totdat ik uiteindelijk mijn benen niet meer voelde. Maar Bob bleef altijd posi tief. Ik heb hem na iedere hersteltraining gezegd 'bedankt Bob' en dat meende ik nog ook. Terwijl ik helemaal door hem was afge beuld. Met die zware stem maakte hij vooral op de jonge spelers veel indruk. Later, toen ik ouder werd, leerde ik hem kennen als een goeie vent met een Ajax-hart." SNEEUW Vliegen, daar heeft Witschge nooit zo van gehouden. Ondanks het feit dat hij met Ajax, Barcelona en Bordeaux de hele wereld rond reisde. Eén vlucht staat hem nog helder voor de geest: „In juni 1997 hebben we een gewel dige trip naar Zuid-Amerika gemaakt. We speelden in Santiago de Chili, Buenos Aires en Sao Paolo. Bij een binnenlandse vlucht wer den we in een klein propeller-toestelletje gestopt. Een kabaal, vreselijk, terwijl we ook nog eens heel laag over de bergtoppen vlo gen. Nee, dat vond ik helemaal niets. Het voetballen daar viel ook tegen. Ik weet nog dat we in Chili tegen Universidad Catolica speelden. De scheidsrechter die dat duel leidde, was zo ongelooflijk tegen ons. Bogarde kreeg volledig ten onrechte rood en een terechte 3-3 van ons werd afgekeurd. Een kwartier na rust zei onze aanvoerder Danny Blind tegen hem 'als je nog één keer zo tegen ons fluit, gaan we naar binnen'. Nou, Danny is een man van principes, dus bij de volgende fout van de arbiter zijn we zö van het veld gelopen. Van Gaal probeerde ons nog over te halen om verder te spelen, maar dat gebeurde niet. Voor de rest was het een prachtige ervaring, daar in Zuid Amerika. We zijn op de hoogste berg van Chili geweest en hebben er met de hele selectie geskied. De buschauffeur die ons naar het skistation bracht, reed als een gek omhoog. Er was geen vangrail en op de weg lag verse sneeuw. Ik zat aan het raam en als ik naar buiten keek, gaapte naast me een diepe afgrond. Dus heb ik mijn ogen dichtgedaan en ben tegen Fred Grim, die naast me zat, gaan liggen.'Maak me maaT waker als we er zijn, Fred', zei ik. Het skiën was overigens prachtig, al kwamen we, op een gegeven moment wel in een sneeuw storm terecht. Vanwege het slechte zicht ging ik voorop; even kijken of het parcours wel vei lig was. Plots stuitte ik op een flinke hobbel in die afdaling en had alle moeite om goed neer te komen. Ik werd zo ongeveer gelanceerd en het liep maar nét goed af. Ik besloot niets tegen de anderen te zeggen en riep dat het prima te doen was. 'Laat je maar lekker naar beneden glijden en maak flink snelheid, want aan het einde loopt het omhoog', zei ik. Een jongen van de media-afdeling, die verant woordelijk was voor de reclameborden, kwam als eerste. Nou, hem noemen we sinds dien 'de witte condor'. Hij maakte me een klap zeg, viel recht voorover de sneeuw in. Wat hebben we gelachen... De sneeuw zat overal, van zijn oren tot zijn voeten." Witschge speelde in zijn imposante loopbaan op alle continenten van de wereld. In Azië deed hij onder meer Hong Kong en Vietnam aan: „Nadat we de hele week wat ontspannen in Hong Kong hadden doorgebracht, werd dat land plots geteisterd door een enorme typ hoon. Daardoor ging de wedstrijd, waarmee de week beëindigd zou worden, niet door. Ik geloof niet dat iemand dat erg vond. In Viet nam kreeg ik destijds te horen dat mijn moe der een hartaanval had gehad. Ik zou naar huis gaan, maar het eerstvolgende toestel vertrok pas de volgende dag. Toen was de situatie thuis gelukkig al stabiel, dus ben ik maar gebleven, omdat we twee dagen later allemaal zouden terugvliegen. Wat me het meest van Vietnam is bijgebleven, is de enorme armoede die er heerste. Verschrikke lijk gewoon! We bezochten met het elftal een kinderverblijf, vol kinderen die door hun moe ders te vondeling waren gelegd. Daar hebben we spontaan geld voor ingezameld. De mooiste plek op aarde, waar ik ben geweest, is misschien wel Kaapstad. Met de Tafelberg en Kaap de Goede Hoop, waar alle maal pinguïns op het strand stonden. Dat had ik vooraf niet geweten. Die beesten lagen gewoon - in de bloedhitte - hun eieren uit te broeden." SUPPORTERS Net zoals Bob Haarms, heeft ook Richard Wit schge een innige band met de Ajax-suppor- ters. De laatste duels werd dat steeds intie mer; vooral sinds de uitwedstrijd tegen AZ, getraind door Co Adriaanse. De fans begon nen spontaan te zingen 'Let op Co'tje, Wit schge komt er aan'toen de Ajacied zich ging warmlopen. Uiteraard was dat een reactie op het feit dat Adriaanse twee seizoenen eerder Witschge uit het eerste elftal had gezet: „Die actie bij AZ gaf me een kick. Ik begon een beetje met de fans te spelen. Eerst liep ik gewoon warm, samen met oud-FeyenooTder Robin Nelisse. Toen de fans gingen zingen 'pak die kakkerlak',liep ik op Nelisse af en ont week hem op het laatste moment. Nelisse moest er zelf ook om lachen. Alleen Co niet, zo begreep ik later. Tijdens de nabespreking heeft hij tegen Nelisse gezegd, 'dan pak je toch een gele kaart of stomp je hem neer'. Het hele akkefietje met mij zit hem blijkbaar nog steeds heel hoog. Ik voel me nu toch de moTele winnaaT van het conflict dat ik met hem had. Dat komt mede door het publiek van Ajax dat altijd achter me is blijven staan. Ik kwam uiteindelijk terug en hij moest weg." Maar nu is ook voor Witschge de tijd geko men afscheid te nemen van de club, waar hij zo aan gehecht is: „Het Ajax-gevoel zal ik altijd blijven houden. Als ze me een mooie baan bij Feyenoord aanbieden? Nee, nee en nog eens nee. Maar daar zullen ze me ook niet vragen, hoor! Ik wil bij geen enkele andere club in Nederland spelen. Ajax heeft me gevormd tot wie ik nu ben. Ik heb eT mijn opleiding genoten, buitenlandse wedstrijden gespeeld, Oranje gehaald. Jeugdtrainers als Cor van der Hart en Dick de Groot hebben me gevormd als Ajacied. Zij hebben me de Amsterdamse discipline geleerd en dat neemt niemand me ooit nog af." Witschge tekent zijn afscheidsbanner die tijdens de wedstrijd Ajax - SC Heerenveen vak 410 sierde. Delflandpletn 14,1061HR Amsterdam, Tel: oao - 615 46 29 Ma, t fm vr, 12.00 tot 22.00 uur Zoodag vanaf iB.oq uur Het gesprek met Richard Witschge vond als vanouds plaats in de vertrouwde omgeving van ta Perthe d'Or. Alleen Bob Haarms ontbrak. Hij genoot van een welverdiende vakantie In Frankrijk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5