LaFerc ircbedOr Bob ontmoet Michael van Praag *4, safe WR oso - $«5 4$ 29 IkC #1 GEEN GELD VOOR KERST KAARTEN Van Praag toont zich de geanimeerd verteller zoals Ne derland hem de afgelopen 14 jaar heeft leren kennen. „Doordat mijn va der, Jaap, me al vanaf mijn zevende jaar meenam naar De Meer, is Ajax al vroeg m'n club geworden. Mijn va der had een vaste plek op de tribune, vlakbij Opa Swart. Als de wedstrijd begon, ging die staan, floot hard op zijn fluitje en riep de mensen iets toe. Heel af en toe had de grootvader van Sjaak zelfs haring voor ieder een bij zich. Wat me verder is bijgebleven uit die tijd (jaren vijftig, red) is de manier waarop de toeschouwerstroom werd gecontroleerd. Onderaan de tribune bevond zich een rand, daarna begon het veld. Op die rand stond altijd een suppoost in een beigeachtige, gekreukelde jas. Hij sprak de mensen duide lijk verstaanbaar door een toeter toe." Van J 7 juni 200B nummer 19 Ajax Life Ajax is een toverwoord AMSTERDAM Entertainer, muzikant, scheidsrechter, voorzitter, vader en Ajacied. Eigenschappen die, in willekeurige volgorde, de veelzijdigheid van Michael van Praag typeren. Na veertien jaar geeft hij, deze zomer, de voorzittershamer door aan zijn opvolger John Jaakke. Vlak voor de laatste competitiewedstrijd tegen SC Heerenveen schoof de scheidend preses aan bij Bob Haarms. Het werd een bijzondere ontmoeting vol emotie, nostalgie en trots. Michael van Praag: spetterend afscheid. Door Arnout Verzijl „Bij Europa Cup-wedstrijden is het gebruike lijk dat er op de avond voor het duel een offi cieel diner voor beide besturen en de UEFA- waarnemer plaatsvindt. Wij vinden dat bij Ajax altijd heel leuk; het is gezellig en we ont moeten nieuwe, interessante mensen. Zo ook op de vooravond van het duel in de halve finale van de UEFA Cup, in 1992 tegen Genoa. Italiaanse voorzitters zijn meestal ook de eigenaar van hun club. Die beschouwen zo'n bijeenkomst als een zakendiner, een verplicht nummer dat ze gauw afraffelen en daarna snel wegwezen. Bij Genoa heette de voorzit ter Spinelli. We werden om half negen ver wacht. Ajax werd destijds getraind door Louis van Gaal. Discipline stond hoog in het vaan del en düs waren we exact op tijd. Van Spi nelli echter geen spoor. Wij wachten en wach ten. Terwijl er van alles klaarstond, kregen we helemaal niets aangeboden gedurende zijn afwezigheid; zelfs geen drankje. Op een gege ven moment, tien over negen of zo, kwam hij dan eindelijk binnen. Hij verontschuldigde zich niet, liep in een rechte lijn naar de tafel, schoof aan en begon als eerste meteen te eten. Hij toonde zich geen gezellige gastheer en sprak nauwelijks een woord. Totdat er iemand met een mobiele telefoon naast hem kwam staan. Je zag Spinelli helemaal wit wor den, het bloed trok zo uit zijn gezicht weg. Hij zei 'ik moet even weg, maar ben binnen een half uurtje terug'. Dat werd veertig minuten, maar hij betrad de ruimte als een opgelucht en opgewekt man. We begonnen zelfs wat met elkaar te praten, dus vroeg ik hem op een gegeven moment wat er nou aan de hand was.'Tsja', zei hij,'er kwam bericht uit het trai ningskamp. De spelers waren ontevreden JSawdsg «IRtf 1&.00 M«W over hun premie. Die moest verhoogd wor den, anders zouden ze morgen niet tegen jul lie voetballen'. Hij vertelde dat hij 100.000 dollar had geboden, de spelers wilden 150.000 dollar. Hij had het afgemaakt op 125.000 en was daarmee een tevreden mens. Maar de premie, die hij per persoon wilde geven, betaalden wij aan ons hele elftal! In ieder geval, zijn gemoedstoestand was aan zienlijk verbeterd. Hij ging zelfs vragen stel len. 'Bij mij kunnen er 50.000 bezoekers in, hoe is dat bij jullie'? 'Ach', antwoordde ik, 'wij spelen in De Meer en als iedereen wat krap tegen elkaar aan gaat staan, kunnen er 19.000 mensen in'. En 'Onze begroting bedraagt zo'n tachtig miljoen dollar, hoe hoog is die van jullie'? 'Nou, zo'n elf, twaalf miljoen gulden'. Het bracht hem vooralsnog niet van de wijs. Totdat hij zich heel persoon lijk tot me richtte. 'Nou nog iets heel anders, voorzitters onder elkaar. Ik als president heb al zo'n 120 miljoen dollar in dat hele Genoa geïnvesteerd. Hoeveel heb jij in jouw club zit ten'? 'Ach', reageerde ik rustig. 'Ik kom niet veel verder dan zo'n 350 gulden contributie per jaar'. De hele avond heeft hij geen woord meer tegen me gezegd. Want ik was de voor zitter van een stelletje armoedzaaiers uit Amsterdam, die tegen het grote Genoa kwa men voetballen! Tijdens de return waren we met een klein groepje. Daardoor organiseer den we het diner niet in ons gebruikelijke, luxe restaurant, maar gewoon in de bestuurskamer van Ajax. Maison De Boer had de tafels prima gedekt, het eten was heerlijk. In de bestuurskamer van De Meer stond ook de prij- zenkast, met daarin onder meer een wereldbeker en drie Europa Cups I op rij. We hebben voorzitter Spinelli en zijn volgelingen zo gepositioneerd, dat ze daar de hele avond tegen aan keken. Nu was het onze beurt om niets te zeggen!" Het gesprek in La Perche D'Or is al zeker drie uur aan de gang, wanneer Van Praag deze bij zondere anekdote ter sprake brengt. Beide heren, vergezeld door hun charmante dames, hebben elkaar dan al regelmatig op de schou ders geslagen van het lachen. Maar ook getreurd wan neer een mindere periode van hun club aan bod kwam. Ergens tij dens het gesprek roept Van Praag gevat 'het Ajax- gevoel, dat zit hier aan tafel'. hoogste arbiter niveau, koos hij voor het drukke bestaan van muzikant. Daarnaast werkte hij in zijn bedrijf in elektronische apparatuur. „Ik ben niet gevraagd om voorzit ter te worden. Ik had die ambitie niet, speelde in een band waarmee ik de hele wereld rond reisde. Toenmalig bestuurslid Henk Timman was eind jaren tachtig commissaris in ons bedrijf. Ik wist dat het moeilijk was een opvol ger voor preses Ton Harmsen te vinden. Bij een vergadering op de zaak zei ik blufferig 'als je niemand kunt vinden, neem mij dan maar'. Ik had helemaal geen bestuurlijke ervaring, maar het leek me wel wat. Aanvankelijk vond men mij te jong. Maar op een avond kwam ik Uri Coronel tegen, ook bestuurslid, die zei dat-ie dat een drogreden vond. Binnen enkele dagen was het geregeld. Ik denk nu, dat men destijds lieveT niet opnieuw een Van Praag als voorzitter wilde hebben." Michael van Praag begon op zijn 41ste aan misschien wel de grootste klus van zijn leven. Ajax was op dat moment zowel op sportief als financieel gebied aan lager wal geraakt. Johan Cruijff had ontslag genomen, grote spelers hadden de club verlaten. Er was in het eerste jaar Van Praag zo weinig geld, dat hij het nare besluit moest nemen dat er geen kerstkaarten werden verstuurd. Geld voor porti ontbrak. „Zo arm waren we", blikt de voorzitter terug op die moeilijke periode. „Destijds kregen we seizoenskredieten van de ABN AMRO om - zodra de kas leeg was en dat gebeurde meestal in mei - het einde van het seizoen uit te kunnen zingen. In juli werden de seizoenkaarten weer door de mensen betaald en konden we weer verder. Op die manier slaagden we er in Ajax in leven te houden. Het komt toenmalig penningmees ter Arie van Os toe dat hij heeft besloten alle contracten open te breken en de spelers veel meer te betalen dan voorheen. Ondanks het feit dat we helemaal geen geld hadden. Een goede zet. Marco van Basten had ons vlak daarvoor voor nog geen anderhalf miljoen gulden verlaten voor AC Milan. Silvio Berlus coni lacht er nu nog om. Maar omdat we de spelers langer aan ons bonden, konden we meer transfergeld voor ze vragen. Dat heeft ons geholpen." Van Praag wenst zijn opvolger John Jaakke, lidnummer 100.000 van de SVA, veel succes. Praag gaat staan, vouwt zijn handen voor de mond en roept hard door de dinerzaal 'dames en heren wilt u een stukje naar bin nen schuiven'. „Zo werd de tribune ingedeeld vroeger. Indrukwekkend. De eerste spelers die ik me herinner, waren Ger van Mourik en Piet van der Kuil. Die laatste was mijn favo riet. Ik speelde hem altijd na als we op straat gingen voetballen." Het was aanvankelijk helemaal niet de opzet dat Michael van Praag in de voetsporen van zijn vader Jaap zou treden als voorzitter van Ajax. De ijverige Michael richtte zich aanvan kelijk op een carrière als scheidsrechter. En ook muziek trok hem zeer. Omdat hij - naar eigen zeggen - niet goed genoeg was voor het DIEPTEPUNT Het absolute sportieve dieptepunt vond al vroeg in zijn loopbaan als voorzitter plaats: in september 1989. Een supporter gooide tij dens de Europa Cup-wedstrijd tegen Austria Wien een ijzeren staaf tegen de Oostenrijkse doelman Wohlfahrt. De Zwitserse arbiter Gal- ler staakte de wedstrijd vanwege dit staafin- cident. Ajax werd door de UEFA, na hoger beroep, voor één jaar uitgesloten van Euro pees voetbal. „Direct na het voorval gingen trainer Leo Beenhakker en ik naar de arbiter toe.'Het is vreselijk wat er gebeurd is, maar ik laat het vak ontruimen zodat we door kun nen voetballen', bad ik tot hem. Want ik wist dat staken veel zwaardere gevolgen zou heb ben voor de strafcommissie, dan het incident

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8