KOMEND SEIZOEN WEER DUBBEL BEKERAVONTUUR Jong Ajax wint Amstel Cup voor beloftenteams AMSTEL MALT CUP OPVULLEN PHIUP5 7 juni 2003 nummer 19 Ajax Life ROOSENDAAL - Voor het derde achtereenvolgende jaar mag Jong Ajax deelnemen aan de Amstel Cup voor eerste elftallen. Na een moeilijk seizoen voor het Beloften-elftal van de Amsterdammers, was de winst van de Amstel Malt Cup (de beker voor tweede elftallen) op PSV een mooie opsteker voor het team van trainer John van 't Schip. „Het ging moeizaam, maar we hebben het gehaald." Door Daan Schippers Het is voor Jong Ajax geen makkelijk seizoen geweest. Coach John van 't Schip werd in oktober de opvolger van Gerard van der Lem, die bondscoach werd van Saoedi-Arabië. De nieuwe coach van Ajax' Beloften-team - kort ervoor opgestapt als hoofdtrainer van FC Twente - trof een kern aan van slechts negen spelers en één keeper. Dat aantal was al niet overdadig, maar nog voor de Kerst was de vaste groep van Jong Ajax afgeslankt tot vijf spelers. Nigel de Jong, Stefano Seedorf en Wesley Sneijder werden overgeheveld naar de selectie van Ronald Koeman, terwijl Daniel Ctuz en Kuan Bechan werden verhuurd aan respectievelijk GBA en Sparta. Wie overble ven, waren José Valencia, Gabriel Mofokeng, Jussi Kujala, Michael Krohn-Dehli en doelman Robert Zwinkels. Even later werd ook Jamal Akachar, afkomstig van de zaterdagama- teurs, overgeheveld naar het team van John van 't Schip. Van 't Schip kwam dus niet in een gespreid bedje terecht. „Een tweede elftal bestaat nooit uit een vaste kern van spelers, maar dit jaar was het extreem. Ik moest steeds maar weer afwachten wie ik er uit het eerste bij zou krijgen, maar vooral uit de Ai. De jongens uit de Ai hebben heel vaak een dubbel pro gramma moeten spelen, vooral na de Kerst." Het is een situatie die verre van ideaal is en waarvan het resultaat terug valt te zien in de Beloftencompetitie. Jong Ajax eindigde op een derde plaats, achter Willem II en kam pioen SC Heerenveen. „Het was inderdaad behelpen", vervolgt Van 't Schip. „Gelukkig hebben we veel kunnen meetrainen met het eerste elftal. Ronald (Koeman, red.) heeft daar een goede invulling aan gegeven. Daarnaast hebben we ook een paar keer samen met de Ai getraind. Voor de jongens - maar ook voor mij als trainer - was het niet altijd ideaal. Jong Heerenveen en Jong Willem II hebben wel met een grote eigen kern kunnen trainen en dat was - voor hen - lekker natuurlijk. Spelers gaan elkaar beter aanvoelen en dan ontstaat er een bepaalde 'chemie' tussen de jongens. Bij ons zaten de spelers van het tweede steeds met z'n vijven of zessen in een kleedkamer; geen goede zaak voor een voetbalelftal." Desondanks kan Van 't Schip nauwelijks kri tisch zijn over de gang van zaken bij Jong Ajax. Dat hij een kleine kern had, werd name lijk veroorzaakt door iets prettigs: de door stroming van spelers naar het eerste elftal. „En dat is uiteraard altijd doelstelling num mer één; zowel bij de Ai als bij Jong Ajax. Als spelers talentvol zijn en over een goede men taliteit beschikken, moeten jongens zo snel mogelijk bij het eerste komen. Dit jaar heb ben er zelfs drie deze stap gemaakt: Nigel, Stefano, Wesley... En ook Jamal heeft even meegedaan en een paar weken met het eer ste meegetraind. Die jongens hebben het goed gedaan. De doelstelling is bereikt, want hoe meer jongens er doorstromen, hoe beter het is. Maar, normaal gesproken heeft een tweede team een basis van 15 spelers. Als er dan drie jongens weggaan, blijven er nog 12 over. Nu hadden we een groep van acht, negen spelers. Drie jongens gingen weg, twee werden verhuurd en toen was het groepje ineens heel klein." Naast de hoofddoelstelling - de doorstro ming van spelers - had Jong Ajax dit seizoen nóg een belangrijk uitgangspunt: het voor de derde keer op rij bereiken van de officiële Amstel Cup. Beloften-elftallen kunnen dit bewerkstelligen door kampioen te worden öf door de Amstel Malt Cup te winnen. „In de afgelopen jaren hebben we kunnen zien hoe belangrijk deelname aan de Amstel Cup is voor de ontwikkeling van die jonge spelers. In de voorbereiding en in het begin van het sei zoen kunnen ze dan al wedstrijden tegen grote clubs spelen. En als ze het goed doen, zoals dit seizoen (Ajax bereikte de achtste finale van de Amstel Cup, waarin Excelsior te sterk was, red.), wordt het natuurlijk alleen maar interessanter en leuker voor hen. Daar naast is deelname aan de Amstel Cup een extra prikkel en uitdaging." Omdat het Jong Ajax dit seizoen niet lukte zich via het kampioenschap te kwalificeren voor de Amstel Cup, was winst van de Amstel Malt Cup tegen Jong PSV de enige mogelijk heid. In het Vast&Goed Stadion van RBC Roosendaal stond het team van John van 't Schip tegenover het team van Jong PSV. Van 't Schip beschikte over vijf spelers uit het eerste (Stekelenburg, Bergdplmo, Van Damme, Men- des da Silva en Boukhari), zes spelers uit de Ai van Danny Blind (Tiberkanine, Promes, Came ron, De Ridder, Benson en Rustenberg) als mede de vaste kern van Jong Ajax (Valencia, Zwinkels, Mofokeng, Akachar en Kujala). Opvallend bij PSV waren slechts de Braziliaan Leandro en Robert van Boxel, die volgend sei zoen wordt uitgeleend aan ADO Den Haag. „Ik verwacht een échte finale", voorspelde Van 't Schip vooraf. „We kunnen een prijs winnen waar een héél groot toetje aan vast zit. Dat heb ik als het ware ook zo gezegd: als we deze winnen, mogen we bij wijze van spreken in de Champions League meedoen volgend sei zoen." Nourdin Boukhari opende de score in de finale. Binnen een half uur opende Nourdin Bouk hari uit een voorzet van Jamal Akachar de score van de niet bijster goede wedstrijd. Hoogtepunt uit de eerste helft was verder hooguit het feit dat Nourdin Boukhari na zijn doelpunt twee minuten nodig had om zijn shirt aan te krijgen, alsmede een technisch hoogstandje van Jamal Akachar. Van 't Schip: „De eerste helft vond ik geen finale, maar naarmate de tijd verstreek, veranderde dat. Spelers kregen last van kleine blessures en kramp. Ze moesten 'tot het gaatje gaan', en dat boort ook in een finale." Doordat de wed strijd gelijk op ging, slaagde Jong PSV er in via Edno Roberto Cunha gelijk te maken. „Daarna kon het alle kanten op gaan", aldus Van 't Schip. „Hoewel PSV in de verlenging weer de beste kansen kreeg, vond ik het niet meer dan logisch dat de wedstrijd in een gelijkspel ein digde." Strafschoppen brachten de beslissing. Alleen Daniel de Ridder miste voor Jong Ajax, terwijl Robert van Boxel en Paul Verhaegh voor Jong PSV niet trefzeker waren." Met de winst van de beker breide Jong Ajax zo alsnog een mooi einde aan een moeilijk sei zoen. „Toch nog een prijs! Dit is natuurlijk fantastisch voor ons en voor de club", conclu deerde Van 't Schip na afloop. Volgend sei zoen hoopt Van 't Schip weer over een nor male groep te beschikken. „Drie spelers die de stap van de Ai naar Jong Ajax in ieder geval gaan maken, zijn Daniel de Ridder, Fred Benson en Jerold Promes. Vervolgens gaan we bekijken welke jongens er mogen blijven en welke spelers, die we dit seizoen hebben uit geleend, weer mogen terugkomen. Dat is nog niet allemaal heel duidelijk."Twee spelers die op de nominatie staan om de vaste kern van Jong Ajax te verlaten, zijn Gabriel Mofokeng en José Valencia. „Zij spelen al drie jaar in het tweede, iets dat overigens te maken heeft met hun status als niet-Europeaan. In Neder land kunnen ze niet uitgeleend worden omdat ze - volgens de reglementen - dan teveel moeten verdienen. Ze zijn eigenlijk gedwongen bij Ajax te blijven spelen of ze moeten naar een land met een andere rege ling. Maar voor een speler die al drie jaar in Jong Ajax speelt, is het moeilijk een buiten landse club te vinden. Wij zoeken naar een oplossing en mochten ze weggaan, dan heb ben ze in ieder geval een mooi afscheid gehad." Er wordt alles aan gedaan om de situatie van dit seizoen te voorkomen. „We willen niet meer teveel afhankelijk zijn van jongens die een gebrek aan kaderspelers bij Jong Ajax moeten opvullen. Met name het inzetten van spelers uit de Ai kan eigenlijk niet maanden lang achtereen. Bij een groep van normale grootte, zitten er hooguit twee of drie jon gens uit de Ai bij, waarvan er dan twee op de bank zitten en er één speelt. Dit seizoen was het soms zo, dat er vijf speelden en er ook nog eens vijf op de bank zaten. Het voordeel was dat - hoewel ze wel dubbel zijn belast - een hoop A-spelers al op een hoger niveau en tegen fysiek sterkere tegenstanders hebben kunnen voetballen. Dit jaar is het nu eenmaal zo gelopen, maar volgend jaar moet het anders." Trainer Van 't Schip en elftalleider Arie Bleckenhorst overleggen met de arbitrage voor de strafschoppenserie. Explosie van vreugde nadat André Bergdplmo de beslissende strafschop heeft benut. PHILIPS

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2