Ajax-voorzitter John Jaakke Ajax Life nummer 18 17 mei 2003 I ook het belangrijkste. Hij moet één worden met de fans. Ook met de fanatiekste onder hen." De Winterswijker sprak met Jaakke over de uitschakeling in de Champions League door AC Milan. „Eigenlijk was het gewoon ontzettend klote dat we er daar zo lullig zijn uitgevlogen. Zo letterlijk zei hij het dan wel niet, hij bedoelde het beslist wel zo. Dat is een goed signaal. Jaakke toont zich erg betrokken en dat hoort ook bij een voorzitter, vind ik." Ook bij de jongste supporters ligt Jaakke goed. Koen Cornelissen (12) zou zelf ooit wel eens voorzitter van Ajax willen worden, maar is ervan overtuigd dat de Amsterdammers er een goede bij krijgen. „Hij ziet er verzorgd uit en het belangrijkste: hij hoeft er geen geld voor te hebben, hij doet het echt uit zichzelf." Ondertussen zingt de plaatselijke zanger al bijna een uur lang Amsterdamse liedjes. Nadat Jaakke de activiteiten in de zaal heeft bekeken, neemt hij even plaats aan de bar. Hij drinkt wat en bekijkt alles rustig vanaf de zij lijn. Heel eventjes maar, want Wouter (21) uit Didam wil zijn irritaties over de combireizen graag delen met de toekomstige preses. „Voetbal is voor de gezelligheid. Dat is het doel. Er zijn in mijn ogen maar 'vier terechte combi's: Feyenoord, PSV, FC Twente en FC Utrecht. Maar waarom dan ook naar duels als Vitesse, NEC, Willem II, NAC en FC Zwolle? Ik hoop dan ook dat onze nieuwe voorzitter in het openbaar voor ons opkomt. Hoewel hij niet te veel de nadruk moet leggen op zijn band met de supporters. Hij verdient een eer lijke kans. Jaakke moet beseffen dat de combi een averechts effect heeft. Op een gegeven moment gaat iedereen los naar wedstrijden. Om je een voorbeeld te geven: ik woon vlakbij Nijmegen. Als Ajax tegen NEC speelt, ga ik toch niet eerst naar Amsterdam? Dan koop ik wel een kaartje voor het NEC-vak. Dat zie je steeds vaker gebeuren. Zelfs tegen PSV, de ergste combi, gebeurt het al." IRRITATIE De toekomstige preses begrijpt de irritatie over de combiregeling. Om zelf een beter beeld te krijgen, reist hij volgende week mee naar FC Twente-Ajax. „Het is natuurlijk omslachtig en duur. Maar de mensen moeten twee dingen in hun achterhoofd houden. De redenen waarom de combi ooit is ingesteld alsmede het feit dat Ajax de Tegeling nooit alleen kan afschaffen. De Ajax-fans hebben zich dit jaar goed gedragen. Zo gold voor 'AZ- uit' dit seizoen geen verplichte combi, in tegenstelling tot vorig jaar. ledereen was na afloop tevreden over het resultaat." Wouter vindt dat de nieuwe voorzitter zijn kans moet grijpen. Maar als het over het voor zitterschap van Ajax gaat, heeft hij zo zijn eigen ideale plaatje. „Op zich ben ik voor het Barcelona-model. Selecteer een paar kandi daten, die ook daadwerkelijk voorzitter willen worden en laat de supporters maar stem men. Tenslotte gaat het om de fans. Daarvoor is het spelletje toch bedoeld? Niet alleen voor die veertigduizend in de ArenA, maar ook voor die 'diehards', die overal mee naar toe gaan." Terwijl er op het podium een begin wordt gemaakt met een veiling ten bate van het Ronald McDonald Fonds, deelt organisatielid Gerard Ong nog even een compliment uit aan Jaakke. „Hij herkende me van het eindfeest in het Okura-hotel vorig seizoen. Ik vind hem geen 'blabla-figuur'. Jaakke treedt op de voor grond, maar ook weer niet te veel. Bovendien heeft hij verstand van voetbal. Het feit dat hij nogal onbekend is, zie ik als een groot voot- deel." Inmiddels staat Jaakke - in de rol van veiling meester - al weer op het podium. Hij doet het zeer verdienstelijk. Uiteindelijk weet hij een door de selectie gesigneerd Ajax-shirt en een exclusief dagarrangement bij Ajax te veilen voor het aanzienlijke bedrag van liefst €1.250. DOEL Na afloop van een druk avondje heeft hij ook nog even tijd voor Ajax Life. Wat voor voorzit ter krijgt Ajax eigenlijk? „ledereen heeft Richard Witschge gaf tegenover deze jonge fan toe dat hij de liedjes die in het Ajax-vak gezongen worden, best leuk vindt. natuurlijk zijn eigen stijl. Er is alleen een ver schil tussen leven in de grijze anonimiteit of proberen iedere dag met quotes de krant te halen. Dat laatste zal ik niet doen. Het gaat mij om Ajax. Daarvoor wil ik mijn werk zo goed mogelijk doen. Uiteindelijk is voetbal het doel. De rest slechts middel." „Verder houd ik van zakelijkheid. Hoe kunnen we inspelen op de toekomst? Ajax doet dat altijd op de slimste manier. We zijn wellicht niet de rijkste club, maar wel de intelligent ste. Onze jeugdopleiding is daar natuurlijk het duidelijkste voorbeeld van." Over zijn aftredende voorganger is hij erg positief. „Ik heb veel met Michael gesproken en vind dat hij één van de weinige voorzitters is, die beleidsmatig kan denken over voetbal." Ook Jaakke heeft niet bepaald stilgezeten in de laatste maanden. Hij bezocht bijna alle uit- en thuiswedstrijden, vergaderingen en sponsorbijeenkomsten. Verder kreeg hij van Klaas Nuninga een rondleiding op De Toe komst en trok hij het land in om supporters te ontmoeten. „Maar ik vind het ook leuk - en zelfs belangrijk - om voor de thuiswedstrij den even in het supportershome te zijn en ik zal in de toekomst ook wel eens op de F-side te vinden zijn." Door al die activiteiten kan Jaakke zijn Ajax- gevoel al goed verwoorden. „Ook al is dat voor iedereen anders. Voor mij is het een gevoel van historie en trots. Ik denk dat Ajax echt uniek is in Nederland. Dat blijkt ook op dit soort supportersfeesten. Of op het slotfeest in Amsterdam. De SVA telt ruim tachtigdui zend leden, dat is toch ongelooflijk? We zijn gewoon de beste club van Nederland. Als ik er zo over praat, begint het wel heel erg te kriebelen en zou ik het liefst direct voorzitter willen worden. Wat mij betreft, mag het nu al gaan gebeuren!" Jaakke zet zijn krabbel op het shirt van een jeugdige supporter.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9