Kennismaking met toekomstig 'Je kunt merken dat hij een Ajax-hart heeft' 17 mei 2003 nummer 18 Ajax Life John Jaakke in zijn rol als veilingmeester. De toekomstige voorzitter verdiende €1.250 voor het goede doel. DIDAM - John Jaakke (48) heeft zin in het voorzitterschap van Ajax. Volgens de opvolger van Michael van Praag 'begint het nu echt te kriebelen'. Op 1 juli wordt hij officieel aangesteld voor een periode van drie jaar. Ajax Life volgde hem tijdens het supportersfeest in district Oost. „Als je voorzitter van Ajax kan worden, denk je daar niet over na. Dat doe je gewoon." Ook Stefano Seedorf ontkwam niet aan de tientallen jonge, enthousiaste handtekeningenjagers. Door Sander Zeldenrijk Terwijl de supporters bij de hoofdingang van café 't Zwijnshoofd worden begroet door een steltenloper in Ajax-kledij, loopt er binnen een lang en vooralsnog tamelijk onbekend persoon rond. Zijn naam? John Jaakke. Advo caat van beroep en volgens kennissen char mant, sociaal, ambitieus en een charismati sche workaholic. Ongeveer tweehonderd Ajacieden zijn op het jaarlijkse supportersfeest in Didam afgeko men. Dat betekent dat supporters uit de regio 's De Betuwe, Tukkerland, Veluwe en omstreken alsmede Oost-Gelderland hun helden ook eens van dichtbij kunnen zien. De locatie dient wel vaker als thuishaven van de Oostelijke Ajax-supporters. Zo werd er dit seizoen al op grootbeeld gekeken naar Feye- noord-Ajax en PSV-Ajax. De Ajax-fans weten de weg naaT de horecagelegenheid dan ook gemakkelijk te vinden. Om half zeven gaat de zaal open en kan ieder een eindelijk naar binnen. De jongste suppor ters laten zich schminken, de wat oudere Aja cieden nemen een lekker biertje. We zijn immers in het oosten des lands! KOE-MAN Voor de kinderen is er een activiteit die luidt: wie wordt de Koe-man van de avond? Alle jonge Ajax-fans tot twaalf jaar kunnen deze titel behalen, door in twee minuten zo snel mogelijk de aanwezige koe te melken. Een hele uitdaging! Verder mogen de mini-Ajacieden, die de leuk ste vragen hebben voorbereid, deze aan de desbetreffende speler stellen. De meege reisde voetballers zijn: Richard Witschge, Henk Timmer, Stefano Seedorf, Nigel de Jong en David Mendes da Silva. KeeperstTainer Wil Coort is eveneens van de partij. Nog voordat de spelers door de kinderen kri tisch woTden ondervraagd, klinkt de Ajax- marsch hard door de feestzaal, ledereen zingt enthousiast mee en klapt als presentator Floor Tholen het supportersfeest officieel opent. Nadat de zaal is opgewarmd door de Ajax-muziek is hét moment van John Jaakke daar. Hij wordt op het podium voorgesteld aan de Ajax-fans. Met een vriendelijke glimlach, zijn speech doorspekt met humoristische trekjes, spreekt hij de aandachtige luisteraars toe. Jaakke legt uit wat voor band hij met Ajax heeft: „Vroeger nam mijn broer me altijd mee naar De Meer en het Olympisch Stadion. Toen Ajax in het begin van de jaren zeventig zo uitstekend presteerde, had ik net de leeftijd bereikt, dat ik zonder mijn ouders naar de wedstrijden mocht reizen. Dat was natuurlijk ideaal. De laatste jaren ben ik altijd bij de thuiswedstrij den present, want ons bedrijf heeft twee sei zoenskaarten." Jaakke vervolgt: „Ik had er tot op dat moment nog nooit aan gedacht om voorzitter te wor den. Maar toen ik voor deze functie werd gevraagd, hoefde ik daar helemaal niet over na te denken. Zo iets doe je toch gewoon? Mensen vragen me of ik het hierdoor niet te druk krijg met mijn andere werk. Maar din gen die je leuk vindt, kosten geen moeite of tijd." Na de toespraak van Jaakke komen in Didam de spelers aan de beurt. Henk Timmer legt uit dat een speler met plezier en hard werken erg ver kan komen in de voetballerij. De doelman neemt tegelijkertijd een beetje afscheid van zijn supporters, want hij keert komende zomeT terug naar AZ. Zijn loopbaan is opmer kelijk, want als één van de weinigen maakte hij de overstap van Feyenoord naar Ajax. Of andersom. Timmer: „Ik dacht 'Wat Johan Cruijffkan,kan ik ook'. Ik moet zeggen dat het me uitstekend is bevallen." Keeperstrainer Wil Coort legt daarna uit dat Ajax niet alleen Harald Wapenaar op het oog had, maar ook andere keepers in de gaten houdt. Bovendien onthult hij aan een kleine Ajacied dat Maarten Stekelenburg volgend seizoen waarschijnlijk tweede keeper wordt." De supporters willen alles weten van hun hel den en aan Richard Witschge wordt gevraagd wat hij van de liedjes vond, die de Ajax-aan- hang tijdens AZ-Ajax zong. „Natuurlijk hoorde ik wat ze zongen. Maar ik heb ook respect voor Co Adriaanse." Maar na wat aan dringen geeft hij eindelijk toe wat de fans willen horen: „Eigenlijk vond ik het wel leuk." Prompt doet de hele zaal het daarna nog eens dunnetjes over. Het is duidelijk: Witschge is en blijft een populaire Ajacied, ook al moet hij Ajax na dit seizoen verlaten. BELANGRIJK Na de podiuminterviews volgt een optreden van de plaatselijke zanger Willem Barth. Hij tovert een heel Amsterdams oeuvre uit de doos. Enkele liedjes worden meegezongen, maar de meeste aandacht gaat echter naar de spelers en Jaakke. De Ajacieden delen handtekeningen uit en signeren spelerskaar- ten. Ook de aanstaande voorzitter zet hier en daar een krabbeltje en poseert zo nu en dan voor een foto. Het is duidelijk dat Jaakke zich nu al graag tussen de supporters mengt. „Ik ben gewoon erg benieuwd naar hun opvattingen. Zij zijn het allerbelangrijkst. Ik ben dit seizoen bij een wedstrijd geweest waar geen Ajax-fans aan wezig waren en dan merk je meteen hoe saai het in een stadion is. Er heerste totaal geen beleving." „Ik ben natuurlijk een 'new kid on the block', vervolgt hij. „Mensen denken toch 'Wie is die man en wat gaat hij doen?' Het gemak waar mee mijn komst door iedereen -zowel binnen als buiten de club - is opgepakt, heeft me wel verrast. Ze willen me echt de kans geven. Ik had niet verwacht dat dat zo snel zou gaan." Nicole Gundlach is één van de vrouwelijke fans in Didam. Na haar gesprek met de aan komend voorzitter is ze enthousiast. „Hij is heel erg netjes en komt aardig over. Michael van Praag deed het als voorzitter goed; het is te hopen dat Jaakke die lijn doortrekt. Je kunt merken dat hij een Ajax-hart heeft, zoals blijkt uit de verhalen van vroeger toen hij met zijn oudere broer naar Ajax ging. Hij lijkt me wel oké", aldus de 23-jarige Zeddumse. Ook Bram Bleumink (17) gunt Jaakke een eer lijke kans. „Ik kan natuurlijk nog niet zo veel over hem zeggen, maar ik zie dat hij zijn best doet om tussen de supporters te staan. Dat is

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8