Dakbedekkingen Zeeatraat 15 1941 AJ beverwijk Tel: 0251-221 165 www.dekletskous.nl Ajax Life nummer 18 17 mei 2003 I VERBRUGGEN B.V. 84 uur service. V.B.S. Vierkant 10 1602 KH Enkhuizen Telefoon 0228-319968 Telefax 0228-321298 Mobiel 06-11360540 bewijst zijn waarde League spelen. We balen allemaal van de manier, waarop we door AC Milan zijn uitge schakeld." PROGRESSIE Veel journalisten VToegen het hem al, maar Litmanen kan en wil geen vergelijking trek ken tussen de succesvolle selectie van de jaren negentig en het huidige elftal. Hij praat slechts over het heden: „De spelers zijn gedu rende dit seizoen gegroeid. Dat is logisch voor zo'n jonge groep. Doordat ze merkten, dat ze in duels tegen de topclubs uit Europa mee konden komen, groeide het zelfvertrouwen. Daar is het elftal weer sterker van geworden. Dit is een normaal proces voot jonge jongens; die horen progressie te boeken. Eerst indivi dueel en dan groeit het elftal vanzelf mee. De vraag is altijd hoe snel zo'n proces verloopt. Dit seizoen is een positieve ontwikkeling duidelijk waarneembaar, maar het kan nog beter." De laatste weken is Litmanen uitstekend op dreef. In de uitwedstrijden tegen zowel NEC als AZ doelpuntte de Fin op belangrijke momenten. Het doelpunt in Nijmegen was een klassieke Ajax-goal. Victor Sikora gleed op de linkerflank voorbij zijn directe tegenstan der. Zijn voorzet werd door de goed voor z'n man komende Litmanen bij de eerste paal binnengewerkt. Zijn treffer tegen AZ mocht er ook zijn. Hij volleerde een voorzet van de flanken, hangend in de lucht, in één keer tegen de touwen. „De laatste goal is altijd de mooiste. Omdat je die in de meest recente wedstrijd hebt gemaakt", toont Litmanen zijn Finse nuchter heid. Sporadisch zijn de momenten dat de berekende topspeW uit zijn rol valt en de lief hebber in hem voor eventjes aan de opper vlakte komt. Dat gebeurt vooral na een treffer. Litmanen kan mooi, natuurlijk jui chen: „Ik weet niet hoe ik juich, doe het niet bewust. Het uiteindelijke doel van het spel, is scoren. Mij maakt het niet uit wie er scoort, als het maar gebeurt. Zeker in een belangrijke wedstrijd is het mooi om het gelukzalige gevoel van een doelpunt te ondergaan. Voet bal is natuurlijk mijn werk, maar bovenal is het altijd mijn hobby gebleven. Ik ben ermee begonnen omdat ik het leuk vond, toen ging ik er mijn brood mee verdienen en straks, als ik stop, wordt het weeT m'n hobby." TWEE JAAR „Ik ben hier gekomen met de intentie om twee jaar te blijven. Met de technische staf had ik afgesproken tegen het einde van het eerste jaar om de tafel te gaan zitten. Dat is twee weken geleden gebeurd, toen ik terug keerde van de interland tegen IJsland. Mijn eerste jaar is vanwege de blessures best moeilijk verlopen, maar toch gaan we volgens origineel plan door." Vooral gedurende zijn revalidatie, toonde Ronald Koeman zich enkele malen niet tevre den over de bemoeienis van Litmanen met de overige spelers. De Fin zou teveel met zijn eigen herstel bezig zijn geweest: „Van oudere spelers mag de trainer uiteraard verwachten dat ze dingen eerder oppikken. Er doen zich regelmatig momenten voor in het veld, waar over we kunnen overleggen en dat doe ik dan ook. Onze selectie herbergt veel jonge spelers, maar het is niet zo, dat ik alleen maar met ze aan het praten ben. De trainer was één van de redenen waardoor ik besloot bij Ajax terug te keren. Onder zijn leiding zijn de resultaten steeds goed geweest. Vorig jaar, maar ook dit jaar." Het contract met Litmanen loopt volgend sei zoen af. Wat hij daarna gaat doen, staat voor alsnog in de sterren geschreven. De Fin is geen planner. Hij is een gevoelsmens die zich ergens thuis moet voelen. Hij kan juist wat extra's brengen in een omgeving, waar hij gewaardeerd wordt. Ook dat aspect maakt het huwelijk tussen Ajax en Litmanen zo bij zonder. Bij Barcelona en Liverpool, zijn twee vorige clubs, heeft hij zich ook voor de volle honderd procent ingezet. Maar in Amster dam, waar hij zoveel mooie jaren met plezier voetbalde, komt Litmanen pas echt uit de verf. Misschien dat hij nog wel langer bij Ajax blijft, ook al is het mogelijk dat Litmanen terugkeert naar Finland. Van dat land werd hij onlangs topscorer aller tijden, door tegen IJsland een strafschop te benutten. „Ik weet niet hoe lang mijn loopbaan nog duurt, maar ik sluit niet uit dat ik bij het Fins voetbal betrokken blijf. Helaas zal het altijd moeilijk zijn ons te plaatsen voor een EK- of WK-eind- ronde. Ik koester nog steeds de vurige wens ooit een eindronde mee te maken. Ik ben met mijn club gewend prijzen te winnen, maar met mijn land zal dat nooit gebeuren. De laatste jaren gaat het gelukkig wel steeds beter. We kunnen het grote landen nu moei lijk maken en dat was tien jaar geleden onmogelijk." Misschien dat een toekomstige bondscoach, luisterend naar de naam Jari Litmanen, zijn land wél uit het moeras kan trekken? Litmanen juicht nadat hij Ajax op 2-0 heeft gezet in de Champions League-wedstrijd tegen AS Roma. Aangesloten bij alle alarmcentrales mm Spinnerij 17-11 B5 ZN Amstelveen - Fax 020 - 643 51 21 Tel. 02D - B47 53 10 - Tel. 020 - 4 45 SB 21 Bitumax

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 7