Verhuurde Ajacieden leren bij in België 'AaronMokoena moet nu echt hogerop' 0/> HIIRICH 1 DE POST 198l 17 MEI 2003 NUMMER 18 Ajax Life BRUSSEL - Ajax heeft de aandelen in Germinal Beerschot Antwerpen dan wel ver kocht, de nauwe sportieve samenwerking wordt gewoon voortgezet. Dus zakte een équipe van Ajax Life weer eens af naar België om te kijken hoe het er met de vijf uit geleende spelers gaat. En noteerde dat centrale verdediger Aaron Mokoena veruit de beste ontwikkeling heeft doorgemaakt. Door Martin van Zaanen Aaron Mokoena boekte dit seizoen veel progressie in België. Het was een wat eenzij dige wedstrijd, waarin we de door Ajax uitge leende spelers bekeken. Op zondag 4 mei ging het laaggeklasseerde (vierde van onder) GBA op bezoek bij het grote Anderlecht, dat in de Jupiler League tweede staat met een ruime achterstand op het één dag eerder landskam pioen geworden Club Brugge. Al in de tweede minuut registreerde het score bord een 1-0 (Jestrovic) achterstand voor de Ant werpenaren, die aantra den met Aaron Mokoena als centrale mandekker, Daniel Cruz hangend op de linkervleugel, Anthony Obodai in dezelfde rol op rechts en met Kwame Ouansah in de spits. Walker Fronio (21), de Braziliaanse centrale middenvelder of laatste man - doorgaans basis speler - was geblesseerd. De van Beerschot afkom stige doelman Bram Brambo Verbist (20), die een aantal jaren in de Ajax-jeugd speelde, is in de loop van het seizoen zijn basisplaats kwijtge raakt aan de spectacu laire Braziliaanse doel man Luciano Da Silva. Germinal Beerschot Ant- ft ttift. Onder een heerlijk najaarszonnetje maakte Ajax op 29 augustus 1981 met 9-1 'gehakt' van De Graafschap. De Amsterdammers speelden in het begin van het seizoen ig8i/'82 liefst vijf duels in 13 dagen, waarin maar liefst 23 doelpunten werden gemaakt. Het zou de voorbode zijn van een succesvol seizoen, dat in stijl werd afgesloten met het bereiken van de landstitel. Wim Kieft maakte dat seizoen 32 van 117 Ajax-goals en werd daarmee Europees top scorer. Hij vertrok een jaar later naar Pisa. Ene Marco van Basten diende zich gedu rende het seizoen aan als mogelijke opvol ger van de goaltjesdief. Ouizvraag voor de liefhebber: Tegen wie debuteerde Van Basten voor Ajax en voor wie kwam hij in het veld? werpen (in 1999 ontstaan na een fusie tussen Germinal Ekeren en KW Beerschot) liep na de openingstreffer hopeloos achter de feiten aan en via goals van De Boeck (30ste minuut), opnieuw Jestrovic (49ste) en Aruna (79.) behaalden de Brusselaars een wel heel mak kelijke zege. DIENSTEN Geen moment slaagden de vanuit Amster dam gestalde jonge spelers erin zich te onderscheiden. Zelfs Aaron Mokoena (22), die zoals de vertrekkende trainer Franky Van der Eist na afloop uitlegde een uitstekend sei zoen heeft gedraaid, niet. „Oké, vanmiddag had hij het moeilijk, maar we kregen als team geen enkele poot aan de grond. Aaron (tot en met het duel met Anderlecht goed voor 2.340 speelminuten) heeft ons het hele jaar vele diensten bewezen. Sinds hij met Zuid-Afrika op het WK heeft gespeeld, is zijn zelfvertrou wen enorm toegenomen en daar hebben wij zeker de vruchten van geplukt. Hij is sterk, snel, hard en is daadkrachtig genoeg om op de juiste momenten kordaat in te grijpen." Van der Eist kan zich dan ook moeilijk voor stellen dat Mokoena volgend jaar nog bij de Antwerpse Ratten voetbalt. „Die jongen is klaar voor een grote stap hogerop en dat gun ik hem van harte." Van der Eist bevestigt dat Ajax' hoofdtrainer Ronald Koeman de week ervoor bij GBA (1-1 tegen Charleroi) op de tri bune heeft gezeten en vermoedt óók dat Mokoena de reden voor zijn bezoek was. ERVARING Even informeren bij de man zelf. Mokoena, in de hal van het sjieke Brusselse Constant Van- denstock Stadion: „Ik heb niet met Koeman gesproken, maar het zou mooi zijn als hij spe ciaal voor mij was gekomen. Ik speel hier nu twee seizoenen en moet zeggen dat ik in Bel gië veel ervaring heb opgedaan, veel meer dan ik ooit in het tweede van Ajax gekund zou hebben." De kans dat hij volgend seizoen, als de onbe kende trainer Mare Brijs op Het Kiel de touw tjes in handen heeft, nog in paars-geel acteert, acht ook de Zuid-Afrikaanse beul klein. „Een kans in de A-selectie bij Ajax zou mooi zijn. Zolang ik maar in een sterkere, meer ervaren ploeg kom te spelen, ben ik tevreden." De 20-jarige Ghanees Kwame Ouansah (van daag in de 71ste minuut gewisseld voor Prince) en z'n 20-jarige landgenoot Anthony Obodai (in de 51ste minuut eruit voor Svetli- cic) speelden een vlakke wedstrijd, een beetje illustratief voor hun eerste seizoen in de Bel gische Eerste Klasse. De kans lijkt groot dat zij ook volgend seizoen de kleuren van GBA zullen verdedigen. Colombiaan Daniel Cruz (22) dan, op die vreemde plek op links, verrichte veel werk en was eigenlijk de enige die, door op de juiste momenten balvast te zijn, een beetje lijn bracht in het spel van GBA. Opvallend genoeg vond Van der Eist juist dat Cruz te speels had gespeeld en vaak directer had moeten voet ballen. Hij sprak van een moeizaam seizoen voor Cruz, waarvan hij zich als trainer meer had voorgesteld. WRANG Ook Cruz zelf spreekt van een moeizaam jaar. „Die enkelbreuk in augustus 2001, waardoor ik bij Ajax op het tweede plan belandde, heeft me uiteraard geen goed gedaan. Het heeft lang geduurd voor ik weer écht op gang kwam. Maar goed, voor mij was het belang rijkst dat ik hier op het hoogste niveau weer wedstrijdritme opdeed. Het is mijn bedoeling om volgend seizoen weer het niveau te halen van vóór m'n blessure." Dat was een hoog niveau; Cruz was onder Co Adriaanse hard bezig om tot een basisspeler uit te groeien, maar raakte geblesseerd nét op het moment dat Ajax zich zo spectaculair ging ontwikkelen. Dat moet een wrang gevoel zijn. „Zeker", zegt Cruz, „maar het is niet met jaloezie dat ik naar Ajax kijk. Kwart finale Champions League; ik had er graag bij willen zijn, maar gun het ze van harte. Ajax is mijn club, dat zal het altijd blijven. Ik hoop alleen maar dat het goed zal blijven gaan daar in Amsterdam. Maar uiteraard zou ik het heel mooi vinden als ik ooit weer bij de groep zou kunnen aansluiten." Cruz, Mokoena, Walker, Obodai en Ouansah, ze hadden op het moment van het ter perse gaan van deze Ajax Life, nog geen uitsluitsel over hun toekomst. Rond vijftien mei neemt de club contact met hen op, zo wisten ze wel te vertellen. Het is een gesprek waar ze met smart op zitten te wachten. Aaron Mokoena nog wel het meest. AMSTERDAM - Ajax Life praat iedere editie even bij met een Ajacied. Dit maal is dat David Mendes da Silva (20). Eind april werd duidelijk dat Ajax geen gebruik maakt op de transferoptie van de verdediger, waardoor hij per 1 juli terugkeert naar Sparta. Kwam het besluit van Ajax als een verras sing vooT je, David? Ja, hoewel ik altijd in gedachten heb gehouden dat het twee kanten op kon gaan. Ik vind het wel heel erg jammer. Nu moet ik gewoon nog meer mijn best doen om elders aan de bak te komen. Gelukkig ben ik nog erg jong, dus we zien wel wat de toekomst brengt." Hoe heb jij je periode in Amsterdam beleefd? „Het was een mooie tijd. Op voetbalgebied heb ik hier enorm veel geleerd. Het verschil met Sparta is heel erg groot. Op ieder vlak merkte ik dat Ajax op een hoger niveau speelt." Is een terugkeer naar Spangen nu niet een hele grote stap terug? „Ik heb bij Sparta nog een contract tot 2005, maar eerlijk gezegd hoop ik dat de club me wil verhuren. Samen met mijn zaakwaarne mer Edward Burleson zijn we nu aan het kij ken wat de mogelijkheden zijn. Het liefst speel ik volgend seizoen uiteraard voor een ploeg uit de Eredivisie."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2