14X Ajax En toen dacht ik 'we hebben ze' AJAXitoj B mei 2003 nummer 17 Ajax Life ONTWIKKELING REVOLUTIONAIREN Eerste ronde: Imponerend Ajax verlaat MILAAN - Hoge toppen, diep dalen. Nergens liggen vreugde en verdriet zo dicht bij elkaar als in het voetbal. De ploeg van de dappere en jonge Ajacieden kreeg het vorige week woensdag, in het uitzinnige San Siro, allemaal voor de kiezen. Exact 120 seconden verwijderd van de totale extase, volgde een pijnlijke uitschakeling. In de kleedkamer hing een échte grafstemming. Tranen vloeiden. Maar hoe hard de les ook was geweest, de opgedane ervaring en het opgepoetste imago zijn onbetaalbaar. Ajax heeft een fantastische campagne in de Champions League achter de rug. Daags na het sportieve echec overheersten dan ook andere gevoelens, die het best door Ronald Koeman werden verwoord: „We hebben boven verwachting gepresteerd. Nie mand had durven dromen dat dit elftal zó ver zou komen. Als trainer ben ik enorm trots op Ajax." Door Amout Verzijl Keibard kwam de late en niet meer verwachte knock-out aan. In de eerste minuut van de blessuretijd, op een moment dat Ajax al 'zeker' leek van kwalificatie voor de halve finale, gleed Cristian Chivu uit. De aanvoer der, die verder een prima partij afwerkte, kon door zijn glijpartij niet verhinderen dat de irritante Filippo Inzagi de bal over de uitblin kende Lobont heen lobde. Het laatste tikje van Jon Dahl Tomasson betekende de defini tieve nekslag voor Ajax, dat tot op dat moment de meeste aanspraak op een plek bij de beste vier topteams van Europa mocht maken. Zo kwam er een wreed einde aan het fantas tische Champions League-seizoen van Ajax. De jonge ploeg van Ronald Koeman ver baasde vriend en vijand door telkens weer overeind te blijven tegen internationaal gelouterde en hoger aangeschreven tegen standers. Op 17 september opende Ajax het kampioenenbal met de thuiswedstrijd tegen Olympique Lyon. De Amsterdam ArenA was destijds niet eens volgestroomd voor het bezoek van de Franse kampioen. De wel aan wezige fans zagen Zlatan Ibrahimovic in de eerste helft verwoestend uithalen. Op de zij lijn kapte hij een tegenstander uit om vervol gens snoeihard in de verre hoek raak te schie ten. Het eerste Ajax-doelpunt in de Cham pions League stond symbool voor de door braak van een nieuwe generatie godenzonen. Met Zlatan als vooruitgeschoven exponent. De 21-jarige Zweed heeft zich dit seizoen ont wikkeld tot een complete voetballer. Hij heeft geleerd eenvoudig te spelen, zonder dat zijn scorend vermogen daaronder te lijden heeft. Vaak vormde hij voorin het eenzame aan speelpunt. De balvaste Zweed stelde zijn ploeggenoten in staat aan te sluiten. Die rol was hem op het lijf geschreven: „Als aanvaller speel ik natuurlijk het liefst met meer men sen om me heen. Dat lijkt me logisch. Maar als ik alleen in de punt van de aanval sta, is dat ook niet erg. In de Champions League bevinden zich altijd minder mensen voorin dan in de competitie. Dat is een extra moei lijkheidsfactor. Per wedstrijd heb ik enorm veel bijgeleerd. Gaandeweg ben ik me gaan aanpassen aan het niveau en dat geldt trou wens voor het hele team. Tegen Olympique Lyon wisten we nog niet wat ons te wachten stond. We waren zo groen als gras. Later ging het beter en wisten we wat op ons af zou komen. Het is voor deze jonge groep heel belangrijk geweest om zoveel Europese top- duels te spelen. Ik ben er zelf veel sterker van geworden." Ondanks de geringe ondersteuning in de frontlinie, stond de Europese teller van Zlatan Beide elftallen betreden het veld, gadegeslagen door de 4.500 meegereisde Ajax-supporters en 70.000 Italianen. al snel op vijf goals. Daarna stokte de produc tie. „Wat wil je? Naarmate we verder kwamen in het toernooi, kregen we te maken met betere en zwaardere tegenstanders. Of ik van mezelf verwacht had dat ik dit seizoen zoveel progressie zou boeken? Ja. Dat zelfvertrou wen had ik. Ik wist van mezelf dat ik een goede speler ben en verwachtte dat ik het tempo aan zou kunnen. Hard werken is het geheim geweest. Ik heb me uit de naad getraind en dat betaalt zich nu uit." AC Milan was in beide twee kwartfinale-wed strijden niet bepaald de ploeg die vooraf zo werd gevreesd. Het elftal van Milan-icoon Carlo Ancelotti hing regelmatig als los zand aan elkaar. Z'n spelers vonden elkaar in het veld maar nauwelijks. AC Milan weTd alleen gevaarlijk als Ajax de ploeg daartoe in gele genheid bracht. Zo leidde slordig balverlies van John O'Brien de 1-0 in. Omdat Jelle Van Damme op dat moment onnodig de diepte zocht, stond zijn directe tegenstander Shevchenko helemaal vrij. De Belgische ver dediger - verrassend in de basis begonnen - was op tijd terug om de voorzet van de Oek raïner te beroeren. De van richting veran derde bal kon door 'killer' Pippo Inzaghi ech ter van dichtbij eenvoudig worden ingekopt. Zonder in paniek te raken, schakelde Ajax daarna een tandje bij. Yakubu blonk opnieuw uit op het middenveld. Samen met Sneijder en Pi en aar vormde hij het kloppend hart van een jonge ploeg revolutionairen, die zich onverschrokken opdrong aan een uiterst vij andige omgeving. Noodzakelijk ingrijpen van Koeman, die Van Damme verving ten faveure van Jari Litma- nen, leidde na de pauze tot de onvermijde lijke gelijkmaker. Andy van der Meyde: „Ik kreeg een steekballetje van John O'Brien en passeerde mijn tegenstander. Op het moment dat ik naar de goal keek om de posi tie van de keeper te bepalen, zag ik Jari hele maal vrij staan; hij scoorde eenvoudig. Op dat moment dacht ik 'we hebben ze'. Maar gelijk daarna werd het 2-1. We zetten goed door wat resulteerde in de 2-2 van Steven Pienaar. Ik gaf de bal voor op Zlatan, die tikte hem door Ajax speelde dit seizoen veertien duels in de Champions League. Drie keer werd er gewonnen, even zovele malen verloren. De overige acht duels eindigden onbeslist. Een overzicht: Ajax-Olympique Lyon 2-1 (2-0) n. Zlatan 1-0,33. Zlatan 2-0,83. Anderson 2-1 Intemazionale-Ajax 1-0(0-0) 75. Crespoi-o Rosenborg-Ajax 0-0 (0-0) Ajax-RosenboTg 1-1 (1-0) 41. Zlatan 1-0,85. Enerly 1-1 (p) Olympique Lyon-Ajax 0-2 (0-1) 7. Pienaar 0-1,90. Van der Vaart 0-2 Ajax-lntemazionale 1-2 (0-0) 50. Crespo 0-1,52. Crespo 0-2, 90. Van der Vaart 1-2 Tweede ronde chaKons Valencia-Ajax 1-1 (0-0) 88. Zlatan 0-1,90+2 Angulo 1-1 Ajax-AS Roma 2-1 (i-o) 11. Zlatan 1-0,66. Litmanen 2-0, 89. Batistuta 2-1 Arsenal-Ajax 1-1 (1-1) 5. Wiltord 1-0,17. De Jong 1-1 Ajax-ATsenal 0-0 (0-0) Ajax-Valencia 1-1 (0-1) 28. Kily Gonzalez 0-1 (p), 58. Pasanen 1-1 AS Roma-Ajax 1-1 (1-1) 1. Van der Meyde o-i, 24. Cassano 1-1 Kwartfinale Ajax-AC Milan 0-0 (0-0) AC Milan-Ajax 3-2 (1-0) 30. Inzaghi 1-0,63. Litmanen 1-1, 64. Shevchenko 2-1,79. Pienaar 2-2, 90+1 Tomasson 3-2 Andy van der Meyde slalomt langs Brocchi. Toen alles nog goed was: Jari Litmanen schiet de 1-1 binnen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8