Bob ontmoet Henk Croot Koppen, scoren, lachen LaPercbedOr K Ajax Life nummer 17 3 mei 2003 KOFFER VOL KAARTEN De carrière van Henk Groot kreeg een nare wending toen hij tijdens de WK-kwalificatie- wedstrijd Polen-Nederland een ordinaire doodschop kreeg. Oranje verloor op 7 septem ber 1969 in Chorzow, ten overstaan van 100.000 toeschouwers, niet alleen met 2-1, maar ook zijn meest geroutineerde interna tional. Groot, die 39 interlands zou spelen: „Er Delfiandplein 14,1062 HR Amsterdam, Til; oao - $15 46 29 li at AMSTERDAM - Als echte Zaankanten kwamen Henk en Cees Croot in de zomer van '959 over van Stormvogels. De broers hadden in hun eerste seizoen bij Ajax een aan zienlijk aandeel in de onder Vic Buckingham behaalde landstitel. Voor het eerst in de historie overschreed de Ajax' doelpuntenproductie de magische grens van honderd doelpunten. De teller bleef uiteindelijk op tog staan. De familie Croot nam daarvan 66 treffers voor hun rekening. Spits Cees maakte zg goals, aanvallende middenvelder Henk scoorde liefst 37 maal. Door Amout Verzijl Bob en Henk Croot beleven het allemaal nog een keertje. Het was een spraakmakende transfer, de overgang van Cees en Henk Groot naar Ajax. Bob Haarms en Henk kunnen er, terugkij kend, nog hartelijk om lachen in La Perche d'Or. Bob: „Ajax bestond destijds uit Amster dammers. ledereen die van buiten kwam, werd aan alle kanten uitgeprobeerd. Co Prins, een ras-Amsterdammer, was vaak de anima tor. Dat was een échte geinponem boor, geweldig lachen met hem." Henk: „Ik moest me dus flink waarmaken. Tijdens mijn debuutwedstrijd, thuis tegen NAC, scoorde ik direct drie maal. We wonnen met 3-0 en prompt was ik geaccepteerd. Ik bad boven dien bet voordeel dat ik uit de regio kwam. Van Klaas Nuninga, die overkwam van GVAV Groningen, weet ik nog dat ze hem 'inboor ling' noemden." „Toen Henk bij Ajax begon, hebben we heel even samen getraind", zegt Bob. Henk countert direct „Ja, en toen al bleef ik ver bij je vandaan. Ik had snel in de gaten dat het niet verstandig was om het tijdens een partijtje met Bob aan de stok te krijgen. Hij was een harde." Henk Groot was 21 jaar oud toen hij in 1959 van Stormvogels naar Ajax verhuisde. Haarms werd in die dagen geteisterd door een zware knieblessure, die hem niet veel later dwong te stoppen met voetballen. Henk: „Ik ging naar Ajax omdat ik hogerop wilde. Drie jaar op rij was ik met Stormvogels tweede geworden in de Eerste Divisie A; ik wilde meer. Consequentie was dat Cees mee moest, want in Velsen 'wilden ze er niet een tje hebben'. Wij voelden elkaar goed aan en vormden een mooi koppel. Cees was goed in de lucht en ging altijd recht op het doel af, dat had hij in zich. Helaas is hij vijftien jaar gele den overleden." Waar Cees Groot centraal voorin stond, dook zijn broer vaak op vanuit het middenveld. Met z'n tweeën waren ze in hun eerste seizoen dus goed voor 66 goals en legden ze de basis voor de derde landstitel sinds de Tweede Wereldoorlog. Het kam pioenschap werd uitgebreid gevierd in Grand Hotel Krasnapolsky. Henk: „Lange tijd ston den we bovenaan, maar vijf duels voor het slot van de competitie begonnen we plotse ling punten te verspelen. De laatste wed strijd, in De Kuip, verloren we kansloos met 3- o van concurrent Feyenoord. Daardoor moest er een beslissingswedstrijd worden gespeeld. Het maakte Feyenoord niet uit waar die zou worden afgewerkt, want zij dachten dat wij 'een makkie'waren. Vanwege die eenvoudige 3-0. Daar vergisten ze zich in. Wij kozen natuurlijk voor het Olympisch Stadion. Nou, met 50.000 Amsterdammers achter ons, kon den wij niet meer stuk. We kwamen eerst nog wel met 1-0 achter, maar via drie goals van Wim Bleijenberg, ééntje van Sjaak Swart en één van mij wonnen we met 5-1. Ondanks die titel moesten we echter nog Nacompetitie spelen om te bepalen wie er aan de Europa Cup mocht meedoen; dat was een ideetje van de KNVB. We hadden geen trek in die extra serie wedstrijden. Weer moesten we tegen Feyenoord spelen maar nu verloren we beide wedstrijden dik. De Rotterdammers wonnen het drieluik waaraan ook PSV deelnam. Maar nen. Met Ajax ging het minder goed, dus wilde de club me na twee jaar terughebben. Voorzitter Jaap van Praag vroeg aan zijn Feye noord collega Guus Brox 'wat kost 'ie'? Brox antwoorde '375.000 gulden', 'Nou, pak 'm maar in, dan nemen we 'm mee' zei Van Praag vervolgens." De terugkomst van Henk Groot viel samen met het eerste volledige seizoen van hoofd trainer Rinus Michels. Onder hem werd de professionalisering van Ajax op poten gezet en dat resulteerde in het eerste jaar direct in de landstitel. Henk Groot maakte acht goals, de meeste daarvan met zijn hoofd. Ene Johan Cruijff werd dat seizoen met 16 treffers top scorer van Ajax. Bob: „Henk kon koppen met zijn ogen open. Dat was prachtig om te zien, hij is één van de allerbeste koppers uit de his torie van Ajax." Henk nuanceert: „Ach, als Sjaak Swart zo'n strakke pegel voorgaf, met die harde leren bal waar we mee speelden, kopte ik heus wel met m'n ogen dicht hoor. Ik heb 'm zelfs wel eens geprobeerd te ontwij ken, zo hard kon Sjaak voorgeven. Keeper De Munck van Dordrecht kwam uit zijn doel, de bal raakte toch mijn hoofd en vloog er prompt nog in ook. Pijn dat het deed, jöh! De voorzetten van Pietje Keizer waren totaal anders. Daar zat meestal een rare curve aan. Het geheim van goed koppen, is juiste timing. Op het moment dat ik in de lucht stil hing, sloeg ik toe. Ruud Geels kon het ook heel goed. Koppen is goed aan te leren; het vergt alleen heel veel oefening. Als kleine jongen deed ik vaak een spelletje met mijn broer: overkoppen. Dat vonden we leuk. Daar heb ben we toen de basis gelegd." Ma. t tm vr. 12,00 tot 22,00 uur Zondag vanaf 16,00 uur IB omdat de UEFA de winnaar niet accepteerde, werden wij - als landskampioen - alsnog inge schreven voor de Europa Cup I." EUROPA CUP Voor de tweede maal in de historie nam Ajax deel aan een Europees toernooi. In de eerste ronde was Fredrikstad uit Noorwegen de tegenstander. Henk: „Ik nam altijd de penal ty's. In de competitie heb ik nooit gemist, maar uitgerekend 'uit' tegen Fredrikstad wel. Ik hoorde pas achteraf dat de meeste spelers de avond daarvoor waren gaan stappen en 'm behoorlijk hadden geraakt. Dat gebeurde nog in die tijd. Ik ben vreselijk kwaad geworden, hadden ze het maar voor later bewaard. We verloren met 4-3. In de return konden Cees en ik niet meedoen omdat onze moeder net was overleden. Het bleef 0-0 en daardoor was Ajax uitgeschakeld." Drie jaar later, in 1963, koos Henk Groot voor een transfer naar Feyenoord waar hij twee seizoenen zou spelen: „Ik kon bij een club in Italië, Vicenza, wel twintig keer zoveel verdie nen als in Nederland. En ook kon ik bij Ander- lecht tekenen, maar in mijn hart wilde ik helemaal niet weg uit Nederland. Ajax was echter niet van plan me meer te betalen. Ter wijl ik op vakantie in Limburg was, hoorde ik, dat ik aan Feyenoord verkocht was. Ajax heeft me makkelijk laten gaan en dat vond ik jam mer. De club kreeg een voor die tijd zeer hoge transfervergoeding van 250.000 gulden. In mijn Rotterdamse tijd ben ik kampioen geworden en ook hebben we de beker gewon- waren al twee spelers gewisseld, dus kon ik het veld niet meer verlaten toen ik een vrese lijke trap tegen mijn knie kreeg. Vervolgens ben ik te lang doorgelopen met die blessure. Door er vocht in te spuiten, konden ze foto's nemen.Toen bleken mijn kruisbanden stuk te zijn, was mijn meniscus kapot en - omdat ik er zo lang mee had doorgelopen - zat de meniscus ook nog eens vastgegroeid aan mijn knie. Het was kort gezegd één grote puinhoop van binnen en dat betekende direct het einde van mijn carrière. Vervolgens ben ik wel heel intensief bij het eerste elftal betrokken gebleven. Analyses maken voor Michels, spelers bekijken, hotels bespreken, alles rondom het eeTste elftal. In 1973 speel den we de finale van de EC I in Belgrado. Ik heb ter plaatse alles in orde gemaakt en nam ruim 10.000 entreekaarten mee naar huis voor de Ajax-fans. Op de terugweg ging ik nog een duel van Juventus, de tegenstander in de finale, bekijken. Bij de douane moest ik die koffer openmaken. Consternatie natuur lijk, want niemand geloofde hoe ik aan die kaarten was gekomen. Ik mocht Italië niet in. Gelukkig reisde er een journalist mee die Ita liaans sprak, die heeft me uiteindelijk gered. Ik ben met Bob ook eens in Scandinavië naar een keeper gaan kijken. Na een half uur spe len zei Bob 'we kunnen beter die lange spits nemen'. Dat bleek Ralf Edström te zijn, die niet veel later voor PSV tekende en daar prachtige successen zou vieren." WARMTE Henk Groot is onlangs 65 jaar geworden. Ondanks het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, is de muntenhandelaar nog lang niet van plan te stoppen met wer ken. Groot kijkt begrijpend naar Bob als hij zegt: „Wie in de voetballerij werkzaam is, blijft langer jong. Dat heb ik wel gemerkt." Groot begon al tijdens zijn actieve carrière met het verzamelen, ruilen en verhandelen van munten. Nadat hij in verband met die vervelende knieblessure moest stoppen, is hij altijd bij Ajax betrokken gebleven. Slechts zeeT langzaam weTd zijn contact met de club minder frequent. Omdat hij vrijwel iedere zondag op een beurs stond en staat, kon hij de club alleen doordeweeks in het stadion bezoeken. „Ik merk dat er een verschil is tus sen de beginperiode van de ArenA en nu. Het stadion is weer als De Meer geworden. Uiter aard niet exact hetzelfde, dat kan ook niet. De Meer werd steeds ouder; alles kon er. Vroeger hoopte ik stiekem dat het nieuwe stadion op de plek van De Meer zou verrijzen. Als ik aan dat oude Ajax stadion terugdenk, zie ik altijd die prachtige grasmat voor me. Zeker als het geregend had, dan scheerde de bal rakelings over die mat. Van links naar rechts, heerlijk! Niets ruikt lekkerder dan de geur van pas gemaaid gras. Ik kan er wellicht iets eenvou diger over oordelen, omdat ik niet zo vaak kom, maar momenteel keert dat warme, fijne gevoel weer terug in de ArenA. De sfeer ver andert ten goede; het Ajax-gevoel is er weer." Henk Croot op de foto gezet met zijn specialiteit, koppen. Hier teistert hij het doel van NAC tijdens de met 4-1 gewonnen competitiewedstrijd in ig66.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5