JOHN HEITINCA VECHT TEGEN DE VERGETELHEID Veel Ajax-nominaties op prof ga la 3 MEI 2003 NUMMER 17 Ajax Life Een nieuw begin Johnny Heitinga werkt in de Zeister bossen keihard aan zijn herstel en is optimistisch over de toekomst. ZEIST - Johnny Heitinga kan weer lachen. Op het KNVB Sportcentrum te Zeist grapt en grolt hij met zijn medelotgenoten en bestelt in de zon een lekkere uitsmijter. En die smaakt goed, want het zal niet lang meer duren of de ig-jarige centrale verdediger keert - na anderhalfjaar blessureleed - terug bij Ajax. En daar begint zijn carrière opnieuw. „In juli ga ik weer trainen." Door Patrick Leemans De littekens op zijn knieën verraden welke kwetsuren Johnny Heitinga allemaal te ver werken heeft gehad. Terwijl het in eerste instantie zo onschuldig leek. In december 2001 begonnen zijn problemen. Tijdens de warming-up voor de wedstrijd tegen NAC verdraaide de verdediger z'n rechterknie. Onderzoek wees uit, dat de meniscus schade had opgelopen. „Ik zou zes tot tien weken niet meer kunnen voetballen. Balen natuurlijk, want ik was net zo goed bezig. Ik was pas De laatste thuiswedstrijd tussen Ajax en RKC Waalwijk eindigde in een 3-i-overwi- ning voor de Amsterdammers. Voor Ajax scoorden Nikos Machlas (twee keer) en André Bergdölmo (uit een strafschop). Rafael van der Vaart kreeg voorafgaand aan het duel van de VVCS de prijs 'Talent van het Jaar', maar viel na een uut spelen uit met een vervelende knieblessure. Hij beschadigde de binnenmeniscus van zijn rechterknie en zou lange tijd zijn uitge schakeld. 5 X achttien jaar en had al 22 wedstrijden in het eerste van Ajax gespeeld. Zowel in de compe titie, de Amstel Cup als in de UEFA Cup had ik me al laten zien." Heitinga hoopte op een spoedig herstel, zodat hij de tweede helft van het seizoen 2001/2002 nog mee zou kunnen maken. „Maar door een foutje van de arts viel die droom in duigen. Hij had me verkeerd geopereerd en daardoor moest ik in april 2002 opnieuw onder het mes. Toen heb ik flink gevloekt, want die flater heeft me de tweede fase van het seizoen gekost." Na een nieuwe revalidatie gloorde een come- Voot Ajax was het een belangrijke zege, omdat er in de jacht op de landstitel abso luut geen punten verspeeld mochten wor den op medekoploper Feyenoord. De huidige situatie is wat dat laatste betreft precies hetzelfde als een jaar gele den. Alleen gaat het niet meer om een landstitel maar om de tweede positie, want slechts via die klassering kan Ajax nog deel nemen aan de voorronden van de Cham pions League. RKC kwam in de ArenA niet al te vaak tot winst, maar is desalniettemin een geduchte tegenstander. Eerder dit jaar speelden beide ploegen in Waalwijk tegen elkaar gelijk en scoorde Maxwell zijn eerste officiële Ajax-doelpunt. De Brabanders hebben dit seizoen een goede kans om Europees voetbal te halen. En boven dien komt aanval ler Rick Hoogen- doTp uiteindelijk tóch nog in de ArenA. Ajax bena derde hem enkele maanden geleden als versterking voor de voorhoede, maar RKC wenste hem niet te verhuren. back in Ajax 1.Trainer Co Adriaanse was intus- -sen vervangen door Ronald Koeman en ook deze oefenmeester zag het helemaal in de talentvolle Heitinga zitten. Zijn rentree kwam dit najaar, tijdens de wedstrijd Ajax - NAC (2- 2). „29 September 2002. Ik zal die datum nooit vergeten. Bij een verdedigende actie kwam ik verkeerd op de grond terecht en ging door mijn linkerknie. Ik dacht dat het wel mee viel en wilde, na was verzorging, zo snel mogelijk het veld weer in. Achteraf stom van me, want nu voelde ik wat knappen in mijn knie." Hei tinga bleek de voorste kruisband van zijn lin kerknie te hebben gescheurd. „Door weer het veld in te gaan, had ik nog méér schade aan kunnen richten. Maar door de adrenaline- stroom in mijn lichaam voelde ik me op dat moment sterk genoeg om door te gaan. Ik had daarbij ook mijn kraakbeen kunnen beschadigen en dan was ik nóg verder van huis geweest." Net terug van een langdurige blessure kon Johnny Heitinga weer terug; het krachthonk in. COLORADO In oktober 2002 werd Johnny Heitinga geope reerd in de Amerikaanse staat Colorado. Knie specialist Richard Steadman, ook verant woordelijk voor het herstel van Ruud van Nis- telrooij en Giovanni van Bronckhorst, hielp de mandekker en in november keerde de Ajacied terug naar Nederland. De operatie was geslaagd en de revalidatie in Zeist kon begin nen. De eerste zes weken moest de verdediger intern in het KNVB Sportcentrum verblijven, omdat hij nog geen auto kon rijden. Terwijl Ajax zich een weg door de Champions League baande, kon Heitinga niet eens een bal aan raken en mocht slechts fietsen, krachtoefe ningen doen en twee keer in de week een bos- loop van vier kilometer afleggen. „En dat deed pijn. Ik speelde veel computerspelletjes om de tijd te doden. In het begin van mijn revalidatie kon ik het zelfs niet opbrengen om naar de Europa Cup-wedstrijden van Ajax te kijken. Ik wilde zo min mogelijk met voetbal te maken hebben, zodat ik me helemaal kon richten op het herstel van mijn knie. Daarom wilde ik ook, koste wat kost, geopereerd wor den in Amerika. Een andere cultuur, een ander land zou mij tot rust brengen. In Colo rado kon ik mijn hoofd leeg maken." Na zeven maanden revalidatie is voor Hei tinga de zon weer gaan schijnen. Hij mag weer met de bal werken en zelf autorijden. Hij hoeft niet meer een midweek in Zeist te verblijven. Nee, hij vindt het zelfs lekker om in de file te staan. Want hij weet dat een terug keer bij Ajax aanstaande is. „Het einde van deze lijdensweg is in zicht en daar leef ik naar toe. Ik ben in de afgelopen anderhalf jaar snel volwassen geworden. Wat voelde ik me mach teloos! Normaal gesproken kan een voetbal ler vechten voor zijn basisplaats. Maar ik düs niet; ik was zwaar geblesseerd. Ik weet nü hoe dat voelt en ben er wijzer van geworden. Zo'n blessure wens ik mijn grootste vijand nog niet toe. Mijn oude niveau ga ik zeker weer halen, al moeten de mensen niet verwachten dat Johnny Heitinga er meteen weer zal staan. Ik ga hard trainen om fit te worden. Pas daarna wil ik rustig aan weer wedstrijden voor Ajax spelen. Ik zal mijn stinkende best doen om een plaats in het elftal te veroveren. Na de winterstop van komend seizoen moet ik er weer staan en ga ik bouwen aan een mooie, nieuwe periode. Ik ben nog lang niet klaar bij Ajax!" VERGETEN Johnny Heitinga heeft enkele wijze levensles sen uit al die maanden blessureleed getrok ken. „Ik leef nu van dag tot dag en pak alles aan om aan te geven dat ik op de weg terug ben. Een gekwetste voetballer wordt snel ver geten; het wordt dus tijd, dat de mensen mij weer gaan zien. Ik kan niet eeuwig 'talent' blijven. Mijn aanstaande rentree zie ik als een nieuwe start bij Ajax. Ik weet nu dat ik als voetballer moet genieten van mijn carrière, want die kan zo afgelopen zijn. Ook besef ik dat ik als topsporter zuinig op mijn lichaam moet zijn. Ik ben binnen één jaar drie keer geopereerd aan mijn knieën! Volgens mij heb ik mijn portie blessureleed nü wel gehad en zal ik de komende tijd gevrijwaard blijven van kwetsuren. En bovendien zal je mij nooit meer horen zeuren over looptrainingen!" AMSTERDAM - Wesley Sneijder en Steven Pienaar zijn op het jaarlijkse WCS-gala genomineerd in de categorie Talent van het Jaar. Zij gaan de strijd aan met PSV-aanval- ler Arjen Robben. Ronald Koeman maakt samen met Johan Neeskens en Guus Hid- dink kans op de titel Trainer van het Jaar. Ajax kan zich tijdens het profgala op 1 juni wellicht Team van het Jaar noemen. De Amsterdammers zijn samen met Feyenoord en PSV genomineerd. De komende maand zullen alle spelers uit het betaald voetbal hun stem uitbrengen. Een vertegenwoordi ging uit alle geledingen van het Nederlands voetbal beslist wie er Club van het Jaar wordt. Drukte op het middelste gedeelte van de grasmat in de ArenA. Dit deel is maandag vervangen vanwege slijtage. De zijkanten zijn nog in prima conditie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2