'Ik heb het helemaal gehad met die Italianen' Supportersverdriet in Milaan AJAX FANZONE HILARITEIT 3 mei 2003 nummer 17 Ajax Life EEN AJACIED OVER DE VLOER? WORD GASTOUDER! INFO@AJAX.NL Met de bus, trein, het vleigtuig of met de eigen auto, liefst 4.500 Ajax-supporters wisten de weg naar San Sirofeiloos te vinden. AMSTERDAMMILAAN - De einduitslag is inmiddels bekend maar ondanks het teleurstellende resultaat was de trip naar AC Milan- Ajax op supportersgebied fantastisch. Ajax Life maakte een 26-urige busreis en beleefde het allemaal van zeer nabij. Een ver slag. Door Sander Zeldenrijk Café Het Praathuis staat in Beton dorp, in een zijstraatje van de Mid denweg, de plek waaraan vroeger het oude stadion De Meer grensde. Het Praathuis is een klein, gezellig kroegje en ademt voetbal. De wan den zijn bedekt met Ajax-items, zoals spelerskaarten, aanplakbil jetten en foto's van stamgasten en supporters. Niet zo gek dus, dat juist daar, driehonderd meter van het geboortehuis van Johan Cruijff, wordt verzameld voor de busreis naar Milaan. In totaal reizen er 4500 fans naar de Italiaanse modestad. Ongeveer 150 van hen vertrekken om acht uur dinsdagavond vanaf de Mid denweg met drie bussen. Voor Ajax Life is er plaats in bus 1. Aan boord blijkt al snel dat ieder een een vaste plek heeft en dat daar ook streng op wordt gelet. Eén supporter ploft argeloos neer op een stekkie, waar hij niet wordt geacht te gaan zitten en verdwijnt - na een korte maar heftige discus sie - vervolgens richting bus 2. Pas als al dit soort aangelegenheden tot aller tevredenheid zijn gere geld, kan de reis richting Milaan voor de tweede maal dit seizoen beginnen. Twaalf uur rijden (of anders gezegd 1.200 kilometer asfalt) voor de boeg. Gelukkig heeft bus 1 in Gerard en Fred twee uiter mate gezellige chauffeurs. Uiteraard gaat het gesprek in eer ste, tweede én derde instantie over voetbal. Over de mogelijke over gang van Richard Witschge naar ADO Den Haag bijvoorbeeld en over de kandidaat-spitsen voor het nieuwe seizoen: Allback, Van Hooijdonk of toch Nando Rafael? „Ik vind het goed dat hij niet met zijn Nederlandse vriendin getrouwd is, zodat hij wél voor Ajax had kunnen spelen. Trouwen doe je uit liefde", zegt een vrouwelijke passagier. Ondertussen is er geld ingezameld voor enkele hapjes, zoals osseworst en leverworst. Deze worden even later naar hartelust rondgedeeld, terwijl het merendeel van de buspassa giers naar een actiefilm kijkt waarin scènes met het woord 'fuck' en pis toolschoten elkaar in razend tempo opvolgen. Gelukkig krijgt het gezelschap we via de mobiele tele foon de tus senstanden door van Valencia-Inter en Barcelona- Juventus. Die Op de foto met een sms-jes voeden de gespreksstof. „Ik vind het jammer dat de route naar de finale al bepaald is. Als Inter wint, moeten we voor de derde keer dit seizoen naar Milaan", zegt de altijd positief denkende Menno. Hij gaat naar vrijwel alle uit- en thuiswedstrijden. „Het is een duur jaar met al die Europese duels. Ik ben ruim vijfduizend euro kwijt. Rome moest ik financieel laten schieten en als we ons plaatsen voor de halve finale - en daarna eventueel voor de finale - moeten we in mei ook nog twee keer op stap." Uiteindelijk winnen beide Itali aanse ploegen, waardoor er mini maal twee catanaccio-teams in de halve finales zitten. Er is overigens niemand in de bus die verwacht dat het er na Milan-Ajax drie zullen zijn. „Laat het maar gewoon 1-1 worden, dan ben ik tevreden", zegt Japans bruidspaar. Charles. „Of vlak voor tijd die 1-2 binnentikken", vult een andere supporter hem aan. Om half elf passeren de fans de Nederlands/Belgische grens en rond half één wordt er getankt in Luxemburg. Daar is een pauze van drie kwartier en kunnen de magen gevuld worden. Echt aantrekkelijk is dat overigens niet, want voor een bordje patat met beenham wordt door de Luxemburgers zonder schroom negen euro gevraagd. Sommige supporters accepteren dit als onderdeel van een buiten landse trip en letten niet zo op het geld, anderen zetten het voedsel beledigd terug. Na de onderbreking nestelt ieder een zich weer in de busstoel en worden de kussens en dekens tevoorschijn getoverd. De ervaren bezoekers van uitwedstrijden heb ben de attributen als vast onder deel van de bagage mee. Ajax Life helaas niet en kijkt daardoor met enig gevoel van jaloezie naar de kopjes, die - heerlijk ontspan nen - in de grote kussens zijn verd wenen. Rond vijf uur valt er plotseling iemand uit zijn stoel, recht in het middenpad en daarna tegen één van zijn mak kers. Een groot gelach onder de nog steeds forse groep niet-slapers www.ajax.nl/sva is het gevolg. Voor de zekerheid zet steward Ollie de persoon terug in zijn stoel. Een armleuning moet herhaling voorkomen. Na dit hilarische moment vertrekt uiteindelijk vrijwel iedereen dan tóch naar dromenland. Hoofdjes zakken in tot ze - als gevolg van een lichamelijke reflex - weer ver schrikt omhoogschieten. Zelfs de meest fanatieke wakkerblijvers verliezen hun gevecht tegen de slaap. Na een uurtje 'wanhopig in slaap proberen te komen' ontwaakt Ajax Life met een schitterend uitzicht. De witte Alpen-toppen, het Como- meer; een fotorolletje is zó op. Zonde eigenlijk dat de rest slaapt, want op de terugweg zullen de Amsterdamse fans er in het donker niets van zien. Ochtendnevel bedekt het landschap als een deken en staat in schril contrast met het grijze en grauwe vracht verkeer. De duisternis maakt steeds meer plaats voor zonlicht, dat nu nog met haar lichtrode gloed als ach tergrond dient voor de spitse berg toppen. Af en toe wordt de blik op het pittoreske landschap bruut verstoord door één van de vele - helaas onvermijdelijke - tunnels. Een vakantiegevoel dringt zich op. Om zeven uur verschijnt het eerste verkeersbord: 'Milano 190 km' en onderweg worden we al gepas seerd door veel supporters, die met eigen vervoer naar de wedstrijd reizen. Hun auto's zijn voor de gele genheid omgetoverd tot rijdende fanshops, met shawls en petjes op de hoedenplank. Uiteraard zijn de inzittenden gehuld in een rood-wit Ajax-shirt. Lees verder op pagina 15

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 12