Ajax Life nummer 16 12 april 2003 DINSDAG 8 APRIL 2003 k AC Milan onbeslist niet kansloos zijn." Het zal niet de eerste keer zijn, dat Ajax een elftal uitschakelt, dat op papier sterker is. Koeman weet dat het geheel meer inhoudt dan de som der delen. „Kwali teit hoeft niet altijd de doorslag te geven. Ook geluk kan een duel beslissen. Individuele ster voetballers, die een wedstrijd kunnen laten kantelen, zijn waardevol. Maar gezamenlijk hoeven ze niet altijd een goed team te vor men. Ik denk dat Ajax een sterker, geheel is dan AC Milan. We hebben respect voor onze tegenstander, maar vrezen niemand meer." En hoe leven de spelers naar de wedstrijd toe? Steven Pienaar zit rustig in een tijdschrift te bladeren, als Ajax Life hem stoort voor wat vragen. „Of ik al zenuwachtig ben voor het duel van morgen? Nee, niet echt; ik kan niet wachten om de wedstrijd te spelen. Toch pro beer ik het als een normaal duel te zien en ervan te genieten. Het kan me niet schelen tegen wie ik speel. Ik weet dat er grote namen bij AC Milan rondlopen en dat het één van de beste teams van Europa is. Maar ik speel mijn eigen spelletje. Als ik tegen sterke spelers sta, wil ik mezelf altijd bewijzen; mijn kwaliteiten tonen. Morgen zal blijken hoe ver we in onze groei en ontwikkeling zijn. AC Milan is de sterkste tegenstander, tegen wie we tot nu toe in deze Champions League gespeeld heb ben." Rafael van der Vaart ziet het niet al te somber in. „We moeten morgenavond winnen en hopen op een goed resultaat in Milaan. Ik weet namelijk zeker dat we in de uitwedstrijd We komen om te winnen en dus om te scoren. Dat Koeman geen tegendoelpun ten wil incasseren is logisch, want dat wil elke thuis spelende ploeg." Seedorf zweert dat zijn elftal Ajax niet onderschat. „In de kwartfinale van de Champions League is nooit sprake van onderschatting. AC Milan voelt zich sterk en wij willen alles winnen. Natuurlijk is dit een belangrijke wed strijd voor me, want ik ben in Amsterdam geboren." En dan de wedstrijd De uitblinkende Yakubu komt, ondanks een uiterste krachtsinspanning, net te kort om een pass van Gattuso te verhinderen. zelf. Bij Ajax staat Yakubu inderdaad in de basis. Hij dient Rui Costa op te vangen en moet voor verdedigende zekerheid zorgen. Litmanen zit op de bank. Zlatan en Rafael van der Vaart vormen de aanvalslinie van de Amsterdam mers. AC Milan heeft toch Shevchenko en Inzaghi bij de aftrap staan; Rivaldo mag voor- De F-side droeg nadrukkelijk bij aan de fantastische sfeer bij de Europese Klassieker. zullen scoTen. Ja, AC Milan heeft een goed team, maar we moeten het ook niet overdrij ven. Misschien praten zij net zo over ons als wij over hen. Ajax heeft immers ook laten zien dat het tot de beste acht clubs van Europa behoort. Ik denk dat AC Milan een beetje angstig is. We zijn een jonge en gretige groep en zij hebben meer te verliezen dan wij." Blijft over de vraag hoe AC Milan naar de 'Klassieker' toeleeft. De te verwachten en onvermijdbare Italiaanse arrogantie steekt de kop op. Trainer Carlo Ancelotti en Clarence Seedorf komen twintig minuten te laat de perskamer in en besluiten tien minuten later al, totaal onverwacht, de benen te nemen. Enkele tientallen Italiaanse journalisten moeten in allerijl hun spullen bij elkaar rapen en als krolse katten achter de twee Milanezen aanrennen, de Nederlandse aanwezigen vol verbazing achterlatend. Wat er gezegd is? Ancelotti beperkt zich tot clichés en een aan tal dertien-in-dozijn-antwoorden. En Seedorf praat alsof het al woensdag is en AC Milan de winst mee naar huis neemt. Ancelotti: „We zijn hier om ons werk te doen en dat gaan we doen. AC Milan zal aanvallen en tegelijk ver dedigen. Ajax heeft een jonge, enthousiaste en gretige spelersgroep en zal offensief wil len spelen. Daar moeten we voor uitkijken. lopig van de kant toekijken. Beide ploegen blijken aan elkaar gewaagd. De eerste helft levert niet meer op dan twee kan sen. Shevchenko schiet snoeihard op de vuis ten van Bogdan Lobont en Van der Vaart kopt in de handen van doelman Dida. Clarence Seedorf haalt het einde van de eerste halfuur niet eens. De oud-Ajacied, die bij iedere actie hard wordt uitgefloten, moet afhaken wegens een knieblessure. Ajax gaat rusten met een 0-0 stand; voorlo pig een goed resultaat. Veel hoopvoller dan de stand is de manier waarop de Amsterdam mers het laatste half uur voor de pauze de bal rond laten gaan. De Milanezen worden in die fase helemaal weggetikt. Shevchenko is meer bezig met achter Trabelsi aan te rennen, dan met aanvallen. En stervoetballers als Inzaghi en Rui Costa worden uit de wedstrijd gespeeld door Chivu en Yakubu. Vooral laatst genoemde speelt fantastisch. De tweede helft begint hectisch.Trainer Ance lotti heeft in de rust blijkbaar gezegd, dat zijn ploeg zal moeten aanvallen om een doelpunt te maken en AC Milan zet wat druk. Een gevolg is echter dat ook Ajax ruimte krijgt. Pienaar - ook bij vlagen geniaal - is tot twee Vermoeid maar voldaan trekken Van der Vaart en Sneijder, na afloop van de wedstrijd, het shirt van AC Milan aan. keer toe dicht bij een doelpunt, maar is beide keren te aarzelend. En ook de Italianen krij gen een grote kans als Ambrosini, na een scrimmage, tegen Lobont aan schiet. Halver wege de tweede helft moeten Galasek en Pasanen (knie) geblesseerd het veld verlaten en brengt AC Milan alsnog Rivaldo en de ver guisde Jon Dahl Tomasson. Het mag niet baten. Ajax, met de ingevallen jonkies Sne ijder en De Jong én de ervaren Jari Litmanen, controleert en Milan weet zich geen raad met de brutale en felle Amsterdammers. Na negentig minuten fluit scheidsrechter Hauge voor het einde en heerst er een jubelstem ming in de ArenA. En dat is terecht, vindt trainer Ronald Koe man even later. „Na een moeilijk begin raak ten we steeds beter in de wedstrijd. Van beide kanten werd goed verdedigd, waardoor maar weinig kansen ontstonden. Aanvallend gezien hebben we wat te weinig gecreëerd, want ik had toch graag een doelpunt gemaakt. Ik vind ons nog steeds niet kansloos om de halve finale te bereiken. Eerst dacht men dat we de eerste ronde niet zouden over leven en nu staan we in de kwartfinale en hebben we een goede uitgangspositie om nog verder te komen. Ik denk dat we in Mil aan bij machte zijn, om een doelpunt te maken. AC Milan is nog steeds de favoriet, maar we hebben laten zien wat we kunnen." Over Yakubu, die zonder twijfel de Man of the Match is, praat Koeman lovend. „Abubakari heeft de laatste tijd laten zien dat hij een plaats in de basis verdient. Bovendien had ik voor deze wedstrijd iemand nodig met power, duelkracht én voetballend vermogen. Ik denk dat Yakubu het heel goed gedaan heeft." Zelf is de middenvelder ook tevreden over zijn optreden: „De trainer gaf vooraf aan dat ik mijn krachten moest doseren en me vooral moest richten op Rui Costa. De opdrachten heb ik, volgens mij, goed uitge voerd." AC Milan-trainer Carlo Ancelotti spreekt zich zelf na het duel tegen. Een dag eerder praat de oefenmeester nog over aanvallen en win nen, terwijl de coach nu tevreden is met de verdedigende instelling van zijn elftal. „Ik vind dit een goed resultaat. Ajax controleerde de wedstrijd, maar veel kansen hebben ook zij niet gekregen. Defensief zat mijn team prima in elkaar. Alles ligt nu nog open. Ook Ajax maakt nog kans op de halve finale." Waar houdt het op? De groei van Ajax heeft nog steeds z'n plafond niet bereikt. De wed strijd tegen AC Milan was voor de Amster dammers immers de beste in de Champions League tot nu toe. Spelers als Trabelsi, Chivu, SneijdeT en Yakubu speelden tegen AC Milan hun beste Europese wedstrijd van het seizoen en haalden een nog niet eerder vertoond hoog niveau. De vraag is of dit Ajax kan blijven verrassen en verbazen, totdat de ploeg straks op Old Trafford in de finale staat. Wel, alles kan en iedereen in Europa weet nu dat er weer reke ning moet worden gehouden met Ajax; de 0-0 tegen een topploeg als AC Milan is daar opnieuw een voorbeeld van. Eerder dit seizoen scoorde Ajax al in Lyon, Valencia, Londen en Rome. Dat belooft dus nog wat voor Milaan. Het schoolreisje dooT Europa kent vooralsnog geen einde.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9