Apotheose volgt in Milaan 12 APRIL 2003 NUMMER 16 AjAX LlFE Europese Klassieker Aja Jubelmoment in de ArenA. Na 73 minuten spelen vervangt Jari Litmanen de moegestreden Zlatan Ibrahimovic. AMSTERDAM - Ajax-AC Milan was de beste Champions League-wedstrijd die de Amsterdammers dit seizoen gespeeld hebben. Negentig minuten lang was de span ning tot ver buiten de ArenA voelbaar en de 0-0 was - ondanks het feit dat Ajax het duel grotendeels domineerde - een acceptabele uitslag voor deze 'Europese Klassie ker', die al twee maal in de geschiedenis als finale werd gespeeld. Met vertrouwen leeft Ajax toe naar de return in Milaan. Ajax Life blikt terug op een memorabele wedstrijd. Door Patrick Leemans DE AANLOOP In het seizoen 1996/1997 staat Ajax voor het laatst in een kwartfinale van de Champions League. Sinds dat seizoen telt Ajax, Europees gezien, niet meeT mee. In 1997/1998 ont breekt de roodwitte trots op het miljoenenbal en het jaar daarop eindigen de Amsterdam mers als laatste in poule A. De Champions League is in de seizoenen 1999/2000 en 2000/2001 voor Ajax niet haalbaar. En vorig jaar wordt de viervoudig Europa Cup i-win- naar reeds in de voorrondes uitgeschakeld. Dit seizoen is Ajax helemaal terug. Sinds het overleven van de tweede pouleronde, houdt elke Europese topploeg rekening met de enkele maanden geleden nog als kansloos bestempelde tegenstander. In Frankrijk en Italië reageert men een beetje lacherig, als de naam van de Amsterdamse club in poule D bij die van Olympique Lyon, Rosenborg BK en Internazionale wordt gevoegd. Maar na twee overwinningen (beide op Olympique), twee remises (tegen de Noren) en twee nederlagen tegen Internazionale weet Europa tot wat het jonge, enthousiaste en talentvolle Ajax in staat is. ,,'t Was mooi, maar in een groep met Arsenal, AS Roma en Valencia zullen trainer Ronald Koeman en de zijnen echt niet overleven", fluisteren sceptici na de indeling in de tweede pouleronde. Maar opnieuw verrast Ajax. Één overwinning en vijf gelijkspelen later behoren de Amsterdammers tot de acht beste elftallen van Europa. Niemand heeft dat durven hopen, omdat Ajax al vijf en een half jaar buiten de eigen landsgrenzen niet meer succesvol was geweest. In de kwartfinale van de Champions League wordt AC Milan de tegenstander. Ajax reageert een beetje teleurgesteld. Zou FC Barcelona of Manchester United geen mooiere opponent zijn geweest? Misschien wel, maar de historische cijfers tonen aan, dat de Amsterdammers blij mogen zijn met AC Milan. De wedstrijd in de ArenA wordt de zevende ontmoeting tussen Ajax en de Mila- nezen. De eerste wedstrijd tussen de twee grootmachten vond plaats op 28 mei 1969 in Madrid, als AC Milan de Amsterdammers in de finale van de Europa Cup voor Landskam pioenen met 4-1 van het veld speelt. In 1974 - toen Ajax al drie keer op rij de Europa Cup I had gewonnen - moeten de Amster dammers twee keer tegen 'Ros- soneri' aantreden, die net de Europa Cup voor Bekerwin naars had gewonnen. In de strijd om de Europese Supercup wint AC Milan thuis met 1-0. Maar in het Olympisch Stadion verpletteren de oude Godenzo nen de Italianen met maar liefst 6-0. De laatste drie overwinningen op de roodzwarten, liggen nog het verste in het geheugen. In 1994 klopt Ajax de Italianen twee keer met 2-0 en in het zelfde seizoen schiet Patrick Kluivert Ajax in de finale van dat Champions League-toer nooi naar de winst, als de Mila- nezen in Wenen met 1-0 wor den verslagen. Sinds die memorabele mei avond in 1995 spelen Ajax en AC Milan in Europees verband niet meer tegen elkaar, zodat de sta tistieken op Amsterdams voor deel wijzen. Van de zes eerdere ontmoetingen wint Ajax er dus vier en wordt slechts twee keer verloren. En sinds de Europa Cup is omgedoopt tot Champions League (1992, red.), winnen de roodwitten alle duels tegen AC Milan en krijgt Ajax zelfs geen doel punten tegen. Al met al waren de ontmoetingen tussen beide topclubs altijd spannend en opzienba rend. MAANDAG 7 APRIL 2003 Koeman schuift op maandag 7 april aan in de verbouwde perskamer van de Amsterdam ArenA. Het stadion heeft vanwege het beha len van de kwartfinale van de Champions League de gebruikelijke metamorfose onder gaan. Overal hangen affiches, bewegwijzerin gen en herinneringen aan eerdere ontmoe tingen tussen Ajax en AC Milan. Een invasie van opdringerige Italiaanse journalisten laat vooralsnog op zich wachten. Blijkbaar is, wat de trainer van de tegenstander te zeggen heeft, niet interessant genoeg. Nee, 's avonds, als coach Carlo Ancelotti de moeite neemt om tien minuten met de pers te praten, stromen de 'paparazzi' naar de persconferentie, als mieren naar een kapot gevallen pot stroop. Vandaar dat Koeman in het Nederlands uit leg kan geven en de beschikbare tolk niet nodig is. Over Ajax vertelt de oefenmeester het volgende. „Ik weet nog niet wie er gaan spelen. Het kan inderdaad dat Abubakari Yakubu in de basis staat, aangezien Andy van der Meyde geschorst is. Maar dat is nog niet zeker. Zlatan is in ieder geval fit. De ham- stringblessure speelt hem geen parten meer. Ook Jari Litmanen zit bij de selectie. Zijn achil lespees is voldoende hersteld en ik vroeg hem of hij zich goed genoeg voelde, om twintig minuten te kunnen spelen. Dat kan hij. Zijn herstel komt op tijd. Het zou stom zijn, om een fitte Litmanen niet te gebruiken." Vooral het selecteren van de Fin zorgt voor open monden. De Europese topscorer aller tij den van Ajax is vier maanden uit de roulatie geweest. Over de speelwijze van AC Milan, zegt Koe man: „We weten welk systeem ze hanteren. Dat is geen verrassing meer (analyticus Ton- nie Bruins Slot reisde eerder naar Italië af om AC Milan tegen Juventus en AC Parma te zien spelen, red.). Maar welke voetballers Ancelotti gaat gebruiken, is nog een raadsel. Het kan zijn dat de trainer er voor kiest om Filippo Inzaghi (zijn meespelen was toen nog onze ker vanwege een griepje, red.) en Andrei Shevchenko naast elkaar te laten spelen. Of om één van die twee voor Rivaldo te laten opereren. Eigenlijk maakt het ons niet uit welke voetballer van AC Milan in het veld staat, het zijn allemaal fantastische spelers. Maar wij hoeven voor niemand meer bang te zijn. Ajax heeft laten zien dat de club moeilijk te verslaan is. De tweede helft thuis tegen Valencia en de duels tegen Arsenal moeten de basis vormen voor de wedstrijd tegen AC Milan. Toen haalden we, met een jonge spe lersgroep, een erg hoog niveau. We moeten van onze eigen kracht uit gaan en vooral oppassen voor een tegendoelpunt. Want in tegenstelling tot voorgaande keren valt nu de beslissing in twee wedstrijden." Op de vraag of Ajax een kans maakt om de halve finale te halen, haalt Koeman zijn schouders op. „Milan is de favoriet, laat daar geen misverstand over bestaan. Het zal moei lijk worden, maar Ajax wil meer dan dit. Ik denk dat we met de steun van het publiek Maldini en Trabelsi zoeken het hogerop.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8