'Natuurlijk verwachtte ik hier veel van' Ajax verplettert AC Milan 1974 DE KORTSTONDIGE TERUGKEER VAN CLARENCE SEEDORF I 12 APRIL 2003 NUMMER 16 AjAX LIFE AMSTERDAM - Het optreden van Clarence Seedorf in de ArenA duurde exact 25 minuten en 56 seconden. Toen moest de Amsterdammer in Milanese dienst geblesseerd naar de kant. De 27-jarige middenvelder had zich meer voorge steld van zijn terugkeer. Want Ajax-AC Milan was niet alleen een strijd in de kwartfinale van de Champions League tussen twee ploegen, die hopen een ronde verder te komen. Nee, de confrontatie betekende ook de terugkeer van Clarence Seedorf bij de club waar hij de basis legde voor een imponerende voetbalcarrière. De club die hij verliet toen hij in iggg de Champions League had gewonnen. „Daarom was het ook een speciale wedstrijd voor me." Door Sander Berends Gebrand was bij geweest op een goed optreden. Dat kon niet duidelijker worden weergegeven na bet beginsignaal van de Noorse scheidsrechter Hauge. Na de aftrap had bet jagen van Seedorf na 5 seconden al direct succes, toen bij een passje van Hatem Trabelsi blokte. Binnen anderhalve minuut bad bij zelfs al vijf balcontacten. Maar écht gelukkig aan de linker kant, dat was hij duidelijk zichtbaar niet. Voortdurend trok Seedorf naar binnen, waardoor Ajax ruimte kreeg om over de rechterkant op te komen. Al leek bij ook de opdracht te heb ben gekregen om Steven PienaaT te schaduwen als Milan zich moest terugtrekken. Maar nèt toen z'n ploeggenoten hun 'rugnummer 20' naar zijn oorspronkelijke positie dirigeerden, was het noodlot daar. Seedorf wilde de bal over de buitenkant van zijn rech terschoen laten gaan om Trabelsi te verschalken. Geen slechte gedachte, al verdraaide hij daarbij zijn rechterknie. Hij keek om zich heen. In gedachten twijfelde hij.'Zal ik gaan lig gen, of niet?' Uiteindelijk plantte hij zichzelf toch in het gras en kreeg de gewenste behandeling. Even nog, terwijl Serg- inho al klaar stond om in te vallen, keerde hij terug in het veld. Maar ampeT drie minuten later - nadat hij notabene nog de bal onbewust met de hand in het strafschopgebied leek te toucheren - was zijn terugkeer in de ArenA definitief voorbij. Onder een hels fluitconcert en in een rustig wandeltempo verliet hij het veld en kreeg alsnog Serginho een kans. Ver scholen onder een zwarte baseballpet en weggedoken in een dik trainingspak volgde hij de rest van de wedstrijd noodge dwongen vanaf de kant. KNIE ONDERZOCHT Na de wedstrijd was hij niet bereid om de vaderlandse pers te woord te staan. Hij meed de mixed-zone, maar bij de spelers bus wilde hij Ajax Life alleen vertellen dat zijn knie de vol gende dag onderzocht zou worden. „Ik weet niet wat het is", waren de enige woorden die uit zijn mond vloeiden, waarna hij zijn mobiele telefoon weer ter hand nam. Seedorfs donkere gemoedstoestand was niet geheel onbe grijpelijk. Sinds de loting drie weken eerder bekend was geworden, had hij zich verheugd op het treffen. „Natuurlijk. Ik ben een geboren Amsterdammer en het zou de eerste keer sinds mijn vertrek in 1995 worden, dat ik in een officiële wed strijd tegen Ajax zou spelen.Toen de loting bekend werd, kon den we er binnen de selectie maar een kwartiertje over pra ten. We waren in voorbereiding op de competitiewedstrijd tegen Juventus. Maar de reactie was eensgezind, ledereen was blij dat we geen Italiaanse ploeg troffen. In een derby tegen Internazionale hadden we eigenlijk geen zin. We waren tevreden met Ajax. Ik zeker ook! Het leek me hartstikke leuk. Natuurlijk is het een speciale ervaring voor me. Al volgde ik Ajax dit seizoen eigenlijk alleen in de Champions League." Daags voor de wedstrijd zat Seedorf samen met trainer Carlo Ancelotti achter het spreekgestoelte tijdens de mini-perscon ferentie van Milan in de ArenA. Daar bevestigde de speler nog eens, dat van onderschatting geen sprake zal zijn. „In de kwartfinale van de Champions League wordt niemand meer onderschat. Voor ons is het een mooie gelegenheid om weer wat goodwill te kweken. In de competitie was het resultaat in de afgelopen weken niet altijd in overeenkomst met de kwa liteit van ons spel. Maar we voelen ons sterk en dat willen we morgen ook laten zien", aldus de 27-jarige middenvelder, die nog steeds de jongste debutant in Ajax 1 ooit is: 16 jaar, 8 maanden en 3 dagen. VAN DER VAART Voor de wedstrijd had hij nog even heel kort gesproken met Rafael van der Vaart. „Bij het Nederlands elftal hadden we het al over deze ontmoeting. Daarom vond ik het ook jammer dat Andy van der Meyde geschorst was; ook hem sprak ik bij Oranje. Maar dit Ajax is niet te vergelijken met het elftal uit 1995. Dat succes is inmiddels alweer acht jaar geleden, dus daar wil ik ook niet meer teveel over kwijt", had hij al eerder losgelaten rond de interlands tegen Tsjechië en Moldavië. Zoals hij op dat moment ook sprak over zijn doelen met AC Milan. „We strijden nog mee op drie fronten. Zowel in de competitie, als in de Coppa Italia en de Champions League gaan we ervoor. We focussen ons nu specifiek op iedere wed strijd. We willen dit seizoen prijzen pakken." Clarence Seedorf hult zich in warme kledij. Hij heeft zojuist geblesseerd het veld verlaten. In 1974, volgens de Amsterdamse kalender het jaar 1 NC (Na Cruijff), veroverde Ajax ten koste van AC Milan de Europese Super cup. De uitwedstrijd werd op 9 januari 's middags gespeeld in een mistig Milaan. De zeer verdedigend spelende Italianen hielden alle manschappen achterin en gokten op een foutje bij Ajax. Dat kwam, waardoor Milan onverdiend met 1-0 zegevierde. De return, op 16 januari 1974 in het Olympisch Stadion, draaide uit op een ware demonstratie van puur klasse-voetbal. De Ajax- machine draaide als nooit tevoren. Onder aanvoering van de ontketende Johan Neeskens maakte Ajax korte metten met de Ita liaanse opponent. Het werd 6-0 door goals van Jan Mulder(i), Piet Keizer(2), Johan Neeskens(3), Johnnie Rep(4,let op de bal links boven), Gerrie Mühren en Arie Haan. De vroege openingstreffer van Mulder leidde tot een orkaan van vreugde. De aanvaller kegelde een vrije trap van 25 meter laag en hard tegen de touwen. Daarna was het hek van de dam. De ene na de andere fraaie aanval rolde op het doel van de Italianen af. Zelfs verdediger Ruud Krol toog mee naar voren. De huidige assistent-trainer werd na een indrukwekkende solo in het strafschopgebied onderuit gehaald. Gerrie Mühren, in die tijd de 'zekere' penaltynemer van Ajax, benutte het buitenkansje. Na afloop ontving Ajax, voor het tweede opeenvolgende jaar en voor een dolenthousiaste menigte, de loodzware Europese trofee(5). Een seizoen eerder hadden de Amsterdammers in een dubbele ontmoeting van Glas gow Rangers gewonnen. In 1995 voegde Ajax de Europese Supercup voor de derde en voorlopig laatste maal toe aan de imposante erelijst. In dat jaar was Real Zaragoza - veel - te zwak.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2