1 Ajax Life proeft voetbalsfeer in Milaan 'Milan denkt dat ze eenvoudig de volgende ronde halen. Maar dat denken Italianen altijd.' HANDTEKENINGEN 29 MAART 2003 NUMMER 15 AjAX LiFE Milan is klaar 'Pipo'Inzagi: altijd spelend op de rand van buitenspel. kampioenenbal (1-0 en 1-2 verlies voor de Amsterdammers, red.) en moet in de kwartfi nale aantreden tegen ex-tegenstander Valen cia. Concurrent Milan is de volgende opponent Zaterdagochtend is er een lekker lentezonnetje en loopt de temperatuur op tot zo'n vijftien gra den. Er is echter maar weinig te merken van oververhitte voetbalfans en de typisch Italiaanse liefde voor het balspelle tje. Ook in Milaan is het onderwerp van gesprek de Tweede Golfoorlog tegen Irak dat de boven toon voert. De balkonnen van de huizen zijn niet volgehangen met vlag gen van AC Milan of Inter- nazionale, maar met vlaggen in alle kleuren van de regenboog, met daarop het woord 'pace' (vrede). Ook in het cen trum van Milaan, op de Piazza del Duomo, zijn het geen voetbalsuppor ters die samenklonteren, maar grote groepen demonstranten die de oorlog afkeuren en zowel Saddam Hoessein als George Bush ver vloeken. Afri kaanse verko- VeTvolg van pagina 1 Trainer Carlo Ancelotti werd de afgelopen wedstrijden uitgefloten, net zoals steraankoop Rivaldo tegen Borus- sia Dortmund de volle laag kreeg van het publiek. De oud-speler van FC Barcelona zat tegen Juventus zelfs de gehele wedstrijd op de bank. „Ancelotti heeft Rivaldo dit seizoen rustig willen brengen, zodat hij in de juiste vorm kon groeien, maar hij heeft het nog steeds niet laten zien." Forcolin is ervan overtuigd dat Rivaldo alleen goed speelt tegen eenvoudige tegenstanders. De Brazi liaan is overigens niet de enige speler die hij bekritiseert. „Maldini is inmiddels te oud, Alessandro Nesta speelde bij Lazio Roma veel beter dan nu, Rui Costa heeft de vorm uit zijn Fiorentina-tijd nog niet behaald en Shevchenko en Inzaghi hebben - tot aan vandaag - nauwelijks laten zien dat ze samen kunnen spelen." Christenson brengt de kritiek iets genuanceerder. „Milan creëert te wei nig doelkan sen en dat komt doordat de opbouw te langzaam verloopt. Ancelotti heeft het op verschillende manieren geprobeerd. Met Rivaldo en Rui Costa op het middenveld en één spits ervoor, met twee spitsen en één spelmaker daarachter. Daarnaast hebben Shevchenko en Inzaghi samen bijna nog geen goede wedstrijd gespeeld. Ze zijn spe lers die teveel op elkaar lijken." De kritiek in Milaan op Maldini, wordt door Christenson weersproken. „Maldini is nog niet versleten, hij heeft het dit seizoen beter gedaan dan Alessandro Nesta. Ik denk dat Ajax vooral over de vleugels gevaarlijk kan worden. Daar spelen Dario Simic en Alessandro Costacurta, die niet meer de jongste is. In de vorm van de laatste weken geef ik Milan geen kans om de Champions League te win nen, maar misschien dat de overwinning tegen Juventus ze een boost geeft." pers maken topomzetten met hun vredes- vlaggen, keycords en andere regenboogkleu- rige hebbedingetjes. Op de trappen voor de kathedraal - die volledig in de steigers staat en daardoor aan het zicht ontnomen wordt - geen shirtjes van AC Milan, Internazionale of Juventus, maar slechts vredesactivisten. Voet bal en oorlog zijn in Milaan twee verschil lende dingen. Een wandeling door het centrum leert dat het sowieso taboe is om voetbalkleding te dra gen. In het modebewuste Milaan is alleen het hipste van het hipste goed genoeg. Voor de talrijke kledingwinkels verdringen de ijdele Italianen - zowel mannen als vrouwen - zich om de nieuwe lentecollectie te bekijken. In de Via della Spiga en de Via Montenapoleone blijkt de welvaart van Milaan. De meest bij zondere zonnebrillen (hoe groter en feller gekleurd, hoe beter), de duurste leren jassen en uiteraard de modernste kleding. Niet voor niets komen vele beroemde Hollywoodster- ren hier inkopen doen in het walhalla van de mode. Winkels van bekende ontwerpers als Dolce Gabbana, Louis Vuitton (leren tas: 1.800), Armani en Fendi doen goede zaken. De PC Hooftstraat in Amsterdam valt erbij in het niet. In een straatje achter de kathedraal bevindt zich de iets grotere sportzaak Football Team, waar shirt jes van alle clubs uit Italië worden verkocht. Opval lend is dat er net zoveel tenues hangen van Juventus en AS Roma als van beide Milanese clubs. Een teken dat het eigen lijk wel meevalt met de rivaliteit tussen de twee. Ook hier weet een verko per niet welk shirt van AC Milan het meest aftrek vindt. „De aanvoerder, Maldini, hij is de beste voetballer in Italië, Rui Costa, Rivaldo, Shevchenko." En Seedorf? „Zijn shirt verkoopt ook goed, er zijn geen spelers die slecht verkopen." Op de vraag welke Milanese club populairder is? „Milan is eerder opge richt", zegt de verkopeT, terwijl hij in het logo de oprichtingsdatum (1899) AC Milan voor de Champions League-wedstrijd tegen RC Lens; Staa Laursen en Shevchenko. Voor v.l.n.r.: Dalla Bona, Costacurta, Hrlo, Hel MILAAN - Zes keer eerder stond Ajax in officieel verband tegenover AC Milan. De Amsterdammers wonnen vier maal en verloren slechts twee duels. Op 8 en 23 april staan confrontatie zeven en acht op het programma. Ajax Life verbleef rondom de wedstrijd AC Milan-Juventus in de tweede stad van Italië om te kijken wat de thuis haven van de vijfvoudige Europa Cup l-winnaar nu zo bijzonder maakt. van Ajax. Doot Daan Schippers Milaan ligt er stil en donker bij als het vlieg tuig van Transavia na een vlucht van één uur en twintig minuten de landing inzet op vlieg veld Linate. Het vliegtuig is niet afgeladen vol, maar het aantal Nederlanders dat voor een weekeinde een bezoek brengt aan dé mode- stad van Europa, is nog altijd aanzienlijk. Met anderhalf miljoen mensen is Milaan na Rome de grootste stad van Italië. Bekend om de uit stekende winkelmogelijkheden (mits vol doende geld op de bankrekening), de lekker ste restaurantjes, het verfijnde nachtleven en natuurlijk... Internazionale en AC Milan. Twee van de grootste clubs in Italië hebben hun thuishaven in Milaan, bevinden zich momen teel in de top drie van de Serie A én bereikten beide de kwartfinale van de Champions League. Internazionale trof Ajax al in de groepsronde van de huidige editie van het Taxi's verdringen zich voor de uitgang van het vliegveld, gelegen op zo'n tien kilometer van het centrum van Milaan. Om eens te kijken hoe het met de voetbalgekte zit, wordt voor zichtig geïnformeerd naar de voorkeur van de bejaarde taxichauffeur: Internazionale of AC Milan? In zijn beste Engels - nauwelijks ver staanbaar - zijn de woorden 'tifoso Inter' te ontcijferen, maar verder vragen levert weinig respons op. Dat een dag later de topper in de Serie A tussen AC Milan en Juventus wordt gespeeld, lijkt de oude baas volledig te zijn ontgaan. Een teleurstelling; niet iedere Itali aan is dus voetbalmaf, zoals altijd wordt beweerd. Of komt het misschien door de hec tische verkeerssituatie op de ringweg rond Milaan? Terwijl de chauffeur zijn bolide even later in de donkere buitenwijken behendig tussen de dames van lichte zeden heen manoevreert, gaat het gesprek al snel over op het weer. Want ondanks het feit dat Milaan een Zuid-Europese stad is, komt de temperatuur om een uur of elf 's avonds nauwelijks boven de nul graden uit. Clarence Seedorf, mogelijk bezig aan het beste seizoen van z'n leven. Naar sportzaken is het goed zoeken, maar in de Galleria Vittorio Emanuele is een winkeltje geheel aan voetbalshirts gewijd. In de minis- cule AC Milan-store achterin zijn vooral toe risten op zoek naar een souvenir voor thuis („Wieviel kostet ein Rivaldo-tricot?"). Opval lend is een spiegel met daarop enkele hand tekeningen van Milan-spelers. Een promi nente plaats wordt ingenomen door de sig natuur van Ruud Gullit, aankomend trainer van OTanje onder 20 jaar. „En Seedorf komt binnenkort ook langs", glundert één van de verkopers. De vraag welk shirt het meest over de toonbank gaat,levert als antwoord'vrijwel de gehele selectie' op. „Inzaghi, Shevchenko, Rivaldo, er is bijna geen speler die niet goed verkoopt." Ook het Ajax-shirt is in het winkel tje te verkrijgen, zij het in beperkte mate. „Ik heb zelf het lichtblauwe uitshirt thuis, erg mooi", meldt de verkoper ongevraagd. „Ik ken Van der Vaart, Ibrahimovic, Chivu. Milan moet Chivu kopen, want Mald ini is veel te oud. Ajax is een goede tegenstander, maar ik hoop dat Milan wint, want dan spelen ze in de halve finale mis schien tegen Inter." laat zien. „Inter is pas tien jaar later opge richt." Welke shirts verkopen beter, die van Inter of van Milan? „Haha, ik weet het niet, maar ik ben dan ook Lazio-supporter." Naarmate de dag vordert, neemt het aantal Milan-shirts, sjaals en trainingspakken in het centrum van Milaan toch ietsje toe. Maar zin gende jongeren met vlaggen en toeterende auto's blijven afwezig. Een kijkje in het San Siro Stadion geeft opheldering. Al vier uur voor de wedstrijd zijn de poorten van het magnifieke bouwwerk opengegaan. Om half zes zingen dan ook al duizenden supporters van zowel AC Milan als Juventus hun liederen in een stadion, waar verder nog helemaal niets gebeurt. Milans persagent Riccardo Coli legt uit dat ook de vroege openingstijd van vandaag te maken heeft met de oorlog. „Nor maal gaat het stadion twee uur van tevoren open", vertelt Coli. „Omdat het een belang rijke wedstrijd is en omdat er demonstraties tegen de oorlog verwacht werden in het cen trum, hebben we dat tijdstip vervroegd. We

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8