De Kwakel 0297 - 2319 90 E-mail: info@awg.nl Internet: www.awg.nl A A N N E Ajax Life nummer 15 29 maart 2003 terug dingen Co Adriaanse was gecharmeerd van het initiatief en het lef van de tiener uit Los Angeles en nodigde hem uit. Een jaar later was hij de eerste buitenlander in Ajax'jeugd opleiding. Debuteren voor Ajax deed O'Brien op 19 sep tember 1999, in de met 1-1 gelijkgespeelde uitwedstrijd tegen RKC Waalwijk. Zijn eerste doelpunt maakte hij een maand later, in de 3-1 uitzege bij NEC. 16 wedstrijden speelde hij dat seizoen.The Dude, zoals z'n bijnaam luidt, leek af te stevenen op een basisplaats, maar allerhande blessures zorgden ervoor dat hij het seizoen erop slechts vier duels meedeed. De vorige jaargang stond hij 27 maal in het veld, maar ook dit seizoen moest hij door een achillespeesblessure weer erg veel duels mis sen. Maar nu de beslissende fase van dit voet baljaar is aangebroken, is hij er weer hele maal bij: „Eindelijk weer fit, lekker zeg. Ik heb ook echt weer vertrouwen in m'n lichaam; die blessures spelen niet meer in m'n achter hoofd." John O'Brien is een makkelijke prater. Toch moet de rossige Amerikaan over de vraag wat het geheim van de Europese progressie van dit Ajax is, even nadenken. Dan zegt hij: „We hebben een hechte groep. Dat is punt één. Jongens die veel voor elkaar over hebben. Ten tweede - en vooral in dit geval erg belangrijk - kunnen we blijkbaar goed met druk omgaan. Als we er in Europees verband moesten staan, dan stonden we er ook." Als voorbeeld noemt hij de met 2-1 gewonnen thuiswedstrijd tegen AS Roma in december: „Ga maar na: Chivu, Tomas Galasek en Rafael van der Vaart waren er niet bij. Maar de ver vangers deden absoluut niet voor hen onder." Vervolgt: „Wat trouwens soms een voordeel is: omdat we zo'n jonge ploeg hebben, weten de tegenstanders vaak niet precies hoe ze ons moeten inschatten. Dat was vooral in de eer ste ronde te merken. De afgelopen maanden ook nog wel een beetje, maar beslist al wat minder. Ik denk dat het vanaf nu niet meer zo zal zijn. Europa weet zo langzamerhand wel wat het aan Ajax heeft, denk ik." KNOP OMDRAAIEN Uiteraard was het vorige week na de wed strijd in Rome groot feest. Maar ook weer niet te groot, want vier dagen later wachtte PSV, de laatste kans om in de race voor het kam pioenschap te blijven. Vier dagen later blijkt Ajax in Eindhoven met dezelfde opstelling aan te treden als eerder die week tegen AS Roma. Dat het lastig zou worden om tegen PSV weer volledig op scherp te staan, wist O'Brien al van tevoren. „Die knop omzetten, dat kan een probleem worden." Dat blijkt vanaf het eerste fluitsignaal. Een dag eerder speelde het Jong Ajax van Danny Blind al in een niet overtuigende wedstrijd met 1-1 gelijk tegen Jong PSV. Het bleek een voorbode, want Ajax komt in Eindhoven geen moment in de wedstrijd tegen het geconcen treerd en gegroepeerd spelende PSV. O'Brien staat al in de eerste minuut in de schijnwerpers, als PSV-aanvoerder Mark van Bommel hem neermaait en geel krijgt. O'Brien heeft het vervolgens in 't eerste kwar tier moeilijk tegen de razendsnelle rechtsbui ten Dennis Rommedahl, maar blijft vervol gens vrij makkelijk overeind. Hij haalt een ruime voldoende, maar kan ook niet verhin deren dat Kezman in de tiende minuut uit een penalty (overtreding Trabelsi op Robben) de 1-0 aantekent. In de 55ste minuut scoort de Amerikaan bijna. O' Brien haalt ruim van buiten het strafschopgebied uit, maar het projectiel mist het doel. Een kwartiertje later, als Chivu in de 70ste minuut rood krijgt, is de wedstrijd gespeeld. Kort voor tijd maakt Kezman het karwei af. Zo wint PSV met 2-0 en stevent met negen wedstrijden te gaan en tien punten voorsprong, in hoog tempo op het landskam pioenschap af. UITKIJKEN In deze fase van het seizoen, die volgens O'Brien momenteel veel weg heeft van een rit in een achtbaan, is er amper tijd om terug te kijken. Een blik vooruit dan maar: „In de com petitie moeten we gaan uitkijken dat we die tweede plaats niet verspelen, want Feye- noord heeft nu nog maar één punt achter stand op ons." Als tussendoortje zijn er die twee wedstrij den tegen AC Milan in de kwartfinale van de Champions League. O'Brien „Hoewel de meesten hier uit de selectie liever FC Barcelona of Manchester United hadden geloot, ben ik niet ontevreden. AC Milan is uiteraard een hele goede ploeg, die ook nog eens in topvorm verkeert. Maar ook tegen hen liggen er kansen. Het enige probleem is: tegen Italianen is het heel lastig om te scoren. Wij zijn - misschien wel meer dan tot nu toe in dit toernooi - duidelijk de underdog. Maar als je kijkt naar wat we tot nu toe vanuit die positie bereikt hebben, is dat - denk ik - alleen maar lekker." O'Brien zet Kezman op zijn plaats. Waar bouwen nog topsport is

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 7