jubileum voor Abubakari Yakubu en de tweespalt HATTRICK Chivu en Galasek 0/} si/ s/o/?.. 29 MAART 2003 NUMMER 15 AjAX LiFE AMSTERDAM - Tomas Galasek speelde tegen AS Roma zijn honderdste officiële wedstrijd voor Ajax. De dertigjarige Tsjech debuteerde op 22 augustus 2000 met een klinkende 5-0 overwinning op Fortuna Sittard. Sindsdien groeide hij uit tot een betrouwbare en vaste waarde op het middenveld. De Tsjech koos een mooi duel uit om te jubile ren. Mede dankzij zijn enorme inspanningen, plaatste Ajax zich voor de kwartfinale van de Champions League: „Dit is echt fantastisch. Vooraf had ik nooit durven dromen dat we ooit zover zouden komen. En dan heb ik het natuurlijk over onze Europese successen en niet over mijn jubileumwedstrijd. Al vind ik dat ook heel leuk." Cristian Chivu bereikte eveneens recent een mijlpaal. De Roemeen verving in de tweede helft van de competitiewedstrijd tegen Excel sior André Bergdplmo en tekende daarmee voor zijn honderdste competitiewedstrijd in het rood en wit. Veel positieve herinneringen zal hij niet bewaren aan het duel met de Rot terdammers. Na afloop van de moeizaam met 2-1 gewonnen wedstrijd was hij zeer ontevreden over zijn eigen prestatie: „Ik bakte er weinig van, ben gewoon niet goed ingevallen. Dit was één van mijn slechtere wedstrijden voor Ajax. Gelukkig had het geen gevolgen voot de ploeg." Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met verde diger Petri Pasanen. De Fin ontwikkelt zich steeds meer als een vaste waarde in de Ajax-defensie en bezorgde Ajax met een treffer tegen Valencia een belangrijk gelijkspel. Beschrijf dat doelpunt nog eens, Petri? „Ik stond helemaal vrij, er was niemand in de buurt. Soms krijg je in standaardsitu aties zo'n kansje en dan moet je gewoon scoren." We hebben je volgens ons nog nooit zo uitbundig zien juichen? „Klopt, ik weTd helemaal gek na dat doel punt. Ik genoot écht van het moment, want ik scoor niet zo vaak." Jullie verdienden in de slotfase eigenlijk ook nog een strafschop. Toch? „Ach, de scheids is ook maar een mens. Soms krijg je een strafschop, soms niet. Tegen Valencia gaf hij 'm helaas niet. Maar dat maakt niet uit, we zitten uiteindelijk toch in de kwartfinale." Op dinsdag 8 april staan Ajax en AC Milan voor de tiende keer gezamenlijk in het veld. De Europa Cup i-finale van 1969 was de eerste onderlinge ontmoeting. Ajax verloor destijds - onder leiding van Rinus Michels -in Madrid met 1-4, maar domi neerde de volgende jaren het Europese voetbal. In 1974 nam Ajax sportief revan che door de heenwedstrijd van de finale van de Supercup met 6-0 te winnen (in Milaan had Ajax eeTder met 1-0 verloren). De eerste thuiswedstrijd van Ajax in de Champions League was in september 1994. In het Olympisch Stadion won Ajax van AC Milan met 2-0. In de eindstrijd van het toer nooi toonde Ajax zich met i-o wederom te steTk voor de Italianen. Op de foto torst de toenma lige aanvoerder Danny Blind de Cup met de Grote Oren. De komende wedstrijd betekent voor Ajax de 25ste thuiswedstrijd in de Champions League. Opvallend, omdat ook de eerste tegen AC Milan was. Ook bij de opening van de Amsterdam ArenA in 1996 was de voormalige werkgever van Frank Rijkaard, Ruud Gullit en Marco van Basten de tegenstander. De nieuwsbrief van de UEFA repte op de voor avond van de finale over het duel tussen de jonge honden van Ajax tegen de ervaring van AC Milan. AtAX-AC MttAN 3 Thg young iiuppfe»' 1~lhc cxpcrK-tin' Yakubu kopt rakelings over in de wedstrijd tegen Excelsior. AMSTERDAM - Veelvuldig zijn de momenten niet. Maar als Abubakari Yakubu speelt, zal iedereen het weten ook. Hij bijt zich vast in zijn tegenstander en met zijn nimmer aflatende geestdrift vormt hij een opvallende verschijning, vlak voor of in het hart van de defensie van Ajax. Doot Amout VeTzijl Sinds vorige week prijkt er op de linkerschou der van Abubakari Yakubu (21) een panter. Het dier kijkt je met onverschrokken ogen aan. Het duurt niet lang meer, of ook op de rech terschouder van de Ghanees siert een tatoe age. Die van een tijger. Beide dieren staan symbool voor de tegenstrijdigheid in zijn karakter. Binnen het veld zet Yakubu zijn tan den in iedere opponent die bij hem in de buurt verschijnt. Het liefst verscheurt hij zijn prooi ter plekke. Want hém passeren, nee, dat nooit. Buiten het veld is de Ghanees de rust zelve. Bescheiden, verlegen lachend en vooral toe horend. Het hoogste woord voeren, zit er niet in. „De panter is een sluw roofdier. Je hoort en ziet hem niet. Hij wacht rustig af. De tijger is een prachtbeest. Fel, agressief en direct. Het zijn deze eigenschappen die mij als beste typerenaldus de verdedigende middenvel der. JACOB Tegen Excelsior maakte Yakubu zijn zevende opwachting in de basis van het huidige sei zoen. Een teleurstellend aantal voor een gedreven prof die niets liever wil dan zich manifesteren op het hoogste niveau. Ter ver gelijking: vorig seizoen kwam hij liefst 21 maal uit in de hoofdmacht. Yakubu, of Jacob zoals hij door zijn medespelers liefkozend wordt genoemd, liet op jonge leeftijd zijn Ghanese geboortestad Tema, zijn moeder en twee jaar jongere broertje Cobra achter om zijn droom na te streven: profvoetballer wor den in Europa. Vanuit de Amsterdamse jeugdopleiding en Jong Ajax stroomde hij vlot dooT naar de selectie van het eerste elftal. Daar stagneerde zijn ontwikkeling. Want in bijna drie jaar Ajax (Yakubu debuteerde op 19 april 2000 tegen FC Den Bosch in het eeTste) slaagde hij er vooralsnog niet in voor een langdurige periode vaste waarde te worden. En dat steekt hem, ook al zal hij dat nooit toe geven. Daarvoor is Yakubu te veel een 'team- player': „Ik speel als anderen rust krijgen of geblesseerd zijn. Zo is het nu eenmaal. Ik heb dit seizoen al op rechts gespeeld, voorstopper en laatste man. Mijn voorkeur gaat uit naar de positie van verdedigende middenvelder. Om eerlijk te zijn, het maakt het me niet uit waar ik speel, zolang ik maar opgesteld word." Maar dan wél bij Ajax. Aan het begin van dit seizoen was er sprake van een verhuurpe- riode aan FC Groningen. In het noorden kon hij zijn kunsten wekelijks etaleren, zoals Pius Ikedia dat nu ook doet. De fysiek sterke voet baller zag een overgang niet zitten: „Nee. Naar FC Groningen wilde ik niet. Bij Ajax voel ik me thuis. Ik vind het geen probleem om anderen te moeten vervangen in het veld. Ik ben er continu mee bezig dat ik ieder moment kan spelen. Een basisplaats, ja, dat is altijd mooi natuurlijk. Maar Tomas Galasek speelt voor de verdediging en hem eruit halen, dat zal Koeman nooit doen.' VLEUGELS Het contract van Yakubu bij Ajax loopt nog door tot de zomer van 2005. Zolang geeft hij zichzelf de tijd definitief door te breken in Amsterdam. Hij heeft er alle vertrouwen in dat het goed komt. Zowel in het veld als daar buiten ontwikkelt Yakubu zich volgens eigen zeggen prima. Hij is naarstig op zoek naar eigen woonruimte. Op eigen benen staan, is een volgende stap vooruit. Onder de bescher mende vleugels vandaan van het gastgezin waar hij alweer enkele jaren verblijft. En op het veld pikt hij maar wat graag aan bij zijn jonge teamgenoten die dit seizoen zo'n geweldige sprong voorwaarts maken. Als de panter en de tijger in hem samenkomen, dan is Yakubu echt niet meer te stoppen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2