Vrijwilligersteam: ondanks vele verschillen één grote Ajax-familie 'Rood-witte stoeltjes in de ArenA zou erg mooi zijn' AJAX FANZONE Rood-witte stoeltjes in ArenA? 29 MAART 2003 NUMMER 15 AjAX LiFE EEN AJACIED OVER DE VLOER? WORD GASTOUDER! INFO@AJAX.NL AMSTERDAM - Zelfs op de Amerikaanse televisiezender CNN waren de sfeerrijke beelden voorafgaand aan het Champions League-duel Ajax-Valencia duidelijk te zien. Vijftigduizend uitzinnige suppor ters die ritmisch hun vlaggetjes lieten wapperen. Blijft natuurlijk een schitterend gezicht. Het vrijwilligersteam van Ajax had er voor gezorgd, dat dit alles mogelijk was. Ajax Life nam een kijkje in de keuken van de fan-activiteiten van de club. dat we meer wilden. Bij een evalu atie bleek dat er bijna altijd een veiligheidsreden ten grondslag lag, als sommige dingen niet kon den worden uitgevoerd. Of dat terecht is of niet laat ik maar even in bet midden." ze bet afweten omdat het te veel werk is. En de jongens die het hardst schreeuwen om Bengaalse fakkels lopen als eerste naar de clubleiding toe als ze een brandgaatje in hun jas hebben. Dan willen ze ineens een schadevergoeding." AFSCHEID Maar de fanatieke Ajacied heeft ook positieve punten te melden. „Ja, we krijgen van Ajax altijd veel gedaan als we het afscheid van een speler willen organiseren. Dan staan er na de wedstrijd zo'n hon- derdvijftig supporters met fakkels op het veld. Op zo'n moment beschikt de club over meer moge lijkheden, omdat het na afloop van een wedstrijd is. Het afscheid van Danny Blind is een mooi voorbeeld. Hij stuurde nog een bedankbrief en die hangt nu bij mij in het café. Dat soort aardige gebaren krijgen we eigenlijk te weinig." Het vrijwilligersteam heeft nog enkele toekomstplannen. Zo wil men proberen om alle stoeltjes in de ArenA rood en wit te krijgen, zoals in De Meer gebruikelijk was. „Volgens mij worden de huidige stoelen binnenkort afgeschreven dus dat zou een mooi moment zijn", aldus Joark. Tegen de klok van negen uur - een record volgens sommige vrijwilli gers - is ieder stoeltje voorzien van een vlaggetje en liggen de snippers goed verspreidt. Een dag later gaan de fraaie sfeerbeelden de hele wereld over. Missie geslaagd. Kosten Champions League-wedstrijd Vlaggetjes 50.000 maal 0,22 11.000 Papiersnippers 1.300 Schoonmaakkosten 2.000 Hapje en drankje 40 vrijwilligers 400 TOTAAL: 14.700 Henk Markerink, directeuT van de Amsterdam ArenA, is op de hoogte van de wens van de Ajax-supporters de oude stoel tjes te vervangen door rood witte exemplaren en staat daar niet onwelwillend tegenover. „Het is een idee dat al wat lan ger op tafel ligt. We weten dat Ajax het ook erg op prijs zou stellen. Maar de huidige stoel tjes zijn echter nog lang niet afgeschreven. Dat kan nog zo'n vijf jaar duren. Het is een hele investering. Zo'n vijftigduizend stoeltjes van dertig euro per stuk. Oftewel anderhalf miljoen euro. Maar als het moment daar is, zullen we de stoeltjes vervan gen. Dat kan in één keeT gebeu ren of in etappes. Dat is de afspraak, die we met Ajax heb ben." Gezelligheid is het sleutelwoord bij het vrijwilligersteam, zelfs een dag voor de wedstrijd. Doot SandeT Zeldenrijk Het is maandag to maart, één dag voor de laatste thuiswedstrijd in de tweede ronde van de Champions League. Rond de klok van half zes druppelen de eerste supporters de kantine van de ArenA binnen. Met een lege maag is het immers lastig werken. Mirjam (36) brengt de broodjes binnen en Joark en Nanoe voorzien alle vakken van voldoende snippers en vlaggetjes. Na een half uur is de groep com pleet. Het is hoog tijd aan de slag te gaan. Er moeten immers vijftigdui zend vlaggetjes worden neerge legd alsmede een veelvoud aan papiersnippers. Vrijwilligster Deb bie Shepherd (42) uit Purmerend staat op de eerste ring aan de Zuid zijde vlaggetjes in te steken. Ze is erg enthousiast oveT de groep van vijftig vrijwilligers. „Een groot deel zie je ook tijdens uitwedstrijden. Meestal zitten we dan bij elkaar in de bus. Wat deze club mensen zo speciaal maakt, is hun diversiteit. Ze komen uit alle delen van het land, maar toch voelt het als één familie." MJCHELS Haar band met Ajax is op een spe ciale manier ontstaan. „Mijn vader was vroeger bedrijfsleider van de City (bioscoop in Amsterdam, red.). De trainer, Rinus Michels, kwam daar voor een Europacupwedstrijd altijd met de selectie ter ontspan- „Op een gegeven moment is het toen door financiële en veiligheids aspecten allemaal een beetje doodgebloed. We wilden meer, maar konden minder. Kijk, de ideeën zullen altijd blijven, maar mensen steken hun ziel en zalig heid er niet in als blijkt dat het toch niet van de grond komt." De Amsterdammer wil ook nog wel even iets tegen een deel van de sup porters zeggen. „Er lopen hier veel 'brulleTs' rond; mensen die van alles roepen en willen. Maar als we zeg gen 'organiseer het dan zélf', laten ning. Ik mocht dan van mijn vader ook blijven. Zo is mijn clubliefde gegroeid." Op de tweede ring staat Jan Wouter (35) uit Waardenburg snip pers te verdelen met zijn vrienden. De lange zijde boven de hoofdtri bune mag-ie niet doen. „Nee, er zijn klachten geweest van bene den. Jammer, want het werkt toch sfeerverhogend." Het is opmerkelijk hoe snel de vrij willigers door het stadion manou- vreren. De ene zijde is nog niet af of de andere volgt al. Verspreid over het hele vak lijkt het wel een strijd wie er als eerste klaar is. In totaal legt iedere vrijwil liger ruim duizend vlaggetjes bij de stoelen; de groep is meestal rond half elf klaar. Joark is één van de mensen die vanaf het begin bij de groep betrokken is. „In 1998 zijn we met negen perso nen begonnen; toen nog onder de naam sfeerteam. Inmiddels noemen we ons vrijwilli gersteam. Na drie jaar veel gedaan te hebben, kwamen we op een punt Met een goede samenwerking is ook de tweede ring geen uitdaging meer. HECTISCH Ria ten Rouwelaar (47) zit al vanaf 1998 in het team. De Amstelveense is erg blij dat de vlaggetjes dit sei zoen al een dag voor de wedstrijd worden neergelegd. Vorig jaar moesten de vrijwilligers ze bij alle ingangen uitdelen aan de fans. „De supporters arriveren meestal met de metro en dan komen ze echt met grote groepen tegelijk binnen. Dat was wel gezellig, maar ook ont zettend chaotisch." Ondertussen ontstaat er wat onrust als een groep muzikanten op de F-side vlaggetjes weghaalt. Al snel arriveert er een delegatie om verhaal te halen. Het blijkt een storm in een glas water: de band is voor een personeelsuitje aanwezig en de collector-items - want dat zijn de vlaggetjes inmiddels - wor den even later netjes teruggelegd. Voor veel vrijwilligers komt het hoogtepunt al voor de wedstrijd. „Als iedereen met een vlaggetje zwaait terwijl de spelers onder luid gejuich het veld opkomen, ben ik best trots. 'Tsjonge, we hebben die ArenA toch weer mooi aangekleed', denk ik dan", aldus de 22-jarige Ronnie van der Heijden. Mirjam is net als Joark één van de prominentere figuren binnen de groep. Ze is al dagen van tevoren bezig met het in- en verdelen van alle taken. Vaak wordt het werk haar niet gemakkelijk gemaakt. „Af en toe wot- den we écht door stewards tegenge werkt. Dan mogen we er niet door met een kar. Of ze denken dat we dit alleen maar doen omdat we een sta dionverbod hebben. Soms willen we iets gedaan krijgen en dan moet er een leidinggevende eerst weer toe stemming aan een andere leidingge vende vragen. Dat schiet niet op." www.ajax.nl/sva

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 12