Ajax Life nummer 14 8 maart 2003 ATsenal-Ajax 1-1 (1-1) Europese subtop' Nigel de Jong krijgt Highbury stil na zijn knappe gelijkmaker. de matige verdedi ging van Arsenal te gebruiken. Ajax zal meer kansen uit dit soort ballen moe ten halen, want de Engelse verdedi ging speelt altijd op één lijn. Het is een knap doelpunt en leuk voor De Jong. Dit zal de jongens vertrouwen geven. Het is te merken dat Arsenal een beetje gemakzuch tig wordt. Dit moet Ajax afstraffen." Bijna gebeurt dat. Nog geen minuut na de gelijkmaker krijgt Zlatan een enorme kans, maar zijn schot wordt geblokt omdat hij treuzelt. De Zweed die zo in vorm was, heeft een complete offday en laat nau welijks iets goeds zien. Hulshoff heeft geen medelijden met de bewie rookte spits. „Hij wil de hele tijd een actie maken, terwijl het continu mis lukt. Dan moet hij iets anders gaan back Jelle Van Damme is in geen velden of wegen te bekennen en de kleine Fransman schuift de bal moeiteloos onder doelman Bog- dan Lobont door: 1-0 achteT en Ajax is nog niet eens opgewarmd. Een debacle dreigt. „Zie je, dat bedoel ik nou. Verdedigend staat Ajax niet goed. Waarom stonden er vijf Ajacieden - alle maal zonder bal - op de helft van Arsenal? Als voetballer moet je éérst de bal hebben en dan pas aansluiten. Zlatan lijdt balverlies en er staan te weinig Ajax-spelers achter hem om de tegenstoot op te vangen. In mijn tijd gebeurde zoiets niet. Dit is het resultaat van hun onerva renheid." Wat nu? „Ajax moet blijven voetbal len en niet het hoofd verliezen. De kans is groot dat Arsenal hoogmoedig wordt en wat gas terugneemt. Dan moet Ajax toeslaan." Hulshoff krijgt gelijk. Twaalf minuten na de openingstreffer verstuurt Galasek een lange pass richting Nigel de Jong, die uit de rug van routinier Ashley Cole wegloopt. De pas 18- jarige middenvelder neemt de bal fantastisch aan en schiet de gelijkmaker achteT David Seaman: 1-1. De brutale De Jong krijgt Highbury stil. „Dit is heel slim gedaan van Ajax. De kracht van Arsenal ligt op het middenveld, met Vieira, Wiltord, Pires en Gilberto als belangrijkste pionnen. Het heeft dus geen zin om daar een weg doorheen te banen. Galasek besluit het middenveld over te slaan en de ruimte achter duidelijk geen raad met het spel van Ajax. De Amsterdammers ontregelen, storen en bren gen de overschatte miljonairs van Arsenal in verlegenheid en verwarring. Natuurlijk is de druk enorm, maar de manier waarop de Engel sen aanvallen, verraadt een lichte vorm van paniek in het elftal van trainer Arsène Wenger. De ene na de andere lange bal vliegt het straf schopgebied van Ajax in. „En dat is niet het spel wat Arsenal gewend is te spelen. Kijk, Wil tord gaat nu zelfs hoge voorzetten geven, ter wijl hij toch echt een speler is, die altijd een actie maakt. Wat ik goed vind, is dat Ajax geen verstoppertje speelt. Ze laten zich zien en de Engelsen worden daar onzeker van. Arsenal is machteloos en te veel spelers proberen iets te forceren. Zij lopen uit de organisatie. Daardoor kan er ruimte voot tegenaanvallen van Ajax ontstaan." Beide partijen krijgen nog één kans. Bergkamp schiet uit een voor hem typische draaiactie op de paal en de voor Zlatan inge vallen Nourdin Boukhari loopt een voorzet van Andy van der Meyde net naast. Hulshoff prijst opnieuw de gekozen tactiek van Ajax en het spel van Pienaar. „Vieira wordt uit de wedstrijd gespeeld. Pienaar is ongrijpbaar en gaat steeds brutaal over hem heen. De Fransman weet dui delijk geen raad met de kleine Zuid-Afrikaan. Ook Thierry Henry heb ik nog niet gezien. Ja, daarnet probeerde hij een overenthousiaste omhaal te maken. Veel bepalende spelers bij ATsenal kunnen hun stempel niet op de wed strijd drukken. Daar worden ze wanhopig van." Als de Portugese scheidsrechter Cardoso affluit, heeft Ajax opnieuw voor een verrassing in de Champions League gezorgd. Het sterren team van Arsenal heeft geen indruk kunnen maken en laat de Amsterdammers met één competitie kan Ajax haar wil aan de tegen stander opleggen, maar dat is in de Cham pions League onmogelijk. De trainer weet heel goed waar Ajax internationaal staat en past z'n ploeg daaraan aan. Dat is geen schande, ik vind het in ieder geval een goede beslissing. Dat Van Damme buiten het elftal werd gehou den, is mijns inziens terecht. Witschge bTengt ervaring en stabiliteit in het jonge elftal." Hulshoff snapt de kritiek van Arsenal-trainer Arsène Wenger, dat Ajax negatief en saai gespeeld zou hebben, totaal niet. „Op die manier bagatelliseert hij de kracht van zijn eigen elftal! Ik noem de speelstijl van Ajax lie ver realistisch, dan negatief. Volgens mij heb ben veel tegenstanders Ajax gewoon onder schat. Blijkbaar kan de ploeg van Koeman tac tisch zö goed spelen, dat Europese topploegen er problemen mee hebben. Als Wenger vindt dat Ajax voetballend te weinig gebracht heeft, had-ie daar met zijn eigen club wat tegenover moeten stellen. Om door het 'negatieve' spel van Ajax heen te prikken. Maar dat kon Arsenal niet. Blijkbaar is de Fransman teleurgesteld in zijn eigen elftal. In twee wedstrijden hebben de Engelsen mij niet kunnen overtuigen van hun superieure kwaliteiten. Daar kan Wenger boos over worden, maar blijkbaar is Ajax tac tisch sterker dan Arsenal." Hoe moet het nu verder met dit Ajax? Is de top van het elftal onder leiding van trainer Ronald Koeman al bereikt? „Pas als Ajax zich niet meer hoeft aan te passen aan de tegenstander, behoren Cristian Chivu en de zijnen tot de Europese top. Voorlopig is en blijft de club sub top. Maar verrassingen hebben Ajax al zo ver gebracht. Wie weet wat er nog meer kan gebeuren?" proberen. Dat deed Piet Keizer ook altijd. Als hij na drie passeerbewegingen nog niet voofbij zijn man was, zocht Piet naar een andere oplossing. Zlatan moet leren om meer te gaan passen en niet altijd die beslissende actie te willen maken. Zijn balverlies kan Ajax van avond de kop kosten." DE TWEEDE HELFT Ajax gaat rusten met een 1-1 stand. Voorlopig een geweldig resultaat van de jonge honden, die de routiniers van Arsenal handenvol werk bezorgen. „Ajax is blijven voetballen en volgt de instnicties van Koeman goed op. De Amsterdammers moeten nu het hoofd koel houden en op de juiste momenten de aanval kiezen. En uitkijken voor nieuwe fouten, want Arsenal zal die genadeloos afstraffen. Wat ik goed vind, is dat Vieira vroegtijdig gestoord wordt. Hij is een belangrijke man op het mid denveld van Arsenal en Pienaar maakt het hem knap lastig. Van Damme moet op zijn positie blijven. Hij is geen goede opbouwer, dus moet hij alleen zijn man uitschakelen en de bal inleveren bij tactisch sterkere medespe lers. Ajax moet de diepte blijven zoeken en druk op de middenvelders blijven zetten. Dan komt de tactiek van Koeman er beter uit en kan de weegschaal in het voordeel van Ajax kante len." De tweede helft begint en Arsenal weet zich Duizenden uitzinnige Ajax-fans bejubelen samen met de spelers het 1-1 gelijkspel. Richard Witschge was in de thuiswedstrijd één van de uitblinkers. punt naar Schiphol vertrekken. „Dit is een uit stekende prestatie, Ajax heeft het goed gedaan. De tweede helft deed me denken aan onze tweede helft in 1972. Ook wij kwamen ondeT druk te staan, maar omdat we bleven voetballen en iedereen zijn taken goed uit voerde, werd Arsenal nooit echt gevaarlijk. Net als nu. Ik vind het heel knap, dat dit jonge Ajax zo'n resultaat heeft weten te behalen. Als de mentaliteit goed is en de spelers bij Ajax blij ven, dan kan dit een Europees topteam wor den. Nu staat dit elftal in de subtop van Europa. In vergelijking met 1972, is dit zelfs een betere prestatie, want sommigen zijn nog zo jong! Bovendien kan dit Ajax veel gevarieerder spelen. Dat konden wij vroeger helemaal niet. Als de stabiliteit en de continuïteit bewaard blijven, zullen successen niet uitblijven." DE RETURN Acht dagen later, na de thuiswedstrijd tegen Arsenal (0-0), staat Ajax aan kop in poule B van de tweede ronde van de Champions League. Wie had dat van tevoren kunnen denken?Ajax Life belt na de memorabele avond in Amster dam nog even met Hulshoff: Ja, ik heb min of meer genoten van Ajax - Arsenal. Het ver toonde spel was niet geweldig, maar de uitslag zeer bevredigend. De ploeg van Koeman speelde niet 'des Ajax', maar dat kan op het hoogste niveau ook niet. In de Nederlandse 18-02-2002, Highbury 5. Wiltord; 17. De Jong Scheidsrechter: Cardoso Toeschouwers: 35.427 Gele kaarten: Ajax: Pasanen, Lobont, Boukhari; Arsenal: Pires Arsenal: Seaman (Taylor, 46), Lauren, Campbell, Cygan, Ashley Cole, Wiltord, Vieira, Gilberto Silva (Jeffers, 72), Pires, Bergkamp (Kanu, 85), Henry Ajax: Lobont, Trabelsi, Chivu, Pasanen, Van Damme (Witschge, 76), De Jong, Galasek, Pienaar (Yakubu, 90), Maxwell, Van der Meyde, Zlatan (Boukhari, 79) 26-02-2002, Amsterdam ArenA Ajax - Arsenal 0-0 (0-0) Scheidsrechter: Ivanov Toeschouwers: 51.052 Gele kaarten: ATsenal: Ashley Cole, Vieira Ajax: Lobont, Trabelsi, Chivu, Pasanen, Maxwell, De Jong, Galasek (Yakubu, 71), Pienaar (Sneijder, 90), Witschge, Van der Meyde, Zlatan (Mido, 84) Arsenal: Seaman, Lauren, Campbell, Keown, Ashley Cole, Gilberto Silva, Vieira, Pires (Van Bronckhorst, 87), Bergkamp (Parlour, 79), Wiltord (Jeffers, 79), Henry

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9