Barry Hulshoff over de duels tussen Ajax en Arsenal ARSENAL v AJAX UEF A CHAMPIONS LEAGUE TUESDAY «- FEBRUARY w» 7.45 .wsrcwi floarr mmsmamm.m «mwcj, «mee om mm tm* *2*2 OPSTELLING TOEN EN NU DE WEDSTRIJD 8 MAART 2003 NUMMER 14 AJAX LIFE 'Dit elftal behoort tot de TILBURG - In igyo en 1972 speelde hij zelf tegen Arsenal. Oud-verdediger Barry Huls hoff won in die periode met Ajax alles wat er maar te winnen viel en maakte deel uit van een gouden generatie Amsterdammers, die 30 jaar geleden de Europese velden veroverde. Op verzoek van Ajax Life bekeek Hulshoff de wedstrijden van het Ajax van nu en becommentarieert de duels tegen het Arsenal van Arsène Wenger. Barry Hulshoff kijkt gespannen naar de verrichtingen van Ajax tegen Arsenal. Door Patrick Leemans Het is dus al zo'n 30 jaar geleden dat Ajax en Arsenal in Europa Cup-verband voor het laatst met elkaar de degens kruisten. Ajax Life leek het een leuke invalshoek, om met één van de spelers van destijds de nieuwe reeks wedstrij den te bekijken en te analyseren. Als voorbereiding bekeek de redactie de lijst van spelers die in 1970 of 1972 met Ajax tegen Arsenal speelden. De grootste namen vlogen door de kamer Plotseling stonden we stil bij die van Barry Hulshoff. Oud-Ajacied, topverde- diger, 283 wedstrijden en 24 doelpunten, 14 interlands en zes goals. Winnaar van drie Europa Cups, vijf landstitels, vier KNVB-bekers, één Wereldbeker en twee Europese Supercups. Ook hij maakte deel uit van de gouden genera tie, die onder de trainers Rinus Michels en Stefan Kovacs alle prijzen won, die er in het mondiale voetbal maar te winnen vielen. In tegenstelling tot veel van zijn oud-ploeggeno ten (o.a. Sjaak Swart, Arie Haan, Johan Cruijff, Johan Neeskens, Ruud Krol, Wim Suurbier en Piet Keizer) is de stilte rond Hulshoff soms oor verdovend. De 56-jarige Amsterdammer is sinds het begin van het seizoen 2002-2003 directeur voetbalzaken van Willem II. Eén tele foontje naar de sympathieke man is vol doende. Natuurlijk wil hij praten over de wed strijd van toen en nuAjax Life is van harte wel kom. Een halfuur voor aanvang van de wedstrijd op Highbury, opent een lachende Hulshoff de deur van zijn appartement in Tilburg-cen- trum. Het uitzicht vanuit de flat - negen hoog - over de Brabantse stad, is indrukwekkend. „Kun je nagaan hoe mooi het vuurwerk met Oud en Nieuw er uit zag", lacht Hulshoff, ter wijl hij uiterst galant de jas aanneemt. Een enorme breedbeeld-TV bezet de woonkamer zou nog lang nagalmen in de hoofden van de Ajacieden, die er veel van leerden. Het zou dan ook liefst 44 maanden duren voordat een andere club er in zou slagen Ajax in Europees verband uit te schakelen. Twee jaar later, op 8 maart 1972, kwam de kans om op Arsenal revanche te nemen. In de kwart finale van de Europa Cup I speelden beide Europese giganten opnieuw tegen elkaar. Strijdtoneel was het Olympisch Stadion en Ajax won met 2-1 (doelpunten gemaakt door Ray Kennedy en Gerrie Mühren, red.). Net als nu was de opvatting van de media dat Arsenal de grote favoriet was. In de retum kwam Ajax al snel op een 0-1 voorsprong door een eigen doelpunt van Graham George. Highbury begon te kolken en de Amsterdammers ston den onder enorme druk. „Dat duel kan ik me nog wel herinneren. Het was een heksenketel en we kregen het heel moeilijk. Maar verdedi gend bleven we toch vrij gemakkelijk overeind. Omdat ik mandekker was, viel ik natuurlijk enorm op; het was een leuke avond! Het bleef 0-1 en wij waren een ronde verder. In Europees Maartegen Europese topploegen speelden we vaak verdedigend, ons spelletje lukte niet altijd. Op zich geen schade natuurlijk. Soms lukten dingen niet en moesten we ons instel len op de tegenpartij. Het resultaat is uiteinde lijk het belangrijkste." Ajax zou in 1972 opnieuw, en niet voor de laatste keer, de Europa Cup I winnen. Als de opstelling van Arsenal - Ajax 2003 bekend wordt gemaakt, gaat Hulshoff er eens lekker voor zitten. Trainer Ronald Koeman speelt op Highbury met vier verdedigers (Hatem Trabelsi, Petri Pasanen, Cristian Chivu en Jelle Van Damme), met één man voor de laatste linie (Tomas Galasek) en twee schake lende middenvelders: Maxwell en Nigel de Jong. Steven Pienaar speelt achter de twee spitsen Andy van der Meyde en Zlatan Ibrahi- movic. Hulshoff geeft zijn mening over enkele Ajax-spelers die het tegen het sterker inge schatte Arsenal moeten opnemen. „Trabelsi kan zich ontwikkelen tot een topspeler. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik Van Damme en Pasanen en laat de doorsnee voetballiefhebber likken- baarden. Het belooft een mooie avond te wor den. Wat precies de bedoeling van de avond is, wil Hulshoff weten. Het tekent de gastvrijheid van de oud-Ajacied. Zonder te weten wat Ajax Life van hem wilde, had hij twee onbekenden bij hem thuis uitgenodigd. Als hem gevaagd wordt iets te vertellen over de wedstrijden tus sen Arsenal en Ajax in 1970 en 1972, fronst hij zijn wenkbrauwen. „Wat waren toen de uitslagen ook alweer? En wie speelden er? Ik weet er eigenlijk niet meer zo veel vanWe staan hem graag bij. Op 8 april 1970 trad Ajax aan tegen Arsenal in de halve finale om de Jaarbeurssteden- beker, de voorloper van de Europa Cup III en later de UEFA Cup. In de uitwed strijd werd het nog onervaren Ajax overlopen. Op Highbury werd het 3-0 en Hulshoff speelde destijds centraal in de verdediging naast Vasovic. Hij had Mühren voor zich en zag Swart, Cruijff en Keizer in de voorhoede opereren. Onder leiding van Rinus Michels won het elftal de return met 1-0 (doelpunt Mühren, red.), maar de Engelsen gingen dooT naar de finale. De uitschakeling Dennis Bergkamp wordt knap in bedwang gehouden door Tomas Galasek en Steven Pienaar. verband pasten we de ploeg destijds vaak aan de tegenstander aan. Daar schaamden we ons niet voor, want het ging om het resultaat. Ik herinner me, dat we op het middenveld 'met de punt naar achteren' speelden. Neeskens fungeerde als extra mandekker. Haan en Müh ren waren de twee schakels in de tweede linie en Swart, Cruijff en Keizer vormden het spit- sentrio. Aanvallend hé! Wij konden dat sys teem spelen, omdat we vanuit een gesloten verdediging voetbalden. We moesten er altijd eerst voor zorgen, dat de laatste linie stond. Pas dan konden we aan aanvallen denken. Wat heeft het voor zin om offensief te spelen, als de verdediging gatenkaas is? We moesten eerst onze directe tegenstander uitschakelen. Als dat eenmaal gelukt was, konden we hen ook aanvallend de baas worden. In de Nederlandse competitie was ons overwicht groot en won nen we bijna alle wedstrijden vrij gemakkelijk. -c Hatem Trabelsi passeert Robert Pires. nog niet goed genoeg vind voor het Europese topniveau. Cristian Chivu wel, maar hij is een ruwe diamant die nog bijgeslepen moet wor den. Hij is wat verder dan de rest, maar moet het nog afleren om stomme kleine foutjes te maken. Die kunnen namelijk grote gevolgen hebben. Pienaar ontwikkelt zich erg goed, maar moet zich niet uit zijn spel laten halen door vervelende overtredingen. Hij wil wel eens gaan zeuren tegen de scheidsrechter, bij voorbeeld als een grove charge op hem gemaakt is. Galasek is duidelijk de stille kracht van Ajax en tevens het brein van de Tsjechische nationale ploeg. Hij is erg belangrijk voor het team van Ronald Koeman." De opstelling van Ajax verraadt dat de trainer zijn elftal heeft aangepast aan de tegenstan der. Arsenal wordt als een Europese topploeg gezien, die in de omschakeling en bij balverlies levensgevaarlijk kan zijn. Blijkbaar durft Koe man het niet aan om het typische Ajax-sys- teem te hanteren. „En dat is volkomen terecht. Wij Nederlanders vinden, dat we altijd moeten aanvallen. Maar dat kan alleen maar als de ver dediging goed genoeg is. Dat lukte ons destijds ook niet altijd, terwijl wij in de jaren zeventig veel meer routine hadden, dan het Ajax van nu. Rinus Michels had jaren kunnen bouwen aan een Europees topteam, dat uiteindelijk veel prijzen zou gaan winnen. Maar dit Ajax is nu nog te jong en te onervaren. Natuurlijk kre gen ook wij vroeger wel eens een jeugdspeler- tje bij de A-selectie. Maar de doorstroming van jonge voetballers naar het eerste elftal, is bij Ajax nu wel héél erg groot. Daardoor is het elf tal nog niet zo stabiel." De tactiek van Koeman lijkt na vijf minuten al verpletterd te worden. Zlatan verliest de bal, er staan vijf Ajacieden op de helft van Arsenal en de Engelsen komen er razendsnel uit. Patrick Vieira passt op Dennis Bergkamp en die stuurt Sylvain Wiltord over de rechterkant weg. Links-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8