M LaPeroe dor La Perche d'Or Ajax Life nummer 14 8 maart 2003 BOB ONTMOET JOHN VAN 'T SCHIP Idool en clubliefde AMSTERDAM - John van't Schip was acht jaar oud toen hij in april 1972 voor het eerst voet op Nederlandse bodem zette. Een maand later volgde hij met grote ogen de finale van de Europa Cup voor Landskampioenen tussen Ajax en Internazionale. Vol bewondering zag hij Ajax excelleren en Johan Cruijff uitblinken. „Vanaf dat moment was Ajax mijn club en Cruijff mijn idool." Door Arnout Verzijl De eerste jaren van zijn leven kende Van 't Schip Ajax alleen maar uit verhalen van bij het haardvuur. Zijn ouders kozen op jonge leeftijd voor een avonturiersbestaan in het Noorden van Canada. „Jarenlang heeft mijn vader telefoonverbindingen aangelegd in de provincie British Colombia, vlakbij Alaska. Zeven maanden per jaar was het daar ijzig koud. Op een gegeven moment hield mijn moeder het niet meer uit. Ze wilde terug naar Nederland en düs vertrokken we. In Canada voetbalde ik al, maar ijshockey was daar de absolute nummer één sport. Eenmaal in Nederland wilde ik zo snel mogelijk op een club. Dat werd NEC uit Amstelveen.Toen ik 10 jaar was, ging een jongetje uit mijn elftal naar Ajax. Was ook mijn vurige wens, maar m'n ouders verboden het. Mijn vader wilde in principe weinig met voetbal te maken heb ben, omdat zijn broer tijdens een wedstrijd eens een been had gebroken. Twee jaar later mocht het gelukkig wel. Na twee proeftrai- ningen kreeg ik tot mijn grote vreugde te horen dat ik kon blijven." JOHAN CRUIJFF Een groeiachterstand was er de oorzaak van dat de eerste schreden van John van 't Schip op weg naar een glorieus profbestaan moei zaam verliepen. „Ik kwam, samen met onder meer Wim Kieft, in de Ci terecht. Wim was toen al net zo lang als nu, terwijl ik nog klein en iel was. Aanvankelijk speelde ik op het middenveld. Pas in de Bi ben ik naar de rech terflank verhuisd. Één van mijn eerste wed strijden in de Bi was tegen DWS. Daar speel den Ruud Cullit en Frank Rijkaard op het mid denveld. Ik werd door hen helemaal overlo pen en daarom verplaatste trainer Dick de Groot me in de rust naar de rechtsbuitenplek. Toen ik eindelijk begon te groeien, stond ik al bekend als 'die rechtsbuiten'. Via de Ai en het tweede elftal kwam ik uiteindelijk in het eer ste terecht. Mijn debuut viel samen met de comeback van Johan Cruijff. Dat was op 6 december 1981, die beroemde thuiswedstrijd tegen Haarlem. In de aanloop naar dat duel was de spanning om te snijden. De kranten stonden vol van zijn rentree bij Ajax. Ik heb Johan die dag op de voet gevolgd: voor, tij dens en na de wedstrijd. Voor de wedstrijd ging-ie nog naar het toilet met z'n krantje; bleek een ritueel te zijn. Johan speelde op zijn oude Puma voetbalschoenen. Die had hij helemaal zwart gemaakt omdat hij in die tijd bezig was met zijn eigen sportmerk. Met zijn afgezakte sokkies betrad hij het veld om Piet Schrijvers in te schieten... Nou ja, Cruijff schoot alles raak. Dat was lekker voor Piet zeg." Johan Cruijff bekroonde zijn rentree met een weergaloos doelpunt. Halverwege de eer ste helft versloeg hij Haarlem-doelman Edward Metgod met een magistrale lob. Diep in de tweede helft mocht Van 't Schip debute ren: „Ik kwam erin voor Ling. Het eerste wat Johan deed, en dat is zo typerend voor hem, was mij aanspelen. Hij riep 'erop af, je staat één tegen één. Pak 'm.' Dat deed ik. Luc Nijholt was mijn tegenstander en ik omspeelde hem, waarna hij mij onderuit haalde. Dat was mijn eerste actie in Ajax 1." MIDDENVELD Van 't Schip werd ooit door Cruijff bestem peld als de ideale spelverdeler. Dat drukt een nadrukkelijk stempel op de huidige trainer van Jong Ajax, die toch op de rechtsbuitenpo sitie vastgepind bleef. Ik was op dat moment de beste rechtsbuiten. Dennis Bergkamp heeft het op die plek geprobeerd, maar dat lag hem niet echt. Dennis begon zich net te ontwikkelen tot een echte 'nummer 10'. Toen Jan Wouters eens aan zijn knie werd gehol pen, heb ik een aantal maal op het midden veld gestaan, onder meer in de Europa Cup wedstrijd tegen Hamburger SV. Dat liep prima, maar toen Jan weer fit was, moest ik toch weer naar voren. Ik heb best eens met mijn vuist op tafel geslagen, maar de trainer zei dan, dat het teambelang altijd boven het individueel belang moest prevaleren. Daar heb ik me uiteindelijk maar bij neer gelegd. Pas op vrij late leeftijd heb ik het niet meer geaccepteerd. Dat was in 1992, onder Louis van Gaal. Het ging vooral om de manier waarop hij me wilde gebruiken. Ik mocht alleen maar diep aan de zijkant blijven staan en daardoor weTd ik nauwelijks in hét spel betrokken. Kreeg ik eindelijk de bal, dan had ik weinig ruimte richting achterlijn en direct twee tegenstanders tegenover me. Onder Cruijff en Beenhakker vormde ik met Danny Blind en Aron Winter een ideale driehoek. Zij kwamen op, ik liet me zakken. Die wisselwer king verliep perfect en daaT putte ik veel vol doening uit. Dat akkefietje met Van Gaal liep zo uit de hand, dat ik twee maanden lang niet werd opgesteld. Tot mijn geluk draaide Ajax in die periode niet lekker. Ik kwam terug en speelde goed in de UEFA Cup-duels tegen AA Gent, Genoa en ToTino. Het hele elftal draaide toen super en uiteindelijk wonnen we, ten koste van Torino, zelfs de UEFA Cup. BROODJE KRAB Vijfjaar eerder had John van 't Schip met Ajax ook al een Europa Cup, ditmaal die voor Bekerwinnaars, gewonnen. Onder leiding van Johan Cruijff: „Johan introduceerde het zoge naamde leerproces. Hij bewaakte als het ware de ontwikkeling van een hele jonge ploeg. We speelden fris en leuk voetbal. Voor ons gevoel werden we steeds beter en hij leerde ons in het veld na te denken. Cruijff maakte ons bewust van het feit dat we met een vak bezig waren; dat deed-ie op een leuke manier. Het was een beste periode, die we afsloten door in Athene Lokomotive Leipzig in de finale met 1-0 te verslaan. In diezelfde periode heeft Johan Bob Haarms weer teruggehaald bij Ajax." Bob: „Dat klopt. Ik was een jaar traineT van Aalsmeer geweest en twee jaar van Volen- dam.Toen belde Johan met de vraag of ik soms terug wilde komen bij Ajax. 'Ik ben er al' ant woordde ik en sprong een gat in de lucht. Johan begreep het belang van het betrekken van échte Ajacieden bij de club." John: „Johan bemoeide zich werkelijk overal mee. Niet uit eigenbelang, maar uit liefde voor Ajax. Tijdens de voorbereiding op het seizoen ig84/'85 weTd ik geveld door een hernia. Plots lag ik op de grond met verlammingsverschijnselen. Omdat ik maar nét 20 was, heeft het vrij lang geduurd voordat ik me liet opereren. Johan nam me overal mee naar toe om te onderzoe ken wat de mogelijkheden waren. Uiteindelijk ben ik in november geopereerd in Groningen. Op de dag van de ingreep haalde hij vroeg in de ochtend mijn moeder op en is hij naar Gro ningen gereden om erbij te zijn. Met 'zo'n kapje' voor zijn mond stond hij erbij. Enkele dagen later bracht hij een broodje krab voor me mee. Johan ten voeten uit." GEVOEL In de zomer van 1992 koos Van 't Schip voor een buitenlands avontuur. Bij Genoa: „In mijn eerste jaaT deed ik daaT zoveel nieuwe indrukken op, dat ik Ajax alleen nog maar op een verre afstand volgde. Pas een seizoen later kreeg ik dat gevoel weer terug. Ajax won vervolgens de Champions League; liep ik trots rond op de training bij Genoa. Vooral als Ajax een Italiaanse tegenstander had verslagen, was ik op m'n best in de kleedkamer. Dat zal altijd wel zo blijven, het Ajax-gevoel uitdra gen in eigen en andere omgeving. Het is gewoon uniek wat Ajax de laatste 30 jaar in Europa heeft gepresteerd. We moeten er met zijn allen voor zorgen, dat we die cultuur blij ven bewaken en uitdragen." Delflandplein 14,1062 HR Amsterdam Tel: 020 - 615 46 29 Ma. t/m vr. 12.00 tot 22.00 uur Zondag vanaf 16.00 uut

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5