Jeugdopleiding als garantie voor succes miTRICK C9f Vi s/of?. PRESTATIES AJAX VOORBEELD PREMIER LEAGUE DISCUSSIE GELOOF 8 maart 2003 nummer 14 Aiax Life AMSTERDAM/LONDEN - Drie opeenvolgende puntendelingen tegen de respectieve kampioenen van Spanje en Engeland. Dat kan geen toeval meer zijn. Het jonge elftal van Ronald Koeman doorloopt een spoedcursus Europees topvoetbal en slaagt voor alsnog voor ieder examen. De dubbele confrontatie met Arsenal heeft vooral in Enge land veel bewondering gewekt. Niemand heeft het Arsenal 2x90 minuten zo moeilijk gemaakt als Steven Pienaar. Door Arnout Verzijl In de kritieken na afloop werd gerept over een saaie wedstrijd. Ajax zou angstig hebben gespeeld; als kijkspel verdiende de thuiswed strijd tegen Arsenal geen voldoende. Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Nigel de Jong. Het achttienjarige talent speelde twee formidabele wedstrijden tegen Arsenal. Zijn uitmuntende pres tatie deed in Engeland de discussie opwaaien over het belang van een goede jeugdopleiding. Al zappend kwam Ajax Life Nigel de Jong tegen op de Amerikaanse zender CNN. Hoe zit dat Nigel? „Na de uitwedstrijd tegen Arsenal kwam er opeens een journalist naar me toe met de vTaag of ze me voor het sportpro gramma van CNN wat vragen konden stel len. Ik had zoiets van 'naah, is goed weet je'. Hij vroeg of ik wel Engels kon praten. Natuurlijk kon ik dat. Het interview verliep dan ook best redelijk." Miljoenen voetballiefhebbers oveT de hele wereld weten nu wie Nigel de Jong is. Ja, dat is enerzijds mooi om te weten, anderzijds is het best beangstigend, hahaha. Een vriend belde me een dag later: 'Man, je bent op CN N, weet je wel wat dat betekent?' Ik reageerde heel cooltjes en zei dat de Verenigde Staten meer een land van het basketbal is. 'Wat moeten ze nou met voetbal?' Zei hij weer:'Geloof mij nou, miljoenen mensen hebben je gezien, CNN is de grootste televisiezender ter wereld, man!"' Zie jij jezelf aan het eind van een succes volle carrière nog een jaartje in de VeT- enigde Staten voetballen voor een hoop geld? „Nou...als ik eerlijk ben, ga ik daar liever naar toe op vakantie. Een goede vriend van me basketbalt er. Hij heet Sydmill Harris en speelde eerst in Amsterdam bij de Ricoh Astronauts. Ik ben ook helemaal weg van basketbal. Na voetbal is dat mijn tweede liefde." Toch bewijst het feit dat de supporters wel tevreden naar huis gingen, wat voor een de geweldige prestatie Ajax in de dubbele ont moeting met de vooraf superieur geachte Engelse kampioen heeft neergezet. Als risico loos voetbal de prijs is voor een goed resul taat in de Champions League, dan zijn alle Ajacieden maar wat graag bereid die te beta len. Het elftal van Ronald Koeman speelde in de bomvolle ArenA bijzonder gedisciplineerd. De tactische bedoelingen van de trainer waren glaszuiver. Thierry Henry kon voortdu rend rekenen op dubbele dekking en Tomas Galasek hield Dennis Bergkamp, net als acht dagen eerder, uit de wedstrijd. „Vanavond hebben we een maximaal resultaat behaald", glunderde een zeer tevreden en realistische Koeman na afloop. Zijn spelers voerden de vooraf scherp gestelde taken bijna foutloos uit. Dus presenteerde Ajax zich, met een regen aan zuivere passes over korte afstand, voor Arsenal als een zeer lastig te kTaken opponent. De spanning die voortdurend stond op deze nieuwe test op Europees niveau, maakte de wedstrijd tot een boeiend schouwspel. Omdat de Engelsen eveneens geen risico wensten te nemen, veroverde Ajax, naast één punt, ook nog de koppositie in poule B. Volgende week dinsdag zou een over winning op Valencia de ploeg zelfs al defini tief in de, vooraf door velen voor onmogelijk gehouden, kwartfinale brengen. De manier waarop Ajax de Engelse kampioen partij gaf, heeft aan de andere zijde van de Noordzee de discussie over het nut van een goede jeugdopleiding weer hevig doen oplaaien. Vorige maand nog besloten de twintig voorzitters van de Premier League fors te bezuinigen op de jeugdacademies. Vanaf volgend seizoen zijn de 'onder 17' en 'onder 19' elftallen afgeschaft. Daarvoor in de plaats komt slechts een 'onder 18' team. Dat betekent een forse afname van het aantal jeugdvoetballers dat instroomt bij de clubs in de Premier League. Alleen David Pleat, de technische baas bij Tottenham Hotspur, protesteerde tegen deze maatregel. De Engelse media bekritiseren de beslissing hevig. 'Clubs die willen bezuinigen op de jeugdopleiding, zouden de video van de duels tussen Arsenal en Ajax eens moeten bekijken. De prestaties van het jonge Ajax bewijzen eens te meer dat er geen volwaardig alterna tief is voor zelf opgeleide spelers. Ajax is het prototype van een club die al sinds de jaren zeventig grote spelers opleidt. Johan Cruijff, Ruud KtoI en Johan Neeskens waren de eer sten van een constante stroom van zeer geta lenteerde voetballers. In het elftal dat Arsenal bestreed, waren Nigel de Jong en Steven Pie naar de nieuwe groeibriljanten. En dan te bedenken dat Koeman niet kon beschikken over het grootste talent van de huidige gene ratie, Rafael van der Vaart', schrijft de Daily Mail in een analyse. Ajax heeft zichzelf nimmer verloochend. Ondanks het Bosman-arrest en ondanks enkele magere sportieve jaren, heeft de club het geloof in de eigen jeugdopleiding nooit verloren. De cultuur van het opleiden was, is en zal altijd heilig blijven. Dat vertrouwen betaalt zich nu dubbel en dwars terug. Niet alleen imponeert Ajax weer op Europees niveau; het gebeurt ook nog eens met een opmerkelijk groot aantal zelf opgeleide spe lers. Het publiek kan zich moeiteloos identifi ceren met een Amsterdams straatschoffie als Nigel de Jong. Maar ook Wesley Sneijder en natuurlijk Rafael van der Vaart spreken bij zonder tot de verbeelding. Onlangs werden op De Toekomst, het kloppend hart van Ajax' jeugdopleiding, de jaarlijkse Talentendagen gehouden. Honderden jonge voetballertjes voetbalden zich in het zweet in de hoop bij hun favoriete club aangenomen te worden. De selectie van alleen de allerbesten vond plaats op basis van de traditionele Ajax-waar- den: snelheid, balcontrole, inzicht en bewe ging. 'Ajax blijft bewijzen dat voetbal een spel is, waarin intelligentie en persoonlijkheid samengaan met techniek en snelheid. Het wordt tijd dat de Engelse cultuurbewakers zich dat realiseren. Het is nooit te laat om te leren', aldus de Daily Mail. De voortekenen zijn gunstig. Vanwege de financiële malaise in de voetbalwereld moet Ajax geacht wor den de huidige selectie langer dan anders het geval geweest zou zijn, bij elkaar te houden. Daar wilde Ronald Koeman na afloop van de dubbele confrontatie tegen Arsenal nog niet aan: „We zijn vooralsnog niet zo ver dat we een wedstrijd tegen een Europese topploeg kunnen domineren. Het is niet realistisch om dat op dit moment van mijn ploeg te ver wachten. Daarvoor komen we tekort. Maar ik ben zeer tevreden over de progressie die we boeken."Als dat proces zich blijft voortzetten, is Ajax hard op weg verloren gegaan Euro pees terrein terug te winnen. Niet voor de eerste maal in de historie van de club. En zeker niet voor de laatste keer. AMSTERDAM -Voor oud-Ajacied John Rep (op de foto onder geheel links) is Valencia geen onbekende. De aanvaller vertrok in 1975 bij Ajax en speelde vervolgens twee jaar voor de Spaanse ploeg. „Deze foto komt uit het sei zoen 1975/1976. Ik had in mijn eerste seizoen eigenlijk een geweldig jaar. Ondanks mijn aanpassingsproblemen, maakte ik 14 doel punten. De donkere speler op de foto is Salif Keita. Hij speelde maar een jaar voor Valencia en dat was ook in mijn eerste seizoen. Het jaar daarna kwam Mario Kempes, die in de WK-finale van 1978 twee treffers tegen Nederland maakte. Ik kwam in de spits te spe len en werd meer een aangever in plaats van een afmaker. Desondanks bereikte ik ook toen nog een totaal van acht doelpunten. In dat jaar boekte ik trouwens ook mijn enige succesje met Valencia, want we werden win terkampioen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2