'Leuk dat Van Basten effe langs kwam' -z AJAX FANZONE m OPENING GEHANDICAPTENPLATFORM MAART 2003 NUMMER 14 AlAX LIFE EEN AJACIED OVER DE VLOER? WORD GASTOUDER! INFO@AJAX.NL AMSTERDAM - Gevulde koeken, warme dekens, een programma boekje (met opstelling), een mooie plek in het stadion en een hand van een voetballegende. Na vier jaar kan Ajax haar gehandicapte supporters een warm onthaal in de Amsterdam ArenA bieden. Naast de $S huidige rolstoelplaatsen, heeft het stadion nu nog eens 61 extra posities voor gehandicapte Ajax-fans. Geen wonder dat er tijdens de opening van het gehandicaptenplatform louter tevreden gezichten te zien waren. Doot Sander Zeldenrijk Terwijl de spelers zich na de war- ming-up voor Ajax-FC Groningen richting kleedkamer begeven, wordt het op het gehandicapten platform (oppervlakte 400 vier kante meter) aan de Noord-zijde van de Amsterdam ArenA, steeds drukker. Fotografen en journalis ten wurmen zich door de mensen massa heen, op zoek naar Marco van Basten en de Amsterdamse burgemeester Job Cohen, het duo dat, tien minuten voor aanvang van de wedstrijd, het gehandicap- tenplatform zal openen. Terwijl Marco van Basten even een gezellig praatje maakt met een aantal gehandicapte Ajax-fans, wordt er een klein wit doel met feestelijke rood-witte slingers neergezet. FHet is de bedoeling dat de voormalige spits daar de bal in trapt, op com mando van Cohen. CONFETTI Na korte toespraken van Ajax-voor- zitter Michael van Praag (hij bedankte de SVA, Ajax en de ArenA voor hun inzet) en burgemeester Cohen ("Ik ben blij dat Ajax weer voor iedereen toegankelijk is") schiet Van Basten onder luid applaus en onder groot enthou siasme van de zestig gehandicap ten de bal in het doel. Een niet te missen kans voor deze voormalige wereldtopper. Daarna dwarrelt er rood-witte confetti door de lucht (burgemees ter Cohen richt per ongeluk de ver keerde kant op, waardoor veel conf etti op het veld belandt). De gehan dicapten klappen hun handen bij kans stuk, want hun eigen stekkie is vanaf nu officieel. Er zijn zelfs toiletten en een EHBO-post. Martin Schermer uit Wormerveer wacht al jaren op een seizoenkaart. Veel slingers en confetti tijdens de officiële opening door Marco van Basten. Hij gaat geregeld met zijn schoon zoon naar de ArenA. Martin kan slecht praten, maar de blik in zijn ogen verraadt grote opwinding. Met grote pupillen en een brede grijns bekijkt hij de openingsplech tigheid. „Dit is fantastisch, zo mooi en groot. Schitterend. Ik vind het geweldig dat Van Basten er is. Hij is een voorbeeld voor iedereen. Ik heb nu nog een halve seizoenkaart. Vol gend jaar een hele." GENOT Na de opening zoekt iedereen zijn of haar plekje op, want de spelers betreden het veld. De meeste sup porters krijgen van de stewards een deken en worden door hun begeleider lekker toegedekt. Het is koud, de temperatuur komt ampeT boven de nul graden grens uit. Onder het genot van een warme kop koffie kan de wedstrijd voor de fanatieke Ajacieden beginnen. Maar voordat Ajax en FC Gronin gen ook nog maar een bal hebben getrapt, rent het volledige basiself tal richting Noord-zijde om dit keer de traditionele bos bloemen aan de supporters op het gehandicapten platform te overhandigen; de grijns op de meeste gezichten wordt zo mogelijk nog groter. Tij dens de wedstrijd wordt er op het platform net zo heftig over de wed strijd gediscussieerd, als op de ove rige tribunes. Het uitzicht vanaf het platform is erg goed, want bij een knappe redding van Bogdan Lobont (helemaal aan de andere kant van het veld) klapt het hele platform voor de uitstekende red ding van de Roemeen. Ondertussen staan de gezichten steeds meer gespannen, want FC Groningen voetbalt onverwacht aardig mee. Sommige gehandicap ten zijn zo nerveus dat ze hun elec- trische rolstoel licht naar voren en naar achteren bewegen. Ze luiste ren met een half«oor naar hun begeleider en gaan volledig op in de wedstrijd. AMBASSADEUR Vlak voor het rustsignaal komt Ajax op voorsprong. Andy van der Meyde maakt, vlak voor het offi ciële platform, het openingsdoel punt en viert die treffer met de daar aanwezige fans. Na een sprong over de reclameborden neemt hij plaats op een lege stoel. De armen gaan over elkaar en net als het hele stadion, gaat het plat form volledig uit z'n dak. De grootste glimlach van de dag is in de rust terug te vinden op het gezicht van Omar Gamei. De 12- jarige Amsterdammer kreeg namelijk de bal, waarmee Van Bas ten de opening verrichtte en lijkt niet meer van plan die de rest van z'n leven los te laten. „Ik kende hem ook een beetje", vertelt Omar trots. „Marco van Basten is ambassadeur van het G-team Only Friends", vult zijn vader aan. Omar heeft een seizoenkaart en is een grote fan van Mido. De reden wordt al snel duidelijk: hij is zelf voor de helft van Egyptische afkomst; z'n vader komt uit Egypte en zijn moeder uit Nederland. „Het is jammer dat Mido vanavond geblesseerd is." Echt treuren daar over doet Omar overigens niet. Zijn avond kan toch al niet meer stuk. COMMUNICEREN Iets verderop, aan de zijkant van het platform, zitten Jan Stam (20) en Barend Drost (25) in hun rol stoel. Barend kan niet praten maar verstaat alles. Op zijn rolstoel heeft hij een toetsenbord waarmee hij toch kan communiceren. Barend typt zijn antwoorden in, zodat zijn gesprekspartner zijn opmerkingen op een beeldscherm kan lezen. De Ajax-fan poseerde voor de wed strijd - samen met Van Basten - voor de voltallige Nederlandse sportpers. „Marco vroeg of ik hier al lang zat en hij wenste me een fijne wedstrijd", typt hij trots. De 25- jarige supporter blijkt ook enkele Ajacieden persoonlijk te kennen. 'Andy', 'Van der Vaart' en 'Chivu' verschijnen er in groene letters op het zwarte tekstbeeld. Barend heeft alle handtekeningen en kent de spelers al van de 'zomer', de voorbereiding dus. Mede-supporter Jan Stam komt uit Mijdrecht en heeft vanaf de winter een seizoenkaart. Daarvoor ging hij wel eens naar een Europacup- wedstrijd, maar vaker kwam hij niet bij Ajax. De komst van Van Bas ten word ook door hem enorm gewaardeerd. Het verloop van de eerste helft een stuk minder. „Het is leuk dat 'ie effe langs kwam. De wedstrijd is nog niet veel." Tijdens de wedstrijd loopt steward Cees van Haaren met een dikke sigaar over het platform. Ook hij heeft vandaag iets te vieren, want het is ook een beetje 'zijn platform'. Van Haaren weTkt al 30 jaar bij Ajax. „Dit is heel dankbaar werk. Je maakt af en toe een praatje, prach tig toch? Het leukste dat ik heb meegemaakt? Ajax maakte eens een goal en toen pakte een vader zijn dochter uit haar rolstoel en tilde haar hoog de lucht in. Dat vond ik zo'n prachtig moment. Dat deed me heel erg veel." Verder deelt de ras-Ajacied natuurlijk nog een compliment uit aan zijn cluppie. „Ajax is vaak negatief in het nieuws, maar dit is zó positiefgewoon klasse." VEILIGHEID Het platform hebben de suppor ters voor een groot deel te danken aan de SVA, maar zeker ook aan de gemeente die een subsidie van ongeveer 110.000 verstrekte. De, helaas vroeg overleden, Peter Oos- terman en Nico Smith, één van de initiatiefnemers, hadden al in 1999 namens de SVA een plan ('Close the Gap') bij de gemeente ingediend. „We kregen veel telefoontjes van gehandicapte Ajax-supporters. In samenwerking met de Amsterdam ArenA en AFC Ajax is er nu, vier jaar later, een platform. Het doel is om de integratie van gehandicapten in de samenleving te versoepelen. Waarom het toch nog vier jaar heeft moeten duren? Nou, veel plannen konden bijvoorbeeld niet doorgaan vanwege de veiligheid. Nu hebben we met de ArenA een mobiel platform dat voor meer dere evenementen kan worden gebruikt." In de toekomst moet er nog een lift komen die naar het parkeerdek onder het stadion leidt, zodat de rolstoelers niet meer omhoog geduwd hoeven te worden. Maar ook dat is voor de begeleiders een kleine moeite. Helemaal als er ver volgens vanaf het platform alleen maar lachende en dankbare gezichten naar je staren. Leidenaar en fanatieke Ajacied Richard Blikman heeft een duidelijke mening over het gehandicaptenplatform. Burgemeester Job Cohen spreekt onder grote media-belangstelling het gehandicaptenplatform en de overige toeschouwers in de ArenA toe. www.ajax.nl/sva

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 12