Ajax Life nummer 13 15 februari 2003 geen oog dicht De Muidenaar oogt niet ontevreden over de in eerste instantie uitgekozen mat, maar wil later een ander deel van het veld voor de ArenA reserveren. Dat blijkt geen probleem, want Ajax heeft altijd eerste keus. Na een uit gebreide inspectie nemen de mannen voorlo pig afscheid van elkaar. De laatste rit op deze lange dag voert het duo naar Heythuysen, waar de grasmat van Hen driks en Borussia Dortmund in het 'wild' ligt. Zij worden verrast door opmerkelijke gele kringen.„UFO-kringen",grapt Haarms.Al snel blijkt dat de ronde vormen zijn veroorzaakt door autobanden die moesten voorkomen dat de afdekzeilen - tijdens de strenge vorst periode van enkele dagen eerder - niet zou den wegwaaien. Ook hier neemt Van Wees wat proefmonsters en kijkt hoe de graszoden via een fraaie machine worden afgesneden. Ook Bobby Haarms is redelijk onder de indruk. In ieder geval positiever dan in Dortmund zelf. „Ja, dit ziet er niet slecht uit. Alleen worden de zoden hier met een heftruck op elkaar gestapeld, terwijl het andere bedrijf (SIS) de loodzware graszoden op pallets vervoerd. Dat is mijns inziens beter voor de conditie van het gras." Op de terugweg naar Amsterdam zegt Van Wees: „We hebben nu in ieder geval alles met eigen ogen nog eens kunnen zien. Zaterdag vliegen we naar Cardiff en zondag nemen we de uiteindelijke beslissing." DE KEUZE Als Haarms enkele dagen later met Ajax Life belt, blijkt dat de keuze - zoals verwacht - inderdaad op de mat uit Well is gevallen. Han van Wees staat op de dag van de vader landse verkiezingen, woensdag 22 januari, dan ook tevreden te kijken hoe de eerste zoden in de Arena worden gelegd. „Deze mat bestaat uit fijner zand en heeft een betere beworteling. Ook aan de oppervlakte is de grasbezetting beter. In het Millennium Sta dium in Cardiff, waar een soortgelijke mat is gelegd, zochten we vooral de bevestiging van wat we eerder hadden uitgezocht. En verder hebben we daar gekeken naar wat alternatie ven om nog meer licht in de ArenA te krijgen, zodat het gras nog langeT houdbaar blijft." Bij het leggen van de nieuwe mat oogt de zandvlakte in de ArenA een stuk vlakker dan de bodem van Dortmund. In de ArenA wordt de basis dan ook nog eens extra gladgestre ken alvorens men de zoden uitrolt. Verder heeft de mat een gelijkmatige groene kleur. Dat komt omdat hij een paar maanden ouder is dan die van Dortmund; in totaal heeft de grasmat 15 maanden gelegen sinds het moment dat-ie werd ingezaaid. Een groep van vijftien zodenleggers pauzeert even en maakt met Ajax Life ondertussen even een praatje. „Deze mat is steviger dan de vorige. Er viel toen bij het leggen wel eens een strook uit elkaar. Vandaag moeten we de eer ste helft neerleggen; morgen de rest. Of ik nog ga stemmen? Dat hangt er vanaf. De Ajax-mat is belangrijker dan de verkiezin gen", zegt één van hen. Haarms had in Dortmund geen woord te veel gezegd over de fraaie machine, die de zoden in de ArenA tegen elkaar aanlegt. Voorzien van ruim tachtig pinnen wordt een hele gras zode van acht meter gelijkmatig tegen de vorige aangeduwd. „Het gaat bij het leggen niet om de hechting tussen bodem en mat, maar tussen de naden", legt Van Wees uit. TEVREDEN De nieuwe grasmat kost g 97.500. Dat bedrag wordt door de Amsterdam ArenA betaald. Ajax moet alleen de huurkosten opbrengen. Henk van Raan, manager facilitair bedrijf, is erg tevreden over de gang van zaken in het stadion: „We hebben hier een nieuwe 'leg- technologie' ontwikkeld. Daardoor krijgen we sneller een kwalitatief betere mat. Verder blij ven we op de hoogte van de laatste ontwikke lingen en stimuleren we de markt." Zo haalde de ArenA een jaar geleden alle mensen van de Nederlandse grasindustrie bij elkaar. „Die kijken elkaar normaal niet aan KUNSTGRAS Han van Wees is optimistischer over de karis dat er in de toekomst op kunstgras wordt gevoetbald, dan Bob Haarms. „Op korte termijn kan kunstgras gewoon gras nog niet evenaren. Er zitten nog te veel haken en ogen aan. Spelers kunnen nauwelijks slidings maken. Ik denk dat rubber als onderlaag uiteindelijk moet worden vervangen door iets anders. Als dat in de zon ligt, stijgt de temperatuur tot soms wel 65 graden. Bovendien zijn er talrijke vragen die nog niet beant woord kunnen worden: Wie haalt het kunstgras er-jaren later-weer uit? Wie betaalt dat? Zijn er bedrijven die dat kunnen? Hoe zit het met aansprakelijk heid, blessures en verzekeringen? Wat die laatste aspecten betreft, blijft gras natuurlijk een natuurproduct. Maar bij kunstgras kan men altijd een verantwoordelijke zoeken." Haarms: „Oueens Park Rangers heeft eens een paar jaar op kunstgras gespeeld. Die ploeg wist op een gegeven moment geen uitwedstrijd meer te win nen. Bovendien werd er over competitie- vervalsing gesproken. Die proef was daarna snel afgelopen." „Bij De Meer hadden we ook een kunst grasveld. Dat was na vijf jaar helemaal op, terwijl ons gezegd was dat het er minimaal tien jaar zou liggen. In Ame rika willen sommige clubs trouwens alweer terug naar normaal gras." Na de grondige inspectie van Haarms en Van Wees (1), wordt de grasmat in banen gesneden (2) en opgerold (3). Het leggen in de ArenA gebeurt zorgvuldig. De banen worden nauwkeurig naast i elkaar gelegd (4) en voorzichtig aangedrukt hoor! Maar de naam 'Ajax' is dan toch het 'toverwoord' om met elkaar rond de tafel te gaan zitten. Wij hebben hen toen voorge steld:'jongens, laten we er een competitie van maken. Hoe kunnen we de beginsituatie, die nu een 7 is, naar een 9 brengen?' Wat wij hen konden bieden, was kennis van de moeilijke omstandigheden van de ArenA. Hier is het 'the top of the hill'. Wie hier slaagt, slaagt overal. Tevens bieden we een 1 op 1 schaal en bij de kwekers hebben we een aantal hectares op onze specifieke kwalificaties." Er komt dus aardig wat bij kijken eer men een nieuwe mat in de Arena legt. Van Raan:„Alser een keuze moet worden gemaakt voor weer een nieuwe mat, rijden we op één dag soms wel 700 kilometer. Dan maken we een 'rondje Nederland'; laten in Lelystad nog een second opinion uitvoeren. In totaal rijden we soms wel 'vier rondjes Nederland', voordat we een definitieve keuze bepalen." BETROKKEN Om de beslissing voor de 29e grasmat beter te kunnen nemen, ging Van Raan dus even eens mee naar Cardiff. „Dave, de groundsman daar, vond het fantastisch dat we persoonlijk kwamen kijken. Dat had hij nog nooit meege maakt. We zijn ook meer betrokken dan andere clubs. Net zoals onze terreinverzor- gers. Er zitten jongens hij die geen oog dicht doen als de mat slecht is." Maar wat te doen in een noodsituatie? Als er in Nederland bijvoorbeeld geen goede gras mat meer voorradig is? „Dat kan natuurlijk, want we zijn en blijven afhankelijk van de weersomstandigheden. In dat geval kunnen we altijd nog in Frankrijk en Engeland terecht." Volgens Van Raan zijn de Engelsen echter behoorlijk conservatief. „Het gras ligt daar op het land van landlords. Zij reageerden zo van: 'Jullie komen ons land leeghalen. Daar geven wij geen toestemming voor'. Daardoor moes ten we naar alternatieven gaan zoeken. De Engelsen zijn de markt kwijtgeraakt. Er zijn nu zelfs Engelse ploegen, die hun grasmat uit Nederland laten komen." S I

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9