De zoektocht naar de ideale grasmat 15 FEBRUARI 2003 NUMMER 13 AjAX LiFE 'Sommige jongens doen als de mat niet in orde is' AMSTERDAM/ DORTMUNDWELL - De bekerwedstrijd tegen Roda J.C. bete kende ook de première van alweer een nieuwe grasmat; de 29e in de zesjarige historie van de ultramoderne ArenA. Ajax Life ging met de 'grascommissie' op zoek naar de meest geschikte mat. Door Sander Zeldenrijk Rondom de ArenA is het donderdagochtend 16 januari, om half zeven in de ochtend, don ker, nat, koud en vooral leeg. Een eenzame gestalte stapt ongeduldig heen en weer. Het is Bob Haarms, die bij de ingang wacht op Han van Wees. Het tweetal is verantwoorde lijk voor het veld in de ArenA en staat voor de taak in de voor hen liggende dagen een nieuwe grasmat te kiezen. Het duo wacht - samen met Ajax Life - een lange dag. De eerste stop is een bezoek aan het stadion van Borussia Dortmund, omdat daar diezelfde dag nèt een nieuwe grasmat woTdt gelegd, die is geleverd door een Neder lands bedrijf. Vervolgens zal het duo doorrei zen naar Limburg, terwijl later in de week een trip naar Wales op het programma staat. Pas daarna wordt een beslissing genomen, op welke grasmat de Ajax-voetballers na de win terstop zullen gaan spelen. „We gaan kijken hoe de naden tegen elkaar worden gelegd en hoe de kwaliteit van de verschillende matten is. Lastig, want het gras heeft in decembeT zeker vier weken onder een zeil gelegen", aldus de uit Muiden afkomstige Van Wees die zich al vele jaren Ajacied noemt. Mede omdat z'n vrouw Jon het spelershome 'runt', sloeg hij maar weinig wedstrijden over. Hoewel afkomstig uit een boerenbedrijf, heeft Van Wees zelf een technisch handelsbedrijf; als voetballer was hij actief voor Muiden en Zee- burgia. Twee jaar geleden werd hij, als 'gras- expert', door Bob Haarms gevraagd voor de 'grascommissie'. Haarms: „We spelen nu ruim zes jaar in de ArenA en hebben inmiddels veel ervaring opgedaan. Ajax zocht een vakman en die bleek dichter bij huis te vinden, dan we had den verwacht. Er is een spreekwoord dat luidt: 'Wie een roofoverval pleegt in de buurt van het politiebureau, wordt niet snel gepakt'. Dat ging hier dus ook op. We hadden niet eerder opgemerkt dat hij zo veel van gras weet. Ik heb toen aan z'n vrouw gevraagd of Han iets voor ons kon betekenen." Voor Van Wees kwam dat verzoek onver wacht. „Het was ook best moeilijk in 't begin. Ik was vrij plotseling binnengehaald bij een groot bedrijf als Ajax; mensen zijn dan al snel geneigd om te zeggen 'daar heb je weer zo'n betweter, iemand die het even zal doen'. Maar uiteindelijk heeft Bob me over de streep getrokken, samen met Henk van Raan, manager facilitair bedrijf van de ArenA." POLLETJE Op weg naar Dortmund komt het gesprek in de auto op de 'keepersfouten', die in decem ber werden gemaakt tijdens Ajax-AS Roma en Ajax-PSV. Bij dat laatste duel leek het nèt alsof Maarten Stekelenburg door een hobbeltje werd verrast. Voor Studio Sport een reden om Bobby Haarms tijdens de samenvatting even in close-up te nemen. Van Wees: „De vorige mat was aan het einde van het jaar wel wat minder. Maar een goede doelman weet pre cies waar zich in z'n buurt oneffenheden bevinden. Iemand als Ronald Waterreus laat zich daar écht niet door verrassen. Die legt tij dens de warming-up en tijdens de wedstrijd elk polletje goed. Ik denk dat de fouten ook iets over de ervaring van de keepers zeggen en niet alleen over het veld." Haarms knikt instemmend. - •iShSm- 11 'w,// vSi - - Over weinig voetbalvelden is de laatste jaren zoveel geschreven als over de grasmat in de ArenA. Toch wordt de kwaliteit van de mat met het jaar aantoonbaar beter. „We hebben één seizoen gehad waarin zes matten zijn aangebracht. Dat is nu anders. Als er in de ArenA alleen maar gevoetbald zou worden, zouden we inmiddels met twee grasmatten kunnen volstaan", aldus Van Wees. Beide Ajacieden zijn het erover eens dat de eisen die trainers en spelers aan de grasmat stellen, veel hoger zijn dan twintig jaar gele den. Haarms: „Men is een beetje verwend. Er mag tegenwoordig geen polletje meer naar links staan. Maar voetballers zouden best ook wat meer aandacht mogen besteden aan hun noppen. Blades bijvoorbeeld (smalle, lange noppen) zijn levensgevaarlijk." Het duo heeft over zulke zaken ook overleg met de technische staf. „We hebben altijd contact met de hoofdtrainer. Van Gaal, Adri- aanse, Koeman. Toen we hen op foto's lieten zien, wat voor effect die blades hebben... Daar stonden ze echt versteld van. Maar wij kun nen niet meer doen dan adviseren.'Jullie heb ben gelijk', zeiden ze dan. 'Maar het zijn de spelers, die over hun eigen schoenen beslis- WESTFALEN STADION Na drie uur -fileloos- rijden verschijnt het Westfalen Stadion aan de horizon. Als de Ajax delegatie Dortmund binnenrijdt, is de stad net ontwaakt. Van Wees parkeert zijn auto voor de hoofdingang van het stadion en pleegt eerst nog even een telefoontje met John Hendriks, wiens bedrijf op dat moment net een nieuwe mat in het stadion legt. Hendriks is niet het enige bedrijf waarmee Ajax contact heeft. „We willen niet meer afhankelijk zijn van één bedrijf. Daarom heb ben we voor deze mat ook bezoekjes gepland bij SIS (Bussum) en Queens in Drenthe", zegt Van Wees. „In principe weten we nu al waar we de nieuwe mat gaan halen, maar we wil len niets aan het toeval overlaten." Eenmaal op het veld van Dortmund dwalen de herinneringen van Haarms temg naar 1974. „Hier versloegen we de Brazilianen op het WK. Johan (Cruijff, red.) scoorde toen nog met zo'n mooie volley." Op dat moment is er maar weinig dat het prachtige stadion aan een voetbalarena doet denken. Een groene grasmat is in geen velden of wegen te bekennen; het terrein bestaat voor het overgrote deel uit zand, waarop de vers gesneden graszoden worden uitgerold. De middenstip is speciaal gemerkt, zodat men de verhoudingen niet uit het oog ver liest. Het Westfalen Stadion is één grote bouwput. Evenals dat bij PSV is gebeurd, wor den ook in Dortmund de open hoeken opge vuld met extra zitplaatsen. Bob Haarms onderwerpt de uitgerolde zoden ondertussen aan een nauwkeurig onderzoek. Hij oogt niet geheel tevreden. „Moet je kijken hoe slecht die naden tegen elkaar liggen", moppert hij. „Wij hebben daar een mooiere machine voor." Van Wees meet ondertussen de dikte van de zoden op, die varieert van 38 tot 40 millime ter: „En verder kijk ik naar eventuele vlekjes op het blad evenals naar de samenstelling. Ik ben altijd alert; helemaal in de beginfase, als met het leggen van de mat van start wordt gegaan. Iets wat me nu opvalt, kan er over een uur heel anders uit zien." ENGELSE CLUBS Na de inspectie van het veld gaat het trio, ergens nabij het trainingsveld van Borussia Dortmund, in conclaaf. Haarms, Van Wees en Hendriks hebben het vooral over de beroerde grasconditie in de stadions van enkele Engelse clubs, zoals Chelsea en Manchester United, evenals de slechte kwaliteit van de Spaanse en Franse velden. Uiteraard polst Hendriks hoe serieus de interesse voor 'zijn' mat is. Een duidelijk antwoord krijgt hij na drie kwartier nog niet. Na een grondige inspectie stappen Haarms en Van Wees weer in de auto en vertrekken in de richting het Limburgse Well. „Het gras dat ze dit weekeinde in het stadion in Cardiff leg gen, komt eveneens uit Well; daar zijn we redelijk enthousiast over", vertelt Van Wees aan Ajax Life. „Een keuze voor de beste mat Tot hun genoegen constateren Haarms en Van Wees dat de apparatuur in het Westfalen Stadion minder goed is dan dat van de ArenA. betekent een uitgave van zo'n negentig tot honderdduizend euro." Haarms en Van Wees vertellen dat niet alleen de 'grascommissie' bezig is met het denken aan een zo goed mogelijke ondergrond in de ArenA; ook de Ajax-supporters voelen zich erg betrokken. Zo komen er veel adviezen binnen van fans. „Er wonen blijkbaar in Nederland niet alleen vijftien miljoen bondscoaches, maar ook twaalf miljoen grasadviseurs. Men sen die ons schrijven dat we schapen en koeien op het veld moet laten grazen. Nou, voor die koeien heeft de F-side ooit eens een keer gezorgd. We lezen alles, want wellicht kan een heel gek advies ons tóch op een idee brengen." Het grijze, grauwe Doftmund is na anderhalf uur rijden ingewisseld voor een kleurrijk Nederlands landschaptafereel. Een strak blauwe hemel, een lekker winterzonnetje en een groot aantal hectares met groen gras. De straffe wind doet de temperatuur nog verder dalen. Welkom in Well, een klein plaatsje tus sen Venrayen Wanssum. Bij het afgesproken perceel wordt het Ajax- gezelschap opgewacht door Nikaj van Wees (geen familie van Han) van SIS. Hij leidt het duo rond op de vooraf beoogde grasmat. Het bedrijf waarvoor Nikaj werkt,legde in het ver leden ook de velden bij Juventus, Manchester United, Ajax, FC Utrecht, FC Twente en Glas gow Rangers. PROEFMONSTERS Van Wees neemt op meerdere delen van de gigantische grasvlakte proefmonsters mee, zodat hij ze later thuis kan vergelijken. „De ideale samenstelling heeft te maken met de korrelgrootte. Vergelijk het maar met een bak vol 'tennisballen' en 'voetballen'. Dat willen we in de ArenA niet. Daar gaan we voor dezelfde korrelgrootte. Want anders gaan de 'tennisballen' tussen de ruimte van de 'voet ballen' liggen, waardoor er meer massa ont staat. Met andere woorden: dan gaat alles dicht zitten."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8