Ajax maakt zich op voor dubbele ontmoeting met Arsenal Het late besef van Marc Overmars De vliegende keep (9/y st rS'Aj/. 15 FEBRUARI 2003 NUMMER 13 AlAX LIFE BARCELONA - Komende dinsdag neemt Ajax het in Londen op tegen Arsenal. Iemand die beide clubs goed kent, omdat hij er in het verleden voor speelde, is Mare Overmars. De 29-jarige vleugelaanvaller van Barcelona kijkt vooral met veel genoegen terug op zijn Amsterdamse periode. Met name de winst in de Champions League, in 1995, maakt nog steeds diepe indruk op Overmars: „Pas nu besefik hoe moeilijk het is om de Champions League te winnen. Toen leek het allemaal zo normaal." Overmars verruilde Ajax voor The Cunners in 1997 en tekende drie jaar later bij Barcelona. Door Jan Leerkes Een flink deel van het zo succesvolle Ajax-team van 1995 beleeft momenteel moeilijke tijden bij FC Barcelona. Voor één man is het leed inmiddels geleden; trainer Louis van Gaal werd enkele weken geleden ontslagen, een maatregel die vooralsnog overigens nauwelijks resultaat heeft opgeleverd. Maar Michael Reiziger, Frank de Boer, Patrick Kluivert en Mare Overmars verkeren met 'de trots van Catalonië' nog steeds in zwaaT weer. „Ons houvast is de Champions League, waarin we het gehele najaar ongeslagen zijn gebleven", aldus Over mars. „We moeten alleen wel beseffen dat dit toernooi voor ons zomaar voorbij kan zijn. En dan blijft alleen nog de Spaanse competitie over. Dan ziet onze toekomst er nog min der florissant uit. Waarom gaat het niet goed in de competi tie en spelen we internationaal veel beter? Ik weet het niet. Met die vraag houd ik me dagelijks bezig." ERVARING De wedstrijd die de Catalanen enkele weken geleden afwerk ten tegen landskampioen en Ajax-tegenstander Valencia, is tekenend voor de fase waarin FC Barcelona verkeert. De club werd in het eigen Nou Camp stadion naar een kansloze nederlaag gespeeld; een grote blamage, die Van Gaal negen dagen later (mede) de kop koste. In het duel met Valencia werd centrale verdediger Frank de Boer (Reiziger kwam niet in actie) telkens geconfronteerd met een overmacht aan opponenten, terwijl Kluivert en Overmars nauwelijks passes kregen, waarmee zij iets konden uitrichten. Barca verloor vol komen verdiend met 2-4 van de ploeg, die op 11 maart zijn opwachting zal maken in Amsterdam. Inmiddels heeft Radomir Antic de scepter overgenomen. Zijn elftal beschikt over vele internationale sterren, die geen een heid willen vormen. Dat het maar steeds niet wil lukken, doet Overmars geweldig pijn: „Na de nederlaag tegen Valencia duurde het maar liefst een week voordat we weer hoefden te spelen. Eigenlijk te lang; de teleurstelling bleef constant door mijn hoofd malen. Dat ik er zo mee bezig ben, heeft blijkbaar iets met m'n leeftijd te maken. Ik ben nu ouder en rijper dan in de tijd dat ik bij Ajax speelde. Destijds gingen dit soort zaken veel makkelijker langs mij heen. We wonnen bijvoor beeld de Champions League en de volgende dag stapte ik gewoon weer in mijn Opeltje om naar de club te rijden. Voor mijn gevoel vloog de tijd veel sneller voorbij." OLYMPISCH STADION Dat gedachten aan die zo succesvolle Amsterdamse periode nog steeds opborrelen bij Mare Overmars, is natuurlijk niet zo vreemd. Ajax Life vergezelde hem na afloop van de thuiswed strijd tegen Valencia. Omdat voor de poorten 'het oproer kraaide' koos Overmars een andere route dan gebruikelijk om bij zijn auto te komen. Eerst via het spelershome en daarna door vele lange en lege gangen. Daar, eenzaam strui nend door de catacomben van Nou Camp, viel hem de vele overeenkomsten op, met het 'goeie ouwe trouwe' Olympisch Stadion. Lange, hoge gangen met daarin tientallen al even lange TV-kabels. Mede omdat hij met Arsenal en FC Barcelona er niet in slaagde de Champions League te veroveren, beseft hij nu pas écht hoe uniek die tijd bij Ajax was geweest. „Nu weet ik pas hoe moeilijk het is om de Champions League te winnen. Ik zoek regelmatig naar vergelijkingsmateriaal in een poging om ons succes van toen te verklaren. Bijvoorbeeld door onze ploeg van destijds te vergelijken met diverse selec ties van nü. Maar het lukt me niet. Wat we met Ajax hebben gepresteerd, was uniek. We hebben twee jaar op rij de finale bereikt. En een jaar later nog eens de halve finale... En dat met de middelen die een club als Ajax ter beschikking heeft. Bij Arsenal en Barcelona zijn de mogelijkheden veel groter, maar daar lukt het niet. Dat bewijst misschien eens te meer dat een winnend elftal nóóit gekocht kan worden." WEEMOED Die gedenkwaardige wedstrijd tegen Valencia van enkele weken geleden, zorgt voor een 'link' naar Ajax en de Cham- Door Michel Sleutelberg Eén van de meest markante persoonlijkheden in de Ajax- geschiedenis is keeper Gerrit Keizer. Hij was pas 18 jaar oud toen hij in 1929 zijn eerste wedstrijd in het eerste van Ajax keepte. In datzelfde jaar vertrok hij naar Engeland, waar hij zich als groente- en fruithandelaar vestigde. Hoewel hij nog maar vier wedstrijden bij Ajax onder de lat gestaan had, raakte het ook toen wereldberoemde Arsenal al snel gechar meerd van zijn kwaliteiten. Toen de eerste en de tweede keeper van 'The Gunners' geblesseerd waren, kreeg en greep Keizer zijn kans. Tegen Blackpool FC debuteerde hij, voor 60.000 toeschouwers, in doe 'an senal. Zeventien wedstrijden lang behield hij zijn positie en hij veroverde zelfs als enige Nederlander de medaille voor het winnen van de 'Charity Shield', de trofee waar de Engelse kampioen en bekerhouder jaarlijks om strijden. Arsenal bood hem een vorstelijk contract van zes pond per week, maar de Amsterdammer wilde zijn amateurstatus in Nederland niet in gevaar brengen en sloeg het aanbod af. Later speelde hij nog voor Charlton Athletic en Queen's Park Rangers en het was in die tijd dat hij zijn bijnaam 'vliegende keep' kreeg. Dat was hij namelijk letterlijk, want in het weekeinde pendelde hij per vliegtuig tussen Londen en Amsterdam om op zaterdag in Engeland te spelen en op zondag het Ajax-doel te verdedigen. Dat laatste deed hij vanaf zijn debuut in 1929 tot 1948; 302 wedstrijden lang. Keizer is - en niet alleen vanwege zijn lange staat van dienst - een legende; ook zijn speelwijze droeg daaraan bij. Bril jante reddingen wisselde hij af met potsierlijke missers. De vliegende keep was een echte clubman, die na zijn lange actieve carrière benoemd werd tot lid van verdienste. Hij was lid van de elftalcommissie en had van 1955 tot 1962 zit ting in het bestuur. Ook zijn banden met Arsenal waren altijd uitstekend gebleven. Dankzij Keizers contacten met zijn vroegere club speelde Ajax, ten tijde van de naoorlogse schaarste, in door hem geritselde Arsenal-shirts. pions League. De regerend Spaans kampioen maakt binnen kort immers haar opwachting in Amsterdam, terwijl de voTige club van OvermaTS, Arsenal, in de komende weken twee maal de tegenstander zal zijn. Als Overmars met bet speelplan van Ajax wordt geconfronteerd, denkt hij met wee moed terug naar de belangrijkste trofee die hij ooit vero verde. „Het zou het aller mooiste zijn, die prestatie ooit nog eens te herhalen. Dat zou ik écht verschrikkelijk graag willen. Maar of dat ook nog lukt? Alleen draaide Ajax toen zó gemak kelijk; alles ging ogenschijnlijk vanzelf. Dat gevoel heb ik sindsdien nooit meer gehad." Mare Overmars in het Champions League-shirt van Barcelona. AMSTERDAM - Als Ajax het in de komende weken twee maal opneemt tegen Arsenal, gaan de gedach ten onwillekeurig terug naar een unieke voetballer. Doelman Gerrit Keizer speelde, voor de oorlog, zowel voor Ajax als voor Arsenal. Tegelijkertijd! Het Olympisch Stadion was op 8 maart 1972 totaal uitver kocht. Vol verwachting keken de Ajax-supporters uit naar de eerste wedstrijd in de kwartfinale van de Europa Cup voor Landskampioenen. Ajax was de titelverdediger nadat het vorig jaar, als eerste Nederlandse club ooit, de belang rijkste Europese beker had gewonnen.Tegenstander is het roemruchte Arsenal. In eerdere rondes had Ajax eenvou dig gewonnen van Dynamo Dresden en Olympique Mar seille. Van Arsenal werd meer tegenstand verwacht en dat bleek te kloppen. Ajax behaalde een moeizame en zwaar bevochten 2-1 overwinning op de Engelse kampioen. Op de foto slalomt spits Dick van Dijk door de verdediging van Arsenal. Omdat Ajax de return met 0-1 won, bekerde het door. Zoals bekend won de ploeg, getraind door Stefan Kovacs, ruim twee maanden lateT voor de tweede maal in de clubge schiedenis de Europa Cup, door in Rotterdam Internazio- nale met 2-0 te verslaan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2