mp in Portugal en Egypte Aiax Life nummer 12 1 februari 2003 in het plakboek van Mido' van de Tsjech over. Desondanks wint 'rood' met 2-1. Dinsdag 21 januari De onfortuinlijke Galasek moet de trainingen aan zich voorbij laten gaan en beperkt zich tot het lopen van enkele rondjes. „Ik kreeg een tik van Nigel de Jong. Aanvankelijk zag het er niet goed uit. Maar volgens Pim van Dord valt het mee. Toen ik vanochtend opstond, zag het er inderdaad een stuk beter uit. Maar het duel met Benfica haal ik zeker niet." Nóg meer pech is er voor Henk Timmer. De huurling van AZ verstapt zich bij een eenvou dige schietoefening en vergaat van de pijn in zijn linkerenkel. De geschrokken doelman: „Ik voelde iets knappen en ben bang dat het niet goed zit." Timmer wordt met een busje naar het hotel gebracht, waar de enkel in het ijs wordt gezet. Pim van Dord: „Het is nu afwach ten. Hoe dik wordt de enkel, hoeveel pijn heeft Henk? Daarna bepalen we - in overleg met hem zelf - wat we gaan doen. Naar het zie kenhuis of zelfs terugvliegen naar Nederland. Het is nog te vroeg de ernst van de situatie te bepalen." Woensdag 22 januari Per luxe touringcar verlaat Ajax de luwte van Almancil en zet koers richting Lissabon. De reis neemt ongeveer drie uur in beslag. Met het.oog op EURO 2004 wordt er hard gewerkt Vanwege het tijdsverschil komt Ajax pas om vier uur in de middag (plaatselijke tijd) aan. Op de luchthaven wacht een grote menigte supporters en journalisten vooral Mido op. De spits van Ajax komt 'thuis'en wordt groots onthaald. Mido is niet de enige met ervarin gen in het Afrikaanse land. Ruud Krol was er vijf jaar werkzaam, waarvan twee seizoenen als bondscoach. Na een enerverende rit door de overbevolkte straten van Cairo, komt Ajax aan in het hotel en worden de sleutels uitge deeld. Iedereen heeft een vast 'slapie', een kamergenoot waar hij gedurende het hele trainingskamp tot veroordeeld is. David Endt: „In de kamerindeling zit geen wetmatigheid, wel regelmaat. Het is gebrui kelijk dat de aanvoerder en reserve-aanvoer der een kamer delen. Daarnaast zitten goede vrienden bij elkaar. Tegengestelde karakters plaatsen we juist niet op een kamer." Zo delen Zlatan en Joey Didulica een hotelkamer. Het tweetal spreekt Kroatisch met elkaar. Voor heen 'sliep' Zlatan met Jan van Halst. Mido kijkt enorm uit naar het duel met Al- Ahly: „Ik had wel verwacht dat er mensen naar de luchthaven zouden komen. Morgen wordt een belangrijke dag voor me. We voet ballen in het nationale stadion, waar ik veel duels met Egypte gespeeld heb. Nu is het anders. Ajax is een zeer grote club in Egypte. Sinds ik er speel, wordt bijna ieder duel 'live' op Midden Oosten Channel uitgezonden. Ze aan de Portugese infrastructuur, met als voorlopig hoogtepunt de snelweg die de directe verbinding, tussen de Algarve in het zuiden en de rest van het land, enorm verbe tert. Henk Timmer en Jari Litmanen melden zich op Faro Airport voor de terugreis naar Nederland. Litmanen is nog té geblesseerd en bij Timmer zijn verrekte enkelbanden vastge steld. Vanwege het slechte weer kan het toe stel van Transavia echter niet in Faro landen. Twee pogingen resulteren in evenzovele doorstarts. De gebeurtenissen maken de selectie van AZ doodsbang. De Alkmaarders waren al in Sevilla ingestapt en keren nood gedwongen naar hun opstapplaats terug. Het Ajax-reisgezelschap volgt in een bus.Tim- mer en Litmanen arriveren uiteindelijk met ruim vijf uur vertraging op Schiphol en zijn net op tijd om (op RTL5) Zlatan in de laatste minuut te zien scoren. Ajax speelt daardoor het ingelaste duel tegen Benfica met 1-1 gelijk. Vooraf was er veel te doen om de wed strijd. De oude rivaal Benfica kon geen bank garantie afgeven voor de overeengekomen vergoedingssom en daarop weigerde Ajax te spelen. Dat bracht de thuisclub weer in verle genheid, want het duel was al lang en breed aangekondigd in de pers. Donderdag 23 januari Na een hele korte nacht in Lissabon vertrekt de Ajax-karavaan naar Cairo. Het is ruim vier uur vliegen naar de hoofdstad van Egypte. kennen hier alle spelers. Van der Meyde, Chivu, Van der Vaart en Zlatan zijn ook groot heden in Egypte." vrijdag 24 januari Tijd voor sight seeing is er niet, want de wed strijd begint al om 14.45 uur. Wesley Sneijder: „Die piramides zie ik wel in het plakboek van Mido. Winnen van Al-Ahly is veel belangrij ker." De jonge middenvelder van Ajax is beze ten van voetbal. Zijn uitstekende inzet tijdens het trainingskamp wordt door Koeman beloond met een basisplaats. De massale opkomst van fans valt tegen. Het stadion kan 120.000 mensen aan, maar er zijn er 'slechts' 50.000. Mido wordt met luid gejuich ontvan gen. De aanmoedigingen verstommen als blijkt dat Ajax veel beter is. Uit een hoekschop van Wesley Sneijder kopt de weer herstelde Galasek de 0-1 binnen. Na de thee doet Mido waarop hij vooraf zo vurig hoopte, scoren. Het blijkt de winnende treffer te zijn, ook al gaat Lobont even later in de fout waardoor de Egyptenaren nog 1-2 kunnen maken. Na het laatste fluitsignaal gooit de Ajax-spits zijn shirt tussen de souvenirjagers. Een kleine burgeroorlog is het gevolg. Moe maar vol daan zoeken de Ajacieden de douches op en zetten koers richting vliegveld. Een zeer ver moeiend, maar evenzeer geslaagd trainings kamp zit erop. Het echte werk kan beginnen. Ajax is er klaar voor. Henk Timmer schreeuwt het uit van de pijn. De doelman verrekte op de training zijn enkelbanden. rand. Ajax werkte in Portugal hard aan de fysieke gesteldheid. om de arm van Joey Didulica verdween. De keeper laat zich dit buitenkansje op 'eeuwige roem' niet ontvallen en duwt zijn teamge noot vriendelijk doch resoluut opzij: „Ik ver-, telde André dat de aanvoerder die als laatste gespeeld had, de beker mocht ophalen. Deze eer wilde ik me niet laten ontnemen." Het duel met Aberdeen verdient zeker geen schoonheidsprijs. Het mistroostige stadion van Loulé en de erbarmelijke staat van het veld maken goed voetbal bijkans onmogelijk. Tonnie Bruins Slot: „Net als tegen Wolfsburg, was het ook tegen Aberdeen de bedoeling om twee maal elf verschillende spelers aan de bak te laten. Dat lukte wederom niet, van wege de diverse blessures. We nemen geen enkel risico." Dientengevolge maken liefst zes spelers de negentig minuten vol. Cristian Chivu en Mido volgen het duel, gezeten naast René Froger, vanaf het ereterras. Het duo heeft die ochtend een zware, extra training afgewerkt.'s Avonds wordt het diner gebruikt in een Braziliaans restaurant. Een niet bij name genoemde Nederlandse zanger, bij de wedstrijd aanwezig, verzorgt een optreden. Op zondagochtend verschijnt de selectie iets later dan gepland op het strand, voor de traditionele 'zandhapoefenin gen'. Het is vooral lachen, dol len en spelen. Na een uurtje houdt Ajax het voor gezien. De middag is vrij te besteden. Laszlo Jambor, die iedere och tend om zeven uur een kwar tier in de Atlantische Oceaan dobbert, maakt als enige gebruik van de cursus paard rijden. Maandag 20 januari De ochtend staat in het teken van een pittige conditietrai ning. Stefano Seedorf, Wam- berto en Munteanu zijn 'gelukkig' niet fit genoeg en ontspringen de dans. Jari Litmanen heeft zich bij het groepsgebeuren al enkele dagen niet meer laten zien en bevindt zich ook nu in het krachthonk. De achillespees blessure die de Fin al een poos kwelt, bi jkt zeer hardnekkig. I Het is overigens nog maar de 1 vraag of en hoe Litmanen het I krachthonk heeft bereikt. Didulica heeft in ieder geval I z'n fiets 'geleend'. De techni- sche staf heeft drie interval- sessies bedacht. Na iedere ses sie meten de Ajacieden hun hartslag via de hals. Ze voelen vijftien secon den lang en vermenigvuldigen de uitkomst vervolgens met vier. Nigel de Jong blijkt, met een hartritme van 128, erg sterk. Aan het einde van de training, die besloten wordt met twee rondo's, begint het langzaam te Tegenen in de Algarve. Een maandagochtendgevoel maakt zich meester van de gehele selectie. De meesten komen droog aan in het hotel. Alleen Didulica niet. Zijn teamgenoten pik ken het niet langer en hebben het versnel- lingsmechanisme van z'n fiets gesaboteerd. De keeper sjokt moederziel alleen de laatste tientallen meters bergop, richting hotel. Ter wijl zijn lange manen langzaam nat worden, zakt het gevoel van revanche, langzaam maar zeker naar zijn kuiten. 's Middags teistert noodweer de regio. De manschappen van Ronald Koeman beperken zich op de training dan ook tot positiespel en een partij tien tegen tien. Op het moment dat André Bergdölmo 'rood' op 1-0 schiet, ver draait Tomas Galasek zijn knie. Koeman twij felt niet en neemt resoluut het groene hesje Mido poseert vol trots in het nationale stadion van Egypte.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9