trainingskamp ii 1 FEBRUARI 2003 NUMMER 12 AJAX LIFE 'Die piramides zie ik wel in PORTUGAL/EGYPTE - Eind januari bereidde Ajax zich in Portugal en Egypte voor op de beslissende tweede helft van de competitie. Tien dagen ver van huis en met elkaar. Voor Ronald Koeman het ideale concept om zijn manschappen op te peppen voor een succesvolle hervatting van de competitie. Ajax Life reisde mee. Door Arnout Verzijl Woensdag 15 januari Om 04.45 uur wordt Tomas Galasek wreed gewekt uit zijn diepe slaap. De wekker is onverbiddelijk. Vanwege de vroege verzamel- tijd beeft de Tsjech zijn gezin in Tilburg al de vorige avond achtergelaten, om de nacht helemaal alleen in zijn appartement in Amsterdam door te brengen. Er is niemand om hem te feliciteren. Jammer, want het is vandaag exact dertig jaar geleden dat de kilo metervreter van Ajax in een klein plaatsje nabij Ostrava ter wereld kwam. Als hij zich niet veel later in de ArenA meldt, zijn slechts weinig ploeggenoten voldoende uitgeslapen om Galasek te fêteren met dit heugelijke feit. De selectie meldt zich om zes uur op Schiphol voor de vlucht naar de Algarve. Te vroeg, zo blijkt, want het gezelschap staat een forse vertraging te wachten, omdat het computer systeem op de luchthaven het begeven heeft. Iedere passagier moet handmatig worden ingecheckt, een tijdrovende klus. Team manager David Endt zorgt er voor dat de spe lers niet in de rij hoeven te staan. Endt checkt ongeveer dertig man tegelijkertijd in. Het er gewoon geen ruimte om iets leuks te doen." Hij heeft zich vergist. Na het diner krijgt hij van Ajax een immense taart aange boden. Donderdag 16 januari Het is wederom feest. Vlak nadat hij om half negen is gewekt, ontvangt Jelle Van Damme een sms-je van een vriend met de medede ling dat hij is geselecteerd voor het Belgisch elftal. Omdat het de eerste keer betreft, houdt Van Damme ernstig rekening met een grap. Als even later ook Luc Nilis van zich laat horen, verschijnt er een brede grijns op het gelaat van deze kersverse Rode Duivel. De Roemeen Munteanu is ditmaal aan de beurt te verjaren. Hij wordt 22 en trakteert op een halve taart. Inderdaad... de restanten van gis teravond. Wel met de Roemeense vlag er op. Richard Witschge laat zich niet zien aan de ontbijttafel. De middenvelder is ziek en blijft op bed. Zlatan Ibrahimovic en Tomas Galasek sluiten zich, tijdens de ochtendtraining, weer aan bij de groep. Pim van Dord: „Zlatan en Tomas hadden last van kleine spierblessures. Die zijn waarschijnlijk veroorzaakt door de omstan- Stagiair Vlad Munteanu gaf tegen Wolfsburg de voorzet waaruit Wamberto de enige goal maakte. vliegtuig maakt een tussenstop in Sevilla, onder meer om de selectie van AZ uit te laten stappen. Het is niet de eerste keer dat het trio Adriaanse, De Cler, Tobiasen en Ajax voortij dig uit elkaar gaan. Wat de Deen betreft is het afscheid nu definitief. Tobiasen tekent drie dagen later bij FC Kopenhagen en vertrekt naar zijn geboorteland. 's Middags staat er voor de geblesseerden Zlatan, Witschge, Van der Vaart, Mendes, Galasek, Litmanen en Chivu een hersteltrai ning op het programma. Zij zullen zeker niet in actie komen tegen VfL Wolfsburg, het duel dat later op de dag wordt gespeeld. Zeven spelers en de keepers Joey Didulica en Henk Timmer werken hun oefeningen af op het prachtige voetbalveld van Hotel Ria Park, het zeer riante verblijf dat voor de tweede opeen volgende maal gastheer is van Ajax. De Duitsers worden 's avonds op één van hun eigen kwaliteiten verslagen. In de laatste minuut laat stagiair Vlad Munteanu een sub tiele voorzet los, die door Wamberto bij de tweede paal wordt ingekopt(l). Vorig jaar scoorde Wamberto ook al tegen Wolfsburg. Niet zo verwonderlijk, want het stadion van Farense heet Sao Luis, nét als het geboorte dorp van de Braziliaan. Galasek heeft zich inmiddels verzoend met het feit dat zijn ver jaardag stilletjes is verstreken: „Geeft niet. Op 28 decembeT heb ik in mijn geboorteplaats al een groot feest gegeven. In aanwezigheid van al m'n familie en veel kennissen. Vandaag is digheden van de eerste trainingsweek in Amsterdam. Het was heel koud en we speel den op een harde ondergrond. Daarom heb ben we ze gisteren uit voorzorg op de training gespaard." Cristian Chivu en David Mendes trainen nog steeds apart en Jari Litmanen heeft zoveel last van zijn achillespees, dat hij helemaal niets kan doen. Rafael van der Vaart moet zich beperken tot een beetje looptrai ning en Jelle Van Damme heeft een botje onder zijn hiel gekneusd na een botsing met een speler van VfL Wolfsburg. Hij beperkt zich tot fietstraining. Na de lunch moeten de spelers verplicht rus ten. Wesley Sneijder gebruikt die tijd goed. Hij analyseert zijn eigen spel in zijn debuut wedstrijd tegen Wolfsburg. Die partij wordt door de Duitse zender DSF integraal her haald. De 18-jarige middenvelder constateert enkele foute spel voortzettingen van zichzelf, maar is desondanks tevreden over zijn debuut. De zoveelste telg uit de Ajax jeugd opleiding laat de middagtraining schieten vanwege een pijntje in de kuit. Keeperstrainer Wil Coort onderwerpt de drie doelmannen aan een pittige training waar de vonken soms vanaf spatten. Zwaar hijgend volbrengen Didulica, Timmer en Lobont, die de tweede helft tegen Wolfsburg aanvoerder was, de sessie. Didulica is zo in de war, dat hij na afloop 'per ongeluk' de fiets van Mido pakt om naar het hotel terug te rijden. De Egypte naar moet tot het laatst blijven om te consta teren dat alleen de fiets met nummerplaatje 21 is achterge bleven. Inderdaad, het rugnum mer van de Australische doel- Vrijdag 17 januari De training begint enkele minu ten later dan gepland, omdat André Bergdolmo niet op tijd arriveert. Mokkend komt de reserve-aanvoerder op zijn fiets aanrijden. Het rijwiel was ver stopt. Nors kijkend informeert de Noor wie het heeft gedaan. De wachtende spelersgroep haalt de schouders op. De dader staat al onder de lat... Laszlo Jambor heeft enkele spe lers voorzien van apparatuur die de hartslag moeten meten. Onder meer Zlatan, Mido, Van der Meyde en Nigel de Jong dra gen een meetlint om de borst en een horloge om de pols. Daarop kunnen zij hun hartslag aflezen. Jambor: „Aan het begin van een trainingskamp liggen die waar den, die per individu verschillen, hoger dan later in de week. Dat is een normaal proces. De meetap paratuur doe ik na afloop van deze sessie in de computer en dan weet ik precies hoe het gesteld is met de conditie. Tij dens een wedstrijd kan de hart slag van een voetballer oplopen tot 190, zelfs 200, slagen per minuut." Ronald Koeman bewijst bij het afwerken op de goal, zijn schitterende trap- techniek niet te zijn verleerd. Hij vuurt twee kanonskogels af op Lobont. De ene knalt in de linkerkruising, de ander slaat als een granaat in de rechterbovenhoek. Ook Machlas, Chivu en Sneijder trappen enkele fraaie projectie len in de richting van de Roemeen. Na afloop van de training is Didulica als eerste weg, ter wijl Mido nog een rondje loopt. Niet om wat extra arbeid te verrichten, maar om z'n fiets te zoeken. De middagtraining wordt door Maxwell gela ten voor wat het is. De Braziliaan krijgt rust. Hij gebruikt die tijd om een Portugees televi siestation in zijn moedertaal te woord te staan. Ajax is sowieso 'hot news', want er zijn diverse Portugese- en Schotse journalisten present. Na tien minuten legt Ronald Koe man de training stil. Alle spelers kijken naar de ingang van het trainingsveld. Daar ver schijnt Tonnie Bruins Slot. Hij is te laat en wordt met gejuich en applaus ontvangen. De boetepot is opnieuw met 25 euro gespekt. Bruins Slot: „Ik heb de middag gebruikt om de video van Aberdeen-Hertha BSC te bekijken. De Ajacieden komen even bij van een intensieve duurloop op het strand. Ajax wer Slechte wedstrijd, kreeg ik slaperige ogen van." Stefano Seedorf traint de hele dag niet: „Toen ik vanmorgen wakker werd, zat er vocht in m'n rechterknie. Waar het vandaan komt? Geen idee. Het is niet erg, maar ik kan er niet mee voetballen." De knie is verpakt in een dikke laag ijs. Zaterdag 18 en zondag ig januari Het weekeinde staat in het teken van de Algarve Winter Cup. Een gelijkspel tegen Aberdeen zou al voldoende zijn geweest om de eerste prijs van 2003 te winnen. Dat lukt eenvoudig, want Ajax wint met 2-1. De Schot ten, ondersteund door tientallen bierdrin kende en in kilt gestoken vadsige supporters, vormen geen partij. Zlatan Ibrahimovic, die bezig is aan een goed trainingskamp, schrijft beide treffers op zijn naam. Na afloop volgt er een korte ceremonie. Omdat Cristian Chivu het duel vanaf de tribune volgde, meldt reserve-aanvoerder André Bergdplmo zich in eerste instantie. De Noor is echter in de rust vervangen, waardoor de aanvoerdersband Joey Didulica benut een onbewaakt ogenblik om de fiets van een medespeler te saboteren.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8