A I r BARBARELLA denk aan de buren MET ZO'N KLEIN BALLETJE IS HET MAKKELIJK SCOREN BURGGOLF |ipF van Woustraat 34-36, 1073 LM Amsterdam tel.020-6790867 stop - ik tevreden kan terugkijken op een boeiende periode, waar ik een paar vrienden aan heb overgehouden. De verdiensten zijn daarbij ondergeschikt aan het groepsproces. Iedere dag deel uitmaken van een team en met elkaar naar een doel toewerken is mooi. Rentenieren op mijn 32ste? Nee, ik kan me geen leven zonder werken voorstellen. Zo zit ik niet in elkaar." GEWETENSVRAAG Omdat de Fin zich open en oprecht opstelt, waagt Ajax Life zich aan een gewetensvraag. Pasanen heeft het er zichtbaar moeilijk mee. „De winnende goal in de Champions League maken, met als gevolg dat ik de complete wereldpers over me heen krijg? Of de finale verliezen? Dan maar die winnende goal, want ik wil ooit dolgraag de Champions League winnen... En al helemaal graag de winnende maken!" Plots beginnen zijn ogen te stralen. Hij geniet van de gedachte aan een dergelijk ultiem sportief succes. Het duurt maar heel even; dan keert Pasanen weer terug in de nuchtere Finse realiteit. „In het voetbal ben je zö verge ten. Het moment dat ik in de 'spotlights' zal staan, zal maar kort zijn. Diè prijs ben ik bereid te betalen, want het winnen van de Champions League is zoiets groots. Ik heb nou eenmaal niet alles onder controle, al probeer ik dat wel. Natuurlijk, als voetballer is de kans groot dat ik zomaar kan uitgroeien tot een soort 'held', maar vooralsnog ziet het daar niet naar uit. Ik ben bijvoorbeeld geen ster; krijg maar weinig interviewverzoeken. Maar het kan. Stel dat ik een hoop belangrijke goals maak. Als het ooit zover komt, zou ik voetbal en privé wellicht niet meer kunnen scheiden. Daarop vooruitlopend zou ik nu al lukraak over m'n leven kunnen gaan pTaten; alles op straat gooien. Dat is de makkelijkste weg en die kies ik niet. Ik leef niet bij de waan van de dag." TOVERWOORD Terug naar het voetbal. Pasanen is bezig aan zijn derde seizoen bij Ajax. In zijn eerste jaar kwam hij tot 29 duels en leek hij al te zijn uit gegroeid tot een vaste waarde. Het vorige sei zoen viel, door een aantal blessures, echteT helemaal in duigen. Pasanen speelde welge teld één duel. Dit jaar leek hij zijn vaste plek opnieuw op de reserve bank te moeten zoeken, in plaats van in het hart van de verdediging. Maar bij het dalen van de temperaturen in Nederland, ging Pasanen steeds beter spelen. Mede door zijn daad krachtige optreden, won Ajax 2 de bekerwedstrijd van Willem II. Wat volgde waren enkele prima invalbeurten in het eer ste, een treffer tegen Excelsior en een goed trainingskamp in Portu gal. Wat is het verschil? Pasanen: „Gevoelsmatig ben ik nooit uit de ploeg geweest, ook al heb ik een tijd lang maar wei nig gespeeld. Vlak voor Kerst kreeg ik de kans en dat ging goed. Iedere speler maakt bepaalde ontwikkelingen door, maar voor mijn gevoel ben ik - in vergelijking tot augustus - dezelfde persoon gebleven. Misschien denkt de buitenwacht wel dat ik door die goede wedstrijden een ander mens ben geworden, maar dat is niet zo." Voetballen bij Ajax betekent letten op details; 95 procent geven is niet genoeg. Iedere dag moet er maximaal gepresteerd worden. Met intimi bij Ajax praatte Pasanen daar de eerste seizoenshelft veelvuldig over. 'Rauta', het Finse woord voor ijzer, was daarbij het tover woord. Pasanen: „Je moet van ijzer zijn om het te halen bij Ajax 1. Dat is het moeilijkste in het voetbal. Een speler denkt altijd van zich zelf dat hij 100 procent geeft; maar dat gebeurt niet altijd. Het is slechts een streven. Ooit had ik een Finse trainer die zei tegen me 'Petri, als je op 95 procent van je kunnen zit, is de prestatie op het veld slechts vijftig pro- ia Pasanen behoudt het overzicht tegen VfL Wolfsburg. Op de voorgrond Stefan Effenberg. cent'. Ik denk dat ik in mijn carrière nooit pro blemen heb gehad met m'n instelling, dat is mijn slechte punt niet. Het gaat om die paar extra procenten. Wat is dat, waar zit het'm in? Mentaal? Ik weet het niet, 't is heel moeilijk aan te geven, maar het moet eTgens in zitten. Ik kan ook niet aangeven, wanneer ik die hon derd procent eindelijk te pakken heb. Het komt als het er is. Ajax is een club die eist dat een speler iedere training maximale inzet geeft. Ik kan het me nöóit permitteren bij het opstaan iets te denken in de trant van 'zo van daag ga ik even lekker ballen, rustig aan en dan weer naar huis'. Dat werict hier niet." HENGELO Dat Petri Pasanen er weer aankomt, is geen vraag meer. Wanneer hij er zal staan, daar gaat het om. Volgens zijn eigen bescheiden mening, is het maken van meer speelminu ten vooralsnog z'n enige doel. „In de 2,5 jaar dat ik bij Ajax ben, heb ik een goede ontwik keling doorgemaakt. Het belangrijkste wat ik hier heb geleerd, is het maken van de beste keuze op het juiste moment. Snel en goed beslissen onder druk, dat heeft me een betere voetballer gemaakt. Ik heb nog een contract tot 2005; zit dus nog maar halverwege. Ik hoop natuuriijk vaker te spelen en af en toe een goaltje mee te pikken. Maar het gaat niet om voetbal alleen, met mijn 'andere' leven moet het minstens zo goed gaan. Ik heb me in ieder geval prima aangepast in Amsterdam. Ik woon ergens in de regio. Waar? Vertel ik niet, ook dat blijft privé. Maar ik leef niet in Hengelo." Met een jongensachtige glimlach staat Petri Pasanen op en sloft naar zijn kamen Om zich in zijn eentje voor te bereiden op een nieuwe trainingssessie. Als een goal het doel zou zijn zeker. op honderd hectare prachtig natuurgebied. Maar op de prachtige 45 holes van Of gewoon een oase van rust tijdens een BurgGolf Purmerend ook. Zij biedt de fer- rondje golf. En geen kwartiertje rust. Nee. vente golfer en de kritische zakenman een Altijd. Meer weten, neem gerust contact op thuishaven. Een verlengstuk van uw bedrijf met Renate Roeleveld, 0299 689 162. -4>* Golf- en Businessclub www.burggolf.nl ONTSPANNEN ZAKEN DOEN

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 7