LaPercfoeaOr 'Zo mensen, hier zijn we, Ajax!' Bob ontmoet Danny Blind Danny Blind en Bob Haarms halen plezierige herinneringen op. AMSTERDAM - Danny Blind speelde 372 competitiewedstrijden voor Ajax. Daarmee staat hij derde op de all time ranglijst van de Amsterdammers. Tevens is hij de enige Ajacied die zowel de Europa Cup I, II als de UEFA Cup heeft gewonnen. Op zijn palma res siert werkelijk alles wat een clubvoetballer maar kan winnen. Het is niet voor niets dat de fans jarenlang scandeerden 'Danny Blind, Danny Blind is een echte Ajacied'. Door Arnout Verzijl Bijna twee decennia geleden, werden twee transfers met argusogen bekeken. Zou Johan Cruijff bet dit keer wèl bij bet goede eind heb ben? Sceptici meenden van niet. Het vertrek van de 'toppers' Vanenburg en Koeman; dat konden deze twee 'beperkte' voetballers tóch nooit compenseren, zo was de algemene opi nie? Wel, iedereen zat ernaast. De komst - in 1986 - van Danny Blind en Jan Wouters naar Ajax bleek een gouden greep te zijn geweest van 'de meester'. Blind bleef Amsterdam tot aan de dag van vandaag trouw. Toen hij in 1999 een punt achter zijn actieve carrière zette, had hij in zijn bagage een karrenvracht aan prijzen. Daaronder dus de drie verschillende Europa Cups, een aantal landstitels, KNVB bekers, de Europese Super Cup en de Wereld beker. In de warme omgeving van La Perche d'Or proefden Bob Haarms en Danny Blind aan de heerlijke smaak van een succesvol ver leden. JONG EN GRETIG Danny Blind, rechtsback bij Sparta, bevond zich halverwege de jaren tachtig op een keer punt in zijn loopbaan. Een redelijk succesvolle periode op Het Kasteel, waar hij samen speelde met Louis van Gaal en Gerard van der Lem, had hem vooralsnog niet de zo vurig gewenste status van full prof opgeleverd. Een telefoontje van Arie van Eijden, vlak nadat Blind voor het eerst bij Oranje was gehaald, kwam voor hem dan ook als een bevrijding. Blind: „Ik was 24 jaar en bij Sparta één van de weinigen, die als full prof leefde. Ik trainde 's. middags en deed's ochtends veel voor mezelf. Ik had me voorgenomen dat het die zomer móest gebeuren, want anders zou ik de och tenden maatschappelijk zijn gaan invullen. Ik heb geluk gehad dat Cruijff bij Ajax zat. Zijn visie op voetbal, die uitgaat van balbezit, zon der daarbij balverlies te vergeten, was mijn redding. Hij zocht iemand die van achteruit oplossingen kon aandragen. Zo'n type was ik. Het voetbalvermogen als rechtsachter had ik meegekregen, omdat ik eerder als midden velder speelde. De extra twee seconden, die een verdediger meestal meer heeft dan een middenvelder, is in mijn voordeel geweest; als middenvelder zou ik een modale Eredivisie- voetballer zijn geworden. Niets meer." Zonder na te denken zet het huidige Hoofd Opleidin gen bij Ajax de ideeën van Cruijff op een rij tje: „We speelden met drie man achterin, Blind, Spelbos en Boeve of Silooy. Het systeem was helder. Heel snel de back aanspelen, want er is geen spits die bij balverlies direct de back afdekt en dus staat er altijd eentje vrij. Had ik gekoppeld aan techniek en jonge, gretige gasten. Het klopte gewoon." TEGENSLAG Bob en Danny praten verder over systemen, techniek en positiewisselingen. Oude tijden herleven als de dag van gisteren. In zijn eerste jaar als Ajacied bereikte Blind de finale van de Europa Cup voor Bekerwinnaars. Een dag voor de wedstrijd raakte hij geblesseerd: „Het was traditie dat er op de ochtendtraining voor de wedstrijd wat 'gedold' werd. Eerst een warming-up en daarna een beetje gek doen. Dat resulteerde meestal in een fanatiek potje rugby of beachvoetbal in het rulle zand. Mijn pech was, dat Tonnie Bruins Slot - zelfs in Athene, waar de finale werd gespeeld - een stukje strand had weten te vinden. Was de finale in bijvoorbeeld Praag gespeeld, zou er niets zijn gebeurd, maar nu kreeg ik het volle "V* f I TÜ de bal, dan moest ik direct Van 't Schip aan spelen. Die stond rechtsbuiten. Sneller dan dat konden we nooit op de helft van de tegen stander komen, redeneerde Johan. Was 'Schip' onbereikbaar, dan kon ik altijd Rijk aard of Wouters op het middenveld inspelen. Zij hadden de taak het spel te verleggen." Bob Haarms haakt erop in. Hij voegt de namen van Arnold MühTen,John Bosman en Rob Wit- schge toe en rept over een fantastisch elftal. Blind: „De kracht van de ploeg zat 'm in het feit dat we simpel speelden. Kwalitatief sta ken er wellicht maar twee spelers ver boven de rest uit: Marco van Basten en Frank Rijkaard. Dat maakte de mix tussen jong en oud perfect. Johan Cmijff zocht bewust naar bepaalde types en stelde een elftal samen, dat bij menig andere vereniging ondenkbaar zou zijn geweest. Wij hadden nuchterheid gewicht van Frank Rijkaard op m'n knie. Én die hield dat niet. Met pijn in mijn hart moest ik afhaken. Na de huldiging heb ik de over winningsmedaille van Marco van Basten gekregen. Hij vond dat ik die verdiend had en stond zijn medaille af." Gepaste stilte vult de ruimte. CRUIJFF EN VAN GAAL Een jaar later, in 1988, stond Ajax wederom in de finale van de inmiddels ter ziele gegane Europa Cup II. Voor Danny Blind eindigde het duel tegen KV Mechelen opnieuw in een deceptie. Hij werd uit het veld gestuurd. Met tien man bleek Ajax onmachtig de Europese kroon te verdedigen. „Vanwege die rode kaart werd ik vier duels geschorst. Het jaar daarop verloren we in de eerste ronde van Sporting Lissabon. Weer een jaar later speelden we Ajax Life nummer 12 1 februari 2003 I tegen Austria Wien. Daarmee zat mijn straf er eigenlijk op, maar - zoals bekend - werd het duel tegen de Oostenrijkers ontsierd door het 'staafincident' (een ijzeren staaf werd vanaf de tribunes tegen doelman Wohlfart van Austria gegooid, red.). Dus werd Ajax een jaar uitgesloten van Europees voetbal. In 1992 had ik dus drie seizoenen zonder Europees voetbal achter de rug!" De sportieve revanche was groot. Met een totaal ander elftal - dat onder leiding stond van Louis van Gaal - veroverde Ajax in 1992 de UEFA Cup. De zegetocht begon in Düsseldorf waar Ajax de eerste drie thuiswedstrijden als gevolg van de UEFA straf moest afwerken. „Örebrö, Rot Weiss Erfurt en Osasuna." Blind noemt moeiteloos de tegenstanders in de juiste volgorde op. „De Spanjaarden versloe gen we twee maal met 1-0, beide goals wer den gemaakt door Dennis Bergkamp. De uit wedstrijd tegen hén, op 27 november 1991, betekende een keerpunt. In de competitie speelden we tot dan toe niet goed, maar daarna startten we een fantastische reeks met een sublieme Dennis Bergkamp die bijna iedere wedstrijd scoorde." Danny en Bob halen onvermoeid herinnerin gen op aan de gedenkwaardige duels met Genoa (halve finale) en Torino. De eerste fina lepartij in Turijn eindigde in 2-2 en Torino maakte vlak voor tijd gelijk. Blind: „Volgens Louis was die goal indirect mijn fout. Hij vond mij soms te aanvallend ingesteld. Ik heb altijd enerverende discussies met Van Gaal gehad. Hij zei vaak tegen me 'je hebt een leeuwen hart'. Ik wilde naar voren stormen bij een ach terstand. Maar dat is niet altijd goed; achter de bal blijven, is soms beter. Af-en-toe had ik m'n kop er niet meer bij; ging op mijn emotie spelen. Terwijl een coach op dat moment juist heel rationeel moet denken. In de situatie waarin Torino gelijkmaakte, vond hij, dat ik achterin nodig was geweest; terwijl ik daar voor nét een aanvallende actie had onderno men. Dat detail is wellicht het verschil in visie tussen Cruijff en Van Gaal. Beiden willen een 1-0 voorsprong niet verspelen, maar de bena dering van Louis was iets zakelijker. Vlak voor tijd 1-0 voor, betekende voot hem dan maar eens geen kans op 2-0 creëren. Maar het duel professioneel uitspelen. Terwijl Johan juist dat perfectionisme heeft om - zonder al te veel risico's te nemen - een pass te geven, met als uiteindelijk doel er 2-0 van te maken. Vol gens Johan moet alles wat je doet, zin hebben en kunnen leiden tot een doelpunt." „Ik predik die visie ook, denk liever vooruit dan achteruit. Nederlanders zijn geen achter- uitlopers. Nog een verschil tussen Johan en Louis: Louis wordt niet kwaad als een pass in de 88ste minuut eventjes niet helemaal is uitgedacht. Terwijl Johan nog steeds denkt dat ook dan een pass op de juiste manier naar voren gespeeld moet worden. De stand en de klok doen - op welk moment in de wed strijd dan ook - feitelijk niet ter zake. Johan kan onafhankelijk van die twee eenheden denken." EMOTIE De unieke verstandhouding tussen coach Louis van Gaal en aanvoerder Danny Blind is iets, dat Bob bij Ajax verder maar zelden heeft meegemaakt. Bob: „Danny was in het veld het tactische verlengstuk van Louis. Moest er iets gebeuren, vertelde Louis dat aan hem en Danny vertaalde dat weer naar de spelers. Dat was uniek, zoiets zie je maar zelden. De kracht van Danny was dat hij iedereen goed kon neerzetten." Dat leidde in 1995 tot hét sportieve hoogte punt uit de carrière van Blind. Het winnen van de Champions League. „Dat was de per fecte coupe van een geweldige generatie. Daar ging een enorm proces van eenwording aan vooraf. Dat is ook nodig om tot een der gelijk succes te komen. Een heleboel facetten dragen daaraan bij. Simpel voorbeeld: We gingen altijd keurig in het pak gestoken naar het stadion. Zo ook in november 1993, toen we de uit-wedstrijd tegen Besiktas moesten spe len. Wij verbleven in Turkije in een hotel dat Lees verder op pagina 15

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 5