'We volgen het Ajax-beleid kritisch' Nieuwjaarsreceptie SVA 10 jaar SVA en 77.000 leden AJAX FANZONE Anneke Ruitenberg, manager van de 5VA Lijn 3 rijdt van uit Limburg naar ArenA AMSTERDAM - Ajax Life gaat de regio's en districten wat meer 'smoel' geven. Het vlaggenschip boekt successen en binnen de SVA staan er voor alle Ajax-fans weer veel evenementen op het pro gramma. Zonder alle personen die bij de club betrokken zijn, zou dit alles niet mogelijk zijn. Ajax Life geeft in iedere uitgave één van die échte Ajacieden de kans om zijn of haar visie te geven op de gang van zaken rondom de SVA. In deze editie: Anneke Ruiten berg, sinds i november 2002 manager van de SVA. Door Sander Zeldenrijk 'Een bevlogen omgeving', zo beschrijft Anneke Ruitenberg haar nieuwe werkplek. Bevlogen, omdat vaste medewerkers en tientallen vrijwilligers (waarvan sommigen dagelijks) een bijdrage leveren aan 'hun' Ajax. Alle taken worden vol overgave en vanuit die grenzeloze clubliefde uitgevoerd. Of het nu gaat om het inpakken van welkomstgeschen ken voor de Kidsclub, het bijhou den van het fotoarchief of het orga niseren van een evenement, dat maakt het werken bij de suppor tersvereniging heel bijzonder. SAMENWERKING Ruitenberg prijst zich gelukkig dat ze op een tijdstip binnenkwam, waarop de supportersvereniging en Ajax weer volop in de lift zitten. „De aanmeldingen stromen bin nen en op het veld presteert het eerste ook erg goed." De Amsterdamse realiseert zich dat het lidmaatschap van de SVA ook de moeite waard moet zijn. „De diversiteit aan leden is groot. Het is een groep met verschillende wen- Zo'n 120 leden hieven, onder aan voering van voorzitter Jan van Vugt, het glas voor het nieuwe jaar. Van Vugt blikte in zijn toespraak niet alleen terug, maar keek ook vooruit: „Tien jaar SVA en 77.000 leden is niet niks. In de laatste jaren zijn we uitgegroeid tot de grootste fanclub van Nederland en één van de grotere in Europa". Vol gens de voorzitter is de SVA niet meer weg te denken: „Daar zijn wij als leden tmts op. Ik ga er van uit, sen en behoeften."Ze vervolgt: „Het is een uitdaging om, samen met het bestuur, de ledenraad, talloze vrijwilligers, districtvertegenwoor- digers en medewerkers, de achter ban te binden. Kortom, een dusda nige organisatie te creëren waarbij iedere supporter tot zijn recht komt. Dat Ajax zich moreel gesteund voelt met een suppor tersvereniging die vele trouwe leden heeft, behoeft geen verdere toelichting." Tussen de SVA en Ajax bestaat een hechte samenwerking op een aan tal onderdelen. „Dat is ook niet zo verwonderlijk", zegt Ruitenberg. „De SVA profileert zich als partner van Ajax. Alle zaken die worden opgezet en aangepakt, versterken de band met de club. Het bieden van service, informatie en diensten is dan ook ondergebracht in een gezamenlijke afdeling supporters zaken. Ook de Ajax Kidsclub is een voorbeeld van deze samenwer king." SUPPORTERSBELANGEN Toch zijn er momenten dat de SVA haar eigen weg bewandelt. Ruiten berg: „Een supportersvereniging dat Ajax dat ook is. Een supporters vereniging met pakweg zo'n 20.000 leden, zou bij een club als Ajax volstrekt misstaan." Verder stelde Van Vugt dat de SVA haar belangrijkste doelstelling van het afgelopen jaar heeft weten te halen. Namelijk het volledig finan cieel gezond maken van de vereni ging. „Veel dank is verschuldigd aan hen die ons hebben geholpen om vanuit een diep dal weer op te krabbelen. Denk hierbij vooral aan heeft tevens de taak als consumen tenorganisatie op te treden rich ting Ajax. We volgen het beleid van Ajax dan ook kritisch. In onze uitin gen moeten we daarom soms lave ren." Daarmee heeft Ruitenberg inmid dels ervaring opgedaan. „Niet iedere brief kan op een warme ont vangst rekenen. Dat hoeft ook niet, zolang het streven naar een geza menlijk belang van Ajax en haar supporters maar de insteek blijft." Ruitenberg heeft uit hoofde van haar functie ook een bestuursze tel in de SOVS (Samenwer kende Organisa tie Voetbalsup porters). De manager vindt dat er effectiever kan woTden geopereerd als het gaat om sup- portersbelangen in zijn totaliteit. Anneke Ruitenberg alle vrijwilligers; mensen die met hun tomeloze inzet veel goeds doen. Evenementen zoals het Indoor Challenge toernooi, de Sint Nicolaasfeesten waar 7.700 kinde ren een cadeau kregen, de activitei ten in de districten en de regio's of de Kidsclub met al haar kleine en grote activiteiten." SUPPORTERS Een gezond financieel beheer en het forse aantal leden is echter niet voldoende om de SVA succesvol te houden. „We moeten onze leden kunnen boeien en binden. Het is belangrijk dat zij, ook als het met Ajax in sportief opzicht minder gaat, tóch lid blijven van de SVA. Kortom, een lidmaatschap dat altijd de moeite waard moet zijn", aldus Jan van Vugt. Voor een grote vereniging als de Supportersvereniging Ajax is dat geen geringe opgave. Ook de ver zwaring van de regelgeving rondom wedstrijden en het imago van de voetbalsupporter zorgen voor een druk op de vereniging. Vragen als 'Wat kan de SVA haar leden (als individu) aanbieden?'en 'Wat staat centraal bij de vereni ging?', werden beantwoord door Van Vugt. „Het afgelopen seizoen is er veel aandacht geweest voor wat de SVA - en de supporters in hun totaliteit - kunnen bijdragen aan www.ajax.nl/sva „De vele supportersonvriendelijke maatregelen die er nu zijn, worden ook aan Ajax opgelegd. Het is dan ook zinloos om daarover te klagen. Een landelijke en gezamenlijke aanpak met andere supportersver enigingen - en het opkomen voor de belangen van echte supporters - zal de sfeer in het stadion op den duur zeker ten goede komen. Maar: dat moeten we wel met z'n allen doen." het voetbal. Zo heeft de vereniging, vanuit de overtuiging dat een dadergerichte aanpak werkt, een pleidooi richting overheid gehou den voor het invoeren van een spe ciale voetbalwet. Daartoe is een brief gestuurd naar de fractievoor zitters van de verschillende poli tieke partijen met het verzoek dit initiatief te ondersteunen. Een ongebruikelijke actie voor een sup portersvereniging. Maar toch heeft de SVA gemeend dat te moeten doen. De afloop van de initiatieven kent u. Alleen de SP heeft er gehoor aan gegeven. De acties die daaruit voortgekomen zijn, hebben wij ondergebracht bij de SOVS (Samenwerkende Organisaties Voetbalsupporters). Verwonderlijk wellicht, maar het bestuur beseft als geen ander, dat veranderings processen niet altijd vanuit een individuele club of vereniging voort kunnen komen. Dat moeten fans met z'n allen doen. Vandaar dat ook veel energie en inzet is en wordt gestoken in de SOVS, zodat gezamenlijk de problemen voor supporters aan kunnen worden gepakt. In dit proces heeft de SVA, als grootste supportersvereniging van het land, een belangrijke rol te vervullen. Een voortrekkersrol", aldus Jan van Vugt op de Nieuw jaarsbijeenkomst. Ajax Life nummer 12 1 febuari 2003 KERKRADE - Lijn 3 is terug van weggeweest. Supporters uit het zuiden van Neder land kunnen vanaf g febru ari weer per bus naar de thuiswedstrijden in de Amsterdam ArenA. Initia tiefnemer Raymond de Zwart [zg] pakte de draad op, want Lijn 3 reed enkele jaren geleden ook al. Des tijds stopte de dienst wegens gebrek aan belang stelling. „Er zijn nu al 25 personen die sowieso met de bus willen mee rijden. De opstapplaatsen zijn Kerkrade, Heerlen, Roermond en Eindhoven. Buspassagiers zijn maximaal, afhankelijk van de opstapplaats, 24 euro kwijt. Wie per tTein reist is nog altijd tien euro duurder uit", zegt De Zwart. Volgens de fanatieke sei zoenkaarthouder heeft een reis naar de ArenA per bus meer voordelen dan alle andere vor men van vervoer. „Het is gezelli ger, de sfeer is veel aangenamer, je kunt een videootje kijken en op de terugweg luisteren we altijd naar de wedstrijdversla gen op de radio." De Zwart gaat het wel iets anders doen dan voorheen.„Ik stel meteen busre- gels op. Voorheen wilde het nog wel eens voorkomen dat er in de bus 'wat dingen' gesloopt wer den, als Ajax had verloren. Als dat nu ook gebeurt, dan mogen deze supporters voortaan weer met eigen vervoer naar de ArenA. Er is ook alcohol aan boord, maar niet al te veel. Een blikje frisdrank zal ongeveer één euro gaan kosten." Initia- tiefnemen De Zwart wil ook iets regelen voor het bezoeken van uitwedstrijden. „Als ik nu naar Roda JC - Ajax wil, moet ik eerst naar Den Bosch of Amsterdam reizen. Dat is onhandig. Mis schien kan ik iets verzinnen, want samen met een andere groep Ajax-fans, komen we tot een aantal van ruim 50 perso nen dat hier iets voor voelt." Geïnteresseerden kunnen zich op de volgende manier aanmelden: iplas@home.nl of via het telefoonnummer 06-14288568. ACTIVITEITENKALENDER 30 januari Jong AZ - Jong Ajax (18:30 uur) 1 februari Ajax E2 - OmniwoTld D6 9:45 uur) Ajax C2 - GVW Ci (10:00 uur) AjaxFi-OSVE3 (io:oouur) Ajax Ei - Zeeburgia D3 (11:00 uur) Ajax Ai- Sparta Ai (14:30 uur) 2 februari Willem II - Ajax (14:30 uur) Ajax Ci - GA Eagles C1 (11:30 uur) Ajax A2 - ADO Den Haag A2 (l2:00 uur) 5 februari Amstelcup Excelsior-Jong Ajax (19:30 uur) Ajax - Roda JC (20:45 uur) Ajax D2 - Argon D1 (17:00 uur) 7 februari Bowlingavond district West 9 februari Ajax - Feyenoord (13:00 uur) 22 februari Bowlingavond district Zuidwest Voor info: (fredjegrim@planet.nl) AMSTERDAM - 'Het was weer als vanouds', 'leuk om iedereen eens te zien'en 'we doen het goed, ik ben weer een trots lid' waren woorden, die de sfeer van de Nieuwjaarsreceptie van de SVA goed beschrijven. In Vak 111, het bruine café op de eerste ring, werd zaterdag 18 januari de Nieuwjaarsreceptie van de Supportersver eniging gehouden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 13