helft competitie Ajax Life nummer 11 18 januari 2003 om de Champions League. Van de laagste Nederlandse divisie naar het hoogste Euro pese podium... Mendes da Silva kijkt als een kind in een speelgoedwinkel als zijn eerste training bij Ajax er op zit. De pas 20-jarige middenvelder voetbalde drie weken geleden nog in de onderkant van de Gouden Gids Divi sie bij Sparta. En nu bevindt hij zich tussen spelers als Jari Litmanen en Cristian Chivu. Als één van de weinige bezwete (-10 graden!) spelers, wandelt de lange Rotterdammer van het trainingsveld terug naar de ArenA. Z'n ogen twinkelen: „Het is ongelooflijk dat ik hier nu sta! Bij Sparta kon ik niet meer op m'n oude niveau komen. Daarvoor wordt in de Eerste Divisie te slecht gevoetbald. Dus toen Ajax zei dat ik een half jaar eerder mocht komen, was ik enorm blij. De eeTste training verliep prima. Nog wat rustig aan; ik moet eerst mijn conditie opbouwen. Koeman is rustig en brengt de leerstof goed over. Daar houd ik van. Ik kan mezelf nog in alles verbe teren, want ik ben nog erg jong. Dit jaar ga ik veel leren. Ik kan alleen mijn best doen en hopen dat Ajax me op een gegeven moment nodig heeft. Dan zal ik er staan." slimmer. Deze stap sluit goed aan op mijn ontwikkeling." VAN BASTEN Maar er is nog meer veranderd bij de lands kampioen. Oud-Ajacied en Nederlandse voet balheld Marco van Basten loopt sinds het begin van dit seizoen stage bij de Ai van Ajax. Sedert de winterstop is de ex-spits ook betrokken bij de eerste selectie van de Amsterdammers. Koeman en Van Basten terug in één team dus. Koeman: „Mensen beweren dat hij mijn assistent is, maar dat klopt niet. Hij loopt gewoon stage, net als iedere coach in opleiding. Maar Van Basten draagt nu eenmaal z'n grote naam met zich mee. Natuurlijk praat ik met Marco over voet bal en zijn er plannen en ideeën om meer met hem te gaan doen. Vooral op gebied van het trainen van spitsen, zie ik een rol voor hem weggelegd. Maar de prioriteit ligt vooralsnog bij de stage die hij succesvol moet afronden. Dat zal Van Basten bij de Ai moeten doen, want bij mij is geen plaats om een eigen team te leiden. Marco is nog niet capabel om Ajax 1 te trainen, maar dat wil niet zeggen dat ik Een andere nieuweling, Wesley Sneijder, jaagt op de bal. SENS De andere nieuwe gezichten zijn die van de middenvelders Stefano Seedorf (inderdaad, het neefje van.., red.) en Wesley Sneijder. Voor de twee jongelingen is Ajax 1 niet vreemd. „Seedorf heeft al vaker met de A-selectie mee- getraind en is zelfs al een paar keer ingeval len. En ook Sneijder zat de laatste duels van de eerste competitiehelft op de bank. Ik vind dat de tijd rijp is om hen bij de groep te halen. Ik wilde niet nog langer wachten om ze er bij te betrekken. Seedorf en Sneijder waren daar duidelijk aan toe. Het zijn twee talenten die elke dag op het hoogste niveau moeten trai nen, willen ze doorgroeien naar een hoger plan." Koeman wil zijn kersverse selectiespe lers duidelijk beschermen voor al te hoge ver wachtingen. Hij houdt nog een slag om de arm, als Ajax Life hem de vraag voorlegt, of de 'jonkies'veel te zien zullen zijn gedurende de tweede seizoenshelft. „Als ze zich dusdanig manifesteren, dat ik niet meer om ze heen kan, dwingen ze een basisplaats af. Maar het lijkt me sterk, dat ze meteen een speler uit het eerste zullen weten te verdringen. Het kan wel, maar voorlopig is het de bedoeling dat ze meetrainen bij Ajax 1 en ervaring opdoen in de wedstrijden van Jong Ajax." Stefano Seedorf (op pagina vier) geeft elders in deze Ajax Life zijn visie en mening over zijn promotie naar de A-selectie. Op deze pagina's is het woord aan Wesley Sneijder (18). Het Utrechtse straatschoffie stapt met veel bra nie en bluf het trainingsveld af en wandelt de perskamer in. Het talent blijkt de rust zelve als naar zijn nieuwe ervaringen wordt gevraagd, zodat het nét lijkt alsof hij al jaren bij Ajax 1 zit. „Voor de winterstop hoorde ik dat ik bij de A-selectie zou komen. In de afge lopen twee weken, toen we vakantie hadden, heb ik daarom niet stilgezeten. Veel voor mezelf getraind; gelopen vooral. Want ik wil er alles aandoen om een goede indruk achter te laten. Ik hoop de komende tijd lekker te trainen; meegaan in de strijd. Van het trainen in de A-selectie word ik alleen maar sterker en hem bij het eerste niet kan gebruiken. Hij moet nog groeien", aldus Koeman, die Van Basten daarmee overigens bepaald niet op zijn plaats zet. Met een lach op zijn mond en veel plagerige opmerkingen plaatsend,bekri tiseert én complimenteert de Ajax-trainer zijn voormalige teamgenoot, met wie hij in 1988 de titel Europees Kampioen behaalde. „Marco heeft op het hoogste niveau gespeeld en heeft een duidelijke mening over voetbal. Daar moet naar geluisterd worden. Van Bas ten bewandelt hetzelfde traject dat Nees- kens, Rijkaard en ikzelf bewandeld hebben. Marco van Basten en Ronald Koeman, een imponerend gezicht op het bijveld van de ArenA. Hij heeft natuurlijk absoluut een toege voegde waarde. Als ik hem op de training bezig zie, denk ik: 'Potverdorie Zlatan en Mido... daar kunnen jullie nog veel van leren'. In dat kader is voor Van Basten een belang rijke taak weggelegd. Het is aan hem of hij die uiteindelijk kan invullen. Marco is altijd eigenwijs en egoïstisch geweest. Het ver baasde me toen hij in de gaten kreeg dat hij als trainer anders moet zijn dan als voetbal ler. Vroeger wilde Van Basten alleen maar de bal hebben; het teambelang interesseerde hem niet of nauwelijks. Daar hebben we natuurlijk met z'n allen van geprofiteerd, maar het geeft aan dat Marco - wil hij een goede trainer worden - een gedaanteverwis seling moest ondergaan; overstappen van de 'hole in one' naar het serieus bezig zijn met voetbal. Van Basten liep hier dan ook bepaald niet binnen met de boodschap dat hij alles wel even zou veranderen. Hij weet dat hij nog veel moet leren. Van Basten is leergierig en heeft een enorme persoonlijkheid. Dus het komt wel goed met hem", lacht Koeman. Volgens insiders kan vooral nieuwkomer Wesley Sneijder het goed vinden met mede- Utrechter Marco van Basten. De oud-interna tional trainde de speler al in de Ai, maar krijgt nu ook met hem te maken in de A-selectie. Sneijder vertelt over zijn bijzondere band met - zoals hij Van Basten noemt - 'Bassie'. „Marco van Basten heb ik inderdaad al enkele maan den meegemaakt. Ik vind hem een fijne trai ner. Hij was bereid ons te helpen en zijn erva ring op ons over te brengen. Aan alles is te merken dat hij écht van voetbal houdt. Op het einde van een training doen we vaak een rondo. Dan heeft hij zelf het meeste plezier! De laatste training voor de winterstop vulde hij zelf helemaal in. Dat was in de zaal; een écht Italiaanse training, zo benadrukte hij. De oefeningen bestonden uit veel kort werk; korte sprintjes, zigzaggen door pionnen met de bal aan de voet. Wel vermoeiend, want de volgende dag had ik aardig zware benen. Hij hamerde er bij mij op, dat ik gewoon lekker moest blijven voetballen. De stap naar de A- selectie kon dan niet lang meer uitblijven, meende hij. Persoonlijke adviezen heeft hij nooit gegeven. Maar het was wel grappig, Utrechters onder elkaar." ALLES OF NIETS Ajax 'gokt' dus nog wat meer op de jeugd en is bezig afscheid te nemen van enkele ver trouwde en ervaren allrounders. Het is een begrijpelijke keuze van de club die nu een maal bekend staat om zijn talenten en alom gerespecteerd wordt vanwege de uitste kende opleiding. Met de terugkeer van de geblesseerde Cristian Chivu, Rafael van der Vaart, John O'Brien en Victor Sikora in het vooruitzicht, belooft de tweede seizoenshelft van de Amsterdammers veel. Koppen zijn gerold en een duidelijke weg is ingeslagen. De toekomst zal uitwijzen, of Ajax de juiste keuzes heeft gemaakt. Maar ook met een nog jongeTe spelersgroep, moeten de Amster dammers een succesvolle aanval op titelcon- current PSV inzetten. En de ervaring die de jeugdige Ajacieden dit seizoen opdoen in de Champions League, zal nooit windeieren leg gen. Koeman en de zijnen zijn klaar voor deel twee van het seizoen 2002/2003. Nu de tegenstanders nog! Tijdens het positiespel passtJari Litmanen de bal voordat Hatem Trabelsi kan ingrijpen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9