Amsterdammers hervatten competitie met nieuwe gezichten Nóg jonger Ajax begint aan tweei I 18 JANUARI 2003 NUMMER 11 AjAX LIFE Machlas is vrij om uit te kijken naar een andere club, maar zolang die mogelijkheid zich niet voordoet, blijft bij onderdeel uitma ken van de groep. Uiteraard hebben wij Van Halst niet in de weg gestaan, toen hij de kans kreeg om naar Vitesse te gaan. Jan heeft zich altijd voor honderd procent voor Ajax ingezet en daar is de club hem eeuwig dankbaar voor. Hij had eigenlijk nog een contract tot 30 juni 2003, maar Ajax gunt hem de mogelijkheid elders weer aan spelen toe te komen." Op de inzet van de twee Ajacieden was op de eerste training van 2003 niets aan te merken. Tijdens de eerste training maakt Machlas wel een wat teneergeslagen indruk. Maar hij laat zien, het simpel aannemen van een bal bij kans tot kunst verheven te hebben. Van Halst is fanatiek als altijd en schreeuwt zelfs naar Ruud Krol als de assistent-trainer - in zijn ogen - verkeerd heeft geteld bij een ron- dootje. De mentaliteit en inzet zijn bij de afgeschreven spelers nog steeds aanwezig. Vooral de onverzettelijkheid en kracht van Van Halst zal bij Ajax gemist worden. Het ont breken van Ferdi Vierklau hangt samen met diens besluit om definitief te stoppen met het spelen van betaald voetbal. De verdediger maakte al langer niet meer deel uit van de selectie omdat hjj wegens blessures te vaak afwezig was. JEUGD Koeman erkent dat de selectie de afgelopen weken een overduidelijke verjongingskuur heeft ondergaan. De tweede seizoenshelft kent hierdoor een nóg jonger Ajax dan voor heen. „Dat zagen we allemaal al lange tijd aankomen. De voetballerij kan wat dat betreft hard zijn. Soms wordt een speler voor bijgestreefd door een voetballer die tien jaar jonger is. Dat is frustrerend en werkt teleur stellend. Maar zo is nu eenmaal de realiteit. Jonge spelers ontwikkelen zich en dat is een proces dat vooral niet afgeremd mag en móet worden. Ik heb ze zelf tijdens de trainingen bezig gezien en als dit soort jongens zich op deze manier presenteren, verdienen ze een kans." Met een knipoog naar de directe concurren tie voor de landstitel, verwijst trainer Koeman naar de succesvolle jeugdopleiding van Ajax. „Er is wel eens laagdunkend gesproken over De Toekomst. Maar men moet eens kijken wie er de laatste jaren bij Ajax zijn doorge stroomd, verdienstelijk hebben gespeeld en zijn doorgebroken. Wat dat betreft hebben wij een voorsprong op zowel PSV als Feye- nooTd, die spelers moeten kopen of zelfs terug naar de jeugdopleiding moeten plaat sen. Ajax plukt keer op keer de talenten uit de eigen kweekvijver." KANSEN Nieuwe tijden breken dus aan bij Ajax, waar de 'bron van de jeugd' opnieuw is aange boord. David Mendes da Silva, Wesley Sneijder en Stefano Seedorf zijn van plan de mogelijkheid om zich te bewijzen van harte aan te grijpen. Mendes da Silva is tot het eind van dit seizoen gehuurd van de Gouden Gids Divisieclub Sparta. Ajax had al een optie tot koop die eigenlijk in de zomer van 2003 gelicht zou worden, maar Koeman wil de verdedigende middenvelder nü al bij de selectie hebben, benieuwd als hij is hoe de ex-Spartaan zich zal ontwikkelen. „Het is nagenoeg onmogelijk om in te schatten wat voor speler hij is en welke vooruitgang hij boekt, zolang hij in de Eerste Divisie voetbalt. Ik wilde weten hoe hij zich op Eredivisieniveau manifesteert en daarom heeft Ajax besloten om hem nu al naar Amsterdam te halen. David zal zich op de trainingen èn tijdens de wedstrijden in de Beloftencompetitie waar moeten maken. Het moge duidelijk zijn dat hij nog niet op het niveau van Ajax 1 zit. Maar om toch een goed beeld van hem te vormen, houd ik hem wèl bij de A-selectie. En daarom gaat hij ook mee naar het trainingskamp in Portugal. Zo kan Ajax er achter komen of het wijs is om aan het eind van dit seizoen de optie te lichten." Voor de zekerheid zet Koeman (zodra het kan, red.) Mendes da Silva zelfs op de lijst van spe lers die mee mogen doen aan de wedstrijden AMSTERDAM - Het leek bijna onmogelijk, maar het toch al zo jonge Ajax van de eerste seizoenshelft, kent na de winterstop nóg meer talentvolle Benjamins. Stefano Seedorf (20), Wesley Sneijder (18) en ex-Spartaan David Mendes da Silva (20) zijn afgelopen weken aan de A-selectie van trainer Ronald Koeman toegevoegd. Slachtoffers van deze midwinterse verjonging zijn de routiniers Aron Winter, Ferdi Vierklau (beiden gestopt), Jan van Halst (naar Vitesse) en Nikos Machlas Door Patrick Leemans O'Brien loopt nog steeds rondjes in zijn een tje, maar Rafael van der Vaart, Victor Sikora, John Heitinga, Mido en Aron Winter zijn alle maal afwezig. Eerstgenoemden wegens bles sures en de laatste twee vanwege andere redenen.'Mido'Ahmed Hossam zit nog in zijn geboorteland Egypte, omdat zijn reisdocu menten niet in orde waren. „Dat had Mido al lang moeten weten en zelf in orde moeten Onder aanvoering van looptrainer Laszlo Jambor leggen de Ajacieden de eerste meters van het nieuwe jaar af. De tientallen aanwezige Ajax-supporters, die begin januari sneeuw en kou doorstaan om de eerste training aan het begin van de tweede seizoenshelft bij te wonen, moeten een aantal keren met de nagenoeg dichtge vroren oogleden knipperen. Als de 25 spelers op woensdag 8 januari 2003 het door strenge vorst en hevige sneeuwval aangetaste trai ningsveld bestijgen, ontdekken de koukleu mende fans enkele nieuwe gezichten bij de A- selectie. En ook dat een aantal vertrouwde gezichten ontbreekt. De geblesseerde John maken. Hij weet inmiddels al te goed dat het lang duurt om zo'n papiertje aan te vragen. Het is jammer dat hij er nu niet bij is", aldus een teleurgestelde Ronald Koeman, die - een gevolg van de striemende kou - een gezonde rode blos op de wangen heeft. Pas een dag later zou de spits zich weer op het trainings veld melden. David Mendes da Silva en Stefano Seedorf, twee nieuwe gezichten in de selectie. WiNTERSTOP(T) De afwezigheid van Aron Winter heeft een andere oorzaak: de 35-jarige middenvelder en 84-voudig international maakt niet langer deel uit van Ajax 1, zo zijn club en speler tij dens de winterstop overeengekomen. Koe man: „Aron liep al langer met de gedachte dat het beter zou zijn om te stoppen; hij wist dat z'n loopbaan over was. Ik houd er in zo'n geval niet van om een speler voor de gek te houden door hem maar een beetje mee te laten hob belen. Op de trainingen was duidelijk te mer ken dat hij eigenlijk al afscheid van het voet bal had genomen. Vandaar dat ik tijdens de winterstop met hem gesproken heb. Aron liet weten wat hij van zijn huidige positie bij Ajax vond en ik vertelde hem, dat hij - naar mijn mening - niet meer hoeft te komen. Hoe de zaken vervolgens geregeld worden, is een probleem van Winter en de club; daar kan ik niets over zeggen. Aron heeft zijn kans gekre gen, maar op een gegeven moment houdt het op. Zeker als jonge, talentvolle spelers zich aandienen, moet er ruimte gemaakt wor den." Koeman geeft aan, dat hetzelfde ver haal op gaat voor Nikos Machlas (29) en Jan van Halst (33). Laatstgenoemde vertrok twee dagen na de eerste Ajax-training van het nieuwe jaar naar Vitesse. De twee routiniers trainen op de kille woensdagochtend (-5 gra den, gevoelstemperatuur -10, red.) nog wel mee, beiden in de wetenschap dat Koeman z'n conclusies al had getrokken: „De speelkan- sen voor die twee zijn zeer gering. Het wordt voor Nikos en Jan steeds moeilijker, de wil op te brengen om te komen trainen. Ze weten hoe de vlag er bij hangt. Ze zijn beiden op het tweede en derde plan beland. Anderen zijn verder in hun ontwikkeling en krijgen nu de kans. Het is mijn keuze - en die van Ajax - dat jongere spelers zich mogen manifesteren.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8