Bob ontmoet David Endt Aiax Life nummer 10 21 december 2002 DOORGAAN, DOORGAAN Haarms en Endt hadden halverwege de jaren tachtig al een innige band. Gedurende hun eerdere gemeenschappelijke jaTen bij Ajax, was er 'iets' gegroeid. Respect, vertrouwen en AFKNIJPEN Clubmensen blijven altijd bestaan AMSTERDAM - Vlak voor Kerstmis namen twee in hart en ziel gelijkgezinden plaats aan de ronde tafel van La Perche d'Or. Bob Haarms en David Endt beloofden Ajax al lang geleden hun eeuwige trouw. Door Arnout Verzijl Er zijn niet eens veel mensen die weten dat David Endt ooit een uitstekend voetballer was. Op tienjarige leeftijd speelde bij zijn eer ste wedstrijd bij Slotervaart en amper vijf jaar later debuteerde bij al in bet eerste elftal van de amateurs. De passie voor Ajax zat toen al diep in bem. Begonnen op de staantribune van De Meer, bloeide bij de kleine Endt een onbekend en niet te verwoorden gevoel. Pas jaren later kon bij die jeugdkriebels plaatsen, onder de noemer 'clubliefdeAl scbiet ook die benoeming tekort. Want bet Ajax-gevoel laat zicb niet beschrijven. De ingrediënten zijn wèl bekend; bartstocbtelijke passie, ongezou ten kritiek, diepgewortelde emoties en een aantrekkingskracht die bet normale mense lijke bewustzijn ver te boven gaat. BRIEF Halverwege de ontmoeting in La Percbe d'Or bulderen beide Ajacieden van bet lachen. Het gesprek gaat oveT de kleine dingetjes, die Ajax zo speciaal maken. Bob: „Ooit, in 1963, heb ik de amateurs van Nautilus getraind. De kampioenswedstrijd mochten we van Rinus Micbels in bet Ajax-stadion spelen. In de laat ste duels was bet niet goed gegaan en ik bad veel moeite de groep scherp te houden. De secretaris heeft toen een persoonlijke brief naar de spelers geschreven en dat werkte per fect. De scherpte bij de spelers keerde terug en we werden kampioen. Dat concept heb ik vervolgens ook bij Ajax toegepast." David: „In 1975 kreeg ik een brief van Ajax, ondertekend door Bob Haarms en Nol Boer- koel, mijn leider van destijds. Halverwege bet seizoen stonden we met Ajax 2 bovenaan. De inhoud van de brief vertelde ons dat we best trots mochten zijn op de prestaties tot dan toe, maar dat we moesten blijven knokken. En scherp blijven! Het kampioenschap mócht niet gemist worden. Die brief, die ons behoedde voor overmoed, heb ik nog steeds. Het gaf me nèt dat beetje meer motivatie, omdat ik op mijn verantwoordelijkheidsge voel werd aangesproken." Bob: „Omdat David goed kan schrijven, heb ik het jaren lateT met hem nog eens gedaan. En wéér hielp het. Een brief schrijven naar je spelers is zo privé, dat dit gebaar hen een extra zetje in de goede richting geeft." Het epistel waar Bob over praat, werd in 1985 gestuurd aan de spelers van Ajax Zaterdag 1, die in een fel duel om het kampioenschap verwikkeld waren. David Endt was aanvoer der van dat elftal, Bob de trainen Samen zet ten ze met hun doordachte actie een per soonlijke handtekening onder de titel van de amateurs. Bob en David in geanimeerd gesprek. begrip. Dat het zover zou komen, kon Endt echteT niet bevroeden toen hij voor het eerst geconfronteerd werd met Bob. David: „Ik was een groot fan van Ajax. Toen Bob HaaTms er trainer werd, had ik natuurlijk automatisch veel ontzag voot hem. Op een gegeven moment moest ik met het voetbalelftal van de Daniel Goedkoop School - een geweldig elftal - een oefenwedstrijd spelen tegen Ajax Ai. Als een voorbereiding op het schoolvoet- baltoernooi. Een prachtige ervaring, daar op het trainingsveld voor De Meer. Het was een koude decemberavond, de Tegen gutste naar beneden; een spookachtig tafereel. In de Ai van Ajax speelden jongens als Pim van Dord, Henk Heijt en R.obbie Ombre, allemaal voet ballers die ik van naam kende. Bob Haarms was hun trainen Terwijl Ajax met een gede gen warming up bezig was - en wij maaT wat aanrommelden - stond Bob als een veldheer naar zijn mannen te kijken. Dat was een eer ste en duidelijke indruk van zijn persoonlijk heid, ook al wist ik op dat moment nog niet wat voor een man hij was. Dat besef kwam pas tijdens de wedstrijd. We verloren met 8-0. Niet eens zo gek. Maar toen het 7-0 stond, hoorde ik Bob langs de lijn brullen 'doorgaan, doorgaan'. Door zijn stem waren de spelers wel verplicht om door te gaan; nimmer te veT- sagen en altijd iets meer te geven, tot aan het laatste fluitsignaal.'Jeetje, kom nou toch zeg', dacht ik. Ik was zelf een echte ijzervreter in het veld, maar dit vond zelf ik overdreven." David: „Door een merkwaardig toeval ben ik bij Ajax terecht gekomen. Mijn trainer bij Slo tervaart, Huub Lenz, zat samen met Piet Kei zer op een zogenaamde 'versnelde trainers cursus'. Piet heeft voor mij bemiddeld met Han Grijzenhout, destijds de trainer van het tweede elftal. Daar zaten kanjers in als Louis van Gaal en Gerrie Kleton. Na een proefpe riode van een halfjaar werd ik in 1970 aange nomen. Ik moest, gezien mijn leeftijd, begin nen bij de A-junioren. Dat was een voordeel omdat ik al een half jaar ervaring in het tweede elftal op zak had en bovendien gewend was aan seniorenvoetbal. Omdat Bob was doorgeschoven naar het tweede elftal, werd Jan van Daal mijn trainer. Regelmatig gebeurde het, dat de Ai tegen het tweede elf tal speelde. Eens wonnen we met 2-0, voor hen een grote schande natuurlijk. Na afloop van dat duel kreeg ik opnieuw door wat voor een type Haarms eigenlijk was. Z'n spelers móchten niet terug naar de kleedkamer. Nee, die moesten blijven en kregen een extra zware training. Die werden afgeknepen zég, keihard was Bob voor ze. Ik wist dus wat me te wachten stond, toen ik zelf in het tweede kwam. Een training van Bobby was een bele venis op zich. Ik voelde ontzag en respect voor hem, soms tegen angst aan. Niemand kon een loopje met hem nemen. Bob maakte geen grappen, hem ontging niets. Het was een strenge en harde leerschool. Niemand werd ontzien, iedereen moest alles geven. Maar we kregen er een hoop voor terug." Bob: „De mannen van de jongens onderschei den. Daar ging het mij om. Met het tweede elftal speelden we zaterdagmiddag op het hoofdveld. Als de hoofdtrainer kwam kijken, Van links naar rechts Bovenste rij: Boerkoel - Kleton - Van Dord - De Zwart - De Jong - Van der Linden - Haarms; Middelste rij: Van Santen - Koeman - Bijvank - Medik - Zand - Bouma - Vaz Nunes; Onderste rij: Kist - Visser - Post - Seegers - Lonhard - Endt -Buma- Veenendaal

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7