Ajax verovert voetbalharten in België FANZONE AJAX AiAX'Nwii A1AX FANS RSMO&p [V Ajax Life nummer 10 21 december 2002 ALS WE VERLIEZEN BEN IK INEENS EEN 'ZOTTE HOLLANDER' AMSTERDAM - Ajax-fans zijn ook buiten onze landsgrenzen te vinden. In België telt de Supportersvereniging Ajax liefst 450 leden. Wie zijn ze en wat doen ze? Ajax Life ging met zestig enthousiaste Zuiderburen met de bus naar Ajax-PSV en sprak over de liefde voor Ajax, dubieuze kaartverkoop, CBA en natuurlijk Jelle Van Damme. Door Sander Zeldenrijk Het is 9.38 uur. De bus uit Antwerpen-Ber- chem fs nog maar nauwelijks op weg naar Amsterdam, of het noodluik van het dak klet tert op de snelweg. Geïrriteerd gaat Maurice Peeters kijken op de bovenste verdieping van de dubbeldekker. Als hij terugkomt zegt bij: „Dit is bet eerste incident in de zes jaar dat we per bus naar Amsterdam rijden. En dat nèt op het moment dat Ajax Life aan boord is." Het resterende gedeelte van de busrit ver loopt wèl rustig. Het blijft onduidelijk of het noodluik verdween uit baldadigheid of om 'even' wat frisse lucht te krijgen. Feit is wel, dat de Ajax-supporters op de bovenste ver dieping een paar uur flink in de kou hebben gezeten. Peeters is districtvertegenwoordiger België. Hij organiseert, samen met enkele kamera den, internationale zaalvoetbaltoernooien, districtfeesten en busarrangementen naar thuiswedstrijden van Ajax. Verder hield de groep Belgen in het verleden inzamelingsac ties voor het afscheid van Bobby Haarms en de slachtoffers van de cafébrand in Volen- dam. Voor Maurice Peeters groeide de liefde voor Ajax in het begin van de jaren zeventig. „Ik woon dichtbij de grens en zat in 1970 bij de fietsclub van Sint-Willibrord. Een aantal Ajacieden was ook lid en samen met die groep bezocht ik eens een wedstrijd in De Meer. Na die ene keer was ik meteen verkocht." CONTACT Er gingen wat jaren overheen, maar in 1994 begon PeeteTs met de Belgische tak van de supportersvereniging. „Ik zag in de winkel een exemplaar van Ajax Life met daarin de namen van alle regiovertegenwoordigers. Ik zocht in eerste instantie contact met Wilco Jongenelis van district West-Brabant, want wij hoorden nog nergens bij. We begonnen in dat eerste jaar met 130 leden, momenteel zijn dat er al 450." De inwoner van Kalmthout verricht samen met zijn companen Dirk Driessens, Gustaaf Wenseleers en Jackie Verstraete in de bus alle financiële handelingen. Kaartjes worden uit gedeeld en afgerekend en ook 'de poule' moet worden ingevuld (inleg één euro). Van de zes leiders ontbreken Robert Verbeek en Hugo Coeckelbergh vandaag. Op deze groep van zes personen 'drijft' de Belgische 'tak' van de Ajax-familie. Terwijl er in de bus naar een videoband wordt gekeken van de wedstrijd tegen AS Roma, schuift Dirk Driessens (40) aan voor een diep gaand gesprek over zijn nationalistische gevoelens. Wat kenmerkt de Belgische voet balsupporter? Zijn er veel verschillen met de Nederlander? LANDVERRAAD „Toen België en Nederland een beslissings wedstrijd moesten spelen voor deelname aan het WK van 1986 in Mexico was ik al voor Nederland. Waarom? Weet ik niet. Ik heb gewoon meer met Nederland dan met België. Landverraad? Zo zou ik het niet willen noe men. Kijk, jullie hebben je eigen identiteit, dus dat 'Nederlander-gevoel' is bij jullie veel sterker. België is verdeeld in Vlaanderen en Wallonië; we zijn een mix, samen en verdeeld. Dat verdeelde gevoel speelt hier misschien wel een rol. Jullie zijn ook veel mondiger." Zlatan's treffer tegen AS Roma wordt in de bus net zo luid bejubeld als enkele dagen eerder in bet stadion. Tijdens bet afspelen van de video praten of slapen de meesten, maar bet geluidsniveau daalt intuïtief als de vooraf al bekende treffers zicb aandienen. De liefde voor Ajax werd bij Driessens vooral ingegeven door de briljante acties van Johan Cruijff. Datzelfde geldt voor zijn 'vrind' Gustaaf Wenseleers. De Antwerpenaar heeft sinds vijfjaar een seizoenkaart, bezocht nooit een wedstrijd in De Meer maar kan wel het Ajax-clublied meezingen. Wenseleers (56) heeft maling aan de reacties van zijn stadgenoten. „Ze vinden het maar raar dat ik voor Ajax ben. Als we verliezen, dan zijn de Belgen daar hè. Meestal kom ik ze bij de krantenboer tegen. Dan ben ik opeens de 'zotte Hollander'." Hij vervolgt: „Als kind ging ik al liever naar Zandvoort, dan naar de Belgi sche kust. Weet je wat het is? De Belgen kun nen er niet tegen dat er in Nederland betere voetballers rondlopen. Zo'n wedstrijd als Ajax-AS Roma zullen ze in België in geen hon derd jaar beleven." RAMP Eén van de discussiepunten in de bus is de manier waarop Ajax de kaarten voor de Champions League heeft verdeeld. Vrijwel iedereen is het erover eens dat de verkoop voor de tweede ronde niet deugde. „Dat was een ramp", zegt Maurice Peeters. Op een totaal van 32 dubcard-houders hebben we maar twee passe-partouts kunnen uit draaien. Dat is een probleem dat Ajax zelf ver oorzaakt heeft. Ze hadden seizoenkaarthou ders nooit vier kaarten mogen laten halen en dan ook nog eens voor 'de niet-eigen' plaat sen." De Belgische tak van de Ajax-familie poseert voordat men zicb naar de ArenA begeeft. Een ander onderwerp van gesprek is Jelle Van Damme. Na Walter Meeuws de tweede Belg in het eerste van Ajax. Driessens: „Op de Kids- dag heb ik hem persoonlijk ontmoet. Ik vind hem een toffe, rustige jongen. Er wordt wei nig over hem geschreven in België. Hier heeft men het alleen maar over Thomas Buffel. Maar tijdens Feyenoord-Ajax heb ik diè niet gezien". „De beste Belg was toen Van Damme, die een goede partij speelde. Hij is een mis kend talent", vult Peeters hem aan. Over Germinal Beerschot zijn de meningen verdeeld. Driessens koestert een warme sym pathie voor de Braziliaan Walker, terwijl Pee ters vrijwel nööit naar het dochterfiliaal van Ajax gaat. „Ik houd niet van de Belgische manier van voetballen. De ploegen denken alleen maar verdedigend. Ik kijk liever naar Liverpool-Vitesse dan naar een wedstrijd van Club Brugge", zegt Peeters. Driessens: „Ik heb vrienden die vaak naar G BA gaan. Ik ben ook wel eens wezen kijken en kreeg daar als Ajacied een goede respons. Ze zullen ons ook geen verwijten maken als Ajax de club eventueel afstoot." Het is inmiddels 11:15 uur. Vlak voor de aan komst in Amsterdam werpt Ajax Life een blik op de ingevulde voetbalpoule van Ajax-PSV. Opmerkelijk: slechts één persoon vult een nederlaag in voor de godenzonen. Belgische Ajacieden en Nederlandse Ajacieden: ook op dat gebied is er weinig verschil. Vaste busreizigers Diane Ceulemans uit Kontich en Dimitri Rondeaux uit Hoboken, kijken geconcen treerd naar de videoband van Ajax-AS Roma. "Mannekens Pis"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 21