'Ik speel gewoon mijn eigen spelletje1 LOF VAN CRUIJFF Ajax Life nummer 10 21 december 2002 NICEL DE JONC GAAT NUCHTER OM MET BLIKSEMCARRIÈRE WËÊËSÈM AMSTERDAM - Voor de vroegrijpe verdediger Nigel de Jong (i8) lijkt het de meest logische zaak van de wereld dat hij in Ajax i speelt. Een 'terugkeer' naar Jong Ajax kan hij zich amper voorstellen. Nigel de Jong in zijn debuutwedstrijd tegen AZ. Door Martin van Zaanen Vorige week dinsdag speelde Nigel de Jong in bet met 2-1 gewonnen duel tegen AS Roma nog de sterren van de hemel. Afgelopen zon dag, in de met 2-4 verloren thuiswedstrijd tegen PSV, kTeeg de zoon van oud-interna tional Jerry de Jong geen grip op de soms onnavolgbare linkerspits Arjen Robben. Er gebeurt nogal wat met hem de laatste tijd. Nigel de Jong: „Kun je wel zeggen, ik ben gewoon in een totaal nieuwe wereld beland. Gezien m'n leeftijd - ik ben in november 18 geworden - ben ik nog gewoon A-junior. En ik heb nu al Champions League-wedstrijden gespeeld tegen Internazionale, Lyon en AS Roma! Ergens is het gewoon niet te geloven. Ik ben dit seizoen begonnen in de selectie van Jong Ajax. Een beetje met het idee dat, als ik me daarin zou kunnen handhaven, dat al héél mooi zou zijn, ja toch? Maar een paar dagen na het begin van de voorbereiding hadden ze binnen de A-selectie wat personele proble men. En dus werd ik, samen met Stefano Seedorf, voorlopig aan de eerste elftal-selec tie toegevoegd. Ik kon zonder problemen meedraaien en ook de aanpassing buiten het veld verliep naadloos, het lukte me direct in de groep op te gaan. Normaal praat ik altijd graag en veel. Nu doe ik dat nog steeds, maar toch wel wat minder dan normaal; ik houd me gewoon iets meer op de vlakte. Mannen als Richard Witschge, Jari Litmanen of trainer Ronald Koeman... Als die iets zeggen,luisterik gewoon. Simpel zat. Dan ga ik daar écht niks tegenin brengen." „Maar goed, na een paar weken in de voorbe reiding zei de trainer dat hij me op dat moment de beste optie als linksback vond en dat hij er alle vertrouwen in had dat ik die rol naar behoren zou kunnen vervullen. En ook dat ik bij de A-selectie zou blijven. Op zich al mooi natuurlijk, maar ik nam me vanaf dat moment voor, in alles uit te stralen, dat ik in Ajax 1 wilde spelen. Misschien praat ik er nu wel over, of het de normaalste zaak van de wereld is, maar ik besef heus wel, dat dit niet voor iedere 18-jarige jongen is weggelegd. Ik geniet er dan ook heel erg van. Lichamelijk heb ik het in ieder geval nog nooit zo zwaar gehad als nu! Zoveel topwedstrijden in korte tijd achter elkaar spelen.. Dat ben ik niet gewend. En af en toe heb ik wel m'n pijntjes, maar problemen, nee. Blijkbaar zit ik licha melijk goed in elkaar." AFTROEVEN „Uit tegen Lyon (0-2 zege) en thuis tegen Roma (2-1), dat waren mijn hoogtepunten tot nu toe. Ik speelde goed in die wedstrijden. Tegen Inter ging het wat minder, vooral door die twee momenten waarin Crespo me aftroefde en scoorde. Daar heb ik van geleerd; het zal me niet mak kelijk nog een keer overkomen." „Mensen zeggen nu regelmatig tegen me: 'Het lijkt wel of je jaren op dit niveau voetbalt.' Maar ja, ik speel gewoon m'n spelletje, wie er ook tegenover me staat. Hoe apart het soms ook is. Ik bedoel: ik sta ineens tegen top pers als Totti en Bati- stuta, spelers die ik alleen kende van de TV. En van de PlaySta tion, natuurlijk. Op het veld ben ik niet zo onder de indruk; dat gevoel kan ik goed van me af zet ten." „Wat ook scheelt, is het feit dat ik mijn debuut heb gemaakt in een elftal dat vorig seizoen al de dubbel had gewonnen en dit seizoen gewoon lek ker draait. Dan is het 1 oc een stuk makkelijker J om in te stromen. In i de voorgaande jaren moesten genoeg andere jonge jongens debuteren in Ajax-elftallen,die heel wat stroever draaiden; die hadden het een stuk moeilijker." SPITS „Ik ben niet altijd verdediger geweest. Eigen lijk alleen maar de laatste vier jaar. Daarvoor was ik altijd spits of aanvallende middenvel der, een 'Nummer Tien'. Romario, dat was mijn idool. Op een gegeven moment had mijn Ajax-team niemand meer 'op vier', de plek van centrale verdediger. Toen liet trainer Hennie de Regt - die zit nu bij FC Haarlem - mij het op die positie eens proberen. Eerst zag ik dat niet zo zitten, maar toen ik er eenmaal had gespeeld, vond ik het juist machtig. Ik had alles voor me en kon - vanaf die positie - het spel lekker verdelen. Opvallend is, dat daarna plotseling mijn voor beelden veranderen. Geen Romario meer; in plaats daarvan ging ik ineens veel meer let ten op Edgar Davids en Redondo. Maar de drang om aan te vallen, zit er bij mij nog steeds in, ook als ik links-of rechtsback sta. Gelukkig zijn daar, vanwege de speelwijze bij Ajax, altijd genoeg mogelijkheden. De belangrijkste aspecten van mijn spel: ik houd het simpel en ik wil altijd winnen. Ik haat ver liezen; ik kan er niet tegen. Na een verloren wedstrijd ben ik niet te genieten." „Al die aandacht van de pers, de afgelopen tijd, vind ik prachtig. Het gaat me - volgens mij - ook wel goed af. Ik kende het al wel een beetje uit mijn tijd bij de Ai. In het TV-pro- gramma Voetbal Totaal werd de Shell Jeugd- competitie gecoverd en daarin ben ik weieens geïnterviewd. Maar dat is natuurlijk niet te vergelijken met nu. Na m'n debuut in het eer ste, in oktober tegen AZ (6-2 winst, red.), wilde ik naar mijn moeder lopen, die zou me met de auto naar huis brengen. Werd ik naar bene den geroepen met de mededeling dat de pers op me stond te wachten. Was ik zo maar drie kwartier aan het babbelen." UITGELEERD „Natuurlijk realiseer ik me dat ik bij het eer ste ben gekomen door blessures van anderen. En dat ik nog steeds een A-junior ben. Maar ik kan me amper voorstellen dat ik over een tijdje weer in Jong Ajax zou moeten spelen. Dat schiet niet op, daar ben ik uitgeleerd. In de basis bij Ajax 1, dat wil ik. Ik heb al die jaren toegewerkt naar het moment dat ik een kans zou krijgen en toen ik die kreeg, greep ik 'm met beide handen aan. Dat ga ik echt niet meer weggeven." „Ja, ik ga straks weer met de metro en het trammetje naar huis. Maar ik heb bijna iedere dag rijles en in januari hoop ik m'n rij bewijs te halen. Dan kan ik lekker bij Ajax een autootje uitzoeken. Hoe 'het lessen' verloopt? Ja, goed. Ik hoop maar, dat het nét zo voor spoedig gaat als mijn voetballoopbaan. Dan is het openbaar vervoer voor mij binnenkort verleden tijd." Nigel de Jong, lefgozer'in rood en wit. AMSTERDAM - Nigel de Jong kreeg maandagmorgen een 'dik' compliment van Johan Cruijff in diens wekelijkse column in De Telegraaf. Cruijff schreef letterlijk: Zo'n duel tussen Nigel de Jong en Arjen Robben vond ik hartverwarmend om te zien. Dit keer kwam Robben er beter uit, maar het belangrijkste vond ik toch dat Nederlandse voetballers op het hoogste niveau hun stempel op een wedstrijd wis ten te drukken. De Jong deed dat eerder tegen AS Roma, toen hij niet alleen de 'grote' Francesco Totti in zijn zak had, maar met zijn manier van spelen ook een belangrijke inbreng richting de rest van het elftal had

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 11